LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Hrdinů jsou plný hřbitovy.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové
Slovinsko
Frankenjura Band 1 a Band 2

Závody
Světový pohár v ledolezení Jižní Korea (13.01)
Novoroční Open (14.01)
Světový pohár v ledolezení Francie (20.01)

Žebříček
Cesty:
38.Čech 10166
39.Kulheim 10165
40.Gospoš 10128
Bouldry:
38.Fišer 8700
39.Šlapák 8678
40.Plaček 8650
Hory:
4.Šuraba 7054
5.Bartoš 7048
6.Zaoral 6743

Výsledky
Evropský pohár v ledolezení Brno (03.12)
Evropský pohár v ledolezení Žilina (26.11)
Jungle Kid Pohár (13.11)

Deníčky
5336 lezců
1007038 cest
Nové přelezy:
Las Lágrim 7c
Crónica 8b
Pinche Lup 8a
In Memory 9
Mate Mania 8a
Meninblak 8a
Il Princip 7b
10 Hispano 7c+
Eisvoleas 7c
Cobra 8a

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Rock 'n' Wall - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Skály u Neapole II.

Na skály u Neapole jsme se vypravili letos na jaře po dlouhém kovidovém půstu, chtěli jsme v období jarních prázdnin překlenout chladné období v Čechách a vyrazit za teplem.

Cílem bylo málo známé lezení v oblasti Amalfi v Itálii. A protože se lezecká sezóna nezadržitelně nachýlila ke konci přináším tip na pěkné podzimní/zimní lezení u sladké Neapole.

Přímé lety sem trvají kolem 55min. často jsou dostupné 7 dnů v týdnu. Přímé lety jsou s aerolinkami: ITA Airways (AZ), Ryanair (FR), Iberia (IB).


V blízkosti idylických pobřežních měst Amalfi, Positano, SperlongaPalinuro najdete totiž nespočet kvalitních vápencových stěn. Skutečně, zejména v oblasti Amalfi jsou skály všude tam kam oko dohlédne. Kraj je to celkem divoký, vše je situov8no ve strmých úbočích přičemž větší lidská osídlení jsou jen v místech, kde do moře ústí potoky vytvořivše úzká údolí, zbytek je rozeset po svazích strmých pobřežních hor a místa pro domy jsou doslova vyrvána přírodě. Je nutno podotknout, že výše zmíněné okolnosti jsou důsledkem poměrně špatné infrastruktury. Silnice spojující jednotlivá městečka jsou úzké, velmi klikaté a přecpané auty, zejména v letní sezóně je pohyb po silnicích velmi problematický. To samé se týká parkování. U většiny oblastí je velmi omezená možnost zaparkovat.


Pobřeží Amalfi při západu slunce. Jehly v moři v pozadí patří k známému ostrovu Capri (hi res)

foto by © JirkaS


Celá oblast je popsána ve dvou průvodcích prvním je průvodce "Sportovní lezení na Costa D'Amalfi" od nakladatele Vertical Life a poskytuje podrobné informace o 34 oblastech. Druhý je starší a popisuje však i některé oblasti, které nejsou obsaženy prvním průvodci. V oblasti je patrný i určitý vývoj neboť na internetu lze nalézt i některé zcela nové oblasti.


Dominika leze cestu v oblasti Capo di Orso (hi res)

foto by © JirkaS


Nejvýraznější oblastí je oblast Amalfi, i když v Čechách je známější severněji položená  Sperlonga. Sperlonga se stala v minulosti častým cílem českých lezců a to zřejmě díky její relativně lepší dostupnosti. Poslední z výše zmíněných Palinuro je dominantní stěna přímo na pláži u moře. Najdete zde přes 46 cest od lehkých po těžší a zaměřeních převážně na vytrvalost. Je to fantastický cliff s kvalitním vápencem avšak vzhledem k počtu cest se asi nevyplatí sem jet jen kvůli lezení. Palinuro je název města na tomto výběžku avšak skála se jmenuje Spiaggia della Molpa.


Sperlonga(hi res)

foto by © JirkaS


Na rozdíl od Sperlongy lezení pod Neapolí nezískalo příliš velký věhlas a to zřejmě nejen pro horší dostupnost, ale i pro lezce horší možnost ubytování.
Lezení v oblasti Amalfi, skvěle popsal Stanislav Holec ve svém článku z roku 2016 Skály u Neapole.

A protože v oblasti došlo k určitému vývoji a pak jsme navštívili některé skály, které nebyly popsány předcházejícím článků, proto jsem se rozhodl napsat tento doplňující článek.Dominika leze mnoha hvězdičkovou cestu Te La Do Non Me La Piglio, 6b+ (hi res)

foto by © JirkaSPopis celého pobřeží výčet možností k lezení na celém Amalfi pobřeží je možné začít na východě výběžku. Zde se nad přístavním městem Salerno nachází poměrně rozsáhlá lezecká oblast Monte San Liberatore. Do této oblasti jsme se bohužel nedostali, tak dole je jen stručný všeobecný popis načtený z průvodce.


Největší koncentrace stěn je u známého městečka  Positano, najdete zde asi 10 samostatných pod oblastí. Lezení je zde velmi různorodé a liší se oblast od oblasti.
Hodně z místních sektorů nabízí lezení po krápnících. A snažili jsme se projít co nejvíce positánských oblastí, ale žádná z nich nás příliš nezaujala. Stěny, které jsem si vytipoval z průvodce, jako například Atlantide, se ukázaly jako relativně malé a cesty v sektorech v blízkosti skalního okna, zase neolezené a se změtí kabelů na zemi od osvětlovací techniky. Jistě je zde mnoho zajímavých skal, jako třeba ty, co popisuje Standa ve svém článku Skály u Neapole, ale k těm jsme se nedostali.
Když tomu navíc připočtěte naprosto zoufalou možnost někde zaparkovat a předražené parkování v případě oficiálních parkovišť. A proto osobně nemohu tuto oblast příliš doporučit a jsem moc rád, že jsme objevili oblasti v klidnějších částech pobřeží.


David nastupuje do stropové cesty středem jeskyně (hi res)

foto by © JirkaSDavid v cestě Bruttiglieri, 6c+ (hi res)

foto by © JirkaSVytrvalostně náročné lezení a Sentiero Degli Dei(hi res)

foto by © JirkaSPravá východní stěna oblasti Sentiero Degli Dei (hi res)

foto by © JirkaSKrásná sportovní oblast s nepatrně horským charakterem Punta d’Aglio(hi res)

foto by © JirkaSLezení v nejtěžším sektrou oblasti Punta d’Aglio (hi res)

foto by © JirkaSPohled na celé skalnaté Amalfi pobřeží (hi res)

foto by © JirkaSLettere (hi res)

foto by © JirkaSHrad v moři u města (hi res)

foto by © JirkaSDvě zásadní publikace pro tuto oblast. Obě už notně zastaralé (hi res)

foto by © JirkaSDvě zásadní publikace pro tuto oblast. Obě už notně zastaralé (hi res)

foto by © JirkaS


Popis a charakteristika jednotlivých okolních oblastí:

Monte San LiberatoreSkály Monte San Liberatore se nacházejí nad zálivem Salerna a vytvářejí přírodní pás s panoramatickým výhledem na Capo di Orso a celé Amalfi pobřeží. Nevýhodou je snad jen hluk z blízké dálnice a přístavu. Tyto skály zaujímají důležité místo v historii lezení v Kampánii. Zde byly vytvořeny první lezecké cesty. A výlet sem se jistě vyplatí zejména v teplejším období, neboť stěny jsou natočeny na východ a brzy odpoledne jsou již ve stínu.

Capo di OrsoCapo di Orso Podle mého názoru, jedny z nejlepších skal na tomto pobřeží. Je to po klidné místo na které vás zavede asi čtvrt hodinový výšlap do svahu nad klikatící se pobřežní silnici silnici. Najdete zde asi 35 cest a téměř všechny jsou pěkné a dlouhé. Nejtěžší cesta je za 7c a nejlépe si zalezou lidé, kteří lezou v rozmezí 6A až 7a+.

Sentiero degli deiSentiero degli dei
Novější přírůstek do seznamu místních oblastí a je dobré podotknout, že velmi hodnotný. Jak krajinově tak lezecký naprosto fantasticky cliff s výškou dosahující až 50 m. Najdete zde cesty od 5C do 7c a řada dalších projektů se chystá. Je potřeba počítat s dalším přístupem do oblasti kteří při rychlé chůzi avšak nádhernou krajinou trvá asi hodinu.

Punta d’AglioPunta d’Aglio
Moc pěkná oblast která má trochu horský charakter nachází se ve vyšších polohách a nabízí lezení převážně v kolmých stěnách po jemných chytech. Jsou kde v zásadě dva sektory, levý a pravý, přičemž v levém se leze mnohem více. Ten má v levé části spíše položené cesty a v pravé tvoří stěna výrazný pilíř, na který vede mnoho pěkných i těžších cest.


Punta CampanellaPunta Campanella nabídne moc pěkné lezení nad mořem. Naleznete zde sice jen omezený počet cest, ale vápno je parádní a výhledy jakbysmet. Rozděleno na dva sektory: 1. Paretone sector 10 cest, 2. Tempio Minerva 15 cest

LettereLettere Tato oblast se nachází na druhé straně pohoří blíže k Neapoli a nabídne velmi pěkné lezení na středně vysoký ch skalách. Najdete zde zhruba 80 cest v rozmezí 6a až 7c+. A může být zajímavým cílem pro ty, kteří zavítají jen nakrátko a k návštěvě Vesuvu či Pompejí, chtějí přidat nějaké to lezení.

Informace na webu:

Direzione VerticaleJirkaS   [úpravy] 08:11 21.11.2022Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Firewalk, 7B
 Databáze cest:
Všechny cesty (163115)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Ubal Brcko 6a+ San Vito Lo Capo
Beta Blocker 6B+ Foxtown Boulders
Peanut Butter Cake 7a Leonidio
Peace For Ukrain 7a+ Leonidio
Severozápadní Kout II Tisá - Bürschlické Stěny
Nově komentované:
Pinche Lupita 8a Masriudoms
Sin Pila Me De La Risa 7b+ Masriudoms
ATPC L1 8a+ Masriudoms
Ricacera L1 8a Masriudoms
Hrebeňovka 7+ Súľov

 Nově v diskusi:
Re: Čelovka | Re: Péřovka | Re: Čelovka | Čelovka | Re: Životní Pojištění | Re: Životní Pojištění | Re: Životní Pojištění | Re: Životní Pojištění | Re: Životní Pojištění | Re: Životní Pojištění |

 Nové komentáře:
Re: Detaily | Re: Kloubouček | Kloubouček | Katarzia | Re: Daleko od Olympiády | Re: Daleko od Olympiády | Re: Detaily | Daleko od Olympiády | je mi to líto | heh |

 Kde to vře:
Vysoké Tatry už nemají být zdarma (20)
Nehody v Frankenjuře (13)
ME: Eliška Adamovská ve finále kombinace obtížnosti a bouldrů 5. (10)
Průvodce na Český kras míří k lezcům (9)
Broad Peak za sedm a půl hodiny. Rychle nahoru a padákem dolů (8)
Vojtěch Štěpán R.I.P. (8)
Sólo trilogie (7)
Boulder 8B+ a 9a+ na skále (7)
Jonas Hainz free solo cestou Moulin Rouge (7b/+ 400 m), Dolomity (6)
SP v lezení v Chamonix, Francie (5)

 Nově v inzerci:
Hlavní instruktor | Péřové kraťasy S/M | Nová péřovka S | Péřová vesta S | LEZEČKY RŮZNÉ | Sedák SR Onyx | Dětské lezečky | Prodam macky Black Diamond | Lezečky La Sportiva Katana 44,5 | Dětský celotělový úvazek Singing RockZaza |


 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.