Můžu říct, že v některých chvílích před závodem i v průběhu jsem si říkal, jestli mi to stojí za to, ale myslím, že lepší odpověď než 45 startujících závodníků, se prostě najít nedá.
Obvykle se poděkování dává na konec, ale já chci poděkovat všem bez jejichž účasti by tato akce neměla smysl a doufám, že jste ten letošní krásný sobotní den naplno užili.
Co tak říct k průběhu. No to se tak na konci října sundají chyty ze stěny, naveze desky a kmeny a začne vymýšlet. Času je zprve spousta, pak míň a nakonec i celkem málo, ale výsledek se zpravidla dostaví.
Ještě týden před závodem přibližně stejná účast jako loni, pro jistotu dávám deset čísel do rezervy. V sobotu je úderem deváté čtyřicet čísle vydáno a pět chybí, no pěkně, pěkně, tak taková účast na oficiálním MČR všech různých lezeckých disciplín už pěkně dlouho nebyla.
S předlezením kvalifikací se začalo těsně po deváté a pak byla smečka vypuštěna. Zejména borci trhali zbraněmi některé dřevěné špalky na kusy, lezlo se, padalo i končilo na nemilosrdný časový limit. Cesty byly postavené jak pro začínající drytoolery tak si myslím, že si zalezli i zkušení matadoři. Pět cest pro chlapi od M5 do cca M8 a čtyři pro baby od M3 do M6, do toho kvalifikace rychlosti. Prostě zkrátka do půl čtvrté bylo co dělat aby se všechno stihlo odlézt. Holt příští ročník už budeme muset nasadit trochu systém, ale takto to zase byl celkem dobrý punk. Ještě si to nechám projít hlavou.
Adrian Zvara v mužské kvalifikaci
foto by Pavel Nesvatba/www.photonesvadba.com
Lucka Hrozová v kvalifikaci babské
foto by Pavel Nesvatba/www.photonesvadba.com
Damir Behlic v nejdelší chlapské kvalifikaci
foto by Pavel Nesvatba/www.photonesvadba.com
Dodo Kopold ve čtvrté kvalifikační cestě
foto by Pavel Nesvatba/www.photonesvadba.com
Petr Adámek v nejtěžší kvalifikační cestě mužů
foto by Pavel Nesvatba/www.photonesvadba.com
Každopádně kvalifikace vysítila pětku babských finalistek na obtížnost, osm chlapů na finále obtížnosti a čtyřku krásek na finále rychlosti s osmi krasavci na finále téhož.
Jako první se do rychlosti pustila něžná stvoření. O postup do finále lezla Lucka Hrozová s Marií Šoltésovou a Martina Kratochvílová s Tjašou Kosič. Dámy se domluvili, že si o cesty losnou a nepolezou dvakrát, aby jim zbylo sil i na finále obtížnosti. Vítězství Lucky v prvním a Martiny v druhém rozlezu rozhodlo o finalistkách.
Malé finále o třetí místo vyhrála Tjaša Kosič, ve velkém nebylo úplně jasno do půlky cesty, kde Martina přesně netrefila sekvenci a Lucka jí tak utekla. Pro objektivnost lezená výměna cest už výsledek jen potvrdila.
Z osmičky mužů se prvními rozlezy sestavilo následující semifinále Míra Matějec/ Tono Suchý a Milan Dvořáček / Radek Lienerth. U prvního semifinálového rozlezu bylo vidět dva odlišné přístupy a kdyby Tonovi nestřelili v půli cesty mačky, je otázkou jak by to dopadlo. Nicméně dosahovanými časy byl jasný favorit. Míra opakovaně atakoval časy pod 20 s.
Druhé semifinále bylo tak trochu účtováním za letošní MČR v rychlosti na Víru. Milan nastoupil suverénně, ale v půli cesty mu podklouzla mačka, ztráta koncentrace a první cestu vítězství pro Zobana. V druhé cestě už to bylo o udržení nervů na uzdě a i to lépe vyšlo pro domácí. Takže finálová dvojice Míra Matějec a Zoban, o bronz Milan Dvořáček a tryskomiš Tono Suchý, který si letos vytáhl černého Petra v podobě prvního nepostupujícího do finále obtížnosti.
Ještě vedoucí Milan Dvořáček v prvním semifinálovém rozlezu se Zobanem
foto by Pavel Nesvatba/www.photonesvadba.com
Milanovi jako by prohra v semifinále svázala nohy, nedostal se do pro něj optimálního tempa a ze třetího místa se mohl radovat Mistr Slovenské republiky v Drytoolingu 2011 Tono Suchý. Ve velkém finále neponechal Míra Matějec nic náhodě, našlápnul do toho od začátku a proklouznutá Zobanova mačka v půli cesty rozhodla naprosto jasně. Míra své prvenství potvrdil i po výměně cest, kde navíc dosáhnul času pod 18 vteřin. Jelikož cesty na stěně zůstávají, máte možnost se s tímto časem porovnat.
K finále obtížnosti nastoupili jako první ženy. Katka Janovská, Mária Šoltésová, Tjaša Kosič, Martina Kratochvílová a Lucie Hrozová. Připravena pro ně byla cesta Lara Croft s nyvrženou klasifikací M9 a délkou cca 26 metrů.
Přes spodní pasáž kamených chytů se jako první dostala Tjaša Kosič, ale pak vynechala díry v imitaci dřevěného špalku a vypadla s nedostatečně zaseknutým cepínem. Martina Kratochvílová přelezla spodní bouldr bez výraznější obtíží, nalezla do desky a bohužel si při paragánech přisedla prodlouženou expresku, nsaha cvaknou, krok zpět, trochu nešťastně provedené cvaknutí, to vše stálo spoustu sil a hlavně ztrátu psychické koncentrace. Následoval pád dva kroky před přelezem do protější stěny.
Jako poslední nastoupila nejlepší z kvalifikace Lucka Hrozová. Převislá cesta jí dle mého soudu vyhovovala ze všech závodnic nejvíc, největší problémy jí působilo cvakání, kdy několikrát cvakala expresku před sebou a ne až u sebe nebo za sebou, což byl s tahem lana ve vrcholové partii celkem problém, který ve výsledku znamenal, že si na Top sice šáhla, ale už nedokázala cvaknout. Každopádně suverénní výkon a pěkná ukázka jak se leze ve svěťáku.
Lucka Hrozová už ve vedení v ženském finále
foto by Pavel Nesvatba/www.photonesvadba.com
Po této části už pak nastoupil nejhlavnější závod večera, finále obtížnosti chlapů. Z letošního startovního pole mohlo vyhrát 15 borců. O nikom z finalistů nebylo možné říct, že on je tím jasným favoritem číslo jedna a finále tomu dalo za pravdu.
Cesta „Staminator“ s navrženou klasifikací M10 měla bez pár centimetrů 30 lezeckých metrů.
Jako první nastoupil slovinský závodník a vynikající alpinista Dejan Koren. Přelezl spodní zahřívací bouldry, ale stropová pasáž ve středu cesty byla nad jeho síly. Dalším v pořadí byl Alexander Mataruga z Chorvatska. Závodník se zkušenostmi z IWC a jak se pak nakonec ukázalo, tyto zkušenosti rozhodli o tom, že titul mezinárodního mistra české republiky letos odputoval do Chorvatska. Bezchybné lezení, využití krátkých odpočinků, to vše jej přiblížilo na dva kroky od Topu, náznak dalšího postupu a pád.
Alexadar Mataruga ve finálovce chlapů
foto by Pavel Nesvatba/www.photonesvadba.com
Pro Laďu Petráše z domácího HO Lokomotiva Brno byl postup do finále obrovským úspěchem i překvapením. Perfektně přelezl spodní bouldry, ale převislá stropová pasáž ve středu byla nad jeho síly.
Toho nejčernějšího Petra mužského finále si vybral Mano Grajciar. První bouldry, trochu chybně zatížená zbraň a u druhé expresky bylo zúčtováno.
Ze čtvrté příčky nastoupil loňský vicemistr ČR v dryolingu na obtížnost Míra Matějec a předvedl pěkný, vyrovnaný výkon. Byla znát únava z kvalifikačních cest i rychlosti a v horním stropě už prostě dost řekla vytrvalost. Každopádně průběžně z toho bylo druhé místo.
Ze třetí příčky nastoupil Damir Behlic z Chorvatska. Perfektní výkon, velmi vyrovnaný s Mirkem Matějcem. Ve stropě ale bohužel vynechává chyt klíčový pro další postup, natahuje se až do rampouchu, který byl pro chlapi pouze jako stup a z něj padá. Veliká škoda, protože toto jej stálo bronzovou příčku. Alexandar Mataruga stále ve vedení a už bylo jasné, že nemůže být horší než druhý.
Za hudebního doprovodu z Tenkrát na západě nastoupil pře bouřlivé publikum poslední finalista. Posledním kovbojem, který se vydal na rozstřel z finálovým Staminatorem byl Lukáš Pálka. Do cesty nastoupil naprosto nekompromisním stylem a každým krokem nenechával nikoho na pochybách, že on je tím, kdo má na to aby v chlapech vládl českému drytoolingu. Do horního stropu dolézá s velkou časovou rezervou a bez odpočinku leze hned dál. Nejspíš toto byla ts malá taktická drobnost, která rozhodla, že chyt který Alexadar držel a snažil se jít dál Lukáš pouze dosáhnul, ale ani jeho síla a vytrvalost není bezedná. Každopádně velmi důstojný závěr chlapského finále.
Lukáš Pálka ve finále chlapů
foto by Pavel Nesvatba/www.photonesvadba.com
Pak už následoval jen přesun do párty stanu, vyhlášení výsledků – chlapcům z ABC Bratislava děkuji za Horcovou podporu mého hlasu, perfektní promítání Máry Holečka z jeho letošního , jak říká, „výprasku“ na Nanga Parbat (myslím, že kdo lezení opravdu rozumí, tak to jako výprask vnímat rozhodně nemůže, ba naopak jako obrovskou výhru) no a pak už jen decentní lezecká Apres Tool Party.
vyhlášení vítězek rychlosti žen – Martina Kratochvílová, Lucie Hrozová a Tjaša Kosič
foto by Pavel Nesvatba/www.photonesvadba.com
vyhlášení vítězů rychlosti mužů – komentátor a zástupce Hudy sportu a BD Vojta Dvořák, Radek Zoban Lienerth, Míra Matějec a Tono Suchý
foto by Pavel Nesvatba/www.photonesvadba.com
Finalisté a finalistky obtížnosti – Alexander Mataruga, Martina Kratochvílová, Lukáš Pálka, Míra Matějec, Lucka Hrozová, Damir Behlic, Dejan Koren, Tjasa Kosic a Robin Gelle
foto by Pavel Nesvatba/www.photonesvadba.com
Vím že to byl dlouhý report, ale snad ne úplně nudný a asi budu obligátní, ale chtěl bych poděkovat. Jednak ještě jednou všem závodníkům, všem co pomáhali s organizací a taky divákům. Bez vás by totiž tato akce postrádala smysl a právě vaše aktivní účast je tím palivem, které nám dodává energii pro další ročník.
Z poděkování pak nemůžu vynechat také organizátory, pořadatele a hlavně naše partnery.
Za organizaci závodů ČHS, HO Lokomotiva Brno a lezecké centrum Klajda.
Hlavním partnerem letošního ročníku byl BLACK DIAMOND, kdy zejména pomoc tohoto tradičního výrobce horolezeckého nádobíčka akci umožnila realizovat v provedeném rozsahu.
Za finanční podporu také děkujeme statutárnímu městu Brnu
Nemenší poděkování pak patří HUDY sportu, výrobci statických a dynamických lan TENDON a výrobci lezeckého náčiní všemožných typů SINGING ROCK. Za stanové prostory „Apres Tool Party“ pak děkujeme Novopackému Pivovaru a firmě SUNINVENT s.r.o, kteří nám tuto část zázemí pomohli zajistit.
Těmi dalšími, kteří přispěli do cen či jinak pomohli realizovat letošní ročník jsou Novopacký pivovar, OeAV sektion Austria, horolezecká škola ClimbOn, OLYMPIA s.r.o, Icebreaker, TR Walls a brněnský veletrh Sportlife.
Za mediální podporu závodů pak naše poděkování patří zejména sportovní redakci ČT 4 Brno, Radiu HEY, televiznímu magazínu Vertikál, časopisu Montana a internetovým lezeckým webům.
Takže vám všem díky a na 8.12.2012 si asi udělejte ve svých diářích volno. Protože ten den se opět uskuteční velká lezecká párty na venkovní stěně u brněnské Olympie.