LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když se držíš, nemůžeš spadnout!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu

Závody
Petrohradské PADání 2020 (17.04)
SP Wujiang (18.04)
SP Chongqing (22.04)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 12660
2.Jungling 11622
3.Volf 11605
Bouldry:
1.Stráník 11728
2.Stráník 11000
3.Jungling 10825
Hory:
1.Ondrášek 7313
2.Skopec 7070
3.Nikita 6543

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4816 lezců
804343 cest
Nové přelezy:
Velkej Muh 7C
Přeberman 8A
Litle Boy 7C
Falešný Rá 9
Mája 6B
Nude 8A/8A+
Dopamin 7A+
Dopamin 7A+
Říše Mrtvý 7C+
Otevřená N 7C+

Stěny
gymnázium Orlová - Orlová-Lutyně
Lezecké centrum na Dlouhém Mostě - Dlouhý Most
321 Boulder Club - Brno

Prodejny
HUDYsport - Praha 7
KIWI - svět map a průvodců - Praha 1
ALPI SPORT CENTRUM - Příbor

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

10. ročník rankingového závodu v lezení na obtížnost

Slovácké OUPN 2012

Po famózním výkonu zvedl nad hlavu vítěznou trofej Michal Rožek, který tak předvedl fantastický comeback po vleklých problémech s ramenem. Mezi ženami dolezla ve finále nejdále Katty Zachrdlová. Vítězi se tak stali mladá závodnice a její trenér.V pátek v předvečer závodu končíme nezvykle brzy. Vše je nachystáno. Hurá domů. Trochu se najíst a ještě při lahvince bílého vyzpovídat stavěčskou dvojici K+K, aby byl materiál do dalšího CLIMBzinu.
Ráno mě naštěstí auto i v tom pekelném mrazu naskočí a tak krátce po osmé začínáme registrovat první závodníky. Je tu hodně mladých reprezentantů, a to především díky tomu, že Marie Dichtlová vyhlásila tento závod jakýmsi kontrolním kláním pro juniory. Jsou tu ale i stará známá jména - bývalý reprezentanti Zdenda Resch a Michal Rožek. Přijeli i Slováci, Prahové. Ostravak se taky našel. Účast vskutku solidní. Celkem 22 mužů a 13 žen.
V devět hodin startuje kvalifikace předlezením cest a obhlídkou trati. Holky lezou lehoučkou cestu - spíše na rozehřátí, které je asi za 6 a nezvládla ji pouze domácí Veronika Divoká, která trochu zabloudila a už se z té motanice nedokázala dostat. Muži mají kvalifikačku někde kolem lehčí sedmičky a většina ji zvládne jako nic. Občas se ale někdo zachvěje a pár borců i spadne.
Do semifinále postupují všichni topující z Q. Semi je už ovšem trochu silnější káva. A je to v jeho průběhu znát. Postupně odpadají slabší závodníci tak, že se nám nakonec vyprofilovala devítka postupujících žen (TOPla silná pětice: Pavlincová, Vincourková, Zachrdlová, Svobodová, Peltrámová; s nimi se do finále probojovala čtveřice ve složení: Nevělíková, Křížová, Vlčková a Kovaříková) a desítka mužů (TOP nedal nikdo, nejblíže mu však byl Čermák, dále postoupili: Capko, Střílek, Klemsa, Binter, Svrček, Kříž, Resch, Rožek a Nevělík).

Následovala technická a občerstvovací pauza, kterou jsme vyplnili přednáškou z treku kolem Annapurny (Pólo díky), vyhlášením jednoho z vítězů divácké soutěže, úpravu stěny a doplněním prvních údajů z průběhu závodu na www.oupn.wz.cz . Taky bylo nutné zahnat včas finalistky do izolace.
Těsně před čtvrtou nastupují holky na obhlídku. Klasické máchání rukama ve vzduchu a už to jede jako po másle. Volume na max (nebo radši ne, ať nám nesestřelí) a kola se roztáčejí, grande finale 10. ročníku je tu.
Hned úvodní traverz všechny finalistky pěkně nakousl. Nejníže v následném kýlu vypadla Eliška Vlčková (Rocky Monkeys Brno), kterou o teč překonala Nina Kovaříká z Red pointu Myjava. Karolína Nevělíková (HK Pálavský věšák) a Eva křížová (SASM Líšeň) se sešli na OUPNu v neuvěřitelně stejné formě a po shodném výsledku v semi, dosáhli na stejný chyt i ve finále a podělili se o 6. místo. Veronika Peltrámová (Smíchoff Praha) už atakovala konec první části stropu, kde ale vypadla (5.). Jen o dva chyty dále se dostala Jana Vincourková (SPL Pustiměř). Nakonec ji pouhá teč dalšího chytu dělila od bedny, kterou si pro sebe urvala na profilu dloho odpočívající Tereza Svobodová (Smíchoff Praha). Andrea Pavlincová (Ocún, RP, Klajda, Rajče, Beal) dolezla hodně daleko a už, už se dostávala k topovému krýglu, ale na výkon Katky Zachrdlové (RP, Ocůn, Klajda, Rajče), která si na ucho krýglu v mohutném skoku na závěr alespoň šáhla, to nestačilo.
Finále mužů začínalo traverzem po starobylých dřevěných samo-domo madlech bez stupů. Těsně před kýlem se madla změnila v obliny (kozy) a následovala silová pasáž kýlem. Po přelezní za hranu čekal na finalisty těžký boulder. Překřížení do bílé oblinky a náskok ze špatných stupů do párků, které byly vstupenkou do stropu a zároveň na bednu. Silová pasáž shazovala závodníky jako podzimní vítr přezrálá jablka. První z finalistů, Andrej Capko (HK Manín, Edelweiss) slušně zabojoval, ale do spásného chytu se ani zdaleka nedostal a nakonec bral 7. místo kvůli horšímu výsledku ze semi za Michalem Svrčkem (Edelweiss, HK Sokol Žilina). I tak si Capko vylepšil skóre, když o chyt porazil 9. Vladimíra Stříleka (HK Polička) a o dva Jana Kříže z SASM Líšeň. Už, už to začínalo vypadat, že se snad nikdo dál nedostane. Martin Klemsa bojoval jako lev a dokázal párky na konci kýlu alespoň tečovat, což ho v konečném součtu vyneslo z osmého místa na 3. Svou sedmou pozici ze semifinále obhájil Tomáš Binter (5.10, Smíchoff Praha, Ádr design), kterého silová pasáž dostala a těžký krok z bílé oblinky nezvládl.  Krásně a jakoby bez námahy lezl až do oné bílé obliny Petr Resch (HO Beroun). V klíčovém místě však ztratil hlavu a možná i sílu a spadl taky (5. místo). Po něm nastupoval Rohožník (Wild Country, green Sport, Triop, HK UH). Od začátku lezl naprosto precizně s jasnou silovou převahou. V klíčovém místě ladně překřížil do bílého obláčku, postavil nohy a krásně došáhl na záchraný párek v kolmém segmentu. V ten momentu už bylo jasné, že je na bedně. Publikum bouřilo a Michal s vědomím, že dolezl tam, kam ještě nikdo odkrajoval další metry cesty, která pokračovala stropem. Prosotr mezi první a druhou ponorkou však vystavil stopku i jemu. V ten moment však ještě nebylo rozhodnuto. Na finálovou scénu nastoupil silný Ondřej Nevělík z Pálavského věšáku. V klíčovém kroku do párků málem vystoupil ze stěny, ale doskočil a drtil dál. Na Michla Rožka však neměl a spadl o řádný kus níže než Rohožník. Posledním závodníkem večera byl nejlepší semifinalista Petr Čermák (HO Jeseník, TR Walls). Všichni čekali, co předvede, a zda zamíchá pořadím na bedně. Petr však nezvládl silový boulder do párků a jen díky lepšímu semi skončil na 4. místě. Nakonec bral tedy Michal Rožek 1. místo, Ondřej neevělík byl druhý a Martin Klemsa 3.
Po vyhlášení výsledků si houbaři a někteří závodníci a stavěči užili parádní afterpárty, na které postupně všichni přestali vidět ostře:Poděkování patří všem závodníkům, pořadatelům z HOUBu (kucí díky), stavěčům K+K. Speciálně děkuju Mackovi, cipískům a mamce.

V neposlední řadě moc děkujeme našim sponzorům:
Singing Rock, Garra, Hudy sport Zlín, AIX, Triop, Yate, Barvy-laky R. Večeřa UB, Beal, Vichr, Chimpanzee, Montana, Green sport, Pilka kameny, Hello, CLIMBzin, HOUB.cz, Lnice, Em-net, Sokol UB, ČHS, EGP invest

www.oupn.wz.cz
No a za rok načneme další desítku!

Břeťa teaČR Lebloch

Břetislav Lebloch   [úpravy] 08:55 14.02.2012Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto12:35:52 14.02.2012
Foto: trofeje ROCKAB, zbytek Macek.
teaČRodpovědět 

 Závody13:25:31 14.02.2012
Díky za super zážitek, kdo nebyl přišel o hodně. Výborné cesty a pohodová atmosféra, rád přijedu i na 11.ročník.
Zdeněk Reschodpovědět 
 Re: Závody16:03:47 14.02.2012
Moc díky za pochvalu.
teaČRodpovědět 
 Re: Závody01:15:36 18.02.2012
Ahoj Zdeňku, jsem moc rád, že se Ti závody líbily! Oupn je skvělé a budu moc rád, když přijedeš na další, jak jsi uvedl.
Michal Rožekodpovědět 

 ženy15:03:39 15.02.2012
Tak takovů ženu bych teda nechtěl...Ne vážně, dyk sou to všechno ještě děcka, kde jsou ženy? Lucko? Petro? Nelino?
Boris Lezekovičodpovědět 
 Re: ženy18:04:28 27.02.2012
Kde jsou, kdepak jsou...? Těžko říct. My jsme každopádně rádi i za děvčata.
teaČRodpovědět 

 Omluva 18:06:24 27.02.2012
Zdeňkovi Reschovi se tímto omlouvám, že jsem z něj v tomto článku udělal Petra. Pokud na tento příspěvek narazí admini, prosím je o opravu. Díky.
teaČRodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Polední zub
 Databáze cest:
Všechny cesty (142078)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Stará Blažková 7+ Pilíř Na Chrudimce
Karel Nese Čaj 5+ Pilíř Na Chrudimce
Dlouhé Sáhy 6+ Pilíř Na Chrudimce
Krátké Sáhy 6- Pilíř Na Chrudimce
Diskobolos Hard 6B+ Ludvíkov (Potok)
Nově komentované:
Dračí Sluj 6- Helfštýn
Roztomilejší Varianta VIIb Prachov
Roztomilejší Varianta VIIb Prachov
Stará Cesta IV Císařské Údolí

 Nově v diskusi:
Re: Prymula a debilové okolo | Re: legalni lezeni venku | Re: Prymula a debilové okolo | Re: Prymula a debilové okolo | Re: Prymula a debilové okolo | Re: Labák a Toprope | Re: Labák a Toprope | Re: Prymula a debilové okolo | Re: Prymula a debilové okolo | Re: Prymula a debilové okolo |

 Nové komentáře:
Re: Dotaz neznalého | Re: Styl? | Re: Dotaz neznalého | Re: Dotaz neznalého | Re: Dotaz neznalého | Re: Dotaz neznalého | Dotaz neznalého | Re: Styl? | Re: Styl? | Re: Styl? |

 Kde to vře:
Nová pravidla pro pojmenovávaní nových cest (68)
Česká stopa v mezinárodních ledolezeckých soutěžích sezóny 2020 (56)
Vrtulník zachraňoval "nelegálního" skialpinistu v Krkonoších (28)
Postarají se netrpěliví horolezci o rozšíření pandemie COVID-19? (25)
Lezci sevření v karanténě? (24)
Adam Ondra #60 (18)
Omezení lezení v Moravském krasu (15)
TZ koronovavirus a sokoli ve skalních městech Broumovska: (13)
Olympijské hry v Tokiu mají začít 23. července 2021 (10)
Průvodce Hřebeny (9)

 Nově v inzerci:
grigri petzel | Dvě expresky | 5.10 Anasazi vel. 44,5 | balkny | Rock Pillars Stream | Expreska Tetín | Five ten dragon | NOVÉ Skialp lyžáky Fischer Travers | Statická a dynamická lana | Nekdo na lezeni 9-12.4 |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 936 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 474 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 5084 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 759 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.