LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Love to climb? So do we.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Pískaři jsou zpět!
Nová kniha Medaile na chvíli o olympijském příběhu Adama Ondry
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové

Závody
SP Wujiang (22.09)
MČR v bouldru (22.09)
evropská olympijská kvalifikace v bouldrech a obtížnosti (27.10)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13360
2.Trojan 12747
3.Šindel 12281
Bouldry:
1.Stráník 11378
2.Volf 10953
3.Stráník 10900
Hory:
1.Groš 8514
2. 8223
3.Mrklovský 7884

Výsledky
Evropská olympijská kvalifikace rychlost (15.09)
SP Koper (08.09)
EP obtížnost Bologna (02.09)

Deníčky
5465 lezců
1063567 cest
Nové přelezy:
Giuliano 8B
Les Clowns 7c
Ptičja Viz 7c+
Mozaik 7c/7c+
Paralet Xb
Čum Sem, Č Xb
Runway 9+/10-
Devizový P 9-
Kapitán Mo 7C
Prastará M 8A

Stěny
Bouldering za oponou - Měnín
Stěna Holešov - Holešov
K2-Poprad - Poprad

Prodejny
ALPI SPORT CENTRUM - Příbor
Keen Concept Store - Palác Flóra - Praha 3
Rock Point Liberec - Liberec 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

MPM 2015 – IV. kolo - raport ze závodů z Ostravy

smallČtvrté kolo Moravského poháru mládeže 2015 proběhlo 12. 9. 2015 v Ostravě Vítkovicích na venkovní lezecké věži, kterou spravuje Blok Centrum, o. s. za účasti 93 dětí doslova z celé Moravy, ale také několika závodníků z Polska a Slovenska.

Počasí nám tentokrát velice přálo. Atmosféra byla díky sluníčku hezkému prostředí parku J. Jabůrkové a zdravě soutěživému naladění závodníků velmi příjemná. Děti lezly 4 cesty, které byly postaveny Kubou Dvouletým tak, že  první 2 z nich byly lehčí, aby si děti zalezly a na těch dalších dvou se měly rozřadit…tentokrát to platilo pouze pro nejstarší kategorii A chlapců a dívek a kategorii B chlapců, kteří se rozřadily pouze na 4 cestách a to tak, že Kuba Skočdopole z HO Lipník  vyhrál kategorii A chlapců, Jana Ondřejová z Rocky Monkeys Brno zase kategorii A dívek a Rosťa Holík z HO Studénka dominoval kategorii B chlapců.

V dalších kategoriích už si některé děti zalezly více a rozřazovaly se na cestách z vyšších kategorií – mezi dívkami kategorie B nakonec zvítězila po pěkném souboji Daniela Žalská z HK Orlová, mezi chlapci z Céčka vítězství vybojoval Martin Mikulec z Vertikonu Zlín. Dívky C těsně porazila Martyna Ciechanowska z GTW Gliwice .
Více se pak bojovalo v kategorii D chlapců i dívek, kdy se děti musely rozřazovat na dalších 2 cestách – po pěkných dramatických soubojích pak prvenství vybojovali Daniel Slovák z Rocky Monkeys Brno a Karolina Gendová z Korcle, TendonBlok Ostrava.

Nejmenší děti z kategorie E bylo také obtížnější rozřadit – všechno pro ně bylo lehké – nakonec ale rozhodl čas přelezu šesté cesty a v kategorii E chlapců zvítězil Jaroslav Šikula z HO Adrenalin Prostějov a mezi E dívkami byla nejlepší Mariana Janošová.

Závod skončil k radosti všech čekajících rodičů docela brzy a po vyhlášení výsledků a předání cen se v 16:30 mohli všichni rozjet do svých domovů. Přitom v úhrnu odlezli závodníci bez mála 400 soutěžních cest(!) a vyhodnocení byli všichni závodníci a ne jen medailisté.

Děkujeme proto všem, kteří závod podpořili. Jmenovitě firmám Lanex, Autocont, Metolius, CT-Climbing Technology, Nutrend, RockPoint a městu Ostrava. A samozřejmě všem ochotným rodičům a těm, kteří se na této akci podíleli…DÍKY!!!
Fotky ze závodu od Karla Návrata najdete zde https://www.facebook.com /Tendon-Blok-lezec k%C3%A9-centru m-1441687656111 39/timeline/

Kompletní výsledky najdete na webu MPM www.moravskelezeni.cz.

Saša Gendová   [úpravy] 21:04 16.09.2015Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Moravský pohár vs. U1409:07:30 17.09.2015
Gratuluji, já vám říkal, že to bude super akce. A také gratuluji k účasti. Jste tam měli víc dětí, než bylo na U14 v Nymburce :-)
odpovědět 
 Re: Moravský pohár vs. U1412:01:57 17.09.2015
No jen že moravský pohár má 10 kategorií, ale U14 jen 6. A v těch šesti bylo děcek v Nymburce podstatně více než v Ostravě.
To jen tak k tomu rádoby konkurenčnímu boji.
odpovědět 
  Re: Moravský pohár vs. U1412:41:24 17.09.2015
A konečně tu máme díky p. Babačovi 1. ligu pro naši dětskou elitu a II. národní i pro nešpičkové závodníky...
HonzaKodpovědět 
  Re: Moravský pohár vs. U1413:04:13 17.09.2015
Ty jsi mimoň :-) Proč to hrotíš jako konkurenční boj? To přeci není o konkurenci. A počty skupin a dětí? A že některá děcka byla v Nymburce? To přeci není vůbec důležité. Ono to v některých případech ani jinak být nemohlo, když na MP nesmí děcka, která se umisťují v ČP a U14. Proto píšu, že to o konkurenci není. Jinak by účast těchto děcek nezakázali.

Co je ale důležité - ukazuje to slabomyslnost současného stavu dětského závodního lezení podle filozofie ČHS. Dokud svaz nepochopí, že závody všech skupin pro začínající a amatérské lezce by měl přenechat s volnějšími pravidly právě podobným podnikům, jako je MP a další oddílové nebo stěnové závody, a pod taktovkou ČHS se soustředit jen na závody pokročilých lezců, nebude to lepší. Jediné, proč na U14 děcka jezdí, je nesmyslná honba ambiciózních rodičů za výsledky dětí. Všichni prominou, ale jet se špičkově lezoucím děckem z Ostravska na pidistěnu do Nymburka je úchylné a jediným důvodem je právě snaha o získání bodů do celkového hodnocení. Svaz si je toho vědom, proto také U14 organizuje v rozporu s počátečním tvrzením. Cituji z webu ČHS:

hodnocení v U14 -nevede se průběžný ranking, nevyhlašuje se žádné celkové vítězství. Není nutné a není ani v zájmu komise, aby malí závodníci objížděli všechny závody, i proto se nepovede ranking z více závodů – je sice částečně motivující pro účast na závodech, ale na druhé straně vede k přílišným ambicím u malých dětí (a zejména u některých rodičů), takové děti pak ve většině případů nedojdou ani do juniorských kategorií.

Ale svazu pak rychle došlo, že na řadu závodů by napřijel nikdo, takže závody jsou normálně bodově hodnocené, vede se průběžný ranking a na konci jsou lezci vyhodnoceni celkově.

Takže mít 10 závodů U14 společných pro začínající i výkonnostní lezce je stále hloupost a právě příklad MP to krásně dokazuje. A bohužel to na mne působí dojmem, že komisi a sportovní sekci vedou lidé, kterým jde jen o moc a rozhodování, ale už vůbec ne o kvalitu a opravdu dobrý systém dětských závodů.

Takže Babačo a všichni od MP - díky. Ukázali jste, že to jde a že by zájem ze strany lezců byl.
odpovědět 
   Re: Moravský pohár vs. U1413:47:48 17.09.2015
Odborník přes závody si neumí spočítat že závodů pro U14 je 8?
odpovědět 
    Re: Moravský pohár vs. U1413:56:52 17.09.2015
Jestli myslíš 7x U14 a k tomu jedno TENDON Mistrovství ČR mládeže a TENDON Finále ČP mládeže, tak to si spočítat umím. Ale jelikož 2015 ještě není uzavřen, dovolil jsem si vycházet z ročníku 2014. Tedy 9x U14 + jednou MČR mládeže včetně U14na BigWallu.
odpovědět 
   Re: Moravský pohár vs. U1400:07:41 18.09.2015
A on Svaz tyhle zavody zakazuje?! Nekdo jiny tady zacal debatu o MS vs. U14 a poctu zavodniku.
Ale jinak hezky elaborat :D
odpovědět 
    Re: Moravský pohár vs. U1410:34:38 18.09.2015
Nejde o zákaz, ale o podporu. Například v seriálu MP by býval svaz mohl přijít k několika velmi zajímavým závodům pro začínající a amatérskou mládež, to samé platí třeba pro Překližka Cup, který by se mohl časem rozrůst do české alternativy Moravského poháru. Svazu by stačilo vytvořit pár základních pravidel, která nemusí být tak přísná, jako třeba na MČR. A myslím, že by pořadatelům v rámci podpory od ČHS stačila třeba pomoc organizační, pomoc s materiálovým vybavením nebo pomoc s lepší propagací a zviditelněním. A své síly by svaz mohl soustředit na menší počet kvalitnějších závodů pro výkonnostní lezce.

A na čem to selhává? I kdyby celý koncept byl chybný a objevila se tam nějaká fatální závada, nic se neděje. Nejde vůbec o nic, způsob, jak na dětských pohodových závodech odstranit problém, je vždy.

Takže? Proč svaz všechny jiné závody ignoruje a místo spolupráce pracně a finančně náročně zavádí paralelní a zbytečné závody? Stačilo by chtít. Jenže ono se nechce. A kdo nechce a proč? Nechť si na tohle každý odpoví sám.
odpovědět 
 ČHS do diskusí MPM nezatahujte16:00:37 20.09.2015
Předně bych chtěl poděkovat za zájem, gratulaci a slova uznání a to i HonzoviK a Ondrovi. Marná sláva je kolem celého seriálu závodů MPM docela dost práce, která mnohdy ani není vidět a jedinou odměnou je spokojenost účastníků. Přičemž nejde zdaleka jen o mě. Těch lidí, kteří různým způsobem přikládají ruku k dílu, je celá řada: od Dalise, který dělá grafické návrhy diplomů, pískování pohárů, plakáty apod., Standy Bartoška, který vytvořil náš web, Boba s dcerou, který se stará o zpracování výsledků, tvorbu výpočtových tabulek, přes pořadatelé jednotlivých závodů, kteří se starají o přípravu lezeckých stěn na závody – očištění od chytů, stavba soutěžních cest, zajištění ozvučení, občerstvení… - což měla v tomto případě na starosti Saša Gendová, stavěče soutěžních cest – Kubu Dvouletého se Sašou, Markétku s Cibulkovic dětma která nám pomáhají s odladěním cest (loni Emou Deuserovou), předlezci – zde sourozenci Adamovští, až po rozhodčí a jističe. Ono se to možná nezdá, ale tím, že si u nás závodníci během závodu vydatně zalezou, dají řádně zabrat rozhodčím a jističům. To mi zajisté potvrdí všichni ti, co si to vyzkoušeli. Odlezou-li závodníci během závodu v úhrnu kolem pěti set cest, tak v průměru na každého rozhodčího a jističe vychází padesát cest. Což už je řádná fuška!

Proto bych chtěl požádat diskutéry – zejména ty anonymní, aby do diskusí pod články z našich závodů nezatahovali debaty o ČHS. Náš seriál nemá s ČHS nic společného. MPM je organizovaný zcela nezávisle na ČHS, jeho organizačních strukturách a hlavně na jeho rozpočtu a dokud se o MPM budu starat já, tak to tak i zůstane. Není proto třeba se zde problémy a přístupem ČHS k závodnímu lezení vůbec zabývat. To si klidně řešte pod články ze svazáckých závodů, kde je na takovéto debaty legitimní prostor. Nás to jen poškozuje. Náš rozpočet je bez dotací a jen díky sponzorům můžeme závodníkům nabídnout věcné ceny a žádný sponzor nestojí o to být spojován s negativní publicitou.

Ono je sice pravda, že MPM vznikl jako reakce na neochotu ze strany ČHS řešit problémy, které vytvořilo vedení KSLM, kdy ČHS okázale ignorovalo mínění drtivé většiny trenérů a rodičů závodníků, kteří se účastnili mládežnických závodů, kdy vedení ČHS jen předstíralo ochotu jednat se zástupci závodníků, kdy schůzky organizovalo tak, aby se jich nemohli zúčastnit členové petičního výboru, kdy naprosto okrajové názory jednotlivců prezentovalo jako přání většiny, kdy jsem byl vystaven zastrašování od lidí blízkých vedení KSLM (a to se záměrně vyhýbám přiléhavějším výrazům dané situaci jako „vydírání“!), ale to už je minulost, se kterou nehodlám ztrácet čas.

Svého času jsem sice uvažoval o tom, že bych sepsal do jednoho článku všechny argumenty, kterými se Marie zaštiťovala a zdůvodňovala, proč nic údajně nejde s tím, že bych to konfrontoval s realitou, ale pak jsem si řekl proč??? Není jediný důvod, proč bych měl s tím ztrácet čas. Snahou o nápravu nesystémových kroků tehdejšího vedení KSLM jsem ztratil necelé dva roky života, přičemž výsledek nebyl žádný, respektive byl málem záporný – ČHS odmítlo akceptovat byť jen jeden jediný (!) požadavek petice a naopak to za co jsme je v patici pochválili (ano i to bylo součást petice), tak to co jsme v petici hodnotili kladně se KSLM ještě snažila zrušit. Nakonec sice zařadila zpátečku, ale to až když se zalekla existence MPM, kdy MPM začala vnímat jako konkurenci, jinak by to naopak rebelujícím rodičům ještě řádně „osolila“. Zhruba stejnou dobu, tedy necelé dva roky organizuji MPM a když to porovnám, tak je nesrovnatelně snazší a efektivnější budovat cokoli na zelené louce a to i bez jakýchkoli dotací, než se snažit o změnu kurzu Titaniku jménem ČHS v rámci jeho struktůr. Proto se odmítám problémy závodního lezení organizovaných pod hlavičkou ČHS vůbec zabývat. Považuji to totiž za zbytečnou ztrátu času, kterého nemám nazbyt.

Jinak mohu tě informovat o tom, že lidé z vedení ČHS již pochopili, že poněkud přestřelili a dnes už naopak chtějí reformovat systém mládežnických závodů...
MPM tak má pro někoho možná překvapivě zato však evidentně pozitivní vliv na poměry v rámci závodního lezení mládeže pod hlavičkou ČHS.

Tímto považuji debatu o závodech ČHS z mé strany za uzavřenou.
Jiří Babačaodpovědět 
  Re: ČHS do diskusí MPM nezatahujte16:27:01 20.09.2015
Lidé z vedení Čhs pochopili jen to, že by tím mohli získat víc peněz na své platy. To je celé proč otáčejí. Ale nevěř tomu Jirko, že se změnili.
odpovědět 

 seriály14:52:36 18.09.2015
Prosím vás, z čeho vychází potřeba některých z vás stále dokola takto porovnávat a hodnotit? Vždyť se ukazuje, ža oba tyto seriály mohou fungovat souběžně, úplně v klídečku. Oba mají svá pravidla, nejen ohledně účasti, ale také vlastního závodění, která malí lezci (jejich rodiče) akceptují. Každý ať si vybere. A vlastně ani vybírat nemusí, kolize termínů je spíše výjimečná, kalendářní rok má prostě jen 52 víkendů;) Mé dítko absolvuje ročně cca 10-12 nějakých těch "závodů". MPM, některé nám blízké moravské "U14tky" plus pár dalších spíše náhodných akcí na které máme čas a chce se nám tam. A stačí to. Naopak si myslím, že kdyby byla klasická U14 pořádána "atraktivněji" - tedy třeba napevno více kvalifikačních cest, "ať si více zalezou když už tam jedeme", pak bych asi opravdu přemýšlel o tom, že bychom jezdili závodit i do vzdálenějších míst. Podobně by jistě uvažovalo mnoho dalších rodičů. A-le upřímně: Je to pro ty děti dobré? Chtějí to, chceme to my pro ně? Kde je rozumná hranice počtu takto strávených dnů, víkendů??? Chceme je takto honit po závodech nebo jim dopřát i pohodu v horách, třeba ve skalách, u vody atd? Hm? Za mě super, palec nahoru Jirkovi Babačovi že tohle vymyslel a organizuje, je tam vždy dobrá parta dětí i rodičů, a domácí, napohodu atmosféra, ale kdyby těch (všech reálně dostupných a atraktivních) závodů mělo být dvacet do roka, stejně bychom právě z výše uvedeného důvodu na všech nebyli.
Ondraodpovědět 
 Re: seriály19:09:39 20.09.2015
Ahoj, bohužel nechápeš, o co jde. Nejde o to, kdo co pořádá. Jde o to, že současný je pro... pro koho vlastně? A to je právě to podstatné. Současný mix, kdy na jedny závody jezdí výkonnostní lezci i začátečníci, je problematický. Děti ve věku 10-12 let lezou 7b-7c, 12-14 mají na 8a. Nevím, co lezete s dětmi vy a jak se umisťujete, ale dovolím si tvrdit, že do cest, co přeleze dětská špička, občas lezoucí amatérská děcka ani nenalezou. A maximálku těchto děcek mají dobře lezoucí jako rozlezovku. Je správné pořádat závody společně pro všechny děti? Buď jsou z toho ti dobří otrávení, nebo jsou otrávení ti ostatní. Závody nemají být od toho, aby si děcka zalezla, ale aby si porovnala výkonnost a případně získala motivaci pro další trénink. Máš pocit, že když někdo trénuje 5-6 dní v týdnu, že ho pak zajímá si jet někam zalézt? Že když intenzivně trénuje na stěnách BW, SmíchOff, Jablonec, Písek nebo Kajda, že ho pak baví sedět celý den na zadku a sledovat 25 bačkůrkářů, jak každý visí několik minut u pátého kroku někde v tělocvičně na stěně 10x8 metrů? A naopak, jestli lezete občas a máte závody pro radost, je zbytečné objíždět závody s vysokými stěnami a těžkými cestami. Nechci nikoho urazit, ale opravdu není možné srovnávat výkonnost dětí z kroužků a hobíků s dětmi opravdu trénujícími.

Takže to, o co tu běží, je systém závodů, kde svaz místo několika závodů pro nejlepší a několika pro začínající, udělal loni 10 záodů, kde to všechno smíchal dohromady. A ještě rankingově, takže někteří rodiče v honbě za body opravdu objíždí všechno. Není to správné, sám to píšeš, ale svaz to takto nastavil... :-(
odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Nákupní Vozík, 4
 Databáze cest:
Všechny cesty (170274)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Giuliano 8B Holštejn
Live Is Live 7A+ Aufhofen
NFG 4 Aufhofen
Fantasie 6A+ Aufhofen
N.N. (15) 6C Felbertauern
Nově komentované:
Šarlatán L1 6+ Harmanec - Bystrická Dolina
Posser 6B Holštejn
Život V Chlupech II Adršpach
Anežčina Cesta II Adršpach
Erupce V Adršpach

 Nově v diskusi:
Re: nízká lezečka | Re: Cernolice | Re: Cernolice | Re: Cernolice | Re: Cernolice | Re: Cernolice | Re: Cernolice | Re: Cernolice | Re: Ztracené lezečky Ludvíkov | Re: Ztracené lezečky Ludvíkov |

 Nové komentáře:
Re: Že by? | Že by? | Re: Ubohost a škvár, ale nyní opravdu už hóóódně za hranou! | Kam se hrabe Cliffhanger | Re: Rve ti dite? PS2 | Re: Rve ti dite? | Rve ti dite? | Re: Ubohost a škvár, ale nyní opravdu už hóóódně za hranou! | Re: Ubohost a škvár, ale nyní opravdu už hóóódně za hranou! | Ubohost a škvár, ale nyní opravdu už hóóódně za hranou! |

 Kde to vře:
ME mládeže v lezení na obtížnost: Jan Štípek zlatý (52)
Video: Adam Ondra vs MMA Champion Jiří Procházka (51)
Jakob Schubert přelézá Project Big během svého 6. live přenosu (38)
Lom Prosečnice nebude zavezen, v Kouřimi jsou vytlučeny nýty (34)
SP v lezení na obtížnost a rychlost Wujiang, Čína (12)
Festivalová rychlovka 2. (MHFF Teplice/Metují 2023) Lynn Hill (12)
Máňa a Drábský koník na Drábovně (11)
SP v lezení na obtížnost a rychlost Wujiang, Čína (10)
Evropská kvalifikace na olympiádu v lezení na rychlost (8)
Jakob Schubert navrhuje Projectu Big obtížnost 9c a název B.I.G. (7)

 Nově v inzerci:
Hledám partačku | Ferraty | lezečky Ocún 42 | dnes odpol na skaly v Praze | Parťák do skal | La Sportiva Otaki Men | dámská přilba | La Sportiva Skwama Wmn 38 | Statická a dynamická lana | Kobyla s dětma - 28/29. září |

 Anketa:
Co řešíte při dolezení na vrchol skály?
 naplánování dalšího vrcholu 
 503 
 zápis do knížky 
 485 
 udělání si selfie 
 489 
 chvilku rozjímání  
 497 
 stisk ruky s parťákem 
 595 
 nic 
 563 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.