LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Pokud nemáte v deníčku fotku a chcete jí tam mít, klidně ji pošlete emailem.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Perly východu - vhled do knihy
Vyšel průvodce Adršpach I.
Nová dětská kniha o světové top lezkyni Janje Garnbret

Závody
Boulder Open Air (08.06)
Olympijská kvalifikace Budapešť (20.06)
SP Innsbruck (26.06)

Žebříček
Cesty:
20.Smetanová 10737
21.Melen 10720
22.H2 10698
Bouldry:
20.Šípek 9378
21.Šolc 9362
22.Pařík 9353
Hory:
26.Y 2639
27.JPPP 2485
28.Jansa 2401

Výsledky
MČR obtížnost (01.06)
ČP obtížnost Praha (18.05)
Olympijská kvalifikace Šanghaj (16.05)

Deníčky
5582 lezců
1107367 cest
Nové přelezy:
H5N2 8A
Little Sis 8a/8a+
Všechny Če 9-
Žiletky XIa
Ares 8a+
Demarkační 10+
Letenská H Xc
Letenská H Xc
Big Brothe 10
Ku-Prd 9-

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
V 16 - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Výročí: 15. 5. 1955 prvovýstup na Makalu

MakaluPátá nejvyšší hora světa, na hranicích Tibetu a Nepálu ležící Makalu (8462 m), byla poprvé zdolána Lionelem TerrayemJeanem Couzym, členy francouzské expedice, kterou vedl Jean Franco.


Francouzský tým vystoupil na Makalu severní stěnou a severovýchodním hřebenem. Zajímavé je, že do 17. 5. dosáhli vrcholu hory i všichni ostatní členové expedice a jeden z Šerpů.



Makalu patří k osmitisícovkám, které až do padesátých let minulého století nebyly zkoumány ani zlézány. Vzhledem k politické situaci v Nepálu, který byl pro Evropany „zakázanou zemí“, se z této strany k hoře nikdo nedostal.

Ze severu, z Tibetu, kde měli vzhledem k nadstandardním vztahům s tibetskými úřady možnost působit Britové, se nikdo o podrobnější průzkum ani nezajímal, neboť ti upírali veškeré úsilí k Mount Everestu, který považovali za vrcholně prestižní cíl.




Makalu 8462 m

Makalu, pohled z jihozápadu

foto © Ben Tubby/Wikipedia – licence Creative Commons


První průzkum – Američané, Britové i Francouzi
První expedice, které zde působily, přišly k hoře teprve v roce 1954. Všechny se zpět vrátily s nepořízenou, zato však přivezly řadu poznatků, které nakonec vedly k vyhodnocení možností výstupu a volbě výstupové cesty.

První výpravou, která na jaře 1954 k hoře dorazila, byli Američané, kteří se pokusili o výstup jihovýchodním hřebenem a zároveň přinesli první poznatky o možných trasách výstupu na horu, která dodnes patří k nejtěžším. Strmé stěny, ostré hřebeny a závěrečná vrcholová pyramida vyžadující technické skalní lezení v extrémní výšce z ní zkrátka činí obtížný cíl. Dosáhli značné výšky, podařilo se jim dosáhnout 7 050 výškových metrů.

Ve stejné době na hoře působila i britská výprava, vedená Edmundem Hillarym, který zvolil severozápadní hřeben, na kterém však Britové nakonec dosáhli „pouze“ 6 500 výškových metrů.
O stejnou trasu se téhož roku, ale na podzim pokusili Francouzi. Ani oni nedosáhli vrcholu Makalu, zato provedli několik prvovýstupů v nejbližším okolí.

Čtvrtá výprava přinesla úspěch
O rok později, tedy na jaře 1955 se Francouzi k hoře vrátili a dokončili již započatou cestu od severozápadu, a v závěru severní stěnou. Na vrcholu stanuli jako první Lionel Terray a Jean Couzy, po nich postupně na vrchol vystoupilo zbývajících sedm francouzských horolezců a jeden Šerpa.

Jednalo se tak o první expedici na osmitisícovou horu v historii, jejíž všichni členové stanuli na vrcholu. Cesta prvovýstupců se stala klasickou cestou na vrchol „normálkou“, kterou kopíruje většina následujících výprav.

Jak v té době bývalo dobrým zvykem, ještě v tomtéž roce vydal vedoucí expedice o úspěšném prvovýstupu knihu: Jean Franco, Makalu, Arthaud, Grenoble-Paris 1955 (ve slovenském překladu Josefa Brandobura vyšla v nakladatelství Osveta, Martin 1959).
-tof-




Makalu - prvovýstup

Vrcholová fotografie (repro z knihy Makalu)

repro: archiv www.horolezeckaabeceda.cz

Makalu - Jean Franco

Reprodukce obálky knihy o prvním výstupu – slovenské vydání

repro: archiv www.horolezeckaabeceda.cz

Makalu - Jean Franco

Reprodukce dalších přebalů knihy; vpravo např. polské vydání z r. 1968

repro: archiv www.horolezeckaabeceda.cz




Poznámky:



1. Makalu:
Makalu je se svými 8462 metry pátou nejvyšší horou světa. Nachází se 22 km východně od Mount Everestu na hranicích Tibetu a Nepálu.

2. České výstupy:
Prvním Čechem, který stanul na vrcholu Makalu byl v roce 1976 Karel Schubert, který však při sestupu bohužel zahynul. Stalo se tak v rámci československé expedice, která dokončila „rozdělaný“ projekt z roku 1973 jižním pilířem na Jižní vrchol Makalu (8 010). Odkud Schubert, slovenský horolezec Milan Kriššák a Španěl Jose Camprubi vystoupili na hlavní vrchol. Stalo se tak ve druhé československé expedici na Makalu, kterou vedl Ivan Gálfy.
Makalu se pro Čechoslováky, či spíš české účastníky československých výprav stalo bohužel horou tragickou. Při první výpravě v roce 1973, kterou rovněž vedl osvědčený himálajec a zkušený expediční vedoucí Ivan Gálfy se podařilo dosáhnout výšku 7 850 metrů. Vrcholový pokus se odehrál 20. 5., a došlo při něm k vážnému pádu Jana Kounického. Výstup se změnil v záchrannou akci - bohužel neúspěšnou. Jan Kounický zemřel po osmi dnech v nejvyšším postupovém táboře, kde se u něho až do smrti střídali kamarádi, kteří již věděli, že mu není pomoci. Makalu si vybral první českou oběť. Druhá oběť zkalila radost z úspěšného prvovýstupu o tři roky později.
Obě československé expedice popsal ve svých knihách lékař výpravy Jaromír Wolf (Řeka jménem Červánky – Příběh československé horolezecké expedice Himálaj 1973 Praha, Olympia, 1975, a Šivova velká noc – Československý výstup na Makalu 1976 Praha, Olympia, 1979)

V roce 1993 vystoupil na vrchol Leopold Sulovský alpským stylem Kukuczkovou cestou z r. 1981 (cestu vytvořil fenomenální lezec a himálajista Jerzy Kukuczka, přímým výstupem do sedla Makalu a severozápadním hřebenem na vrchol – podnikl ji sólo alpským stylem).

V roce 1998 na vrcholu klasickou cestou stanuli Josef ŠimůnekSoňa Boštíková (která se stala první ženou na vrcholu bez kyslíku).

V roce 2008 se na vrchol poněkud nečekaně dostal klasickou cestou Radek Jaroš. Jaroš původně Makalu neplánoval. Společně se Zdeňkem Hrubým chtěli vylézt Dhaulagiri a Annapurnu v rámci jedné výpravy. Dhaulagiri se povedlo, v cestě na Annapurnu však zabránily organizační problémy a oba horolezci hledali náhradní cíl. Tím se stalo Makalu, na kterém se oba horolezci zapojili do záchranných akcí napřed polských a posléze ještě španělských horolezců.

3. Ilustrační záběry:
S výjimkou ilustračních fotografií se jedná o reprodukce převzaté z knihy Jean Franco, Makalu, Arthaud, Grenoble-Paris 1955 (ve slovenský překlad: Osveta, Martin 1959), kterou vedoucí expedice o výstupu napsal bezprostředně po návratu.
Repro: archiv www.horolezeckaabeceda.cz

Zdroje a odkazy:
Makalu – heslo na české Wikipedii s odkazy na Horolezeckou abecedu
Pořad ČT: Zapomenuté výpravy, Expedice Makalu
Makalu – heslo na Horopedii
Makalu - původní článek o prvovýstupu
Makalu na Wikipedii (en)
Makalu na SummitPost (en)
Makalu na Peakware




Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium na stránce www.horolezeckaabeceda.cz byl poprvé publikován v r. 2009.


Původní článek s odlišným výběrem fotografií






Makalu a Chamlang

Rovněž jihozápadní pohled na Makalu (vlevo) vysoké 8485 m a Chamlang (vpravo) vysoký 7321 m, z Mera Peak, což je oblíbený „trekingový“ vrchol vysoký 6476 m

foto © Craig Taylor/Wikipedia – licence Creative Commons



Tomáš FRANK   [úpravy] 00:05 15.05.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:

Tančící dům
 Databáze cest:
Všechny cesty (175551)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
L'Auvent Tripotant 7B Fontainebleau
Penumbra 5c Villanueva De Valdegovia
Ochutnávka 3 Hlavatice
Le Dièdre De L'infini 6c Bergholtz
Le Joie Retrouvée 6b+ Bergholtz
Nově komentované:
Přímý Advokát Chudých VIIc Labské Údolí - Pravý Břeh
Wild Cat VIIIa Labské Údolí - Pravý Břeh
Penumbra 5c Villanueva De Valdegovia
Little Sister 8a/8a+ Sloup
Plotnou Vpravo 6- Davle

 Nově v diskusi:
Re: anketu vytvářel hotentot? | Re: Adlitzgräben | Re: Adlitzgräben | Re: Adlitzgräben | Adlitzgräben | Re: Binter a mladé holky? | Re: Restday vs Saltic | Re: Restday vs Saltic | Re: Lezecké oblasti ve Švédsku | Restday vs Saltic |

 Nové komentáře:
Viktor Beranek | Re: vyjde? | Re: Slušný | vyjde? | Re: To máš tak | Re: To máš tak | Re: bráník | vrtuľník už odviezli | Re: bráník | Re: bráník |

 Kde to vře:
U chaty Pod Rysy v Tatrách havaroval vrtulník s českým pilotem (93)
Olympijská kvalifikace v lezení Šanghaj - finále (21)
Film: Lezení v pražském Braníku (17)
MČR v lezení na obtížnost (16)
Otevírání sezóny 2024 na Denali (4)
První lyžařský sjezd Great Trango Tower (2)
Pád německého lezce (2)
Perly východu - vhled do knihy (2)
EPM v bouldrech Graz, Rakousko (1)
Anak Verhoeven dala La Planta de Shiva 9b znovu, bez nákoleníků (1)

 Nově v inzerci:
Aktivní ženskou pro život | Garmin Instinct 2 Solar | Statická a dynamická lana | rychlá a legitimní nabídka | NEPROMOKAVÁ BUNDA RAB DOWNPOUR ECO vel.XL | LaSportiva Miura VS | Lezení | La Sportiva Miura VS 36/5 | Lezečky La Sportiva Miura ed.Adam Ondra vel. 37 | friendy |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 1201 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 1270 
 Mám s tím problém, sem tam dodržuji 
 1277 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 1211 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.