Oblast Valle dell´Orco, která je proslulá svými spárami a lezením po vlastním jištění. Ne nadarmo je přezdívaná evropské Yosemity.
S kamarádem Mírou jsme se domluvili na zajímavém lezeckém výletu. Spojili jsme dvě pěkné oblasti, skoro poblíž sebe - Grossglockner a Valle dell´Orco alias ITALSKÉ YOSEMITY. Jelikož jsme neměli tolik času, náš výlet se musel vejít do 10-ti dnů.
12.9. jsme po neúspěšném výstupu na Glock, za jeden den, vyrazili dalších cca 650km přes Hochalpenstrasse směr Itálie. Na Glocku panovalo hrozné počasi. Doufali jsme, že v našem hlavním cili cesty bude hezky.
Už jsem se těšil na moji vysněnou oblast Valle dell´Orco, která je proslulá svými spárami a lezením po vlastním jištění. Ne nadarmo je přezdívaná evropské Yosemity.
Město Milano nás překvapilo svoji rozholou, díky které jsme večeřeli pozdě věčer, protože jsme si na začátku města řekli:" najíme se až za městem". To jsme netušili, že pojedeme 80km a budeme stále ve městě. Také nás rozesmálo zajímavé vozidlo. Stáli jsme v koloně, za námi se přibližovalo auto se sirénou. Hasiči, sanitka, pomysleli jsme si. Zběsile jsme uhýbali do protisměru, aby jsme nepřekáželi. S rachotem sirény okolo nás projelo malé vozítko s cisternou a namotanou hadicí - asi "hovnocus". To musela být někde asi velká kalamita. Pomysleli jsme si, že tu asi budou mít přednost
i popeláři.
Ještě nás čekala dlouhá cesta. Kolem půlnoci jsme dorazili na okraj národního parku Grand Paradiso. Zalehli jsme vedle auta a těšili se na zítra. Večer nás ale budil velice silný vítr, který odnesl i Mírovi kroksy, které si nechal vedle spacáku.
Ráno jsme dorazili do vesničky Ceresole Reale. Kemp u rybárny byl bohužel už zavřený. Našli jsme jiný, na druhém konci jezera. Paní správcová ale neuměla ani slovíčko anglicky nebo německy. Já z italštiny uměl akorát napočítat do čtyř a objednat si cappuccino. Ale nakonec jsme se rukama domluvili a já zjistil, že už umím italsky.
Znám to sám - mám raději videa než psané věty. Proto tu mám pro vás 3 díly amatérských videí našech tří dnů v Orcu, které mluví za vše. Překlikněte si na lepší kvalitu - jsou v HD.
Ještě bych chtěl velice poděkovat mému kamarádovi Mírovi, díky kterému jsem mohl zažít těchto, sice náročných, ale velice nádherných 10 dní. Klukům z Izraele přeji hodně štěstí v jejich dalších lezeckých výstupech. Opravdu velice hodní a vtipní hoši.
Průvodce do této oblasti seženete nejlépe přímo tady na e-shopu lezce.
Já to celý zkouk když jsem hlídal prcka :) Pravda, běžná dýlka videa na youtube by měla být tři minuty, pak divák ztrácí pozornost a začne překlikávat.
Oblast je to na pohled zajímavá. Obešel bych se bez popisu cesty autem přes město. Chybí mi víc praktických informací (kolik tam je cest, skal a jakého jsou charakteru, jak dlouhé nástupy). To by mi mohlo pomoci rozhodnout se jestli si koupím průvodce. Záběry jsou pěkné ale video je moc dlouhé. Příště víc stříhat.
Ahoj, jestli chceš detailní popis, nalezneš ho v tomto článku: http://www.lezec.cz/clanky.php?key=9824. Video je dlouhé schválně. Mám rád vzpomínky. Kdo chce, tak si prokliká, kdo bude mít dost času, zkoukne celý. Nástupy jsou většinou dlouhý, jak je vidět z videa. Cestu si každý musí najít svojí :-) Kdyby jsi potřeboval více info, tak mi klidně napiš na rock-climbing@centrum.cz
Myslel jsem 4-5 v Tatrách.
Jde mi o nějakou rozumnou informaci, abych po koupi průvodce nezjistil, že tam najdu jen dvě sestupovky za 3, 1x 4- a zbytek nad 6. Asi bych do této oblasti nejel cíleně, ale myslel jsem to na 2-3 denní zastávku při alpských potulkách nebo alternativu při zhoršeném počasí. Do Arca se mi už moc nechce.
Pred nejakym casem jsme o Orcu uvazovali, a tak jsem dost podrobne prostudovala pruvodce, abych videla, zda je tam pro nas prumeraky (7+ skalky/jistene hory) co lezt.
Byly tam asi tak 3 sporadicky jistena 6b, jinak tezsi. A i cesty ciste po vlastnim pod 6a nesly, takze jsme jeli jinam.
Strávil jsem v Orcu dva týdny; na písku lezu (tahám) tak do VIIa, když se zadaří,většinou spíš kolem VI. V tatrách kolem V. Na Rovišti,Kamýku ty šestky. V Orcu jsem většinu cest tahal, je tam celkem dost pěkných cest kolem 5, spáry úplně v pohodě, plotny mi přišly že mají klasu dost tvrdou a strop pro mě byl tak 5C, spáry jsem lezl i 6b. Na týden,dva, si tam průměrnej lezec najde co lízt. Jen se nebát dlouhých vícedélkovej, a krásně si to užiješ
Ahoj Jirko, určitě by jsi tu našel i něco lehčího. Je to veliká oblast. Pokud ale chceš pořádně zalízt a lízt pěkný cesty, raději potrénuj a udělej si výlet za pár let. Stojí to rozhodně za to! Ať se daří!
jak lezec tvé kvality může nevylézt délku za 5c??? U lezců mě to moc nepřekvapuje, ale když seš ten instruktor, tak to nechápu.
Nehlede na slova střílej, střílej a poslechni svého, to je snad z mateřké školy.
Ten dialog k videu ti psala snad učitelka na zakladce? Hlavně že tě tam naučili plynule číst :D
Už chápu že je váha matroše tak neskutečná, proto Dean Potter leze solo, jinak by nevylezl ani 5c.
PS: potkáme se při dalších volbách
se tak nějak obávám že už moc nepotrénuju.
dobrá, pod šestku cesty a) nejsou v konkrétním průvodci výběru pro športovní lezení, nebo b) nejsou v oblasti vůbec?
(by mě zajímala ta obtížnost ala genuss esterajch mitte, tedy od čtyřek do šestky obligat)
..tak to by jsi byl dobrej bajker. Na to bych se podíval :-) Jo, na pár místech se dalo jít jen po nohách, ale jinak to byl fakt sklon. Však to znáš - na fotkách to vždycky vypadá jednodušeji...
To právě vůbec ne. Každej naopak dělá hustofotky tím, že naklápí foťák tak, že stromy pak rostou jak na dětským výkresu - viz např. www.lezec.cz/ref erence.php?key=7203&print=1&ckat=
Když vezmeš lezce seshora a jakoby dál od skály, tak je z toho taky hustofotka, kdy i plotna vypadá jako převis: http://www.lezec.cz/ref erence.php?key=7201&print=1&ckat=
Disclaimer:
1) Druhá metoda je poctivá, kdežto první je lacinej podfuk.
2) Netvrdím, že zrovna ten druhej případ byla plotna - cesta vypadá hustě i sama o sobě.
Pruvodce nebyl vyberovy, takze predpokladam, ze tam byly cesty vsechny. Muj dojem z nej byl takovy, ze pod 6a se tam nikdo cesty delat neonuva a do 7b mas byt schopen lezt ciste po vlastnim ;).
Nicmene nebyl uplne novy, myslim, ze "Gran Paradiso" vyslo tak v r. 2003-2004? Nove "Valle di Orco" ma zhruba dvakrat tolik stranek, takze se tam treba nekdo uvolil vytycit par lehkych smeru polozenymi a zarostlymi sparami?
no nevím, namátkou jsem otevřel stránku průvodce na Orco a v nákresu jedné jediné stěny to jde odleva: 6a, 6a, 6b A0, 5c, 6b+/c, 4c, 5b, 7a+, 6c+, 6a+, 6a/b, 7b, 6a. Vše vícedélky.
A ten průvodce má 300 stran. Takže zaleze si opravdu každý. Možná ne každá cesta bude hezká, ale rozhodně dřív či později na hezkou narazí jak bušič, tak začátečník.
Díky za dobrou informaci. Prosím, je průvodce někde na webu aspoň k nahlédnutí cest. Na místě jsem ochoten si průvodce koupit, ale přece jenom je dobré si to trochu prostudovat předem nebo aspoň vytipovat oblasti.
Vidim, ze budu noveho pruvodce muset dukladne prostudovat, treba by se tam pro nas prece jenom neco naslo, pomalu uz nemame v Alpach kam jezdit lezt ;).
Pak je taky otázka, jestli spousta těch 7b po vlastním, o kterých píše průvodce, nejsou ve skutečnosti 5c/A1. To je nešvar některejch moderních průvodců, že jakmile má cesta RP přelez, tak neuváděj hákovací prvovýstupcovu klasu. Viz např. Resh, P.: Český Kras a okolí
šak pravím, že mě zaujímá ta obligatorní klasifikace. když teda průvodčík napíše 7+, obl.7 nebo 7, obl.5, tak pochopím, že v prvním nemám co pohledávat a nepomůže mi kyslík ani helium, zatímco to druhé asi hravě zdolám s tím, že v klíčovém místě párkrát pochvátím expresku, což mě v čtrnáctidélkovém genusu zas tak netrápí.
Blby je, kdyz v takovehle ceste za 7(5 povinne), kde je vetsina delek minimalne za 6+, narazis na dvojku, jejichz maximem je prave tech 5. Stalo se nam to letos v lete DVAKRAT!!! a moc velka zabava to teda nebyla.
Tim se nechci dotykat Lukase B. (ony taky ty obl. klasifikace pro nas trpasliky casto lezi nekde dost jinde, nez tvrdi pruvodce, takze je zde ve hre i bleda zavist :) ), ale po letosnich zkusenostech bych se cestam, kde je povinna klasifikace vyrazne nizsi nez volnolezecka spise vyhybala.
vona by měla i u softmovera existovat nějaká základní úroveň soudnosti. kdybych měl přeobligatořit nějakou 7+/5obl tak, že budu chytat každou expresku a v každé délce budu třikrát exhibovat s nášlapnejma smycema, tak bych si připadal jako kokot. když tohle předvedu na jednom půldruhametrovém fleku z deseti-patnácti délek, tak už si zase jako úplnej pitoma nepřijdu (jánevim fingerkante na gosaukammu). takže soudnost především, a študium průvodčíků, a reference o lokální tvrdosti klasifikace nezbytné. jak už říkal suvorov...
pruvodce valle del Orco pise celkovou klasu (+v zavorce obligat.klasu)/moznost zajisteni (klasicky S1-6, nebo R1-6). Tam, kde je to potreba je kratky/dlouhy text - popis cesty, potrebne vybaveni (pocet pres, velikosti frendu...), vsechny cesty maji stenove kreslene obrazky + vicedelky maji i fota sten s cestami. Vicedelky maji i ve stenovych nakresech popsane obtiznosti jednotlivych delek
no a v krasu je to trošku jinej případ. původní hákovačky jsou poněkud převrtané aby měly hlavu a patu ve smyslu sportovního přelezu, a v původní historické klasifikaci jsou v současné době nelezitelné (bez tlučení skob, temování vklíněnců a podobných praktik, které jsou v podobných oblastech právem považované za eklhaftliš)