INZERCE:
IT:
hoplezec.cz

Předčasné ukončení závodní sezony ve skialpinismu 2020

V letošní skialpinistické závodní sezoně se konal Český pohár za finanční podpory tradičního sponzora závodního skialpinismu HUDY a nově se v letošním roce přidala firma Direct Alpine. Celý pohár se tedy uskutečnil pod názvem HUDY – Direct Alpine Český pohár ve skialpinismu 2020.

Komise závodního skialpinismu děkuje oběma sponzorům za podporu.

Do Českého poháru bylo v letošním roce opět zařazeno pět závodů. Tři z nich byly tradiční skialpinistické závody v Rokytnici nad Jizerou, Říčkách v Orlických horách a ve Špindlerově Mlýně, čtvrtý byl nově zařazený závod v Hynčicích pod Sušinou. Všechny čtyři domácí závody byly vypsány systémem start – cíl jednotlivců. Jako pátý byl zařazen dvoudenní závod na Slovensku - jeden den proběhl závod v individuálu a druhý ve vertikálu. Po sečtení pořadí z obou dní byly výsledky bodovány 1,5 násobkem. Jeden a půl násobkem měl být bodován i závod ve Špindlerově Mlýně, vyhlášený jako Mistrovství ČR.

Seriál HUDY – Direct Alpine Český pohár ve skialpinismu 2020 odstartoval 25. 1. závodem O dřevěného Krakonoše v Rokytnici nad Jizerou, který proběhl systémem start – cíl jednotlivců. Závod OdK je již tradičním závodem, konal se již podvacáté. Stejně jako loni nabídli zkušení pořadatelé větší množství kategorií, což se projevilo na vyšším počtu startujících, kterých bylo okolo 120. Trať byla vzhledem k horším sněhovým podmínkám situována v několika okruzích v oblasti sjezdových tratí na Lysé hoře. V nejprestižnějších kategoriích zvítězili Dominik Sádlo (muži) a Tereza Rudolfová (ženy). Na závěr se po vyhlášení výsledků opět konala „garáž party“.

Druhý závod ČP Skialp and Ski race Kraličák se nově konal v Hynčicích pod Sušinou místo vertikálu na Dolní Moravě, kde byly letos problémy z důvodu ochrany přírody. Závod v Hynčicích se uskutečnil 1. 2. systémem start – cíl a byl provázen velkou nepřízní počasí. Organizátoři museli vyvinout značné úsilí a trať ještě hodinu před závodem změnit z již připravené na náhradní trať za cenu několikanásobného propojení kratších výstupů a sjezdů na nastříkaném technickém sněhu na sjezdových tratích. Celkem startovalo 42 závodníků, s tratí a technickými nástrahami při manipulaci s pásy si nejlépe poradil opět Dominik Sádlo v kategorii mužů a v kategorii žen Johana Macková.

Třetí domácí závod v Říčkách v Orlických horách se konal 15. 2. pod názvem Skialp night Říčky. Závod proběhl systémem start – cíl za účasti 100 soutěžících v závodních i nezávodních kategoriích. Závodní trasy byly vedeny v několika okruzích po černé sjezdovce v okolí vrchu Zakletý. S tratí se v hlavních kategoriích nejlépe vypořádali Jakub Fabián v mužích a Julie Rampírová v ženách.

Pro zkvalitnění úrovně byl opět zařazen do ČP zahraniční dvojzávod na Slovensku - Hore dole Derešom. Ten se skládal ze závodu jednotlivců systémem start – cíl a z vertikálu. První den byl tak jako v loňském roce provázen silným větrem, proto byla závodní trať zkrácena o hřebenové partie. Bodování do ČP bylo podpořeno 1,5 násobkem bodů po součtu umístění závodníků z obou dnů. Nejlépe si z českých závodníků vedli v hlavních kategoriích mužů Dominik Sádlo a v ženách Julie Rampírová.
Vyvrcholením skialpinistické sezony mělo být Mistrovství ČR, které se mělo uskutečnit 14. 3. ve Špindlerově Mlýně při 29. ročníku Krkonoše 2020 – Memoriál Jana Zapletala. Bohužel se z důvodu rušení sportovních akcí kvůli epidemii koronaviru závod nemohl uskutečnit.

Komise závodního skialpinismu po dohodě se sponzorem přistoupila k uskutečnění vyhlášení výsledků letošního ročníku HUDY – Direct Alpine Českého poháru při prvních závodech v roce 2021. Celkové výsledky budou vyhlášeny ze všech uskutečněných závodů, přičemž každému závodníkovi se škrtá jeden nejhorší výsledek.

veteráni – Miroslav Duch AKLVK Alpine Pro Skitrab team

Výsledky z jednotlivých závodů i celkové výsledky ČP jsou umístěny na stránkách ČHS:

start

„Letošní sezóna byla moje první závodní, zúčastnil jsem se všech konaných závodů ČP včetně závodu Hore dole Derešom na Slovensku. Každý závod byl pro mne jiný, ale všechny byly krásné, jak po stránce prostředí, tak po organizační stránce. Bohužel pro mne, ve většině z nich byla zaplacena nováčkovská daň :-), kterou protřelí závodníci využili ve svůj prospěch, a to se také projevilo na celkovém umístění v ČP, kdy na prvních místech jsou zkušení borci.
Prakticky celá sezóna byla poznamenána nedostatkem sněhu, což se projevovalo na úpravě tras jednotlivých závodů, a o to větší díky patří organizátorům celého ČP za to, jak zvládli nepřízeň sněhových podmínek.
Už nyní se těším na novou závodní sezónu, která bude, jak pevně doufám, kompletní co do množství závodů, tak množství sněhu,“
dodal k letošnímu poháru Vratislav Drtina.

Letošní skialpinistické sezoně sněhové podmínky moc nepřály. Ze začátku nebylo moc sněhu a téměř u všech uskutečněných závodů museli organizátoři do poslední chvíle zvažovat, zda se závody nebudou muset zrušit. Proto je třeba všem organizátorům poděkovat za značné úsilí, vynaložené při pořádání jednotlivých závodů.
I v letošním roce se opět potvrdilo, že je těžké získat nové zájemce o závodní skialpinismus v mladších kategoriích. Dosvědčuje to i fakt, že v letošním ročníku ČP nebyly vůbec obsazeny kategorie kadetek a juniorek.