Turisté, kteří se ve slovenských horách dostanou do nesnází a jejich záchrana bude vyžadovat zásah horské služby, budou od prvního ledna 2006 za tuto pomoc platit.
Kdosi se ptal co na to stari klasici. Vzhledem k tomu ze se k nim pocitam dovolim si tady zverejnit svuj nazor.
Rybareni je nasledek nejen treninku na preklizce ale i zmeny jistici techniky . Rozeberme si to vic.
Na umele stene je vsechno „ toprope“ . Kdyz me to nebavi tak si proste odsednu a odpocinu . Odsednuti do sedaciho uvazku neboli a je naprosto bezpecne Ani ti nejlepsi preklizkovi experti se po celorocnim trenin
Stefan Glowacz oslavil čtyřicáté narozeniny vydáním své první knihy. V autobiografickém díle píše o svém životě v extrémech. Kniha se jmenuje "On the Rocks", má 336 stran z toho 16 stran barevných obrázkových stran a 48 obrázků v textu. Objednat sse dá zde v němčině, nebo si musíme počkat, jestli ji někdo vydá u nás.
Turisté, kteří se ve slovenských horách dostanou do nesnází a jejich záchrana bude vyžadovat zásah horské služby, budou od prvního ledna 2006 za tuto pomoc platit.
Do konce letošního roku platí, že asistenci horské služby hradí jen turista, který nedodržel zákaz vstupu do vysokohorského prostředí nebo na turistické cesty v zimním období. Horská služba však v takovýchto případech jen stěží vymáhá dluh především u zahraničních turistů.
"U turistů, kteří dodržují všechna pravidla pohybu v horách a něco se jim stane, je ještě letos záchrana zdarma. V příštím roce, ale budou i tito lidé platit," řekl Právu ředitel Horské záchranné služby Jozef Janiga. Při porušení zákona bude muset neukázněný turista zaplatit náklady a navíc pokutu až 10 tisc slovenských korun.
Podle Janigy je tato praxe běžná ve většině alpských zemí a členských států Evropské unie. Horská služba očekává nárůst příjmů až o sedm miliónů korun za rok. "To umožní zvýšení počtu záchranářů, zlepšení jejich odměňování a zabezpečení nové výstroje" dodal Janiga.
Ceny za zásah se liší
V současnosti má horská služba v SR 114 zaměstnanců, z nichž je 94 záchranářů. Její roční rozpočet činí 62,5 miliónů korun. Náklady na jednu záchrannou akci podle Janigy dosahují v průměru 3500 korun, ve vysokohorském terénu je to až deset tisíc korun a při hledání v lavinách až sto tisíc korun. "Cenu zvyšuje také zásah vrtulníku," konstatoval.
Ve slovenských horách zahynulo loni 29 lidí; 15 z nich ve Vysokých Tatrách. Mezi oběťmi byla většina Čechů. "Čeští turisté někdy zbytečně hazardují a vydávají se do vysokohorského terénu často bez potřebné výstroje a výzbroje," říká Janiga.