LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Náčelník má vždycky pravdu.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Pískaři jsou zpět!
Nová kniha Medaile na chvíli o olympijském příběhu Adama Ondry
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové

Závody
SP skialpy Cortina d’Ampezzo ITA (06.04)
SP Šanghaj (09.04)
SP Wujiang (12.04)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13491
2.Trojan 12371
3.Šindel 12306
Bouldry:
1.Volf 11153
2.Stráník 10825
3.Stráník 10803
Hory:
1.Groš 7918
2.Punčochář 6708
3.Černý 6708

Výsledky
AIX ÁDR BOULDER SESSION (09.03)
2. ČP v bouldrech Praha (02.03)
ČP v bouldrech Praha (17.02)

Deníčky
5523 lezců
1088225 cest
Nové přelezy:
Soldier Of 7b
Murieron C 7b
Balada Tri 7c+
Porcupine 9
Hungry Eye 8+/9-
Prigionier 7b+/7c
Variante H 7b
Il Calabre 7c
Beach Boys 7b
Pergamen 7C+

Stěny
SAUNA - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Řecko: skály kolem Atén

tip na útěk před zimou nejen za lezením

Pro letošní zimní ohřátí jsme zamířili do Řecka do oblastí u Atén. V dojezdu pár desítek kilometrů od metropole navštěvujeme řadu oblastí se suprovým lezením na vápencových skalách. A nebylo to jen o lezení, ale i o poznávání Řecka, mořského pobřeží a návštěvě Akropole.

Lezení tady určitě stojí za návštěvu, je poměrně rozmanité, od lehčích terénů s cestami nižší klasy 4, 5 nebo 6a francouzské stupnice, přes i námi vyhledávané stupně kolem 7a, po horní hranici stupnice 8b+ v převisech s krápníky. Klasa je asi tvrdší třeba oproti aktuálně extrémně populární řecké oblasti Leonidio, která je přes 200 km daleko na poloostrově Peloponés a kterou jsme si nechali na někdy příště.

Lezení jsme vybírali podle knižního průvodce Athens Climbing Guidebook z roku 2014. Na 272 stránkách popisuje 33 oblastí. Během pěti dní výletu, který jsme pojali jako poznávací, jsme jich navštívili sedm.

Po příletu vyzvedáváme kolem poledne u letiště předem zamluvené auto. Nejdřív míříme k moři na jihovýchod od letiště se zastávkou v Lidlu. Kupujeme vodu, jídlo a plynovou bombu. Za chvíli jsme v oblasti Kakia Thalassa a vyrážíme na nádhernou mírně převislou stěnu u moře asi 10 minut chůze od auta nad malou přístavní vesničkou. Lezení supr, jištění na perfektních lepených borhácích. Lezeme pár cest za 6a+ a 6b. Jsou tu i zajímavé linie v 7. stupni, možná je zkusíme jindy.

Kakia Thalassa stěna

Kakia Thalassa stěna


Kakia Thalassa stěna 6a+

Kakia Thalassa - 6a+


U moře jsme si našli klidný nocleh na pláži. Ráno pohled na východ slunce, hygiena v moři, snídaně. Sem tam potkáváme přívětivé místní Řeky. "Kalimera!" učíme se místní pozdrav a máváme na starého rybáře na loďce. Stařec a moře, dere se nám na mysl. Tak se nám tam líbilo, že jsme se sem ještě dvakrát na noc vrátili.

Kakia Thalassa - východ slunce na pláži

Kakia Thalassa - východ slunce na pláži


Kakia Thalassa - lednová koupel v moři

Lednová hygiena v moři


Kakia Thalassa rybář

"Kalimera!" učíme se místní pozdrav a máváme na starého rybáře na loďce.



Druhý den jedem kousek do vnitrozemí do oblasti Markopoulo. Populární oblast se slušnou nabídkou i lehčích cest (od čtyřek, pětek do 7b), některé jsou trochu oklouzané. Pěkné převážně stěnové lezení, odjištěno nýty. Snadno dostupné pár minut od auta. Zde potkáváme první místní lezce. Skoro všichni se domluví anglicky. Radí nám další populární oblasti vhodné na zimu.

Markopoulo stěna

Markopoulo stěna


Markopoulo - místní lezkyně

Markopoulo - místní lezkyně


Na odpoledne přejíždíme asi 20 km dále trochu do hor do doporučené oblasti Vrachokipos. Trošku složitější navigace po prašných cestách na hřebeny kopců nás dovede ke správnému místu k zaparkování. Odkud se jde a trochu slézá asi 30 minut z kopce skalnatým terénem. Oblast je trošku odlehlejší ale krásná. Po příchodu pod skalní převisy vidíme na kameni ležet vílu, dívku diskotékového stylu s mobilem v ruce. Pouští do éteru nějakou moderní muziku. Pohrdavě nám pokyne na pozdrav. Kde se tu vzala? Nechápeme. Asi po 3 hodinách zmizla a nevíme jak. Úplný přelud to nebyl, zde je fotce:

Vrachokipos víla

Vrachokipos: Po příchodu pod skalní převisy vidíme na kameni ležet vílu, dívku diskotékového stylu s mobilem v ruce...


Vrachokipos stěna

Vrachokipos - stěna


No a my mezitím zkoušíme převislé vytrvalostní tříhvězdičkové 6c Gerakina. Jeden OS a druhý flash. A pak narážíme na přísnější klasu - vedlejší 6b+ pomalu ani nezkrokujeme.

Vrachokipos

Vrachokipos



Třetí den plánujeme víc poznávací. Vyrážíme opět z pláže Kakia Thalassa na východě na jih a objíždíme po pobřeží polostrov Attika po směru hodinových ručiček. Zastavujeme se v oblasti Chaos, což je propast. Taková díra do země, oplocená, něco jako je Malá Amerika v Českém krasu, ale místo jezera je na dně trochu smetiště. Lezení zde vypadá hodně zajímavě, ale asi se sem moc nejezdí, přístup byl dost zarostlý a pod nástupem docela humus z odpadků. Cesty začínají na čísle 6c+ resp. spíš ty zajímavější na 7a+.

Chaos

Chaos


Pokračujeme dál romantickou cestou po pobřeží přes nejjižnější mys a pak po západním pobřeží na sever. Další zastávkou je skalka Agia Marina. Zde dáváme jednu lehkou morálovku a hodnotíme oblast jako okrajovou, vhodnou tak na zastávku k protažení těla, pokud se jede kolem. Je kousek od auta, na které je od skály vidět.

Agia Marina

Agia Marina


A odtud pokračujeme do centra Atén na Akropol. Navigace nás navede až úplně pod kopec, kde je parkoviště se systémem valet parking. Chlap si vezme klíček od vašeho auta, a během hlídání s autem přejíždí, kde je volno, aby ušetřil místo na malém parkovišti. Za 5 euro na 3 hodiny. Tedy moc jsem mu nevěřil. Co  budeme dělat, když nám s autem zmizí? Ale fungovalo to. Akropol stála za to. A někde nedaleko pod ní je skála, kde se leze, bouldruje a snad to jde i s lanem, ale tu jsme nenavštívili. Tip na někdy příště.

Akropolis wallet parking

Akropolis valet parking


Akropolis

Akropolis, Atény


skalka pod Akropolí

Skalka pod Akropolí



Předposlední den jedeme na sever od Atén do doporučené populární oblasti Mikri Varasova a na ni navazující EPOS Filis. Přístup pár minut od auta. Zde potkáváme dost místních lezců, řekněme pět dalších dvojek. Po rozlezení dáváme nějaká 6b až 6c a zkoušíme pár 7áček, ale na rychlý přelez to nevypadá. I podle soudu místních je zde klasa přísná. Lezení v nejatraktivnějším sektoru je ale moc zajímavé po mírně převislé desce přes větší či menší díry.

EPOS Fylis 7a

EPOS Fylis 7a


Mikri Varasova - zajímavá převislá deska

Mikri Varasova - zajímavá převislá deska


Mikri Varasova lezení po dírách

Mikri Varasova lezení po dírách


Partička místních lezců nám pak radí destinaci na následující už poslední lezecký den. Jeďte na východ do Marathonu, kde lze dobře nocovat v háji u moře, kousek od místa, kde se odehrála slavná bitva, a pak na sever lézt do oblasti Mavrosouvala.
Přejíždíme na doporučený nocleh, který nacházíme na romantickém místě nad mořem. Ráno si dáváme snídani v řecké kavárničce, navštěvujeme stadion, odkud se startuje moderní maratonský běh. A pak mohylu na místě slavné bitvy, v níž 490 let př.n.l. Atéňané porazili Peršany a kde vznikla tradice maratonského běhu. A stavujeme se u dalších památek - pravoslavného kostelíku a antického pohřebiště egyptských bohů z římských dob.

Mohyla v Maratonu

Mohyla Atéňanů padlých 490 let př.n.l. v bitvě u Marathonu


Maraton - svatyně egyptských bohů

Svatyně egyptských bohů ze 2. století našeho letopočtu nedaleko Marathonu


Odpoledne se přesuneme asi 50 km na sever do oblasti Mavrosouvala. Parkujeme kousek od skály. Jsou zde zejména převislé dardy po krápnících. Rozlézáme se na dvou 6béčkách a zkoušíme krásné převislé 7a. Nepouští. Vedle nacvičují dva Řekové 8bplusko.

Mavrosouvala

Mavrosouvala


Mavrosouvala 7a

Mavrosouvala 7a


Mavrosouvala 8b+

Mavrosouvala 8b+


Výlet končí, vracíme se s autem do půjčovny, přenocujeme na letišti a ranním letadlem domů.

Skály kolem Atén určitě doporučuji k návštěvě: krásné lezení v romantické přímořské skalnaté krajině spojené s poznáváním antického i moderního Řecka.


Mapka s místy, která jsme navštívili:



Praktické informace:


Letenky:


let


Letěli jsme z Berlína s Ryan Air. Letenky jsem kupoval přes vyhledávač Kiwi.com, nabízel mi ty dny počátkem roku lepší výsledky, než byly napřímo. Letenky pro dva s jedním odbaveným zavazadlem na lezecký matroš stály 4000 Kč, tedy 2000 Kč na jednoho. Bohužel pak ale nefungovala aplikace od Ryanairu pro mobilní zařízení, která vygeneruje na display telefonu nebo tabletu boarding pass a ten akceptují ve čtečkách QR kodu na všech gatech. Podle rad vyhledávače Kiwi bylo nutné si letenky vytisknout vždy pár dní před letem, což jsme museli řešit v Athénách. Tam jsme naštěstí při jednom z přejezdů celkem rychle našli malé grafické studio, kde nám je vytiskli takřka zdarma (20 centů).

Viz Kiwi.com.

Do Berlína z Prahy jsme jeli vlakem (ČD za 378 Kč/jízdenka) a zpět busem (Regio Jet za 475 Kč/jízdenka), protože zpoždění letu je běžnou věcí, a bus jde na rozdíl od vlaku přeobjednávat i půl hodin před odjezdem. V Berlíně jsme si kupovali ještě jízdenku na S-Bahn na letiště za cca 3,5 eura.

Auto:


Malé auto jsme si půjčili u místní půjčovny u letiště. Tu jsem vyhledal přes rentalcars.com, vycházelo to nejlépe a měla celkem přijatelné hodnocení. Pak už jsem to rezervoval na přímo. Včetně 100% pojištění a druhého řidiče to vyšlo na 5 dní asi na 3500 Kč. Vše klaplo bez problémů. Jen jsme trochu tápali na letišti, kde máme čekat na jejich shuttle bus. Ale po chvíli jsme na něj natrefili.

Viz: rentalcars.com

auto


Asi se zde lze pohybovat i bez auta, tedy ne do všech oblastí, ale do mnohých ano. Lezecký průvodce u každé píše, zda a jak je to autobusem možné. Sami jsme po tom víc nepátrali.

Jídlo:


Na místě jsme nakupovali bez problémů v Lidlech. Snadno jsme je všude našli na Google mapách. Hlavně jsme tam dostali bombu na vařič typu Var, a pak jsme si kupovali vodu a vlastně vše, co bylo třeba, za ceny podobné ne-li nižší než v Česku. Navštívili jsme i místní obchody s mimořádně domáckou atmosférou. Klientský přístup měli všude.

Nocleh:


Jeli jsme na blint s aplikací AirBnB na mobilu v záloze. V lezeckém průvodci se píše, že se v Řecku venku pod širákem volně spát nesmí, ale že to jde ve skalách bez problémů. A to můžeme potvrdit, žádné problémy jsme neměli. Byli jsme tam na přelomu ledna a února a teploty byly v noci tak 5°C přes den 15°C, na sluníčku i 25°C.

Průvodce:


Athens Climbing Guidebook z roku 2014, na 272 stránkách popisuje 33 oblastí.
Koupili jsme si ho zde: Lezec.shop.cz

průvodce



Lezení:


Měli jsme 60m lano. Na naprostou většinu cest, co jsme viděli, to stačilo. A k tomu asi 20 lehkých expresek a pár smyček, které jsme občas někde zandali.

A ještě třeba:


želva

Želva: Tuhle jsme potkali na Akropoli, jiné před tím ve skalách

Standa Holec   [úpravy] 07:40 30.03.2018Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Pekny19:03:47 30.03.2018
Diky za clanek.
Kulichodpovědět 

 Pěkně sepsáno10:54:07 01.04.2018
Také jsem o návštěvě této části světa uvažoval. Díky za tip na příští sezónu.
Steveodpovědět 

 Letenky17:38:11 03.04.2018
Bezva text, díky. Tip pro Moraváky:  Ryanair létá i z Bratislavy nebo Katowic (2,5 h autem z Brna), celou zimu za podobné peníze, tedy kolem těch 2 tis./os i se zavazadlem. Koupí se přímo na stránkách Ryanu. Appka na check-in obvykle funguje, tohle musela být spíš smůla.
L.odpovědět 

 Foto dne:
Pupek
Pupek
 Databáze cest:
Všechny cesty (173646)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Západní Hrana 6A Holý Vrch
Les Indiens 6c+ Buoux
F.A.K.E.R 7B+ Doksy U Kladna
La Machina 7a Manikia
Stairway To Heaven 7b Manikia
Nově komentované:
Okurka V Humusu IXc Labské Údolí - Levý Břeh
Legendy V Českých Zemích 7A+ Panský Les
Koukolský Tvrďák 7 Koukolova Hora
Hang-on-dog Přímá Varianta IXb Labské Údolí - Pravý Břeh
Jarní Únava 7- Koukolova Hora

 Nově v diskusi:
Re: vkládání fotek u cest | Re: vkládání fotek u cest | Re: vkládání fotek u cest | Re: vkládání fotek u cest | Re: vkládání fotek u cest | Re: vkládání fotek u cest | Re: vkládání fotek u cest | Re: vkládání fotek u cest | Re: vkládání fotek u cest | Re: vkládání fotek u cest |

 Nové komentáře:
Re: betabrejky | Odkud byl | Re: Boulder | Re: Boulder | díky za článek | Re: betabrejky | Re: betabrejky | Re: betabrejky | Re: betabrejky | betabrejky |

 Kde to vře:
Nadcházející valná hromada ČHS má být 13. dubna 2024 v Praze (150)
Vstříc lepším zítřkům. A nebo ne? (45)
Mauritánie - únor 2024 (21)
IFSC: mezi funkcionáři na olympiádu nominován stavěč Jan Zbranek (16)
Žádost o zařazení na program Valné hromady ČHS 2024 (12)
Video: Adam Ondra dává na flash boulder za 8B(+) ve Švédsku (10)
Namibie 2023 - Spitzkoppe - Namibijský Matterhorn. (8)
Saské pískovcové lezení je na seznamu kulturního dědictví UNESCO (7)
Elias Iagnemma oznamuje přelez bouldru Burden of Dreams 9A (6)
Olympijské sporty se nově rozšíří o skialpinismus (6)

 Nově v inzerci:
PÉŘOVÝ SPACÁK WARMPEACE SOLITAIRE 500 - 195 L | Hledám spolulezce | Koupím koule na posilování | LS Olympus Mons EVO | Expediční kalhoty RAK | Mammut goráčovka | Velký mágopytel Petzl Sakab | LEZEČKY | Jizerky apod. | Prodám přilby k lezení |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 203 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 218 
 Mám s tím problém, ale občas ano 
 215 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 201 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.