25. srpna v lezecké oblasti Squamish v Kanadě se Alex Honnold býskl přelezem cesty vedoucí na University Wall. Není třeba podotýkat, že to byl první přelez této cesty stylem solo.
Alex charakterizoval tuto 300m dlouhou cestu jak "hard" verzi známé Yosemitské cesty Astroman. Cesta se normálně leze na osm délek a nejlehčí od 5.10+ (7 až 7+), ale hlavní je náročné spárové lezení v obtížnosti od 5.11+ až 5.12-(8+). Cesta končí na tkz. Bellygood Ledge, kde je možné cestu ukončit. Alex však pokračoval cestou The Roman Chimneys, což byly ještě asi 4 délky vedoucí převislou trhlinou za 5.11d (8+). Celé to zvládl za asi 2 hodiny.
Lidé znalí této cesty se netají obdivem, protože kromě lezecké náročnosti jsou některé pasáže dost nejisté, což zvyšuje náročnost sólo přelezu.
Alex si tedy zapsal do deníčku další solo zářez. Mezi než už patří The Northwest Face na Half Dome (5.12-), Moonlight Buttress (5.12d), a El Sendero Luminoso (5.12d) (9/9+).
Z posledně zmíněného bylo natočeno působivé video.
Solo přelez El Sendero Luminoso Alex uskutečnil v oblasti El Potrero Chico v Mexiku. Je to cesta vedoucí na výrazný vrchol věže / masivu El Toro. Světelná cesta (jak se cesta v překladu jmenuje), je pravděpodobně nejtěžší vícedélkovou cestou na světě přelezenou stylem free solo. Alexovi trvalo přelezení této téměř 800m stěny něco kolem 3 hodin.
El Sendero Luminoso Type: Sportovní, 15 délek, 1750', Grade V Klasifikace: 5.12d První přelez (FA): Jeff Jackson, Kevin Gallagher, Kurt Smith. Klima: Ve stínu celý den, v zimě prý může být i zima.
Popis:
15 délek, charakter položené kompaktní plotny a trhliny, vesměs 5.12 (8 až 8+) lezení, vzdušná, vodu a čelovky s sebou.
Nemam nic proti Alexovi, ktery pusobi velmi sympaticky. Muj nazor na jeho chovani je ale jednoznacny. Solove lezeni v jeho podani je psychopaticka zalezitost, ktera kdykoliv muze skoncit jeho smrti. Svetove lezeni by posunul dale spise tezkymi prelezy s lanem.
vzbuzuje dojem, že se u něj jedná o nějaký druh sebedestruktivního chování (připomíná například válečné stíhače), které není až tak výjimečné (viz pokusy o dosažení rychlosti 300km/h na motorce za běžného provozu).
Výjimečné a mimořádné jsou ovšem jeho výkony.
Obdivovat je lze ovšem jen s velmi smíšenými pocity, protože pokud bude s takovou intenzitou v sólech pokračovat i nadále, logicky to jednou náhle skončí a všichni, co máme lezení rádi, z toho budeme mít blbý pocit.
Nemam nic proti Alexovi, ktery pusobi velmi sympaticky. Muj nazor na jeho chovani je ale jednoznacny. Solove lezeni v jeho podani je psychopaticka zalezitost, ktera kdykoliv muze skoncit jeho smrti. Svetove lezeni by posunul dale spise tezkymi prelezy s lanem.
Pokud jste nekdy lezli free solo, musi Vam byt jasne, ze se zistnymi motivy nelze tento druh prelezu realizovat.
Souhlasim s tim, ze by se free solo nemuselo takovymto zposobem popularizovat. Je to hodne osobni zalezitost, ktera je uz za hranou sportovniho vykonu. Na druhou stranu jsou Hannoldovi prelezy tak vyjimecne, ze medializaci chapu.
Rozhodne ale zapomente, ze Alex delat to co dela proto, aby se zviditelnit. Pokud by to tak bylo, nikdy by nedokazal prelezt takove veci. Free solo je dusevni stav, ne marketingovy plan.
A ten co mu tam točil to video tam náhodou visel??
Jasně že se touží zviditelnit. Na tom celkem není nic špatného. Výkon je to neskutečný. Nicméně souhlasím s již nahoře uvedeným názorem, že až se zřítí, tak lidem co mají lezení rádi zbyde jen nepříjemný pocit.
Rozdíl je v tom že tu konkrétní pískovcovou cestu nikdo lézt nemusí. Na písku se lezou z 90% jen rozumně odjištěné cesty a velké množství krásných skal je zabráno cestami špatně odjištěnými...tudíš nelezenými. Otázka je jak posuzovat špatně či dobře zajištěnou cestu . Proč mezi pískovcovými pravidly neexistuje jedno jednoduché : Nad cca 7m už nesmíš spadnout na zem. Pokud to nelze zaručit, pak je cesta špatně navrtána a měla by být zrušena nebo dojištěna.
Rozdíl je v tom že tu konkrétní pískovcovou cestu nikdo lézt nemusí - ale tím Honnoldovým způsobem taky přeci nikdo lézt nemusí. Nechápu, proč se tady lidi pohoršují na Honnoldovým lezením, ale zároveň tak vášnivě obhajují vraždy na písku. :-( Hm.
Můj příspěvek směřoval opačným směrem než jsi ho pochopil... píšu tam že velké množství pískovcových skal je zbytečně zabráno nejištěnými cestami a navrhuji jak to zlepšit (viz pravidlo o zamezení podlahy). V podstatě je mi jedno, co Alex na skalách provádí ,...nikoho zásadně neomezuje, zatímco vyrábění nebezpečných cest na písku omezuje ty, kteří by si tuto skálu chtěli vylézt, ale nemůžou protože nechtějí riskovat pád na zem
Nebezpečnými jsem nazval jen ty cesty, kde hrozí dlouhá podlaha,...to znamená, že jsem nemyslel cesty na kterých hrozí dlouhý pád. To znamená že mluvím o cestách které jsou nebezpečné i pro tebe
Na písku sice 90 procent lidí leze pořád ty samé cesty ale to NEZNAMENÁ, že ty ostatní nelezené jsou nebezpečné! Znamená to jen to, že ostatní lezou jen lidi z těch zbylých 10 procent. A když se podíváš na pískaře.cz, zjistíš, že těch 10 procent lidí objevuje nové a nové bezpečné cesty a portfolio těch lezených se rozšiřuje.
Zároveň musím říct, že dojištění podle tvých návrhů většinou vede k totální devastaci cesty. Asi každý zná mraky cest, kde nízko umístěný 1.Q nebo sportovní vykruhování zapříčinili totální zničení nástupu (olámáno, ošlapáno, omickymausováno) i celé stěny.
Na druhou stranu lidem, co mají lezení rádi, ukazuje něco výjimečného, když dělá, co dělá, a tím je třeba i nějak obohacuje, ne? Asi je vždycky něco potřeba vyvážit něčím jiným, nějakou hodnotu nějakým rizikem či možností ztráty, jinak by to nebyla hodnota.
To s tím blbým pocitem je sice asi fakt, ale nevím, jestli je to argument.
Já teda vnímám lezení a posuny v něm výrazně i ve směru zvládání stále náročnějších – i po stránce rizika – záležitostí.
Zásadní výstupy v horách, ve velkých stěnách atd. jsou cesty jednak těžké fyzicky a technicky, ale kromě toho i psychicky náročné. Nemůžu si pomoct, ale všechna možná ocenění (ať už oficiální ceny, nebo prostě to, co má v lezení váhu a jméno) s tímhle prostě pracují: větší psychická náročnost (tzn. i riziko, i když to nemusí být úplně totéž) = větší hodnota.
Jistě, free solo je něco speciálního, tam jde o záměrnou rezignaci na jakékoli jištění, kdežto když jde někdo cojávim do nějaké severní stěny, kde lítaj laviny, počítá s tím, že se v rámci možností pokusí přeci jen riziko snížit… ale obecně se mi prostě zdá, že platí, že schopnost zvládat riziko je v lezení odjakživa základní hodnota.
Medializace sólovýstupů je určitě v lecčem problematická, ale na druhou stranu způsob, kterým se na ně z důvodu nějaké současné epidemie korektnosti a univerzální nezávadnosti a alibismu nahlíží (hlasy pro to, aby nebyly vůbec medializované…) mi přijde jako absurdní, jdoucí vlastně proti těm obecně platným horolezeckým hodnotám.
(Samozřejmě, tahle diskuze má zas parádní potenciál stát se jedním velkým flejmem o zkurvených směrech egoisty na písku, a když ne, tak aspoň nikam nepovede, takže je asi nerozum něco sem psát… :)
Přímočaré logice lze těžko odporovat. Ovšem to, že tam visel kameraman přímo neimplikuje, že to Alex dělá z důdovů sebeprezentace. Nelze tudiž usuzovat, že každého koho snímá kamera, vykonává činnost na ní zachycenou z důvodů zviditelnění před veřejností. To chybné usuzování.
Alex má řadu velmi cenných přelezů free solo dlouho předtím, než vzniklo šílenství jménem Honnold. Jenom bych doplnil, že obrácená implikace ani jiné krkolomnosti, které by ti mohly pro neprůstřelnou argumentaci připadat pravdivé, neplatí. Stále mě nic nepřesvědčilo, že Alex leze free solo za účelem zviditelnění před veřejností. Znovu opakuji, tento druh lezení nelze s tímto motivem vykovávat.
Věř, že by našel řadu jiných způsobů jak se zviditelnit s extrémně nižším rizikem než je free solo lezení. Podívej se která videa mají na youtube největší sledovanost. Kdyby lezl nahý na největší výškové budovy světa free solo, nepotřebuji další argumenty abych si byl jistý proč to dělá.
Alex Honnold proste žije svoj sen. Možno jeho život skoční veľmi rýchlo, možno nie. Ale ten chalan môže už dnes o sebe povedať, že jeho život fakt stál za to, že skutočne žil, nie len prežíval. Koľko ľudí to o sebe môže tvrdiť?
K tomu abych mohl říct že jsem žil plnohodnotný život nepotřebuju sólovat několikasetmetrové stěny. Je to spíše otázka individuálních hodnot. A stejně jako v dalších oblastech bytí i v lezení jsou někteří tak nějak ,,mimo" oproti zbytku populace...
Podle mě je to riziko relativně menší než se zdá. Leze na jistotu a po perfektní přípravě. Je to spektákl, ale myslím, že hodně lezců si počíná s lanem rizikověji než Alex bez lana :-) V této souvislosti je zajímavé si při každodenním rozhodování uvědomit riziko a přijmout nebo nepřijmout. Odvezu rodinu do Chorvatska na jeden zátah ještě v pátek večer? Stihnu tenhle náklaďák předjet? Přeběhnu tuhle ulici? Atd...
To je velmi zavádějící, co jsi napsal. Sice je to pravda, ale jen z poloviny. Jsou to věci, které máš pod kontrolou. Ale pak je tu ještě část, kterou pod kontrolou nemáš a moc ani mít nemůžeš. Ulomený chyt, vyvalený kámen, hmyz a jiná zvířata...
Neříkám, že to dělat nemá, jen je potřeba si uvědomit, že na skále jen "umět" nestačí.
Nezapomente jeste poplivat Ueliho Stecka. Nevim proc byste z toho meli mit spatny pocit kdyz solo nelezete. Nahodou je to skvely lezec a posunul latku zase vys. Pokud jste se ovsem zasekli na sestkach a dal to nejde tak Vas chapu...
Kdo potkal Alexe osobne, treba na prednasce na Smichoffe, tak poznal, ze to ten typek nedela pro slavu, ani pro to aby si honil ego. Proste ho to bavi. Mimo jine rikal, ze lezli solo uz od detstvi, protoze se to tak proste u nich delalo. A jemu se to zalibilo vic nez ostatnim.
Filmy, fotky a clanky o nem mu dovolej delat to co ma rad a jeste za to dostat zaplaceno, je to dusledek, ne duvod.
A co se tyce spatnyho vlivu na okoli: zna nekdo nekoho kdo zacal solovat pote co videl nejakej jeho film? Ja spis naopak.