INZERCE:
IT:
hoplezec.cz

Hodnocení průběhu HUDY České poháru ve skialpinismu 2019

HUDY Český pohár ve skialpinismu pro rok 2019 se skládal z 5 závodů. Jeden závod se konal v zahraničí. Závod v zahraničí se konal dne 9. -10. 2. 2019 na Slovensku Hore dole Děrešom jako dvojzávod.

Závod se skládal z individuálu a vertikálu. Do HUDY ČP se započítával jako součet pořadí dvou rozdílných disciplín bodovaný 1,5 násobkem.

Tuzemské závody se konaly 4:

Prvním letošním závodem byl 12. 1. závod O dřevěného Krakonoše v Rokytnici nad Jizerou, který se uskutečnil jako závod start – cíl jednotlivců. Účast v tomto závodě byla kolem 70 startujících v závodních kategoriích a 48 startujících v kategoriích open. Velkou novinkou byla možnost vybrat si z pěti různě obtížných tratí. Průběh závodu byl bohužel trochu ovlivněný zblouděním několika závodníků v kategoriích Elite, ale i tak si všichni užili krásnou trať a výborné sněhové podmínky na úpatí Lysé hory. V ženách zvítězila Johana Macková, v mužích pak Dominik Sádlo. Závody završila závěrečná párty, která se uskutečnila v netradičních prostorách obrovské garáže skiareálu.

Druhým závodním kláním byl již tradiční závod na Dolní Moravě, který se konal 26. 1. jako vertikál za účasti 43 závodníků v závodních kategoriích a za účasti 56 závodníků v kategoriích open. Při absenci loňského vítěze Lichého si vítězství bez problémů pohlídal reprezentant Dominik Sádlo. Silná konkurence se vytvořila v ženách a přinesla velmi kvalitní časy, jako první proběhla cílem Tereza Rudolfová.

Novinkou v letošním kalendáři HUDY ČP byl závod Hore Dole Derešom. Naši závodníci se tak mohli poměřit s kompletní Slovenskou špičkou. První závodní den měl všechno, co skialpinismus nabízí. V individuálním závodě si závodníci užili prudké výšlapy na mačkách, sjezdy strmých žlabů, výstupy po fixních lanech s cepínem a v neposlední řadě krásnou atmosféru. Jedinou kaňkou individuálu byl dosti zledovatělý terén a velmi silný nárazový vítr v hřebenových partiích. V neděli byl naplánovaný terénní vertikal, který však kvůli řádící vichřici na Chopku pořadatelé museli zkrátit. I tak se však závodilo na trati v terénu s převýšením 800 metrů. Z českých závodníků dopadli nejlépe v elitních kategoriích Tereza Rudolfová a Jakub Fabián.

Závod Skialp night Říčky se uskutečnil 16. 2. systémem start – cíl jednotlivců. Třetí ročník tohoto závodu byl letos do HUDY Českého poháru zařazen poprvé a premiéra to byla vydařená. Na start tohoto večerního závodu dorazilo 100 závodníků, kteří za krásného počasí na vrchu Zakletém a v jeho blízkém okolí soupeřili ve dvanácti kategoriích a na celkem pěti různých tratích. Trať, která je specifická spíše táhlými a dlouhými stoupáními všechny řádně prověřila, závod proběhl v opravdu vysokém tempu. Z vítězství v kategoriích Elite se radovala Karolína Grohová a Dominik Sádlo.

M ČR a finále HUDY Českého poháru se konalo při závodě Krkonoše 2019 dne 2. 3. Memoriál Jana Zapletala ve Špindlerově Mlýně jako závod start – cíl jednotlivců. Celková účast startujících v závodních kategoriích byla 64 závodníků a 23 závodníků v kategorii open. Mistrovský závod byl bodován 1,5 násobkem bodů. Trať byla velice náročná, protože po dvoudenním dešti přes noc zmrzly připravené stopy a tak téměř všem klouzaly pásy a závodníci při výstupu museli využívat sílu rukou. V hlavních kategoriích Elite se podařilo zvítězit Karolíně Grohové a Jakubu Fabiánovi. Celkové vítězství v HUDY Českém poháru ve skialpinismu získala Tereza Rudolfová a Jakub Fabián.

„Letošní zimu máme v Čechách výborné sněhové podmínky a to se myslím pozitivně projevilo na všech závodech HUDY Českého poháru. Před sezónou jsem si přál skončit mezi nejlepšími třemi závodníky v celkovém hodnocení ČP, takže s vítězstvím jsem samozřejmě nadmíru spokojený. Je však nutné dodat, že Dominik Sádlo byl ve většině závodů silnější, do karet mi hrála účast na závodě v Dereších. To, že jsem vyhrál MČR ve Špindlerově Mlýně byla pro mě taková třešnička na dortu a splněný sen. Byl bych rád, pokud by se podařilo v příštím roce opět uspořádat jeden ze závodů ČP v zahraničí a budu ještě více rád, pokud tam přijede více našich závodníků,“ dodal k letošnímu poháru Jakub Fabián.

V letošní sezoně přálo závodníkům a pořadatelům závodů počasí a množství přírodního sněhu přineslo opravdu velikou radost všem zúčastněným. Pořadatelé závodů, trenéři i tradiční závodníci by si přáli povzbudit nastupující generaci a motivovat mladé závodníky, aby se častěji zapojovali do tohoto krásného byť náročného závodního sportu. Věříme, že v příštích sezónách bude vídat ještě více juniorů a kadetů či juniorek a kadetek.
Rozhodně patří velký dík všem jednotlivým pořadatelům závodů za úspěšně zvládnuté sportovní klání.

Pavel Jirsa, předseda komise závodního skialpinismu při ČHS.

Pavel Jirsa, ČHS   [úpravy] 06:50 16.03.2019Tisk