Jestli se chystáte do Budapešti na služební cestu či tam chcete trávit soukromý čas nebo je to jen tranzit s několikahodinovou přestávkou, nezapomeňte si vzít lezečky a sedák. I v tak placaté zemi, jako je Maďarsko, je možno najít slušné možnosti k pěknému lezení. V samotné Budapešti je několik příležitostí k lezení. Z nich jsem prozkoumal dvě a jednu z nich mohu vřele doporučit.
Bývalý lom Francybanya - je asi 200 m dlouhá stěna cca 10 m vysoká z červeného dolomitského vápence ne příliš vzdálená od centra, pár minut od stanice autobusu nebo autoparkoviště. Obtížnost je od stupně 3 přes 7 UIAA a zřejmě i víc. Nejlákavější by mohlo být stěnové lezení a lezení v jeskyni. Pro oblast existuje maďarský brožovaný průvodce se schématy cest a fotkami. Cesty jsou jištěny nýty. Skála je 3 minuty pěšky od konečné stanice autobusu č. 65 kousek zpět na pravo od silnice. Autobus jezdí z centra města z naměstí Kolosy.
Večerní bouldrování - Francybanya, Budapešť
Odtud asi 20 minut chůzí parkem je další oblastička doporučovaná místními - Oroszlansziklak (Lví skála). Je to několik malých skalních útvarů vysokých 2 - 10 m roztroušených v lese na severozápadním svahu Kecske-hegy (Kozí vrch). Z centra se tam přímo dostanete autobusem číslo 11 z náměstí Batthyáni na konečnou a odtud asi 10 minut chůzí lesní pěšinou. Bouldrování zde mě moc nenadchlo. Hledáte po lese kameny, na kterých se pokoušíte vždy o pár kroků. Určitě doporučuji se spíše podívat především na výše popsanou stěnu Francybanya, která na mě naopak udělala vynikající dojem.
Buldrování na kamenech v oblasti Lví kámen, Budapešť
V Budapešti by také měla být umělá stěna. Na bližší informace o ní mě místní lezci odkazovali do lezeckého obchůdku na ulici Dohány, která je v centru hned vedle Rákócziho třídy. Na prozkoumání této informace mi bohužel nevybyl čas.
Zdroj:
Web o lezení v Maďarsku,
Mapa Budapešti
(poznámka redakce: tento článek je zveřejněn také na Standovo stránkách)