Nečtinské skály

Skalní lego

Přináším informace ve formě krátkého topa o menší bezvýznamné presto však zajímavé oblasti v západních Čechách.


Jedná se o skály, jak již napovídá podtitul, podobající se kamenné skládačce. Asi bych o těchto skalách ani nepsal, kdyby místní lezení nebylo lepší, než na první pohled vypadá.  Skutečně, dá se tady strávit jeden lezecký den i pro lezce sedmičkáře.

Tyto skály lze rozdělit na několik sektorů, z nichž asi největší význam má ten historicky nejmladší nazvaný Nečtinská stěna.

Dalším tentokráte naopak historicky nejstarším terénem je Nečtinský pilíř , tato mohutná respekt budící stěna ve tvaru do špičata formovaného pilíře, byla již v minulosti vyhledávaným terénem plzeňských lezců. Ti si zde ovšem cvičili převážně lezení s umělými pomůckami a zdokonalovali se ve skobovací a zakládací technice. Řada cest byla poté přelezena i volně po vlastním, ale nyní vzhledem k tomu, že to není sto procentně pevný materiál, ale hlavně vzhledem k absenci jištění, je v tomto sektoru provoz téměř nulový. Nečtinský pilíř je tady klasický terén, přilby s sebou, hodí se na dojištění, malé friendy a sada malých stoperů. Jsou zde technické cesty spárami a trhlinami sem tam se skobami, a se slaňáky pod vrcholem pilíře. Původní kalsifikace V/A0-A2, čisté přelezy jsou asi o 2 stupně výš (kolem 7).

Posledním sektorem v tomto řekněme přízemním patře je sektor Bariéry. Jsou to stěny jdoucí z rovinného, avšak často vlivem blízkého potoka, podmáčeného terénu. I stěny samotné jsou tak trochu špinavé a dosti členité. Bariéra je zčásti vynýtovaná a se slaňovacími bóry, je asi 20 m vysoká a tvořená zaoblenými rajbasovitými pilíři, dostanete se sem od lávky přes potok vedle rozcestí u horního rybníka. Nejprve byly vylezené spáry, později přibyly pilíře.

Dále se vysoko ve svahu přímo pod posledním výšvihem vedoucím ke hradu nachází ještě jedna stěna s několika málo cestami a snad i možnostmi pro nové cesty, ale tento poslední sektor není ještě zmapován.


Stěna se zajímavým vrstveným materiálem

foto by© JirkaS



Nečtinský pilíř a jeho impozantní stěna dosahuje výšky až ke 30m (hi res.)

foto by © JirkaS



Pelda leze cestu na Nečtinské stěně

foto by © JirkaS


Příjezd, přístup:

Z obce Nečtiny na jih asi 1,5 km po silnici 193 na Úněšov, 50 m za serpentinou odbočit doleva (po asfaltce za rybníkem) a dál asi 200 m. Nalevo míjíte sektory Nečtinská stěna a Nečtinský pilíř naproti rozvalinám mlýna. Parkování je u horního rybníka, hned u něj je sektor Bariéra.


Situ plánek oblasti

nákres by © JirkaS



Chyty jsou převážně ostré poličky

foto by © JirkaS



Kemp bivak:
Naproti ve svahu se vypínající Nečtinský zámek funguje jako turistická ubytovna a poskytuje romantické ubytování pro přespolní.


Sektor Bariéry (hi res.)

foto by© JirkaS


Klima:

Stěny jsou sice otočeny na jiho západ, ale přes husté stromoví je zde jen minimum sluníčka. Jen na pozdní podzim a časné jaro zde bezlisté stromy pustí sluníčko.

GPS souřadnice:

Skály: 49.9602019 N, 13.1603319 E

Parkoviště: 49.9601458 N, 13.1599725 E


Potraviny a voda:

Nákupní možnosti v Nečtinech, kde je i mezi lezci oblíbená hospoda.


Pelda leze cestu na Nečtinské stěně

foto b y© JirkaS


Doporučené cesty:

Sektor A - Nečtinská stěnavedlejší sektor s lehčími cestami
Sektor B - Nečtinský pilířhlavní sektor, ke kterému přijdete nejdříve
Sektor C - Bariéry sektor, ke kterému přijdete nejdříve

Okolní oblasti:

Konstantinky
Kozelka
Ovčí vrch
Polínko
Skály v údolí Zlatého potoka

Tip:

Prohlídka hradu a zámku se přímo nabízí, v nedalekých Nečtinech je zajímavá kaple a v Nečtinech hrad je barokní pohřební kaple svaté Terezie.


Pohřební kaple sv.Terezie.

foto by© JirkaS


Zdroje:
Průvodce zde na Lezci Nečtinské skály

JirkaS   [úpravy] 09:40 01.11.2017

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Nečtiny13:05:10 01.11.2017
Na Bariéře je pěkné lezení hned u auta, jak po vlastním, tak i odjištěné cesty. Třeba když se přijíždí na Kozelku později odpoledne, před západem slunce se nějaké cesty stihnou. Lezení na pilíř je zážitek. Ve vedru se dalo vykoupat v nejspodnějším bahňáku u serpentin a v Nečtinách dobře vaří.
martanodpovědět 

 "bezvýznamná"19:56:37 01.11.2017
Prosím, nepoužívejte slovo "bezvýznamná" oblast. Žádná oblast není bezvýznamná, stejně tak jako všechno na světě :) Pro každého má něco význam. Takže příště raději "pro mě nevýznamná" :-) Dík. Pepa Skuhrovec.
Pepaodpovědět 
 Re: "bezvýznamná"21:34:46 01.11.2017
Pro mě je významné, že jsem na pilíř jednou vylezl a už tam nikdy nemusím. Přesto bych souhlasil, že je to bezvýznamná skalní oblast.
Kuba Turekodpovědět 
 Re: bezvýznamná22:26:09 01.11.2017
Máš pravdu Pepo, mě se tu celkem líbilo, já spíš opatrně s přídavnými jmény, aby se sem někdo nehnal přes půl republiky a pak nebyl zklamaný.
Jirkaodpovědět 
 Re: "bezvýznamná"13:01:15 07.11.2017
Žádná oblast není bezvýznamná, akorát některé jen významně zvětšují databázi.
Karel M.odpovědět 

 Taky jsem byl u vytržení...08:13:03 02.11.2017
Taky jsem byl zpočátku u vytržení, když jsem tam zavítal prvně (už je to drahně let). Ono to není náhodou, že se tam (téměř) neleze. Na Plzeňsku zas tolik dobrých oblastí není a kdyby to byla dobrá oblast, nebylo by na Polínce tolik narváno. Nicméně určitý význam ta oblast určitě má, ne však pro většinu dnešní lezecké populace. Zdravím Pepu Skuhrovce.
Karel Babka
 deklsodpovědět 

 drytool19:09:15 05.11.2017
a jak je to tam s drytoolem?
odpovědět 
 Re: drytool15:09:51 06.11.2017
zákaz
odpovědět 

  11:34:16 23.11.2017
Z fotek mi to trochu připomíná Velkou Babu v údolí Jihlavy. To je vcelku pěkné lezení, byť místy zvětralé.
odpovědět