V sobotu 19.3.2016 skončilo 1. kolo boulderingového závodu, první ze série českého poháru, který zaštítila firma Rock Point.
V Západočeské metropoli se sešlo 79 boulderistů.
Stěna vypadá fakt dobře, stavěči jsou také ok, snad dnešek večer vyjde. No a také doufám, že vám vyjdou i zítra děti. Zatím to podle přihlášených vypadá velmi slabě. Proč nejsou ČHS zastřešeny i děti a nejede se to stejně, jako obtížnost, tedy ČP U14 v boulderingu?
já bych ty cedule s finančníma cenama udělal ještě větší - asi tak, aby zakryly celýho závodníka, vyřízl bych tam oválnej otvor a oni by tam strčili hlavu, jak se fotí lidi za různýma podobiznama... :D
Za mě jako diváka to bylo dost gut, závodníci také vypadali spokojeně. Bouldry trefené jen tak tak, ale všichni si zalezli, bylo na co koukat a pokusy to rozřadily. Určitě lepší než kdybychom viděli jen 3 topy, jak se to někdy stává. Oproti loňskému roku mnohem lepší prostor. Organizační tým kolem Jirky Žáka a Romana Kozelky šlape jako hodinky. Byly to pěkné závody.
Ja bych jen trochu vytknul nestastnou kvalifikaci, kdy se zavodnice tlacili o bouldry. Vznikl gulas, kdy divak nevedel kdo, kde a uz vubec ne kdy leze.
Deti vzhledem k tomu, ze meli jen jedno kolo a tim hotovo, tak mi neprijde spravedlive, kuprikladu kdyz tam nekdo obleze boulder z jine strany-pres jiny boulder a je na bedne.
Což se dostáváme oklikou k tomu, že vyhlášení bylo spravedlivé, jen rodič a dítě neznají pravidla. Pokud se nepletu, pokud není páska, tak je dovoleno vše, na co lezec dosáhne, a to bez ohledu na barvu. Pokud to tedy nějaké dítě využije, je to jedině jeho um a bystrost. Takže bez ohledu na to, zda to chyba stavěče je nebo není, dítě, které toho využilo, vyhrálo oprávněně, protože možnost toho využít měly děti všechny.
V pripade deti, spis beru, jako dusledek nepremysleni, ze vylezou mimo vytyceny boulder a ani se nad tim moc nepozastavi. Pri zavodech dospelych, by to zavodnika napadlo a pokud to neni uplny blb, tak by se situaci snazil poresit s poradatelem nez aby se snazil na bednu prodrat za pomoci vyuziti chybky stavece ci poradatele..
U decek je to asi jedno, jen to muze trochu demotivovat deti, kteri jsou na tom dobre, uz maji neco "odzavodeno" a tak vedi, ze je pitomost, aby byl boulder myslen oblezem po chytech ze soudenich boulderu a snazi se to lezt poctive (proste v ramci standardu jakykoliv jinych zavodu).
Nemáš pravdu. Sám jsem byl svědkem toho, jak se ti schopní při vymýšlení cest naopak ujištují, že ty chyty, po kterých se jim to zdá nejschůdnější, mohou opravdu použít. Proč by tam pak asi byly černé pásky a další pravidla? To pak můžeme rovnou nastavět na pár metrů deset cest a poleze se po barvě. Jednou jsou pravidla taková, že na co se dosáhne, to se smí, tak neosočuj kreativní a přemýšlivé děti, že toho využívají. Naopak je potřeba se pozastavit nad tím, proč to některé nenapadlo.
:). Zda mam ci nemam pravdu, to je subjektivni posouzeni.
Napadlo to asi vetsinu deti, jen velka cast z nich to tak nechtela resit, protoze spravne pochopila chybu stavece za kterou se tu mimochodem sam o par postu dal omlouva.
Omlouvá neomlouvá, to není důležité. Důležitá je sitauce na místě a pravidla. A znovu mohu jen zopakovat - pokud je někdo schopen v rámci pravidel vymyslet jak vyhrát, je to v pořádku. Také podle toho byl odměněn bednou. A jak je vidět, nikomu na tom nic divného nepřišlo krom jednoho individua, které díky tomu bylo předběhnuto. Takže na dalších závodech ať se rodič zeptá na pravidla a svého závodníka ať instruuje ve smyslu lez po vše, co není zakázané. I když to chyba stavěče být mohla, byla dostupná všem a mohli ji využít všichni. Ale skoro byl dal ruku do ohně za to, že to ty před tím nenapadlo. Za mě tedy palec nahoru za neotřelé myšlení. Omlouvat neschopnost zahrnout do plánu realizace cesty i něco, co je dovolené, ale není to na první pohled zřejmé, něčím takovým, jako je fair-play je samo o sobě rána pod pás. Nevěřím, že jakékoliv dítě si toho všimlo, vědělo, že tak cestu může přelézt, ale řeklo si, že to tak stavěč určitě nezamýšlel a že raději spadne. A kdo to o tom fair-play tvrdí, je jen neschopný přijmout fakt, že jeho dítě tohle vymyslet nezvládlo a výmluva na FP je jen snaha to omluvit a nepřiznat si to. Ostatně o neznalosti pravidel a neochotě stav pochopit a přiznat svědčí i dotaz na zónu. Za každou cenu hledat argument, že jsem byl poražen nefér není zrovna sportovní. Správná reakce měl být "Ach jo, to nám nedošlo, neznali jsme pravidla, tak snad příště". A hledat omluvy pro neúspěch...
v tom pripade poradatelum a rozhodcim tleskam - pripravuji decka na realny zivot a davaji jim jasny signal: ojebej to a nic se ti nestane ba naopak skoncis na bedne..
Ale to není ojebání. Ojebání by bylo, kdyby se to nesmělo, bylo to proti pravidlům anebo panovala třeba gentlemanská domluva, že se nějaký chyt nebude brát. Ale takto to byla jen ukázka toho, jak umí kdo číst cestu a zná pravdila. Jestliže přistoupíš k nějakému problému na boulderu, tak před sebou vidíš tři věci, co tě zajímají - nástup, top a vyznačení linie, za kterou nesmíš. Top je jasný, nástup také, line také. Pokud linie není, můžeš použít vše. A na tomto základu si vystavíš svůj plán, svoji představu přelezu. Nejsi tam od toho, abys přemýšlel o tom, zda tento chyt nebo stup smíš nebo ne. Je za čarou? Nesmíš. Není za čarou? Smíš. Jeho využití není žádná ojebávka. To bys pak musel za ojebávku označit každý přelez, který je jiný, než zamýšleli stavěči. Už mnohokrát jsme zažil, že si stavěč naplánoval cestu a těžké kroky, pět dětí na tom vypadlo, pak přišlo šesté, zapřemýšlelo jinak, a cestu přelezlo úplně jiným a lehkým způsobem. Ostatní to pak po něm okopírovali, boulder dali, ale stejně jim to nepomohlo, bylo to na víc pokusů. A na plánované kroky nedošlo, protože děti to lezly jinudy. Je toto ojebávka? Není. Je to jen důkaz, že je potřeba jednak si dobře prohlédnout cestu a myslet u toho, a jednak je potřeba dobře znát pravidla. A to myslím vážně, protože už jsem se setkal i s tím, že bouldery byly opravdu jen po barvě. Takže doporučuji před zahájením dobře poslouchat rozhodčí a případně se ještě dojít ujistit o tom, zda na těchto závodech se smí jen barva, nebo zda se smí vše v dosahu. Pak se nebudete s dětmi cítit frustrováni tím, že jste si něco zvorali vlastní nevědomostí a neznalostí pravidel.
prilis mnoho slov mozarte :-) ona nektera decka - po zjisteni, ze inkriminovany boulder lze vylezti i takto, jakkoliv se to nemusi pricit pravidlum - se tazala poradatelu na spravny postup. odpovedi jim bylo: "lezte dle sveho svedomi". a zde zacinam byt ponekud neklidny a rozmrzely neb decka lezouci dle predstav stavece a dle sveho cisteho svedomi jsou nyckon oznacovana jako neznali frustrati, zatimco ojebavaci byli postaveni na piedestal pardon na bednu. takto zacina mravni rozklad spolecnosti totiz glorifikaci ojebavacu..
Nemáš pravdu. Nic takového, jako lézt podle svědomí na závodech s přesně danými pravidly neexistuje. Jo, něco jiného by bylo, kdyby se o té chybě vědělo předem, závodníkům se to řeklo, a oni se pak podle toho měli zachovat. Otázka tedy zní, zda závodníci na bedně, respektive ten závodník, který ti tak leží v žaludku, věděl, že ostatní o chybě vědí a jen ji z hlediska morálního nevyužívají, a přesto chyby využil a získal tak nemorální výhodu. Pak bych s tebou souhlasil. Ale jestliže o tom ten závodník před zahájením svého přelezu nevěděl a jen se řídil pravidly, tedy využil všeho, co mu pravidla dovolují, je to naprosto v pořádku. Morální rozklad a rozkol by začal naopak při postoji tvém, kdy se nechají pravidla na posouzení závodníkovi. Jak pak budeš posuzovat, co je ještě v pořádku a co už ne? Stavěč nějak postaví boulder a jeho smyslem je třeba traverz doprava, nahoru a pak se vrátit zpět. Bylo by ještě morální, když závodník vymyslí cesty, jak to vzít rovnou nahoru a vyhne se tak třeba nějakému klíčovému kroku? Nebo když má stavěč v úmyslu krok do strany pod strukturou, a nějaký lezec vyleze na strukturu, pohodlně si lehne a topu se dotkne shora, ne že ho chytně ze spoda z těžké pozice, jak zamýšlel stavěč? Co je ještě morální a co už ne? Morálka nemá žádná pevná pravidla, je to věc osobního postoje a hranice má každý jinde. Proto tu máme pevná pravidla. Jestliže je naprosto přesně dáno, že chyty před čarou se smí a chyty za čarou ne, tak pokud si někdo odšlápne na chyt před čarou a odšlápnutí bylo dostupné od začátku pro všechny, je to v pořádku. A pokud si někdo odšlápne na chyt za čarou, pokus se neuzná. Já fakt nevím, co za tím hledáš za záhady. Jistě se shodneme na tom, že postavit dva bouldery vedle sebe tak, že bylo možné využít v jedné cestě chytů z cesty druhé, nebylo úplně optimální a byla to chybka stavěče. Ale využití této skutečnosti rozhodně nebylo proti svědomí, morálce a ani pravidlům. Dokonce si dovolím tvrdit, že kdyby zmíněný lezec lezl jako první a všichni ostatní viděli, jak podle tebe špatný chyt použil, že by to ve svém přelezu použili také. Pře lezení na flash je naprosto běžné, že slabší sledují lepší, aby od nich přelez okoukali, a naopak ti lepší se ne vždy hrnou dopředu, aby zbytečně soupeřům neukazovali, jak na to, zejména když jsou síly vyrovnané a rozhodují pokusy. Někdo na to pracně přijde třeba třemi pokusy, ale ti za ním to jen zkopírují a dají to na první. Nebylo by podle tebe morální, kdyby lezci dobrovolně odcházeli někam za roh, aby nemohli pozorovat a kopírovat ostatní?
Takže jak už jsem psal - přestaň brečet a dělat ukřivděného a příště si u rozhodčích ověř pravidla. Zřejmě jste na závodech začátečníci, tak jestli tě uklidní, nepřesná znalost pravidel už z bedny vyselektovala opravdu hodně závodníků. V boulderech i na laně.
Tenhle sahodlouhy traktat bych asi shrnul "cesta k uspechu za vyuziti vsem moznych zpusobu a to i pomerne vzdalenych puvodnimu zameru".
Problem je, ze jsme lidi. A jako lidi kazdodenne vyprodukujeme mnoho chyb. Dalsi "krasna" vlastnost je, ze si to ani neuvedomujeme. Protivahou je jista soudnost a castecny nadhled, kterou nastesti obcas mame, kdyz narazime na ne prilis zavaznou chybu vyprodukovanou nekym jinym. Pokud chces, aby spolecnost presne vyuzivala tebou vyprodukovanych chyb a trestala te za ne, proc ne. Budes to mit ale safra tezke a pravdepodobne nedojedes ani do prace..
Takže hlavní rozhodčí vyhlásí, že se smí po všem, a děti jsou hloupé a nemorální, že tak lezou? Vrať se na skály a nemotej se do závodního lezení a někde v oddíle si vychovávej Mirky Dušíny. A lez odlschoolově a pak si můžeš na lezci zase anonymně postěžovat, jak je život nespravedlivý.
Stále ty.
Za:
Vrať se na skály a nemotej se do závodního lezení a někde v oddíle si vychovávej Mirky Dušíny...
Napadáš autora, že nemá sociální cítění, a implicitně tím urážíš sociální menšinu, nedej bože přímo autora za jeho možný původ...
To už je v naší čestné době téměř na žalobu :)
Hele, tentokrát jsem to nebyl já :-) Možná ti to bude připadat divné, ale podobné názory, jako mám já, má více lidí. Sice nepodepisování do toho vnáší trochu zmatek, ale ne vše, co tu zaznělo a nelíbí se ti, bylo napsáno mnou :-)
Když tak vidím tu naší slavnou repre, tak v případě, že holka, co má dle diskuse natrénováno 3 měsíce a utře tam valnou většinu budoucích reproušů si nezaslouží opovržení, ale uznání. Hledat v tom nějakou sociální úchylku nebo něco podobného nedává smysl. Prostě to chtěla dát a dala to. To, že se z toho můžou rodiče po...t, je jen bonus pro pobavení nás ostatních. Dík za tu srandu.
Ne, taky jsem tu psal nektere veci ja a dalsich x lidi. Mozna je nacase to ukoncit, ty jsi nekolikrat v rozsahlych esejich zopakoval svuj rezolutni nazor (fakt jen nazor, ne objektivni fakt). Dalsi skupina rekla svuj. Smir se s tim, ze je hodne lidi, kteri s tebou nazor nesdileji.
Ty, protože toto je diskuze u článku o právě závodním lezení. Tedy se tak nějak předpokládá, že různé názory na chování a další činnosti se tak nějak vztahují právě k závodnímu lezení.
Jeste vice not, to cist nebudu. Mne slo o to, ze existuji nejaka navykla pravidla - treba ze zluty nastup a zluty top znamena zlutou cestu. Pokud pravidla umoznuji lezt zluty boulder po cervenych chytech, jsem sic prekvapen, ale nesouhlasim s tim, ze by decka lezouci old-schoolove po zlutych chytech byla mene bystra nez ten cerveny chytrolin. Maximalne jsou patrne jeste prilis mlada a hloupa a nesnazi se nachytat stavece/soupere na svestkach. Verim vsak pevne, ze jeste par takovychto zavodu absolvuji a decka budou patricne protrela, otrla, cynicka a splachovaci a budou dosahovat sukcesu jakoukoliv cestou neb ucel preci sveti prostredky. A pak uz muze lezeni na olympiadu zcela bez obav :-)
Žádná taková navyklá pravidla nejsou. To, že o tom nevíš, ještě neznamená, že to tak není. Je začátek, zóna a top a po cestě vše, co není zakázané. A chytrolíni, co se snaží nachytat stavěče na švestkách? Samozřejmě. O tom to přeci je. Jestli chceš porovnávat lezce v přesně daných podmínkách a pohybech, tak je zavři do fitka, změř jim počet shybů, dřepů a lehsedů a budeš mít jasno. Ale lezení a bouldery jsou i o tom, že si máš cestu přečíst a vymyslet. No a pokud někoho napadne v rámci platných pravidel jednodušší způsob, než jiné, není to o tom, že je chytrolín, ale o tom, že ostatním to nemyslí tak dobře. To už bys mohl nechat dělat předlezy a děti by to musely otrocky zopakovat, vlastní kreativita by byla zakázaná. Byl bys spokojen?
Tak nejak :). Decko dotycneho asi lezlo po vsech a jeho prispevek je jen nekriticka radost z kreativity, neskonale inteligence a vyjimecnosti jeho decka. Tyto vlastnosti, jak uz to tak byva, jini lide nez rodice casto u cizich deti vubec nevidi. Tak mu ten okamzik osobni radosti nekazme ;).
Jeste vice not, to cist nebudu. Mne slo o to, ze existuji nejaka navykla pravidla - treba ze zluty nastup a zluty top znamena zlutou cestu. Pokud pravidla umoznuji lezt zluty boulder po cervenych chytech, jsem sic prekvapen, ale nesouhlasim s tim, ze by decka lezouci old-schoolove po zlutych chytech byla mene bystra nez ten cerveny chytrolin. Maximalne jsou patrne jeste prilis mlada a hloupa a nesnazi se nachytat stavece/soupere na svestkach. Verim vsak pevne, ze jeste par takovychto zavodu absolvuji a decka budou patricne protrela, otrla, cynicka a splachovaci a budou dosahovat sukcesu jakoukoliv cestou neb ucel preci sveti prostredky. A pak uz muze lezeni na olympiadu zcela bez obav :-)
Na tvou obranu musím říci, že vzhledem k tomu, že topovej chyt na 2. cestě se bral jen na přiložení rukou a byl dost hnusnej, tak jsem sám nepředpokládal, že to z toho hnusu vůbec půjde za ten roh dosáhnout. Jak je vidět, tak to šlo a děti se poučily, třeba se jim to na EP hodí. Jsem rád, že to těm smradům pálí, protože boj by měl být proti cestě (tedy stavěči). Navíc se ta malá na tu možnost ptala i rozhodčího a ten to prodiskutoval s hlavním rozhodčím. Bylo jí řečeno, ať si to klidně zkusí s tím, že to stejně nepůjde.... a šlo to... (já to neviděl, jen slyšel)
Byl jsem u toho. Holcina se ptala, bylo ji receno, ze pravidla neporusi. Chapu, ze to udelala, i kdyz ostatni to potom mohli udelat take a neudelali. Chyba je to proste moje a vyresilo by to 50 cm pasky,
to mela byt nadsazka, hyperbola, ironie .. jaksi v duchu nekterych nazoru v tomto threadu. toto zde ja chapu jako rozpor mezi fair-play na strane jedne, ktere zde nekteri povazuji za natvrdlost a neschopnost ci slabost a lezenim po *SNAZSI* jine ceste mimo zonu, mimo barvu, mimo cestu na strane druhe, ktere je zde prezentovano jako genialita, neotrelost a konstruktivnost..
Ach jo, nevíš, o čem mluvíš. Pravdu bys měl, kdyby šlo o nějakou extra výjimku. Ale to pravidlo o možnosti brát vše je na těchto závodech dětem vtloukáno do hlavy celkem intenzivně. Zkušené děti nebo jejich rodiče se před každým závodem raději zeptají, ale přímo na těchto závodech se situace s možností využít chyt z vedlejší cesty stává už od začátku. Jen za loňský rok si pamatuji minimálně jednu situaci, kdy toto řešil přímo hlavní rozhodčí. Děti dostaly instrukce, klučina lezl, topoval, ale rozhodčí mu to neuznali. Tak si šel stěžovat, přišel hlavní rozhodčí, výrok rozhodčího opravil, všem to uznali a děti i rozhodčí dostali jasné instrukce, že vše, co tam je, se smí používat. Takže co? Pokud na jedněch závodech u ČP dostanou děti tyto instrukce a lezou tak úmyslně a cíleně, tak na druhých stejných to má být špatně? Špatně tu něco je, ale nejsou to děti, co to vymyslí jinak. Prostě pravidla to umožňují, děti, co závodí více a mají zkušenosti, to takto realizují dlouhodobě, jak sám vidíš, i zde to hlavní rozhodčí uznali? Takže co je špatně? Špatná je neinformovanost dětí a rodičů o pravidlech a způsobu hodnocení. Pokud si někdo stěžuje na někoho jiného, kdo pravidla neporušil, a ohání se jakýmsi oldschoolovým lezením, tak je chyba u něj. Trochu mi to připomíná situaci, kdy si viník dopravní nehody nevšimne změny značení a pak se snaží argumentovat tím, že hlavní přeci vždy byla ta, po které jel on. A za viníka i přes potrestání stále považuje toho, který po té hlavní skutečně jel.
? :)
Jedes si tu svou. Co na to rict.. Ostatni to maji zase jinak. S tim asi nic nenadelas mimo to, ze misto kolovratku, by ses mohl zkusit zamyslet nad jinym nazorem a pohledem na vec.
Porad dokola tu omilas to same, schazujes intelekt deti, kteri se na to divaji jinak nez ty. Proc? To te to tak hrozne zere, ze mnoho lidi ma jiny nazor a hodnoty nez ty? Chtel bys vseobecny obdiv pro tve decko za to jak resi situace?
A jak tu zaznelo, dost deti vedelo, ze to tak mohou lezt a at si sami rozhodnout, zda jim to tak prijde v poradku ci ne. A svete div, hodne se jich rozhodlo ze to neoblezou. A za jejich rozhodnuti si pak urcitych individui vyslouzi nalepku "hlupacek". Coz je trochu smutne.
Sorry, ale já se pod svůj názor podepisuju, tyhle dlouhý statě jsou od nějakého noname (z hlediska pravidel má pravdu, genialita ale vypadá jinak). Jeho to dítě rozhodně není nebo ví něco, co mi manželka nepověděla...:) To, že se tak Kačena rozhodla bylo z její vůle. Já s manželkou a malou byl pryč, přišel jsem tam až na posledních cca 8 minut. Ostatní holky to mohly okopírovat. To, že to bylo pod jejich důstojnost, je jejich problém. Zkuste ty závody žrát trochu míň, nejde o život. S pozdravem a přáním hezkého večera Marek Matúš
Uvidíme, jak ona Kačena dopadne na přištích závodech, když si stavěči evidentně dají pozor, co a jak postaví. Jinak gratulace ke kreativitě. Do budoucna bych jí doporučoval uplatnění v politice - tam takových kreativců je hafo. Palec nahoru pro zbývající :).
Jak je vidět, tak útočit na třináctitiletou holku Vám jde, hold lezecký národ je plný čestných a poctivých lidí, co se nebojí podepsat pod svůj názor. U nás se takovým lidem říká zmrdi. S pozdravem a přáním krásného dne Marek Matúš
To je divné, že když Lahvoň zásadně na každém závodě hledá způsob, jak odšlápnout někam nebo vzít něco, kam nikdo jiný ani omylem nemůže došáhnout, je to bráno jako zpestření a "nojooo, Lahvoň" a tady z holky, která to holt udělala jinak, děláte zločince.
Já s tím dělat nic nemusím, ani nechci. A mého dítka se to netýká. I kdyby bylo sebegeniálnější, je to jedno, neb jeho jméno zde není uvedeno.
Ale vadí mi, když někdo určitým způsobem shazuje jinak dobré závody a píše tu o tom, že někdo stál na bedně nespravedlivě. Bez ohledu na to, jak "inteligentní" jsou mé příspěvky, by v žádném případě neměly zůstat podobné komenty bez vysvětlení a odezvy organizátorů, protže jinak snižují seriźnost celé akce. A že neakceptuji tvůj názor? Ne, neakcepútuji a ani se nad ním nehodlám zamýšlet. Mohu se zamyslet třeba nad požadavkem změny pravidel, aby uvedené přelezy nebyly možné. Ale v žádném případě tu není možné diskutovat o tom, zda je od závodníka něco morální nebo fér nebo není, když vše proběhlo podle pravidel a se souhlasem rozhodčích a možnost to udělat měli všichni.
To vám fakt nevadí, že tu jeden rodič kvůli neznalosti závodů a jejich pravidel shazuje celou akci a ještě nechává na závodnících stín pachuti, že vyhráli nespravedlivým způsobem? Takže přelez podle pravidel je nespravedlivý, kdežto zveřejnění obvinění, že někdo vyhrál nespravedlivě, ačkoliv to měl dle pravidel a posvěcené hlavní rozhodčím, je v pořádku a zůstane neodsouzeno? Pravda, něco je špatně a tohle mi hlava nebere.
Tak koukam, ze subjektivni interpretace deni okolo a vnimani sveho konani se mohou sakra lisit. Rekl bych (nejsem rodic, na zavodech jsem nebyl), ze jediny, kdo to nebere v pohode a vydatne tu kritizuje, jsi ty. Rodic, ktery ti tak vadi, opravdu nekritizuje..
Tak to opravdu každý vnímáme jinak. Jeden člověk napíše, že je to nespravedlivé a druhý mu přitaká slovy, že je to chyba rozhodčích, že takový výkon na bednu asi nepatří. To je podle tebe v pořádku, když to chyba rozhodčích nebyla a vše proběhlo podle pravidel? Jo, kdybys zkritizoval pravidla, nenapsal bych býval ani slovo. Ale v tomto případě není možné kritizovat ani rozhodčí ani závodníky.
Pořád nechápu, co tady řešíte. Umožňují to pravidla? Jo. Jedou rozhodčí podle nich? Jo. Jde o "pochybení" od stavěče, což se občas stane. To můžete rovnou řešit, zda pobrat tři mrdky v cestě nebo je přeskočit madlo-madlo. To už rovnou udělejte kategorie podle výšky, váhy, rosného bodu...
U deti je to v pohode, chyba se stala, ale nic kvuli cemu by se zboril svet a tak bych to moc neresil. Pokud to teda nevyradilo nejakeho ostrileneho detskeho borce, ktery zavody zere.
Ono by to jeste vic v pohode, kdyby tu nekdo nevykrikoval, jak hloupecke musi byt ta decka, ktera to nepouzila a jak vyjimecna ta, ktera to pouzila. At delam, co delam, nevidim tam ani tu hloupost ani tu vyjimecnost.
Azbeste nebud na sebe tak přísnej, stálo nás tam pět a nikoho ta možnost nenapadla. Další holky se potom ptali jestli to takto můžou oblézt a jestli je to fér. Rozhodčí říkali zcela správně že pravidla to dovolují ale férovost tohoto způsobu si musí posoudit závodnice sami, a tak se také stalo.
Co se týká bojů, tak děti jsou obecně lepší, než dospělí :-) Bojovnost, výkony na hranici možností i emoce jsou tam v úplně jiné úrovni :-) A jak vidíš dle diskuze, schopnost poradit si se záludnými místy a různé způsoby přelezů jsou také na vysoké úrovni :-)
Nespravedlivy mi prijde jednokolovy system, na ten sem chtel spise upozornit, protoze pak u deti diky oblezenim jednoho bouldru, (a chvalim premyslivost) tak vzhledem i treba k nominaci nedostacujici a nespravedlivy ten system pro urceni opravdove vykonosti.
I u dospelych bych navrhoval k vetsi spravedlivosti a urceni vykonosti pro nominaci treba zprumerovani kvalifikace a finale. Nez kdyz pak nekdo nahodne vyhraje finale nebo vymysli oblez jednoho bouldru a je tim rozhodnuto. Nespravedlivy mi trochu prisel i system v kvalifikaci, kdy vznikla tlacenice a nekdo se nemohl dostat k nekterym cestam.
To zprumerovani jsem myslel jen pro nominacni ucel pro deti i dospele, zavod by se vyhlasil normalne jako vzdy. Jen pro nominaci by se vysledek prumeroval, aby byl vice presny a ne treba nahodny. Doslo by se tak k presnejsi urceni vykonnosti.
Teď to nemyslím nijak špatně, ale jaké máte se závoděním zkušenosti? A na kolika závodech jste již byli?
Na první pohled to vypadá, že máš pravdu. To platí pro lano i obtížnost. Leze se nějaká kvalifikace, zalezeš třeba první a o třídu lépe, než ostatní, ale pak je finále, ulítne ti noha a jedeš domů bez bedny. A přitom kdyby se lezl jiný formát, třeba průměr z pěti cest, byl bys první. To samé platí o boulderech. Zejména mezi špičkou U10 a výše jsou výkony velmi vyrovnané a o umístění rozhoduje právě počet pokusů. Když pozoruji trend, podobné závody se staví tak, aby si zalezli všichni. Mezi špičkou čítající 2-3 lezce a běžnými dětmi skoro v každé kategorii je obrovský výkonnostní rozdíl. Takže stavěči postaví většinu boulderů lehčích, jeden těžší a jeden těžký. A pak je to opravdu o tom, že o vítězi nebo bedně často rozhoduje jedno jediné uklouznutí. Dáš nějaký boulder na druhý pokus a už to znamená třeba třetí nebo čtvrté místo. A s touto strukturou závodů se pojí ještě jedno negativum - lehčí bouldery mají přelezé skoro všichni, těžké všichni zkouší a je na nich nával. Takže během první poloviny každý přeleze co mohl, a druhou polovinu se všechny děti soustředí na jeden nebo dva bouldery, kde je fronta a čeká se. Takže i když dítě by třeba bylo schopno na tréninku boulder na několikátý pokus přelézt, na závodech nedostane šanci. Odevzdá lísteček rozhodčímu a čeká třeba 5 minut, než popadá deset dětí před ním. Což je často "na palici", protože závodník třeba ví, kde se stala chyba, ví, že na to má, ale k boulderu se nedostane, protože to tam zbytečně zkouší dalších deset dětí, které ani nemají potřebnou výkonnost a je naprosto jasné, že boulder dát ani nemohou. Občas se stane, že některé děti jsou si toho vědomy, že to jen zkouší bez reálné naděje na úspěch, a když vidí, že je ve frontě někdo, kdo na to má, ale už mu utíká čas, tak ho pustí před sebe. Sám jsem byl svědkem, kdy jedna holčička říká té za sebou ať jde před ní, že jí nechce zdržovat, že na to stejně nemá, kdežto ona se tentokrát do toho topu snad dostane.
A tím se dostáváme k tomu, o čem závody vlastně jsou. Už jsem zažil i boulderové závody, kde bylo tak narváno, že každý závodník měl reálně opravdu jen jeden jediný pokus. Takže dobré umístění nezahrnuje jen mít dobře natrénováno, ale je to i o určité strategii, přístupu a dalších faktorech. Závodník si musí nejdříve dobře prohlédnout bouldery, zvážit své možnosti a schopnosti, každou cestu si dobře promyslet a pak teprve jít lézt. A lezení musí být bezchybné.
Takže přijdeš na podium a co teď? Máš jít lézt lehké věci, rozlézt se na nich a pak jít do těžkých? Riskuješ, že na nich bude plno a ty se na ně nedostaneš. Nebo máš začít těmi těžkými a lehké si nechat na konec, kdy na nich bude prázdno? Nalézat do těžkých cest bez rozlezu není zrovna dobrý nápad. Leze se na flash. Máš se dívat, jak lezou ostatní, nebo máš lézt a ostatním ukázat problémy? No a o bezchybném lezení ani nemluvím. Jsi si vědom vyrovnanosti soupeřů, ale máš tam nohy na tření a jednoho hnusného chytu musíš udělat dynamický krok do druhého hnusného chytu...
Z tvého hlediska je to o štěstí a náhodě, ale když se podíváš na výsledkové listiny, tak se tam přeci jen drží určité dlouhodobé pořadí a určití závodníci vyhrávají pravidelně, takže čistě náhoda to není. Závody jsou úplně něco jiného, než běžné lezení nebo trénink, je to o celkovém přístupu, zvládnutí stresu, schopnosti číst cesty, schopnosti nalézat nová řešení (často vidíš, že to pět dětí leze stejným způsobem a sapdnou ve stejném místě, pak přijde dítě šesté, přeleze to na první pokus jinak). No a samozřejmě je důležitá příprava, ideální je, aby závodník měl takovou výkonnost, že co je přelezitelné, zaleze na první pokus.
S rostoucim poctem tvych prispevku roste i delka. Ze se na to nevykasles predtim, nez se do vlastnich konstrukci zamotas tak, ze na to rozsahove nebude stacit format lezce.
No, mohl bych se na to vykašlat. Ale tak nějak nechci. Říkám si, že když třeba zdejší rodič pochopí, jak to na závodech probíhá a o čem to je, tak příště dopadne lépe.
Ne, dítko ať se zachová, jak chce. Tentokrát to není debata o chování dětí, to bylo v jiném vlákně, nevím, proč to taháš i sem. Reagoval jsem na příspěvěk, kde se psalo o férovosti způsobu hodnocení závodů a o tom, že je škoda, že třeba děti někdy ani nedostanou příležitost boulder zkusit znovu, protože je tam fronta. Tak nějak jsem se snažil vysvětlit, že konkrétně dětské bouldrové závody nejsou jen o objektivním změření výkonu, ale že tam hrají roli i jiné věci, se kterými je potřeba počítat, například výběr pořadí boulderů, a že pro dobré umístění nestačí být jen skvělý lezec, který je schopen nacvičit extra těžký boulder, ale spíše lezec takový, který umí dobře přečíst cestu a podat výkon na "první dobrou".
A proč by to mohlo dopadnout lépe? Třeba proto, že příště si na závodech lépe prohlédnou cesty a zvolí pořadí tak, aby jim na bouldr, u kterého tuší problém (někomu třeba dělá problém převis, jinému rajbas...), vyšlo více času a pokusů. A nebo že třeba upraví trénink a zařadí do něj větší počet nových cest lezených OS. Možností, jak se může někdo připravovat na závody, je mnoho. Takže já doufám, že pokud někdo všechno zná a ví, že mne bude ignorovat, a budu rád, pokud to náhodou někomu pomůže. Případně, pokud máš návrh, jak mezi rodiče dostat lepší znalost pravidel, strategií a tréninkových tipů, neboj se je tu napsat. Nic tím nezkazíš. Třeba to někomu pomůže a ušetří zklamání.
Kodex Fair play se zaměřuje hlavně ve smyslu pro Fair play u dětí, dospívajících, kteří budou zítra dospělými sportovci a budoucími hvězdami. Kodex se však obrací i na instituce a dospělé, kteří přímo i nepřímo ovlivňují zájem a účast mladých na sportovní činnosti.
Fair play znamená mnohem více než jen respektování pravidel, nese v sobě i pojmy přátelství, respektování druhého a sportovního ducha. Je to způsob myšlení, nikoliv chování. Tento pojmový obsah zahrnuje problematiku podvádění, umění působit lstí i při respektování pravidel, dopingu, násilí (fyzickému, verbálnímu), nečestným výhodám, nerovností šancí atd.
Toť malý výtažek z Kodexu. Tímto diskutujícím chci poskytnout nadhled nad danou tématikou a upozornit je na to, že ve sportu existují i jiná určitá pravidla, která nelze zejména u mládeže opomíjet.
Podívej, to, že někdo ten kodex považuje za "humanistické exkrementy" ještě neznamená, že jeho dítě němůže být vedeno k poctivosti a slušnosti. Já bych z toho textu také blil, a přitom levárny, neodržování slova nebo podvádění nesnáším a nikdy bych ho u svých dětí nepřipustil a to ani za cenu, že by je to stálo třeba tu bednu.
Já bliju ze sportů, kde se rodiče bijou za své děti. Doteď jsem myslel, že se jedná hlavně o tenis, hokej, fotbal a další spíše komerční sporty. No a už je to i v lezení. Klid.. děti vám porostou... a víte co nejhoršího jim můžete dopřát? Vyhádávat a být se za jejich výsledky.. Kodex je podle mne super, ale v lezení někdy vylézt něco jinak znamená chytrost. Vymyslet boulder by mělo pořád být na lezení to klíčové. Na druhou stranu záleží na situaci. Tady to mohlo být evidentně mimo. Nevím. Ale Hádka zástupců dětí k ničemu nevede. Bejt v roli toho, jehož rodiče se umí lépe hádat není nic příjemnýho. A děti to většinou vnímaj o pár let dřív, než si rodič myslí. Jen názor.
Zrovna dnes byl v novinách článek na téma dopingu. A obecně platí, že co není zakázané, je dovolené. Promiň, ale řeči o nějakém kodexu jsou na dvě věci. Možná tak do skauta, ale ne do vrcholového sportu, protože tam si s podobnými "ideály" ani neškrtneš. A co že to psali v těch novinách? O Meldoniu a Šarapovové.
Meldonium používaly ke zvýšení výkonů tisíce dalších sportovců po celém světě. Nedávno zveřejněná studie v British Journal of Sport Medicine dokazuje, že jen na Evropských hrách konaných vloni v létě v Baku se meldoniem dopovalo přinejmenším v 15 z 21 soutěžních sportů. Lék užíval zhruba každý jedenáctý účastník Evropských her, přičemž nejvyšší oblibě se těšil mezi sportovními lezci (plná polovina testovaných lezců byla pozitivní), zápasníky sambo, kajakáři a kanoisty či gymnasty. Na meldonium mělo pozitivní test celkem třináct medailistů z Evropských her.
Sportovci, jejichž realizační týmy byly v otázce užívání meldonia opatrnější než tým kolem Marie Šarapovové, samozřejmě přestali meldonium včas užívat, aby se jim nestalo, že budou mít po 1. lednu 2016 pozitivní dopingový nález.
A nemělo tam být místo toho "atd" opravdové dokončení: nečestným výhodám, nerovnosti šancí, nadměrné komercializaci a korupci.
Takže totální blábol a účelová manipulace, která se s tím, co se tam stalo absolutně nepotkává. A pročpak asi nám to paní trenérka manipuluje, že by též zhrzenost jako u rodiče a spol?