Tak tedy dík
Horoklubu Chomutov a chlapcům Svinaříkům, kteří byli autory jediných výstupů v průvodci.
Zima, člověk kromě tréninku tak trochu hledá inspiraci, jak naložit s blížící se sezónou. A právě v té chvíli otevřu správného průvodce na správné straně. O pár dní později už v chumelenici okukuji masiv tvořený jemnozrnnou ortorulou čnící nad hladinou řeky Ohře.
Je rozhodnuto, volám Karlovi, v létě jedeme!
5 minut před nirvánou, 7 foto by © Karel
Začátek srpna. Sezóna parádně rozjetá, brzdit jí v neznámém terénu se mi samozřejmě nechce. Karel však tlačí. Chci fotky, chci pády!!! Tak jó, jediný možný víkend, v sobotu jedeme. Ráno prší, teplota 12 stupňů. Po cestě pršet přestává a teploměr v deset hodin ukazuje 15°C. Ideální teplota na koupání. „Já jsem tu na lezení, tak chlapci, kdo jde testovat hloubku“. Pavel se naštěstí dobrovolně hlásí do funkce teamového lachtana a noří se do vody, která je ten den o dost teplejší než vzduch. Postupně prozkoumá během dne dopady pod celým masivem a tomu přizpůsobujeme místa lezení. Na první dojem jsme trochu zklamaní, hodně věcí je na lano a sólo je tu nemyslitelné, ale i těch pár bezpečných linií stojí za to. Postupně vzniká pět cest, dlužno dodat, že jsem hodně podělanej a první linie zkouším raději z horním. Pak už trochu riskuji a do některých směrů se pouštím bez prohlídky terénu na OS, přesto si ale po celý den udržím suché spodní prádlo. Kromě naší vodoměrky se ten den koupal akorát Michal.
Dík za zážitek.
5 minut před nirvánou, 7 foto by © Karel
A co tedy čeká na případné zájemce o tenhle trošku exotičtější sport?
A)
Rašovická plovárna, 8-
výška asi 7 metrů, klíč poměrně nízko, hloubka vody 2,5 metru, nástup buď sestupem zleva (ca.3 UIAA) nebo ze člunu, přelezeno nejprve TR, teprve pak DWS
B)
Sladké hubičky, 9-
výška 7 metrů , délka cesty 10 metrů, protože se povinně nastupuje zprava z koutu pod velkým převisem, což zvyšuje obtížnost cesty, poté se to valí přímo středem strůpku, v hodní polovině mírně doleva, hloubka vody 2,5 metru, sestup v místě šipky na nákresu je choďák, přelezeno nejprve TR, teprve pak DWS
C)
Říční policie, 8
výška 10 metrů, klíčové místo asi v sedmi, leze se vpravo od koutu přímo stěnou, v horní polovině mírně doprava, hloubka vody je větší, než se Pavel dokázal potopit, tedy určitě přes 3,5 metru, sestup je v místě šipky a pak traverz nad vodou (max. asi dvojka) nebo se dá nastoupit z člunu, nad cestou D) je slaňák, lze tedy použít i TR, lezeno poctivě OS s notnou dávkou třasu v kolenách
D)
5 minut před nirvánou, 7
jednoznačně nejlepší linie na masivu, výška 10 metrů, klíč v sedmi, Michal z něj hupnul, leze se přímo ostrou převislou hranou, hloubka jako u C), stejně tak sestup, nahoře slaňák, lezeno OS
E)
Plotna u chatiček , 6+
výška 6 metrů, hloubka něco málo přes dva metry, pozor, vpravo méně, nástup ze člunu, lezeno OS
5 minut před nirvánou, 7 foto by © Karel
5 minut před nirvánou, 7 foto by © Karel
Přestože byl Pavel v přezkoumávání dopadu velmi důsledný, doporučuji každému ještě jednou si hloubku zkusit. K našemu zklamání není pro DWS vhodný obrovský převislý nos vpravo (při pohledu na skálu) od cesty B), ale půjdou tam nádherné věci s lanem. Stejně tak je pasé pás obrovských převisů ve středu stěny, dole je obrovská police, ze které mohou nastupovat jištěné cesty. Nahoru jsme osadili dva slaňáky, něco jsem lezl TR a budou to fakt fajnovosti. Dle místních se však z téhle nejvyšší skály (nápis 16, to jako že 16 metrů) skáče do vody. Ona police je totiž překryta převisy a dopad je do bezpečné vody. Chce to ale silné srdce.
Měření hloubky foto by © Karel
Michal pád foto by © Karel
Pavel pád foto by © Karel
Pavel ve člunu foto by © Karel
Varování:
Vysloveně varovat musím před DWS v převisech vpravo (zase při pohledu na skálu) od hrany D), kde je ve vodě velmi nebezpečný kámen. Tak jestli vysvitne slunce, vyrazte si zalézt a vykoupat do Rašovic, stojí to za to.
Plotna u chatiček, 6+ foto by © Karel
Plotna u chatiček, 6+ foto by © Karel
Přístup atd.:
Po silnici Klášterec na Ohří – Kadaň, která vede víceméně podél řeky se jede asi 2 km od Klášterce. V zátočině se odbočí k chatám a dále jako na nákresu, který jsem použil ze jmenovaného průvodce.
Nákres oblasti (hi res)
nákres by © průvodce Střední poohří
Na nákresu jsou i starší cesty, jsou většinou klasickými kouty či spárami klasifikace 2 – 5, pro DWS jsou zřejmě vhodné pouze č.4)“Žblunkni“ za 6 a č.5)“Tupá hrana“ za 5-.
Vykřičníky v nákresu varují před nebezpečím pod hladinou. Jo a klasifikace u DWS? To je fakt hodně orientační, neboť já zrovna srdcař nejsem a míra strachu mohla silně zamlžit mou mysl. Prostě nutné zkusit.
Celkový pohled foto by © Karel
Účastnící zájezdu:
Karel fotograf, hecovač
Pavel hloubková sonda, fotograf, člunista
Michal lezec a následně i skokan
Bára osoušeč
Petr lezec
ryby publikum
foto studio PAKA