Bafomet; M14 v Tatrách

Bafomet M14Že v polské části Tater vznikla loni cesta klasifikace M14 není žádná novinka, zajímavé jsou její další přelezy, a reakce daleko za hranicemi Tater.








Polští lezci Michał Król (horský vůdce s řadou prvovýstupů v Himálaji) a Marcin Gąsienica-Kotelnicki (profesionální záchranář polské tatranské horské služby a úspěšný sportovní lezec) přelezli tuto linii již loni touto dobou.

Bafomet je situován do stropu jeskyně nedaleko Zakopaneho, v oblasti, ve které se nachází doposud nejtěžší polské drytoolingové cesty, jako Therion M13, Omen M12, Samael M12 a Szatańskie Wersety M9+ od stejné dvojice autorů.

Bafomet není první cestou uvnitř této jeskyně, a o přelezitelnosti třicetimetrové linie zpočátku autoři měli spíše pochybnosti. Přesto ji očistili a osadili.
Jako první cestu, která je první o obtížnosti M14 v Polsku, přelezl Michał Król, který na projektu pracoval více než dva měsíce a dokonce v ní zlomil cepín. Podle jeho názoru se cesta vyznačuje především zrádnými chyty a obtížnými, přímo bouldrovými kroky.
Druhý přelez si připsal hned po něm již zmíněný Marcin Gąsienica-Kotelnicki.
Obtížnost minimálně subjektivně zvyšuje i fakt, že cestu je nutné lézt při umělém osvětlení (prvovýstupci zpočátku lezli s čelovkou, později řešili pro přelezy osvětlení akumulátorovými světly).


Bafomet M14

Lucie Hrozová v tatranském Bafonetovi (M14)

foto by archiv Lucie Hrozová



Pochopitelně, že cesta této obtížnosti nedala spát lezcům ze sousedních zemí. Hned následující týden po obou Polácích se do ní vrhl slovenský lezec Pavol „Paľo“ Rajčan, který ji přelezl na třetí pokus! A hned následující týden se k nové cestě vypravila i Lucie Hrozová, která flash přelezla vetší část cesty a po jednom odsednutí dorazila zbytek.
Kompletní přelez si tedy sice nepřipsala, ale pro příště má dobře našlápnuto.

Právě snadnost, se kterou linii překonali Paľo i Lucka, ovšem vede k úvahám o klasifikaci, Paľo rovnou navrhuje klasifikaci snížit na M13+. V každém případě se ovšem jedná o cestu, která ač má již několik opakování, stále patří k nejtěžším mixovým cestám střední Evropy, a její věhlas se šíří do dalekého zahraničí. Nedávno cestu zařadil k předním počinům ve světě ledolezení i Desnivel, který, ač se jakožto španělsky psané médium spíše věnuje iberoamerikánským novinkám, stále patří ke čtveřici nejrespektovanějších světových magazínů o lezení.


Zdroje a odkazy:

Původní zprávy o přelezu
Zpráva o přelezu na Lidehory.cz
Zpráva o přelezu na Wspinanie.pl
Zpráva o přelezu na Desnivel.com
Zpráva o přelezu na Planetmountain.com

Další informace z průběhu roku
Blog na stránce michal-krol.pl s obrázky z přelezů
Zprávička o slovenském přelezu
Komentář P. Rajčana na jeho stránce – je to M14 nebo „jen“ M13+?


Tomáš FRANK   [úpravy] 15:49 20.01.2014

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář