V druhé polovině září 2005 jsme navštívili novou evropskou lezeckou Mekku - řecký ostrov Kalymnos. Protože se nám pobyt a lezení na ostrově velmi líbilo, chceme doplnit chystaný článek na lezci přeložený ze zahraničních zdrojů.
Mapa ostrova s naznačenými oblastmi
Vzhledem k velikosti ostrova (asi 30 km na délku), jeho obtížnější dostupnosti i neexistenci velkých hotelových komplexů s velkými diskotékami a bary se ostrovu vyhýbají hlavní davy turistů. Pobyt na Kalymnosu má proto charakter spíše klidné romantické dovolené s možností pěkného skalního lezení.
Na rozdíl od jiných individuálních lezců-turistů jsme na ostrov přijeli klasickým způsobem, tzn. s cestovní kanceláří. O Kalymnosu jako místě naší dovolené, jsme totiž začali uvažovat, s ohledem na stále trvající hlavní turistickou sezonu, relativně pozdě. Nepodařilo se nám najít žádný volný charterový let, a tak přišly na řadu zájezdy na poslední chvíli. Za 10.990,- Kč jsme od cestovní kanceláře získali letenku, transfer na Kalymnos a ubytování v apartmánech v Masouri na 12 dní.
Individuálně lze sehnat charterovou letenku na ostrov Kos za cca 6.500,- Kč, trajekt na Kalymnos stojí 3 EUR, ubytování kolem 8-10 EUR/os.
Pohled z ostrova Telendos na oblasti Spartakus, Afternoon, Grande Grotta a Panorama
foto by© Jirka Sedláček
Masouri je větší turistické středisko s množstvím apartmánů, obchodů, restaurací, hotelem a navazuje na další středisko Mirties. Přestože hlavní turistická sezóna v Masouri ještě neskončila, všechny kluby i restaurace byly poloprázdné, a hlasitá diskotéková hudba se tak městem šířila pouze v pátek a sobotu večer. Mimo tyto dny působilo městečko klidným a příjemným dojmem.
Hlavní výhodou Masouri se ukázala blízká dostupnost (tj. pěšky 15 – 45min) do hlavních a podle nás nejhezčích lezeckých oblastí Poets, Panorama, Grande Grotta, Afternoon a Spartakus.
Grande Grotta
foto by© Jirka Sedláček
Co se týče dalších možností ubytování na ostrově, pokud nechcete spoléhat jen na „Stefana“ (viz. převzatý článek) – i v době našeho pobytu se dalo vybírat ze spousty volných apartmánů v Kantouni, Mirties i Masouri. Směrem na sever od Masouri kolem vesničky Skalia se ceny za ubytování pohybovaly i 15 EUR za 4-lůžkový apartmán. Důvodů pro to bylo několik:
- relativně velká vzdálenost do větších turistických center (pokud nemáte půjčenou motorku)
- horší přístup k moři, neexistence pláže nebo její větší vzdálenost
- absence obchodu se základními potravinami a restaurací
- naopak výhodou je pěší dostupnost oblastí např. Arhi (Start), Coast Kitchen, Black Forest, Nenuphar.
Spartakus (6b Harakiri)
foto by© Jirka Sedláček
Lezení:
Cesty jsou většinou výborně zajištěny nýty nebo borháky (úniková smyčka se hodí).
Délka cest: nečastěji 20 až 30m (až 15 expresek). Nejvíce cest je v obtížnosti 6a - 7b, extrémní lezci zde najdou jen minimum cest v obtížnosti 8a a více.
Charakter lezení: od položených technických cest po vytrvalostní převisy, od ostrých lištiček po kulaté díry, bizardní převislé lezení po krápnících a „chobotech“ (Grande Grotta). Vápenec je zatím málo olezený a pevný (kromě lehkých cest v Afternoonu, které se už začínají lesknout).
Sektory
Průvodce:
Na stránkách rock faxu je možné sehnat za 5,5 Libry elektronického průvodce (ten vpravo) ten vlevo je k mání za 30 Euro včetně poštovného.
Setavil ho Aris Theodoropoulos,
Edice Aharnon Alpine club
ISBN: 960-85644-6-8
194 stran
Formát 23 x 16.5 cm
Popisuje 42 skalních sektorů a v nich na více než 500 cest , pěkně popsaných ve fr. klasifikaci.
Výskyt lezců:
0-4 dvojky/oblast (mimo Afternoon a Arhi).
Většina cest (80%) je na nástupu popsaná převážně i s klasifikací, takže orientace je jednoduchá. Bude vám stačit průvodce z netu nebo seznam cest podle oblastí. Klasického průvodce seženete v obchodě za 30 EUR.
Slunce (v září) přichází do stěn kolem 2-3 hodiny odpoledne. Kolem stěn mírně pofukuje, ale s příchodem slunce je lezení téměř nemožné.
Náš ideální lezecký den: 8,00 – 15,00 lezení, oběd, 16,00 – 18,00 relaxační koupání a šnorchlování, večer ochutnávka řecké kuchyně.
Panorama (6b Uncle Ernie)
foto by© Jirka Sedláček
Doprava:
Na ostrově funguje i „MHD“. Autobus jezdí zhruba každou hodinu (někdy i častěji). Jízdenky se kupují v obchodech, stojí do 1 EUR. Na jízdní řád se příliš nespoléhejte.
Za pronájem motorky zaplatíte 7-10 EUR/den. Vodní taxi na protější ostrov Telendos jezdí pravidelně z mola v Mirties každých 30 min. a stojí 1,50 EUR.
Pamětihodnosti:
Na Kalymnosu najdete zbytky hrobek a ruiny z doby mykénské, římské i byzantské. Za zmínku stojí pevnost a starý hrad nad přístavem Pothia a u městečka Horio. Doporučujeme výlet na motorce po plážích na ostrově – projedete tak celý ostrov a navštívíte krásné tiché pláže.
Koupání:
Pobřeží je lemované množstvím pěkných pláží, určitě nevynechejte ani ty na Telendosu, je jich tam hned několik. Při příjezdu na Telendos směrem doprava podél pobřeží dojdete asi po 10 minutách na jedinou nuda pláž na ostrovech.
Telendos – nudistická pláž
foto by© Jirka Sedláček
Jídlo, pití:
Drobné nákupy potravin lze pořídit v malých obchodech. Pro větší nákupy se vyplatí zajet do Pothie do supermarketů. Vodu na vaření/pití můžete nabrat také v Masouri z obecního pramene (v půli Masouri po pravé straně směrem na sever je výklenek ve zdi). Kromě turistů tam chodí pro vodu i místní obyvatelé.
V restauracích si můžete dát výbornou řeckou kuchyni za 4-8 EUR, domácí víno ? l za 3 EUR, pivo 1,60 – 2,50 EUR.
Tip:
Dle informací místních obyvatel se na Kalymnosu v blízké době otevře letiště, turistům se tak zjednoduší přístup na ostrov a očekává se i výrazné zvýšení jejich koncentrace. Proto pokud uvažujete o návštěvě Kalymnosu, učiňte tak co nejdříve, dokud se hlavní proudy turistů ostrovu ještě vyhýbají, a skály a okolní příroda vám mohou nabídnout ještě něco ze své panenskosti, klidu a romantiky.
Doporučujeme jako velice příjemnou dovolenou s možností lezení.
Případné další informace nebo průvodce z netu jsem ochoten pro vážné zájemce zaslat
Zdroj:
Zde je možné sehnat za 5,5 Libry elektronického průvodce
Rock Fax
Eliška a Jirka
Překlad části článku z němčiny Milano
foto by© Jirka Sedláček
PS: Když mi po 20m převislého lezení vždy došlo u předposledního nýtu, něco s těma
zimníma kolečkama na bulderovce nebylo dobře. Tak si raději dejte ještě 2 navíc!