LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Spára, to je jeden velkej chyt. Dole do ní vrazíš ruce a na vršku je vytáhneš.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Gimme Kraft! AIR: 2. díl populární tréninkové bible pro lezce
Knižní novinky od Joty
Frankenjura průvodce

Závody
SP Nanjing (29.04)
Wallstreet cup (29.04)
SP Tokyo (06.05)

Žebříček
Cesty:
18.Otto 10525
19.Šindel 10481
20.Genda 10350
Bouldry:
18.Konečný 9378
19.Lyčka 9378
20.IF 9375
Hory:
28.Michna 1863
29. 1816
30.Štefan 1810

Výsledky
JESENÍK CUP U14 2017 (22.04)
SP Chongqing (22.04)
CP LA SPORTIVA OPEN 2017 (08.04)

Deníčky
4260 lezců
620078 cest
Nové přelezy:
Samsara 8a
JSFK 7c+
Chiquita L 8a
Osapska Po 7c+
Pikapoka 7b+
Trojanski 7c+
Dance With 7b
Rukama To 9/9+
Krátká Kře 9+
Grundkurs 9-

Stěny
Squash Arena Liberec - Liberec
Sokolovna - Lomnice nad Popelkou
Boulder Klub Pentagon - Tábor

Prodejny
KIWI - svět map a průvodců - Praha 1
HUDYsport - Hradec Králové
bart´s port - Praha 2

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Malta Gozo

Levné letenky nás nalákaly znovu na Maltu. Tentokráte jsme se chtěli přesvědčit, jestli je vzdálenější část země stejně lezecky pěkná, jako ta kterou jsme navštívili v prosinci.

Článek o našem předvánočním výletu je zde Malta jih.Předcházející článek popisoval lezení na samotné Maltě, ale k Maltě patří i skalnatý ostrov Gozo, který je dokonce ještě více lezecky zajímavý než zbylé dva ostrovy MaltaComino.
Přímo z letiště jsme se vydali směrem na sever.


Počasí cestou na trajekt nevěštilo nic dobrého (hi res)

foto by © JirkaS


Cesta autobusem X1 nebyla dlouhá na počet kilometrů, ale na čas díky mnoha zastávkám a ne příliš dobré silniční prostupnosti. Asi v 9:30 jsme byli na trajektu. Po 30 minutách plavby (cestou míjíme nejmenší z ostrovů Comino, kde je také spoustu lezeckých a DWSkových možností) již přistáváme na Gozu. Odtud jen asi tři kilometry ke skalám. Bereme to podél pobřeží a kocháme se výhledy na rozbouřené moře.


Trajekt z Malty přistává na Gozu v městečku Mgarr(hi res)

foto by © JirkaS


Od zátoky Mgarr ix Xini, kam sestupujeme po kamenných schodech, se prodíráme zarostlým kaňonem. Zprvu je kaňon otevřený a nenabízí mnoho lezeckých příležitostí, jen vlevo míjíme první, ne příliš zajímavé sektory White walls, sektory za vodním dílem Waterwork Walls. Cesta se podobá malé džungli, ale pokračujeme dále s vidinou odpočinku u hlavních sektorů. A již se před námi otvírá sektor Champagne. Krásné bílé stěny, to bude lezení po dírkách, paráda.
Hned vedle vpravo se skví převislá hradba snových stěn Dreams walls. Pro ty, kteří se necítí dobře v převislých sektorech, je zde poklopená Flakeout wall s cestami převážně  v pátém a šestém stupni, sem se dostanete zajímavým průlezem ve skalním masivu.


Pohled na zátoku Mgarr ix Xini s pokračujícím kaňonem(hi res)

foto by © JirkaS

Mgarr ix Xini


Charakteristika oblasti:
Oblast se nachází v dlouhém kaňonu, který na jihu ústí do moře jako úzká zátoka. Ta sloužila jako úkryt dávných galeon. Oblast je na místní poměry středně rozsáhlá, neboť čítá asi 60 cest. Cesty vedou převážně v kolmém až táhle převislém vápenci, který je velmi kompaktní. Na pohled hladké stěny nabízejí vynikající sportovní lezení po ostrých chytech. Zavítat při návštěvě Goza do této oblasti by mělo být pro lezce samozřejmostí.

Oblast objevili lezci již v osmdesátých letech a převislé cesty vedoucí na Dream walls byly mezi prvními, které byly odjištěny. Nýty se pak rychle rozšířily do dalších hladkých stěn.
Celkem zde naleznete asi 7 sektorů, tři jsou pěkné, zbytek nenabízí tolik cest.
V letním období je zátoka populární mezi koupači a potápěči a určitě se najde i nějaké DWS. Je zde restaurace, no spíš kiosek, který je však mimo letní sezonu zavřený. Údolí samo o sobě je působivé a stojí za to si ho projít, je to taková menší přírodní rezervace se stěnami, které se lezecky stávají zajímavější, čím více se dostáváte údolím vzhůru. Mgarr ix-Xini je vhodné pro všechny lezce všech lezeckých úrovní.


Detail přístupu k jednotlivým oblastem a sektorům oblasti Mgarr ix Xini (hi res)

foto by © JirkaS


Nepříjemné je v kaňonu rostoucí ostružiní, má tendenci růst na nástupech většiny stěn a někdy potřebuje posekat, aby se člověk vůbec dostal pod nástupy. Nepříjemné je také, že v kaňonu není voda. Tu je třeba donášet ze vzdáleného městečka Xewkija (45 min), kde je možné dokoupit i další proviant.


Asi nejzajímavější stěna Dream Wall – to je ta oranžová s navazující mi stěnami Champagne(hi res)

foto by © JirkaSPříjezd, přístup:

Podle značek na Xewkija na hlavním náměstí, pak doprava cestou kolem farního kostela. Držte se značek na Mġarr IX-Xini. Pro přístup k White walls se dejte betonovou silnicí až dolů k zálivu. U všech ostatních stěn je lepší zaparkovat na silničním rozšíření nad vodními díly, před kamennou prázdnou stavbou vhodnou jako bivak asi 1,5 km za mléčnou farmou Triq ta` Mgarr IX-Xini.


Pohled na kaňon směrem k zátoce a na opuštěné vodní dílo(hi res)

foto by © JirkaSStěny mají stále potenciál pro další cesty (hi res)

foto by © JirkaS


Druhý den jsme ještě lezli v sektoru Dream walls, který nejlépe čelil nočnímu dešti, abychom se třetího dne přesunuli na severovýchod ostrova Gozo, kde se nalézají dvě divoké skalní oblasti. Ale silný déšť z předchozího dne a nejistá předpověď nás zlomily a odradily od dalších průzkumů.


Pohled z kaňonu na nejbližší městečko Xewkija s pěkným kostelem(hi res)

foto by © JirkaSPanorama stěny Champagne (hi res)

foto by © JirkaSBětka leze cestu v Flakeout Walls (hi res)

foto by © JirkaSKeson v cestě Ezy rider, 7a v Dream Walls(hi res)

foto by © JirkaS


Okolní oblasti:

Takže následná sumarizace dalších lezeckých možností je jen z průvodců a z doslechu.

San Blas


Přímo na sever od města Nadur se nalézají dvě nádherné zátoky. Obě jsou populární mezi letními návštěvníky.
Jedná se o skalní masiv, který je kousek od moře a z kterého se odlomilo několik stěn. Naleznete zde asi 40 cest od lehkých po těžké.

Dahlen Qorrot


Pěkné stěny, které jsou vhodnější pro teplejší dny, nabízejí pěkné lezení v krásné přírodě.

Wied ix-xlendi


Je malá oblast kde najdete asi jen pětadvacet pěkných cest délkách kolem 18 m a pěkné skále.

Ic-cnus slabs


Jedná se o plotnovité lezení, kde si můžete naplno užívat sluníčka. Naleznete zde cesty převážně v 6. stupni i několik 7a.

Ghajn Abdul


Další z menší oblastí která se nachází na západě ostrova. Ve 3 malých sektorech najdete zhruba 15 cest.

The Underworld


Jedna z nejvíce dobrodružných oblastí. Leze se v obrovité jeskyni nad mořem. Vytrvalostní a většinou těžké cesty!

San Dimitri point


Lezení nad mořem.

Wied il-Mielah


Zatím kolem 40 cest, vyplatí se navštívit.

Forna point


Také lezení nad mořem.

Malileha Cave


Jedná se o mohutnou propadlou jeskyni, jejíž převislé stěny vytvořily úžasnou arénu pro silově vybavené lezce. Oblast již není na Gozu, ale nachází se nedaleko přístavu Cirkewwa (tam kde startuje trajekt na Gozo), nedaleko stejnojmenného města a je tudíž dostupná při cestě na nebo z ostrova Gozo. Leze se převážně po krápnících a velkých chytech převislém terénu. Oblast je velmi dobře chráněna před deštěm. Prostě převislé eldorádo, propadlá jeskyně s vytrvalostníma dardama.

Příjezd, přístup:

Mezinárodní letiště Luqa se nachází nedaleko hlavního města Valletta a létá sem mnoho leteckých společností. Mimo sezónu lze najít poměrně výhodné lety z Německa (my jsme letěli s Ryanair z Norimberku a zpáteční letenka vyšla tentokrát na 550,- Kč).
Jak už jste jednou na Maltě, dostat se někam není vůbec problém. Buď dojdete po svých nebo se do skal dostanete pomocí veřejné dopravy, která mezi většími městy jezdí velmi často, trasu lehce vyhledáte na internetu nebo na jednotlivých zastávkách jsou seznamy stanic s poměrně častými odjezdy autobusů. Je dobré mít staženou off line mapu na telefonu, to hodně pomůže v orientaci v terénu s názvy cest, které nejdou vyslovit.

Klima:

Přestože nám tentokrát počasí (první dva dny) nepřálo jako v prosinci, rozhodně jsme netrpěli zimou, teplota se na Maltě pohybuje stabilně kolem 14 – 15 stupňů ve stínu a když vyleze slunce, řešíte spíš, jak se před ním schovat.

Průvodce, mapy navigace:

Existuje několik knižních průvodců. Pro ty, kteří přijeli za sportovním lezením je nejvhodnějším průvodce poslední Sport climbing in Malta and Gozo od vydavatelství Tufarock.
O něco starší průvodce popisuje kromě sportovek i místní trad lezení. Jmenuje se Malta Rock Climbing the Comprehensive Guide. Ten je ale vyprodaný, nicméně můžete si ho na ostrově za poplatek půjčit. Více na: Maltaclimbingguide.com

The Adventure GuideBook To the Maltese Islands od Xaviera Hancocka 2009 je nepostradatelný pro milovníky DWS, obsahuje totiž nejen výběr sportovních cest, ale hlavně DWS a bouldery. Popisuje i spoty pro potápění, tracky pro jízdu na horských kolech atd.

Místní Malta Rock Climbing Club (MRCC) se pečlivě stará o udržitelný rozvoj lezení na ostrovech a v rámci možností skromného rozpočtu dojišťuje vybrané oblasti.
Informace o nových cestách neuvedených v průvodci na www.climbmalta.com.
kontakt: Andrew Warrington (+356)99470377 nebo e-mail: info@climbmalta.com


Beletrie pro lezce

foto courtesy of Maltaclimbingguide.comJirka v cestě Moby Dick right hand, 6b+(hi res)

foto by © JirkaSKeson v cestě Big Dick, 6b+(hi res)

foto by © JirkaS


Vybavení:

Jednoduché lano 60 m (v oblastech, ve kterých jsme byli, by stačilo i 50m), expresky, smyčky, (friendy, vklíněnce, jen v případě že chcete ozkoušet více-délkové lezení nebo trad cesty)

Pro ty, kteří by chtěli kempovat/bivakovat jsou plynové kartuše k dostání např. v obchodu The Bowline (www.thebowline.com) asi 4 km od letiště, nebo v Mochika obchodu nedaleko letiště. (malá bombička 3,8 Eura)

Kemp bivak:

Spaní na divoko je možné, a protože tu prakticky nejsou skoro žádné kempy, je víceméně tolerováno. V Mgarr ix Xini se spí pod hlavním sektorem Dream Walls, který skýtá trochu místa na ukrytí se před nepřízní počasí. V odloučenějších místech je možné i spaní ve stanu.
Skvělá, na krátkodobý bivak, se jeví jeskyně Spooky Cave v oblasti Garden of Eden, která je i celkem dostupná, nebo romantikou vonící jeskyně v Ghar Lapsi, tam není tak pěkný rovný terén na spaní.
Nedaleko tohoto místa je i fungující skautský kemp Ir Zurrieq. 4,5 Eura za noc)


Ranní přesun ze zátoky Mgarr(hi res)

foto by © JirkaSSektor McCarthy’s Cave v oblasti Ghar Lapsi(hi res)

foto by © JirkaSVečerní diskuze v Ghar Lapsi(hi res)

foto by © JirkaS


Potraviny a voda:

Po ostrově je několik větších supermarketů, které jsou ale spíše na výpadovkách (Lidl), takže budete spíše odkázáni na menší obchody, ale jídlo je srovnatelně drahé jako v ostatních zemích západní Evropy.
Největší problém je tu samozřejmě voda, musí se kupovat balená, protože i když se dostanete k vodovodnímu řadu, teče z něj sice pitná, ale mírně slaná voda. Lze z ní vařit, dá se z ní i udělat čaj, ale s nepříjemnou pachutí.


Konjukce Měsíce s dvěma planetami (hi res)

foto by © JirkaSPohled na pobřeží z Ghar Lapsi (hi res)

foto by © JirkaSVýchod slunce viděný z Ghar Lapsi (hi res)

foto by © JirkaSCeny: Platí se Eurem, pivo v restauraci od 2 do 3 Eur , pivo v obchodě plechovkové za 0,80 Eur, chleba 0,30 Eur, konzerva s 8 párky 0,80 Eur, velký luncheon nebo vepřovka 0,75 Eur, plněná bageta ve stánku (šunka, sýr, vajíčko, atd.) za 1,80 Eur, pizza v pizzériích od 6 Eur do 12 Eur. Litr džusu nebo mléka v obchodech se taky pohybuje kolem 0,90 Eura, minerálky a limonády 1,5 litru zhruba také za takovou cenu.

Tip:

Autobusy: celá malta je protkaná jednou velkou autobusovou sítí, která funguje jako tady městská doprava ve větších městech. Jízdenka základní za 1,5 Eura platí dvě hodiny a lze na ní přestupovat a projet celý ostrov. Lze koupit vícedenní jízdenku nebo jako my na celý týden za 6,50 Eur. Jízdenka platí celý týden na neomezený čas a počet jízd, jakýmkoliv autobusem.
Taxíky – stojí cca 1 Euro za 1 km. Takže za 30 Eur se dostanete z jednoho konce Malty na druhou.
Lodě – projížďka na koupání do modré laguny 10 Eur, okruh kolem ostrova Comino i s lagunou 16 Eur, trajekt mezi Maltou a Gozem 4,60 Eur (zpáteční), loďka do modré jeskyně 8 Euro.
Vstup do akvária v Bugibbě 10 Euro, vstup na megalitické stavby u Ghar Lapsi 10 – 15 Euro, vstup do muzea ve Valletě 5 Euro.


Standa leze cestu Wot’s in it for me?, 7a(hi res)

foto by © JirkaSPopulárním sportem jsou klusáci k vidění v okolí Vallety (hi res)

foto by © JirkaSChrám Hagar Qim (hi res)

foto by © JirkaSZemě je “zaplevelená” kaktusy opunciemi (hi res)

foto by © JirkaSTomáš v ceste Sweet as bro, 6a+ (hi res)

foto by © JirkaSHigh lana nad rozeklaným pobřežím (hi res)

foto by © JirkaS


Zdroje:

Asi nejkompetentnější stránky o Maltě MRCC – Malta Rock Climbing Club

JirkaS   [úpravy] 07:19 06.02.2017Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Na Maltě je prima13:24:39 06.02.2017
Supr ártikl. Ještě bych doporučil degustaci piva Lord Chambray, dušenýho králíka nebo nějakejch mřenek. Pár postřehu z našeho tripu s kojencem jsem shrnul zde: goo.gl/cGhBD9
Papoušodpovědět 
 Re: Na Maltě je prima14:46:42 06.02.2017
Ten Papouš, co to tady občas porůznu komentuje, je na těch fotkách to vyžrané prasátko v letech? A na co proboha uhnal tu mladou kočičku co mu evidentně porodila i potomka? :-)
m.odpovědět 
  Re: Na Maltě je prima15:52:35 06.02.2017
Ve všem máš recht. Kouzlo vosobnosti, asi. Když ptáčka lapali, tolik kil neměli.
Papoušodpovědět 
  Re: Na Maltě je prima19:44:41 06.02.2017
Mladou kocicku uhnal na sexy mozek 😉 a protoze je v letech, tak se to muselo predat dal a proto se narodil JayKay, nas ridici 🙂

Cus, mnau 😚
Hlavickaodpovědět 
  Re: Na Maltě je prima12:26:14 07.02.2017
No hlavne ze Ty jsi vychrtly rachiticky anonym. Ostatne zensky na poradny chlapy leti a na rozdil od srabiku závistivých. Ostatne dokazu si představit ze by Papous mohl mit i mladsi ((-:
mm.odpovědět 
   Re: Na Maltě je prima13:01:29 07.02.2017
Mohu potvrdit, že se stále častěji setkávám s názorem, že pekáč buchet už nefrčí, že teď je in jen jedna pořádná buchta ;-)
Bídaodpovědět 
   Re: Na Maltě je prima14:36:27 07.02.2017
Prej mladsi :D

Papousi, za chvili mi bude třicet, tak ti najdeme nějakou 18tku ;-)
Hlavickaodpovědět 
 Re: Na Maltě je prima16:01:33 06.02.2017
Hezkej článek, je tam spousta dobrejch tipů a postřehů. A s tou auto půjčovnou, tak nesmutni, stejnej trik, jako že není dostatečný zústatek na deposit a tudíž je nutné vzít vyšší pojištění, ten našemu kámošovi udělali taky. Takže radši místní MHD.
 jirkasodpovědět 

 gut21:41:04 07.02.2017
gut
Filodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Foto dne:
Homole Cukru - Srázy A Poledník
Západní hrana, 5+
 Databáze cest:
Všechny cesty (117718)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Billigflug 9- Frankenjura
Can't You See 9+/10- Frankenjura
Fat Boy Slim 8- Súľov
Hrana B 5b Meyrargues
Hrana A 5c Meyrargues
Nově komentované:
Cesta Do Práce 1 Pankrác
Cesta Do Práce 1 Pankrác
Pulp Fiction 11- Harmanec - Bystrická Dolina
Merhaba 9+/10- Jelenec
Cesta Do Práce 1 Pankrác

 Nově v diskusi:
Re: Jizerské maso | Re: Jizerské maso | Re: Přilba Petzl Sirocco | Re: Jizerské maso | Jizerské maso | Re: Napinani lana | Re: Napinani lana | Re: Přilba Petzl Sirocco | Re: úsměv | Re: GoRe - metráž |

 Nové komentáře:
Re: ondra | Re: Dobré info | Re: ...Teplákový démon | Re: ...Teplákový démon | Re: To je zase pičusů | Re: Až tak skvěle tonevidim.. | Re: Fenix HL60R | Re: ondra | Re: Forma jako Brno | Re: ondra |

 Kde to vře:
Petrohradské padání 2017 (54)
Klettergarten Lažánky (49)
Ondra Beneš hlásí přelez To tu ještě nebylo XIIb (9a) (35)
Pískovcové lezení, pískaři - otázka 5. (31)
Vlado Štrba z expedice na Everest: C1 stojí (24)
SP 2017 bouldering a rychlost Chongqing (CHN) (20)
Horolezecká helma Climbing Technology Orion (19)
ČHS zveřejnil zápis z prvního jednání nového výkonného výboru (14)
Video: Adam Ondra v prvovýstupu cesty 9a+ Naturalmente (ITA) (11)
Pozvánka na Pašinku (10)

 Nově v inzerci:
Bunda Mammut dámská | Sir Joseph Kjerag | Jura ne+po | Ortovox F1 | SmichOff dnes? | Jistící brýle | Dachstein | výškař Praha | Lezečky Triop | Bouldermatka |

 Anketa:
Považuješ se za pískaře?
 Ano 
 928 
 Ne 
 753 
 Nevím nebo něco mezi 
 634 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.