Na Štandu 16: Sylva Talla

Šestnáctý díl diskusního pořadu, půlhodinky se zajímavou osobností ze světa vertikál. Hostem historika a dobrodruha Libora Duška a kameramana a režiséra Tomáše Galáska je himálajista a dlouholetý propagátor alpského stylu lezení ve velehorách Sylva Talla.

Sylva patří ke generaci horolezců, kteří začínali v 60. letech na tuzemských skalkách a pískovcových věžích, ale především v Tatrách, aby v 70. a 80. letech absolvoval průkopnické expedice ve světových velehorách. "Od Messnera jsem pochopil, že rychlost rovná se bezpečnost. Tedy moc dlouho se ve stěně nezdržovat."  Řeč je i o dobových peripetiích, se kterými byly výpravy za socialismu spojeny, a též o kultovním samizdatovém časopise HOTEJL, který se v r. 1990 transformoval v oblíbenou MONTANU.



Borek   [úpravy] 09:22 16.06.2022

Komentáře

     
...nové příspěvkyKomentovat mohou pouze zaregistrovaní

 „Blesky bijí do vrcholků hor.“ — Quintus Horatius Flaccus14:48:18 03.07.2022
V době, kdy pracoval Sylva u firmy Zetor ve Štrasburku, jezdil za horolezeckou partou do Švýcarska kvůli lezeni ve švýcarských Alpách. Pro tyto výlety neměl vízum a tak jsme ho „pašovali“ přes francouzsko – švýcarské hranice. Později po jeho nepovolených výletech se o něm začalo říkat, že je StBák, nevím, kdo s tím přišel, ale najednou nám bylo jasné, proč nemohl použít svůj pas – ten byl totiž asi úřední. Kdo ale nakouknul po roce 1989 do Archivu bezpečnostních složek tak tam nějakého Sylvu Tallu najde s krycím jménem Pamir nebo Radim.
Když jsem se se Sylvou po mnoha letech setkal na jakési akci ve francouzské obci Neuves maison, kde jeho synek ukazoval jak se za středověku zhotovovalo dřevěné uhlí, dal jsem mu otázku: Tak jak to bylo? Připustil, že ten záznam odpovídá pravdě a zároveň tvrdil, že v tomto smyslu pracoval i pro Francouze. Pokládám ho za jednoho z velice zdatných a velkých
horolezců.
Michal Beránek