V sobotu 16. dubna se uskutečnil další Metodický den ČHS ve skalní oblasti Škrovád.
Na akci dorazilo 73 zájemců, z toho 14 členů ČHS. Vzhledem k počtu osob to svědčí o dobře zvolené lokalitě. Většinu tvořili skupiny lezců, kteří lezou převážně na umělých stěnách v Chrudimi, Pardubicích nebo Hradci Králové.
Po zahájení proběhlo poučení o pravidlech lezení v pískovcových skalních oblastech v Čechách. Následně proběhla ukázka budování fixního jištění a jeho pevnosti pod vedením Vladimíra Těšitele. Po té byli účastníci rozděleni do dvou skupin. První skupina se přesunula do sálu místní hospůdky, kde Martin Honzík z lékařské komise promítal nehody lezců ve skalnatém terénu, což bylo velmi poučné, a proběhl nácvik první pomoci. Druhá skupina byla mezitím seznámena s jistícími pomůckami dostupnými na trhu, účastníci akce si vyzkoušeli správné jištění a blokaci jistících prostředků. Následovala instruktáž k jistícím stanovištím a zájemci pak měli možnost vše v praxi na připravených lanech vyzkoušet. Po prostřídání byla akce ukončena, a kdo chtěl, mohl si na Škrovádě zalézt.
Účastníci odcházeli spokojeni s novými poznatky. Řada z nich projevila zájem o členství v ČHS, protože nyní vědí, že svaz vyjednává pro lezce povolení k lezení v daných oblastech, z členských přípěvků financuje údržbu jištění na skalách a nabízí metodické vzdělání svým členům. Dle ohlasu zúčastněných metodický den splnil svůj účel a určitě budeme v této lokalitě pokračovat i v dalším roce.
jistě sis všiml, že náplň metodického dne nespočívala v praktické výuce lezení na skále, ale teoretické přípravě jejíž obsah je zmíněn výše.
přinácviku první pomoci v hospodě nebo štandování 10m od skály s helmou na hlavě bych si připadal jak blbec. Jediné, kde - teoreticky šlo helmu využít byl nácvik půlloďáku a blokae jištění, ktré probíhalo na toprope laně.
Já jsem ten, co vrtal do skály. Pokud jsi horolezec, nesem pro tebe žádnej "pan", tohle oslovení do lezení nepatří. Nevím, proč bych měl mít helmu, když jsem stál na zemi a nademnou byly akorát větve a navíc jsem tam nebyl jako zaměstnanec, ale dobrovolník.
Mám dojem, že v poslední době je nějak v módě dávat rovnítko mezi pojmy kokotina a ironie. "Ironie" přeci není nějaký zaklínadlo, všelék kterej z kokotiny udělá duchaplnost. To je něco jako když hraju na babu, někoho doháním a on zakvičí piky piky na hlavu, že na babu nehraju. WTF?
Metodický den byl fakt vyvedený. Jedinou chybou byl vlhký pískovec (nikoli mokrý). Jeli jsme tam s manžou mrknout na způsob vedení metodického dne a zároveň si hlavně sami zalízt, ale nešlo to. I při menší výšce skal to nebylo úplně bezpečné a zřejmě bez zážitku... škoda. Ola, naštěstí tu sobotu alespoň nepršelo.
Jinak nás překvapil počet lidí, většina působila jako překližkáři, takže jejich účast na takové akci byla určo přínosem a poučením. Blembáky není třeba připomínat, páč se fakt vůbec nelezlo.
Jediná pochybná věc, která na mne nepůsobila věrohodně, byla ukázka dobírání, popř. popouštění lana z jistítka: Spodní konec jistícího lana zvednout nahoru, tj. přijít o druhý oblouk v reverzu/kýblu a přeručkovat z pravé ruky do levé a poté opět do pravé a pak opět zahnout do druhého oblouku k tělu. Je mi jasné, že problém milisekundového "nejištění" při dobírání pouze spodní rukou je prostou realitou (i když levou rukou pevně držím lano nad jistítkem), ale dle mého názoru je to pořád lepší než přijít o druhý oblouk lana pod jistítkem směrem ke svému tělu a ručkovat po laně jen proto, abych tam měl vždy a 100% držení. S tímto se asi neztotožním...
Moc tomu popisu jisteni nerozumim. Co myslis tim "přeručkovat z pravé ruky do levé a poté opět do pravé"?
I kdyz zvednes ruku s "dolnim" koncem lana o "nejisteni" se nejedna, pokud rukou lano stale sviras. Ulohu zde hraje prirozeny reflex cloveka, kterym bojuje proti tahu dopredu. A lano nelze dobrat tak, aby si mel 2 "oblouky". Zkus si to. Jistitko se ti vzdy natoci do smeru, kde je sila tahu vyssi. (Teda teoreticky by to slo, ze by ses otocil zady ke skale ;) ).
Já tomu rozumím tak, že místo posunování jistící ruky po volném konci lana prostě rukama ručkuješ. Občas je to vidět u začátečníků. Metodicky by to mělo být v pořádku, ovšem ten první způsob mi přijde mnohem lepší, člověk je takový uvolněnější.
Přehmatávání i posouvání ruky jsou uznávané a učené styly. U toho posouvání je (zejména u začátečníků) problém, když doberou většíkus lana a vznikne jim dole u ruky smyčka volně visící pod jistící ruku. Pak ruka nejde dobře posunout a často dochází k puštění lana a přehmátnutí jistící rukou (tzn. v tu chvíli je lezec nejištěn).
nejvíc se mi líbila první pomoc, kvůli té jsem tam jel a pak osazování bhk ve skále,to bylo příjemný technický zpestření a děkuju Téšovi za ukázky co všechno lze naprat do skály a jde o hubu. těším se na další metodický den, rád si ho zopáknu.
Ty blbe, jde o lokalitu, kde není co zkazit. Navíc, nějak ses nepochlubil, co jsi pro lezeckou veřejnost udělal ty. Tak navrhuju: napiš sem termín nějaké akce, kterou uspořádáš pro začátečníky a termín. Rád se přijedu s klukama podívat a pak to podrobíme kritice. Když se budeš snažit, tak tě i pochválím. Do té doby se zdrž takových blbých keců. Napřed se předveď. Tím bych chtěl poděkovat za pěknou akci klukům z ČHS.
Pěkný a užitečně stravený den. Člověk se tam dozvěděl zas něco nového. A seznámil se s novýma lidma. Velký dik organizátorum kteří si na nás najdou čas ve svém osobním volnu. A nenechte se odradit rejpalama níže kteří tam nejspíš ani nebyli a hodnotí něco co viděli. Diky Tomáš