LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Holčička na nástupu: "Mami pojďte, raději si stoupneme vedle, kdyby ten pán tady spadnul."
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny

Závody
Zrušeno - SP Xiamen (CHN) (09.10)
Mistrovství Evropy (20.11)
Ruzyňská liga 2020 - závody pro děti (21.11)

Žebříček
Cesty:
50.Pelíšek 9916
51.Bartoš 9901
52.Herman 9885
Bouldry:
50.Holík 8706
51.Průcha 8650
52.Štalmach 8606
Hory:
28.Laňková 2057
29.Šramota 1966
30.Malásek 1949

Výsledky
Mezinárodní MČR a ČP v boulderingu (18.09)
ČP a MČR U14 (12.09)
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)

Deníčky
5045 lezců
865024 cest
Nové přelezy:
Bourre Mai 7b+
Kaly Diva 7c
Bathory Xc
Kotel Síly Xb
Vystup Z T Xb
Skleněný F Xc
Mol XIa
Neurotoxin Xb
Pokročilé 8+/9-
Pravda A L 9

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
V 16 - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

SansNom

nová cesta v severní stěně

smallBěhem pěti dnů (bráno auto-auto) se podařilo Pavlu „Bačovi“ Vrtíkovi a Milanu „Mejlovi“ Doležalovi vylézt novou cestu „Alpes Angels“ v severní stěně Sans Nom. Zde by mohla zpráva skončit, ale to by pro některé mohlo být příliš stručné.

A nebo by to mohlo být ještě kratší – Bača s Mejlem jeli do Francie a dobře si zalezli. Ale netrapme ty informacechtivé a nechejme se vnést do jednoho z příběhů vepsaných do severní stěny Sans Nom.


orientační mapka Chamonix (hi-res)
zdroj www.chamonix.net


Vrchol Sans Nom (3982m.n.m.) se tyčí v hřebeni táhnoucím se z věží Drus na Aiguille Verte, Jeho severní stěna stoupá z ledovce Nant Blanc. Spodní část stěny tvoří obrovský skalní masív podpírající visící ledovec, jenž přechází ve strmou skalní stěnu posetou smrkanci ledu. Do 70 let minulého století měla tato stěna pouze dva výstupy od mistra Armanda Charleta (ne, to není ten, co založil Charlet-Moser patřící dnes pod Petzl, to byl Jermarn Charlet). Potom nastoupili angličtí specialisté Joe Brown (skála) a Tom Patey (mixové lezení). Jejich cesta je i dnes (ve své originální linii) velmi vážnou cestou v této stěně.
Skutečným milníkem moderní doby však byl výstup, který uskutečnili v roce 1978 Patrick Gabarrou se svým nevlastním bratrem Philippem Silvy. Skalní lezení 6c/A2 (volně M8) ve spodní části a obtížné mixové lezení v části horní dělají z této cesty jednu z výzev moderního alpinismu.


severní stěna Sans Nom, vpravo vrcholy Drus (hi-res)
foto Pavel Vrtík


A poté se na scéně objevila další velká jména: Simon Richardson, Stevie Haston, Francois Marsigny, Mark Twight, Scott Backes, Valeri Babanov, Andy Parkin, Jules Cartwright, Nick Bullock, Christoph Dumarest… tento výčet vypadá jak telefonní seznam těch nejlepších alpinistů posledních let. Linka vylezená dvojicí Mark Twight a Scott Backes, „There Goes the Neighborhood“, ohromila francouzskou lezeckou scénu natolik, že z Marka se stal v Chamonix nepřítel číslo jedna. Sám Mark si považuje tuto cestu za to nejtěžší, co v Alpách vylezl a problémy s francouzskou lezeckou smetánkou vnímá jako boj chátrajících klasiků (francouzi) proti trénovaným modernistům (Twightovci).
Přidat prvovýstup v této stěně znamená udělat zářez na pažbu pušky té nejlepší alpinistické společnosti.


Mejla a Bača
foto Pavel Vrtík


S Mejlem jsme se sladili už během našeho prvovýstupu v Lomnickém štítě. Já mám na starosti plánování, řízení, organizaci, lezení, vaření, tahání. Mejla zase má za úkol jištění, vybírání délek, jumarování, auto, tankování, mazání chlebů atd. Prostě vše je vyladěné do posledního detailu. Naše lezení se odehrává v poklidné atmosféře. Mejla moc nemluví, já jsem většinu času v „zóně“ na prvním a čas letí závratnou rychlostí. Naše lezení je přerušováno jen občasným „zruš“, „žlutý na fix“, „na červeným tahačák“, „tahej“. Oba dva si to užíváme dokonale. Já, odloučen od svých tří dětí a stresující práce, hluboce medituji, rozjímám a harmonizuji ducha a tělo. Mejla se kochá.


topo našeho prvovýstupu „Alpes Angels“ (hi-res)
foto Pavel Vrtík


Linku pro náš prvovýstup jsem našel podle jedné z mála fotek této stěny - beta informací o severní stěně Sans Nom je totiž pomále. Linie je logická a stále mi vrtalo hlavou, proč ji ještě nikdo nelezl. Rozluštit tuto hádanku šlo jediným způsobem…

„Bonjour madam, deux billets en Grands Montets, s'il vous plaît“, hrdě sypu na sympatickou pokladní v Argentiere. O půl hodinky později, pod Petit Verte, již barvíme sníh dozlatova a kroutíme krky na panoramatem Montblanského masívu. Je pozdě odpoledne a po 12hodinové jízdě se cítíme zesláblí. Nožičky se podlamují pod váhou našich haulbagů. Vzhledem k tomu, že vůbec nevíme, co nás v dalších několika dnech čeká, tak toho neseme asi opravdu příliš mnoho. Balení probíhalo za neustálého přemílání otázek. Budeme muset hákovat ? Bude stačit 15 skob ? Jedničky nebo účka ? Spíš víc menších friendů nebo čtyřku Camalota ? Háčky ? Lezečky ? Jídlo na čtyři nebo pět dní ? Plynu raděj víc. Kolik šroubů ? Kolik metrů prchačky ? Co abalaky ? …


Bača kope první bivak
foto Milan Doležal


Shazujeme svině pod nástupem a těsně u skály kopeme plošinku na stan. Krásný západ slunce nás dokonale nabíjí na příští náročný den. Budíček na čtvrtou a první délky dávají tušit, proč se ještě nikdo nepustil do tohoto dobrodružství. Vertikálně vrstvená, velmi rozbitá skála (tzv. rybí hřbety). Jen něco neshodit, nepřeseknout lano a nezabít Mejlu. To by mu nepomohlo ani gri-gri třetí generace. Mírné úseky střídají převislé koutky, kde cepíny putují na sedák a sílu ducha doplňuje síla prstů.


Mejla vybírá třetí délku
foto Pavel Vrtík


Těžší místa lezu bez haulbagu a pak jej obtížně tahám za sebou na štand. Mejla jumaruje s batohem. Zdola to vypadalo na občasné hákovaní, ale překvapivě jde vše volně na OS. Ještě drobný boulder s tahačákem na zádech a jsme na hřebínku. Pěkné místo na bivak, ale ještě máme dost času, tak jen svaříme něco k pití a pokračujeme dále. Přes nevinný sérak se dostáváme na střední ledové pole. Zhruba v polovici jej přetíná trhlina, jako stvořená pro biváček i s naším stanem dvouchlapákem. Západ slunce opět maluje nebe všemi odstíny rudé.


druhý bivak v trhlině, Bača vaří večeři
foto Milan Doležal


Třetí den znova čtvrtá a zase lezení. Několik ledových délek nás přivádí pod klíčovou část výstupu – dlouhý převislý kout, jehož středem se jako žraločí ploutev, tyčí ostré žebro. Žebro duní a kde to jde, tak místo frendů raději dávám vklíněnce – ty při případném pádu méně roztahují spáru a hrozí tak menší riziko, že celé žebro skončí Mejlovi v náručí. Výše se spára rozšiřuje a už opravdu pomáhá jen čtverka Camalot. Cepíny jsou již dávno na sedáku, mačky ladí milimetrové lišty a z posledních sil překonávám žraločí ploutev.


Bača v osmnácté délce, pod klíčovým koutem se žraločí ploutví (hi-res)
foto Milan Doležal


Další délka je velmi nepřehledná, stále se nemohu rozhodnout, zda převislou spárkou vlevo či vpravo a tak volím pár kroků přes A1. Snažím se tlačit doprava, kde na fotografii byla vidět možnost průstupu pásmem ploten. Vše marné – koutky, hluché jak moje babička, a plotny hladké, jak bříško mojí dcery (ruce pryč, pašáci), mne vytláčí doleva. Zde nepomůžou ani jedničky, ani lezečky. A nýty pro postup v horách ? To by nám Mark Twight dal !


lehčí skalní a všechny ledové délky jsme lezli s haulbagem
foto Milan Doležal


Další délkou se dostáváme do cesty Gabarrou-Silvy. Obtíže končí, ale místo vhodného fleku na bivak přichází únava. Chvíli lezeme v Gabrarrouově linii a pak nás to opět pouští doprava. Všude jen skála a led o sklonu 75°. Třetí západ slunce zahřívá naše unavená záda při kopání poličky o půl metru čtverečním. Noc netřeba popisovat.


Mejla vyklepává v poslední délce
foto Pavel Vrtík


Na čtvrtý den ráno již cítíme vrchol. Možná kvůli tomu náš hrnec mizí v údolí, což znamená konec vody a tedy nejrychlejší cestou dolů – vlastně nahoru. V další délce zmizí v údolí šroub i s karabinou - ještě, že Mejla zůstal. Natahuji délky, co to jde, často lezeme souběžně. Batohy jsou stále těžké, ale vrchol je blízko. Konečně jsem na hřebenu a koukám na Grand Jorasses. Zrovna vychází sluníčko a otvírá naše zalepené oči. Radost však nepřichází. Ještě je brzo. Duše je stále v hluboké meditaci. Čeká nás náročný sestup. Tak, jak jsme vystupovali pro nás  neznámou stěnou, tak sestup je úplná jízda tmou. Slanit ? Ale kudy přesně ? Kolik to vlastně bude slaňáků – deset nebo dvacet ? No, nic, jdeme na to.


jedno z mnoha slanění na sestupu
foto Pavel Vrtík


Po patnácti slaněních, po pár nadávkách při stahováních, kdy se to kouslo a musel jsem se přepnout z režimu „dolů“ do režimu „nahoru“, po spoustě oplakaném matroši a hlavně totálně vysušení (slunce 100%, voda ve flašce 0%) jsme přistáli na ledovci Charpoua. Že pozdní odpoledne je nejhorším časem pro přechod rozbitého ledovce, se dočtete v každé příručce. Ale tak, jako v první části, tak i tentokrát Alpští Andělé stáli při nás. S nádherným západem slunce si užíváme poslední kroky na chatu Charpoua. Odtud už příběh pokračuje jen barbarským zaháněním žízně, božsky dobrým spánkem, andělsky krásným sestupem a nekřesťansky drahým vláčkem z Montenvers přes Chamonix do Argentiere, abychom se na pátý den ocitli opět u našeho auta plného klobásek a dalších dobrot.


Bača s Mejlem na chatě Charpoua
foto Pavel Vrtík


Jak jste zajisté pochopili, název cesty „Alpes Angels“ se váže k božské milosti, která nám dovolila prožít takto nádherný týden bez újmy na zdraví. Ať už se jedná o první třetinu stěny s volnými kameny, či o klíčovou pasáž s dunivým žebrem, stahování lana při slanění nebo přechod ledovce Charpoua za totálního pařáku. Zlé jazyky, které tvrdí, že název cesty je odvozen od názvu nočního podniku v Chamonix, který Bača při svých výletech nikdy neopomene navštívit, nemají pravdu.


nákres cesty (hi-res)nákres cesty (hi-res)


Shrnutí:
Francie, Chamonix, Mont-Blanc masív, severní stěna Aiguille Sans Nom, prvovýstup „Alpes Angels“, 13.3.-15.3.2012, Pavel „Bača“ Vrtík, Milan „Mejla“ Doležal, 1200m, M7/A1

Použitý materiál:
Friendy BD Camalot C4 vel. 0.25-4 (střední velikosti 2x)
Vklíněnce WC vel. 5-13
Spousta smyček 60 (10x) a 120cm (8x).
8 šroubů do ledu
4 skoby (2x dužník, 2x nožovka)
lano plné 9.8mm (60m) a tahací 7.9mm (70m)

Výbava:
BD - batoh 55l BD Speed, friendy, šnůry na cepíny, rukavice
Adr design - tahačák 60l
Raveltik - mačky, cepíny a šrouby do ledu
Tilak – rukavice, spoďáry, goráče, primaloft bunda
RAB – bunda a kalhoty z primaloftu
SirJoseph – primaloft kalhoty
Prima – 1.2kg spacáky z Climashieldu
MSR – vařič a hrnec Reactor
Nalegene – 1l flaška s termoobalem
Therm-A-Rest – NeoAir XLite a ProLite Plus
Scarpa – Omega, Phantom 6000
Singingrock – přilba, lana, smyčky, expresky, karabiny, jistítka, jumary
A další …

Linky:
Mark Twight („There Goes the Neighborhood“)
Gabarrou-Silvy (report)Bača   [úpravy] 09:46 26.03.2012Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 krasny clanek11:25:19 26.03.2012
diky a preju mnoho dalsich takovych vystupu se stastnym koncem
Ondrej Chaberaodpovědět 
 Re: krasny clanek20:27:54 26.03.2012
Tak po shlédnutí fotek jsem rád, že jsem tam nebyl.
A myslím to jen v dobrém.
Hadrburgodpovědět 

 Nádherný počin11:52:12 26.03.2012
Nádherný počin, skvělý článek a dokumentace. Bačovo články řadím k těm nejlepším, co se na lezci objevují a díky za ně, je to dobrá motivace.

Shodou okolností akorát dočítám Twightovo knížku, takže mě jeho zmínění potěšilo, zejména v souvislosti s nýty jsem si vzpoměl na pasáž v jeho knize "Bolts - Not in my book." =).
Jakubodpovědět 
 Re: Nádherný počin22:21:08 27.03.2012
Jeste si shltni od Steve House "Beyond the Mountain". To je Markova skola.
Bacaodpovědět 
  Re: Nádherný počin20:40:37 01.04.2012
Díky moc za tip, Bačo, už objednávám =).

Jakubodpovědět 

 Díky za článek13:44:33 26.03.2012
Moc pěkný počin. Gratuluju k výkonu i k přežití a jen tak dál. Jste až nestydatě šikovní. :-)
Vitorioodpovědět 

 paráda14:23:50 26.03.2012
Tak to je opravdu zářez na správný pažbě. Gratuluju a věnuju minutu ticha nešťastnému hrnci.
magnusekodpovědět 

 Nádhera14:36:51 26.03.2012
...krásnej alpýnišmus polem neoraným jste vymysleli, prožili a přežili...fakt krása!!! Tleskám a smekám!
Kleboňodpovědět 
 Re: Nádhera15:13:27 26.03.2012
Najít panenskou linii uprostřed 'Václaváku' je počin hodný obdivu. Konečně se někdo zaměřil na objevování nových mixů v Alpách. Českýmu horolezení tohle dlouho chybělo.
Honza Kreisodpovědět 
  Re: Nádhera18:31:48 26.03.2012
Krása! ... a souhlasím, že podobné počiny českému horolezení jedině prospějí!
Jirkaodpovědět 
   Re: Nádhera20:39:28 27.03.2012
Se nedivim ze se ti do Skotska nechtelo.
Stepan Ptacekodpovědět 
    Re: Nádhera22:19:34 27.03.2012
Mas pravdu, ty bivaky s Mejlem staly za to. To bych za studenou Becky nevymenil.
Bacaodpovědět 

 Tuze šmakózní18:28:54 26.03.2012
Jsem ani nedutal, když jsem to čet a skoro se zase začal těšit na zimu :). Moc pěknej počin aj článek. Ať to leze!
 pólodpovědět 

 Krása22:06:36 26.03.2012
Skvěle napsáno, skvěle zdokumentováno, skvěle vylezeno. Veni, vidi, climbi.
 jirkasodpovědět 
 Re: Krása09:55:59 27.03.2012
Tak tak! Hlavně se nebát! :)
O.odpovědět 

 Gratulace11:07:35 27.03.2012
Bačo fakt dobrý. Poslední 2 sezony jsme se v Chamonicích tak trochu míjeli na stejných cestách, ale do týdle už nepůjdu. 
 richardmullerodpovědět 
 Re: Gratulace22:18:06 27.03.2012
Riso, chlapi jsou jak vino, cim starsi, tim lepsi !
Bacaodpovědět 

 Ufff...11:42:06 27.03.2012
neostáva iné, než sa k tým gratuláciám pridať!
Parádny alpinismus!!!
viloodpovědět 
 Re: Ufff...20:31:03 27.03.2012
Co jsou ty červené tečky v nákresech? V každém jich je jiný počet. Bivaky - na to jich je moc, štandy - na to zas málo. Díky a gratulace.
Jenaodpovědět 
  Re: Ufff...22:17:09 27.03.2012
Mrkni na http://www.alpesangels.com/ a hned ti ty cerveny tecky v nakresu budou jasny.
Bacaodpovědět 

 gratulace12:31:57 28.03.2012
Vynikajici a gratulace! jen nesmely dotaz - lezeno bylo na jednoduchem lane nebo na dvojceti. podle fotek i popisu na jednoduchem + tahaci. Jest tak?
josefodpovědět 
 Re: gratulace12:50:30 28.03.2012
Byl jsem navazan na obe, Mejla obe jistil a ja cvakal jen plny. Kdyby byl problem (presekly lano padem sutru, velky treni, brutalni traverz), tak bych zacal cvakat i tahaci a pak nejak poresil nastalou situaci.
Bacaodpovědět 

 dotaz13:43:13 31.03.2012
vůbec tomu nerozumím ale mohl by někdo prozradit, co se nechává ve stěně, nebo jak se to vlastně dělá, aby mohl člověk slanit?
tezky amaterodpovědět 
 Re: dotaz13:54:23 31.03.2012
Buď se slaňuje za nějaký bytelný oblý hrot (nebo strom), ze kterého lano nesklouzne, ale pak půjde stáhnout, nebo se tam nechá smyčka. Případně i nějaký ten vklíněnec, šroub, frend, skoba s karáblí. Podle toho co tam jde. ...teď bude na Drátníku metodický víkend ČHS.
 martanodpovědět 
 Re: dotaz19:26:35 31.03.2012
Ja vetsinou nechavam smycku pres hrot, pokud je bytelny, jinak doplnuju vklinencema a abalakama ceske vyroby (100Kc/kus). Pokud je to dlouhy slaneni, nebo trosku "zaroh", tak kvuli snizeni treni pri stahovani lana zanechavam starou karabli. Dulezita je rychlost, umeni najit stand, nepodcenit kvalitu jisteni a skaly, a zautomatizovani celeho procesu. Ucit se to praxi je nezbytne, ale zacit s tim v horach bych nedoporucil.
Bacaodpovědět 
  Re: dotaz10:00:27 02.04.2012
Pripajam gratulaciu a vyjadrujem moj velky obdiv!
MartinKodpovědět 

 Kabrňáci13:07:45 02.04.2012
Moc pěkný článek a super výkon. Gratuluju.
Blahoušodpovědět 
 Re: Kabrňáci21:21:31 05.04.2012
No ale má to malou chybičku krásy,je to poblíž lanovky,škoda.
odpovědět 
  Re: Kabrňáci14:18:31 11.04.2012
V Alpách máš všechno blízko auta, lanovky, chaty,....
Honzaodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:

Timna park
 Databáze cest:
Všechny cesty (147352)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Bathory Xc Labské Údolí - Pravý Břeh
Kotel Síly Xb Labské Údolí - Pravý Břeh
Vystup Z Temnoty Xb Labské Údolí - Pravý Břeh
Mol XIa Labské Údolí - Pravý Břeh
Bezinková VI Suché Skály
Nově komentované:
Královský Večer VIIa Labské údolí - Pravý břeh
Doigt Dans L'oeil 6A Fontainebleau

 Nově v diskusi:
Re: Jedete do LONDYNA, BRITANIE? | Re: Jedete do LONDYNA, BRITANIE? | Re: Ocún Ozone - jim podobné | Re: Ocún Ozone - jim podobné | Re: Jedete do LONDYNA, BRITANIE? | Re: Jedete do LONDYNA, BRITANIE? | Re: Jedete do LONDYNA, BRITANIE? | Ocún Ozone - jim podobné | Re: Jsme jedné krve, psíku... | Re: Jsme jedné krve, psíku... |

 Nové komentáře:
Re: Překlad | Re: Překlad | Srovnani | Re: Překlad | Re: Titulek | Překlad | Re: tajnosti | Re: tajnosti | Re: Odpovídá | Odpovídá |

 Kde to vře:
Nové díly horolezeckých podcastů Jana Čaje Šálka (64)
Petr Bláha 3x8c+ během tří týdnů (37)
Adam Ondra už je u svého nového outdoorového projektu (22)
Petice proti těžbě ropy poblíž Fontainebleau (20)
Adam Ondra odjel kvůli covidu v Česku trénovat do Innsbrucku (17)
Adam Ondra mění formát videí na Youtube: (16)
Kolem Skal! - 3. Obrvégry s Alenou Čepelkovou (15)
Adam Ondra #87 (14)
Zápis ze schůze OVK Broumovsko (13)
Venkovní stěna na Gutovce v Praze (12)

 Nově v inzerci:
La Sportiva La Sportiva Solution (G) WHITE/YELLOW EU | Watzmann 2021 | Dámské lezecké džíny | Prodám dámskou lyžařskou membránovou bundu a kalhoty Hannah | Prodám dětské kotníkové boty trekové boty Mc Kinley veli. EU 26 | Prodám běžeckou vestu / batoh Raidlight Responsiv 3L | Prodám běžecké boty Dynafit Feline UP PRO, vel. 43 | Prodám dětský spacák Sir Joseph Kiki Down 85 | přilba Mammut Rock Rider | Péřový spacák |

 Anketa:
Jaký je váš BMI index?
 <18 
 196 
 18 - 23 
 187 
 23 - 25 
 125 
 25 - 28 
 135 
 > 28 
 161 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.