LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   OS, RP,... to zná každej, ale ZK? Zelenej ksicht:(
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Kniha Kamarád ze skal o Joskovi Smítkovi znovu vychází
Leonidio, Řecko
Gimme Kraft! AIR: 2. díl populární tréninkové bible pro lezce

Závody
SAMBAR KIDS CUP (21.10)
1. Makak- boulderový kolotoč 2017/2018 (27.10)
Jesenický opičák (28.10)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13831
2.Pail 11600
3.Vopat 11473
Bouldry:
1.Stráník 11400
2.Ondra 11353
3.Stráník 10875
Hory:
1.Zaoral 6496
2.Šuraba 6358
3.Sika 5570

Výsledky
ME mládeže (15.09)
Rockmaster (26.08)
SP Arco (25.08)

Deníčky
4369 lezců
657585 cest
Nové přelezy:
Sevasti 7b
Meadowlark 8B
Festa Fotr 7c
Bimbirimbo 7b
L'Art De L 7C
Zimba Balo 9
Mandela 9-
Samurai Ta 7C
Intermezzo 7C
Bačova Skr 9+/10-

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Lezec-shop.cz - Štěchovice
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Via ferratové sety – jak to vlastně je?

Určitě jste v poslední době zaznamenali rozruch kolem via ferratových setů od různých výrobců a vrtá vám hlavou, jak to, že se stahují nebo vyměňují ferratové sety.

Jako v každém odvětví, i v horolezectví probíhá určitý vývoj, a tak je dobré  seznámit se s tím, jakým vývojem si prošlo vybavení na via ferraty.

Na začátku byla odsedkaOpen slings

Open slings


Jistě si většina z nás pamatuje dřevní doby zájezdů do Dolomit s vypůjčeným vercajkem, který v té době se stával z jednoduchého sedáku a odsedky s (ideálně) zámkovou karabinou.

Nutno říci, že tyto doby jsou pryč, jak z hlediska vybavení, ovšem také z hlediska obtížnosti via ferrat, které si dnes můžeme dopřávat.

Buďme rádi, že se tehdy nepadalo - 4metrový pád do statické 60-80 centimetrové odsedky by generoval tak velkou rázovou sílu, při níž by selhalo vybavení a pokud ne vybavení, tak vaše vnitřní orgány zcela jistě.

V SINGING ROCKu jsme zkoušeli, jaké rázové síly při takovýchto případech nastávají. Testovali jsme pád 100kg závaží (dobrovolníky jsme nenašli) z různých výšek s použitím různých typů spojovacích prostředků. Výsledek byl horší, než jsme čekali –při pouhém 60cm pádu do 60 cm smyčky se generuje rázová síla přes 15 kN – a teď si představte třeba 2m pád.

Testy a pádové faktory pro open slings

Testy a pádové faktory pro open slings
 

Sety fungující na principu tření lana v destičce
Destičkové sety

Destičkové sety

Destičkové sety


Naštěstí se objevily tlumiče pádu pro via ferraty , tzv. via ferratové sety, které umí velmi výrazně snížit rázovou sílu a přetížení působící na organismus a přetavit pádovou energii v energii tepelnou. Tyto tlumiče fungují na principu tření lana v kovové destičce.

Nevýhodou tohoto řešení je vliv stárnutí a opotřebení na funkčnost setu. Jako všechny osobní ochranné prostředky, i tyto sety musí splnit příslušnou EN normu.  Vzorek nového setu prochází zkouškou, při které je vystaven 5metrovému pádu s 80kg závaží a musí utlumit pád do 6 kN na 120cm délky. Nový set je toho schopen, ale s tím, jak se lano postupně špiní a „tvrdne“ zvyšuje se i síla potřebná k rozpohybování lana v destičce.

Ovšem stále je toto řešení několikanásobně bezpečnější než obyčejná „odsedka“.

Foto - Pavel Nesvadba


Foto – Pavel NesvadbaPárací tlumiče
Párací tlumiče

Párací tlumiče Tofana

Párací tlumiče


Nakonec přišly sety založené na párání dvou setkaných popruhů. Škarohlídi okamžitě vyrukovali s argumentem, že zatímco destičkový set je možné znovu přenastavit a dokončit bezpečně túru, u páracího máme problém.

Na to existuje jednoduchá odpověď -  žádný výrobce neumožňuje opětovné použití setu (ani destičkového, ani páracího) po zachycení pádu. Set je po pádu nutno okamžitě vyřadit. Proto by mělo být v družstvu vždy krátké lano na dojištění, případně náhradní ferratový set na dokončení túry. Toto však v praxi bohužel není příliš časté a tak by po pádu mohly teoreticky nastat následující situace:

V případě malého pádu, kdy se párací tlumič nevypáře celý, by teoreticky bylo možné nouzově dokončit túru.

V případě většího pádu, kdy se vypáře větší část tlumiče, nouzové dokončení túry již prakticky není možné, protože, upřímně, po takovémto pádu už bez záchranářů neuděláte ani krok. Což dokazuje i test, kdy při maximálním pádu (5m) antropometrické figuríny dojde k vypárání cca 60% tlumiče ve srovnání se zachycením  5m pádu tuhé 80 kg hmoty, která vypáře 100 % tlumiče.

Aktivovaný párací tlumič

Aktivovaný párací tlumič


Aktivovaný párací tlumič versus neaktivovaný

Aktivovaný versus neaktivovaný párací tlumičJeště důležitějším argumentem ve prospěch páracích tlumičů je stabilita funkčnosti během životnosti. Tlumič je většinou schovaný v obalu, který ho chrání proti nepříznivým vnějším vlivům.  Naše testy opět prokazují, že téměř není rozdíl mezi setem novým a 3 roky používaným, pokud jde o chování při zachycení pádu.

Graf testů párací tlumič

Graf testů párací tlumič


Ačkoliv to teď, díky stahování různých typů setů z trhu, vypadá, že většina výrobců neví, co dělá, je to právě naopak – bezpečnostní charakteristiky těchto pomůcek se neustále zvyšují s tím, jak se zvyšují nároky uživatelů na bezpečnost a s tím, jak se zvyšuje obtížnost via ferrat a s tím, jak se zlepšují materiály a technologie používané ve výrobě. Něco, co před 5 lety bylo považováno za dostačující, už je dnes pasé a někdy dokonce považováno za nebezpečné.   
Na poli CEN i UIAA právě teď probíhají revize příslušných bezpečnostních norem s cílem zohlednit dnes tolik diskutovaná témata – vývoj vybavení pro zachycení pádu, ale i velmi diskutovanou funkčnost setu v případě používání dětmi.

Via ferratová turistika se rychle rozvíjí, ale je třeba brát na zřetel, že slovo turistika je poměrně zavádějící. Nejde totiž o turistiku, ale o vážné lezení, kde může dojít k pádovému faktoru dosahujícímu i dvojnásobné hodnoty, než jakákoliv jiná lezecká technika, při které systém pracuje s dynamickým horolezeckým lanem a max. pádovým faktorem 2.  Proto se při via ferratě kladou větší nároky na veškeré prvky systému zachycení pádu.
Člověk by tedy měl být připraven jak fyzicky, tak znalostně před tím, než se do via ferraty pustí a měl by také dobře vědět, do čeho jde a jak náročný výstup jej čeká.

Pádový faktor ferrata

Pádový faktor - ferrata


pádový faktor lezení

Pádový faktor - lezecká technika


Jiří Hrdina, SINGING ROCK
www.singingrock.cz

Jiří Hrdina   [úpravy] 21:52 28.04.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 feraty08:57:00 29.04.2013
... hezké Jirko.
colorodpovědět 

 Dobrovolník10:19:52 29.04.2013
Zajímavý je test s antropometrickou figurínou. Opravdu by stálo zato najít dobrovolníka mezi smrtelníky, který by do toho skočil.
Zdenoodpovědět 
 Re: Dobrovolník21:58:01 29.04.2013
Přihlásit se můžeš, i když je to zřejmý vtip.
Velmi pečlivé testování šitých smyček z dyneema a polyamidu při pádovém faktoru 1 a 2 udělali v DMM
dmmclimbing.com/knowledge /how-to-break-nylon-dyneema-slings/
Uzlařodpovědět 

 negativně pozitivní10:28:43 29.04.2013
Bohužel si myslím, že u široké veřejnosti se tyto výměny a upgrade setkávají s nepochopením a má to přesně opačný efekt = prodávají ti co nevyměňují a neinovují. Lidi z převážné většiny nečtou a kdo jo, tak jen titulky. Titulek "Singing Rock stahuje ferratové sety" není zrovna dobrý marketingový tah :(
odpovědět 
 Re: negativně pozitivní19:53:19 29.04.2013
A právě podle mě se k tomu Singing Rock postavil nejsvědomitěji z českých výrobců. Všechno bez keců stáhne a na vlastní náklady vymění.
Hůř je na tom Ocún, ale OK.
A nejhůř se k tomu postavil Hudy sport.

Ale nepíše se o ostatních výrobcích: Salewa, Camp, Edelrid.....
odpovědět 
  Re: negativně pozitivní17:01:23 02.05.2013
...ale píše. Od UIAA až třeba po HD.
Kuba Turekodpovědět 
  Re: negativně pozitivní23:14:49 03.05.2013
Třeba Ferratový set Rock empire Inhibitor tech je myslím ukázkový představitel závadné destičky a ticho po pěšině.
Gromasodpovědět 
   Re: negativně pozitivní06:44:20 06.05.2013
Slovem závadné mně přesvědčuješ o tom, že jsi vůbec nepochopil článek, přesně jak jsem si myslel. Nic závadného na ničem co se prodávalo není. Je to jen klasický vývoj a páarací sety jsou nyní to nejlepší co můžeš koupit. Za dva roky, kdy přijdou výrobci s novou a bezpečnější technologií, může být situace úpně stejná se sety, které teď dostáváš jako nové.
Belialodpovědět 
  Re: negativně pozitivní19:48:50 10.05.2013
Jmenem vyhradniho dovozce vyrobku CAMP bych chtel vsechny ctenare ujistit, ze vsechny ferratove sety CAMP prokazaly v nedavno zverejnenem testu DAV vynikajici vysledky a zadny z techto vyrobku nemusi byt stahovan z trhu.
Honza Prokes, TotalOutdoor s.r.o.odpovědět 

 ...12:45:31 29.04.2013
Tak já si jen rýpnu:
1.
... s (ideálně) zámkovou karabinou....
Tak snad každá karabina je zámková. Některé mají ovšem pojistku zámku.

2.
Na obrázcích mohli mít človíčci taky prsák, ne?
Když už se bojuje za bezpečnost.
odpovědět 
 Re: ...12:51:28 29.04.2013
Beru zpět, takhle je to správně:
Karabina se skládá z těla, západky, zámku a případně i pojistky zámku (u maticových karabin má západka podobu převlečné matice). Na západce může být instalována pojistka, která brání samovolnému sklopení západky - tj. nežádoucímu otevření karabiny (kdy jednak hrozí vypadnutí lana z karabiny, dále pak otevřená karabina vykazuje nižší pevnost. Místo styku horního konce západky s tělem karabiny se nazývá zámek. Zámkem je někdy nesprávně nazývána pojistka zámku.
odpovědět 
  Re: ...15:38:11 29.04.2013
nevim, co si pod pojmem zámková karabina představíš ty ale já teda karabinu, která se dá nějak zajistit proti otevření...
benyodpovědět 
   Re: ...20:22:15 29.04.2013
Jo, protože to spousta lidí říká špatně :-)

Je to tak jak je popisované výše, bohužel se do toho motají překlady z angličtiny a vznikají zmatky:-(

česky zámek, anglicky gate - má každá karabina.
česky pojistku, anglicky lock - mají karabiny poroti samovolenému otevření.
Jirkaodpovědět 

 pěkné shrnutí15:49:24 29.04.2013
Pěkné a přehledné shrnutí! Nicméně problém pružných smyc, který se řešil jako poslední tam trochu chybí...
Matoušodpovědět 

 Kousek Dynamiky16:56:15 29.04.2013
Ahoj, fajn edukativní článek, jen je škoda že chybí test často používaných a na feratech viděných jištění pomocí dvou Dynamických lan (cca 60cm délka). Asi by to doladlo fatálně (přetržením) jakou udsedky ale fakt mi to tam chybí :/
Patrikodpovědět 
 Re: Kousek Dynamiky19:51:39 29.04.2013
http://www.youtube.com/watch?v=jOzhOs9SAws
nglodpovědět 

 Děkuji19:04:43 29.04.2013
Jiří a pro všechny ze Singing Rock!Děkuji,děkuji,děkuji.Nechápu,že to tu chce ještě někdo rozebírat a vůbec řešit nějaká negativa.Všechno proběhlo super,do tří dní od odeslání jsem měl nové sety.
 svobinoodpovědět 

 jiná možnost?09:40:20 30.04.2013
Ahoj,
set začne brzdit při zatižení od hmotnosti 600kg. Takže když budu menší, hubenější a vážit budu 50kg mám přetížení 12G. To je hranice při které se asi nebudu cítit moc fajn.

Zkoušel někdo testovat rázovou sílu při pádu do dynamického lana, průměr cca 10mm, ale s uvázanou několika násobnou osmičkou, ve které se sníží rázová síla dotažení uzlu?

Ahoj Tomáš
Trdloodpovědět 
 Re: jiná možnost?10:00:41 30.04.2013
spekulace:
nezkoušel. zkouší se s kusem železa. vypovídající by bylo zkoušet na živých lidech (což by vedlo k poměrně podstatným zraněním při pokusech), mrtvolách (které tak nějak nejsou k dispozici, protože tak nějak není moc těch kteří odkazují svojí mrtvou schránku vědě a míní tím vývoj jisticích pomůcek), figurínách jako se dělají nárazové zkoušky automobilů (ale ty by se musely nějak vyvinout, což stojí přeukrutné prachy, a climbing není automotive takže asi ne) nebo třeba mrtvejch prasatech různých hmotnostních kategorií v namíru ušitých sedácích (což by asi v principu nemusel být velezásadní problém právní, logistický ani finanční, ale jaksi výrobce k tomu žádná norma nepudí a těžko to po nich chtít zadarmo).
Lukas B.odpovědět 
  Re: jiná možnost?10:02:45 30.04.2013
sorry, vypadl mi úvod:
zkoušet kus lana s umotaným veleuzlem nemá smysl, vyšly by výsledky strašidelné. ale ono vycházet dormaticky z výsledků zkoušek nemá smysl.
Lukas B.odpovědět 
   Re: jiná možnost?12:39:28 02.05.2013
Prasata?? Testy na zvířatech jsou dnes snad hůř průchodné než na lidech ...
odpovědět 
 Re: jiná možnost?10:09:35 30.04.2013
Ono nemusíš motat veleuzly. Stačí zajet do Tater a mrknout jak některé dvojky v rámci šetření za materiál lezou na dvou jednoduchých lanech v domění, že to je vlastně ještě lepší než dvě půlky ;) ...
Belialodpovědět 
  Re: jiná možnost?15:53:02 30.04.2013
tak tohle bych chtěl teda vysvětlit. Jedniný rozdíl je v Průměrech lan a váze, nevidím jediný důvod proč by použití 2 jednoduchých lan mělo být meně bezpečné než použití dvojčat!!!
Karelodpovědět 
   Re: jiná možnost?16:28:46 30.04.2013
Rázové síly. Chytně tě to víc natvrdo, můžeš si ublížit.
P.odpovědět 
   Re: jiná možnost?12:46:28 01.05.2013
jednoduse: pri pouziti dvou jednicek, ztraci tyto svou dynamickou vlastnost tlumit pad, asi jako bys lezl na statice.
saraodpovědět 
    Re: jiná možnost?13:51:44 01.05.2013
jo, to je dobrá pohádka, taková naivní teorie pružnosti. platí při jištění za kandelábr zcela natvrdo a ještě lana musí být naprosto stejná a stejně dobraná.
Lukas B.odpovědět 
     Re: jiná možnost?12:10:24 02.05.2013
Není to pohádka. Pád do dvou 10mm lan např. 60kg člověka je jak lezení na statice. Předpokládám, že oproti druhému lanu nikdo nebude nechávat průvěs 1m. Rozdíl samozřejmě nastane při střídavém zapínání lan. To je asi realizovatelné.
Belialodpovědět 
      Re: jiná možnost?16:30:32 02.05.2013
grigrou jistit vo kandelábr, to možná jo. notabene na dvou jedničkovejch lanech a při odlezu ze štandu nebo někde jinde s velikým faktorem. na darwinovku.
Lukas B.odpovědět 
     Re: jiná možnost?14:16:13 02.05.2013
Máš pravdu, přesnější by asi bylo něco jako: "může nastat situace (např. relativně krátký pád do štandu bez postupového jištění), kdy xxx".
P.odpovědět 
 Re: jiná možnost?10:41:15 30.04.2013
Zkus si to ještě jednou pořádně přečíst. Set musí utlumit sílu do 6kN ne že začne působit od 6kN. Překročení této rázové síly může vést k těžkému poranění. To jentak na okraj :-)
Newtonodpovědět 
 Re: jiná možnost?11:42:47 01.05.2013
Pro větší děti a lehké dámy je asi jediná možnost: http://www.hanibal.cz/horolezecke-vybaveni/zajistene -cesty-ferraty/12949-edelrid-cable-vario/
odpovědět 
  Re: jiná možnost?12:06:24 02.05.2013
Ty jo, ale ta cena je asi vtip :)
odpovědět 
   Re: jiná možnost?12:30:23 02.05.2013
je a docela levná
http://prevyk.php5.sk /index.php?id=7_12

nový čsl.ferataset z Lomničáku
https://picasaweb.google.com/ prevyk/ANTImetodikaPohybuVo VysokychHorach#5797265599586295170
PKodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Foto dne:

Miss Lolita, 7a+
 Databáze cest:
Všechny cesty (122880)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Habiš 5C Loučovice
Klavír 6B+ Loučovice
Kamehameha 6C+ Loučovice
Bouldrlogy 7A Loučovice
Muž S Cejchou Smrti 6C+ Loučovice
Nově komentované:
Ctnostná Generace VIIIa Tisá - Hřebenové Věže
Toten Hozen VIIa Tisá - Hřebenové Věže
Mandela 9- Frankenjura
Silkroad Xc Labák - Levý Břeh
Egypťan 7A Sněžník

 Nově v diskusi:
Re: Blábolení Babiš nerad vidí | Re: Ach ta prázdná klišé ... | Re: Pravda o mediich nejen pri volbach | Re: Blábolení Babiš nerad vidí | Re: volby 2017 | Re: volby 2017 | Re: volby 2017 | Re: volby 2017 | Re: Blábolení Babiš nerad vidí | Re: Ach ta prázdná klišé ... |

 Nové komentáře:
tmbs up | Re: Šampon | Re: Šampon | Re: Šampon | Re: Šampon | Re: Šampon | Re: Šampon | Šampon | Re: Petr v cestě | Re: Pěkná oblast |

 Kde to vře:
Mont Blanc: 2 Češi zahynuli během 24 hodin (45)
Češi uspěli na Mistrovství Slovenské republiky v lezení dětí (36)
Mezinárodní setkání Paklenice (25)
SP v obtížnosti a rychlosti Xiamen, Čína (22)
Adam Ondra trochu jinak: Češi si svobody a demokracie neváží (20)
Prachovské skály jsou opravdu mokré! (19)
Urban Boulder Race 2017 (17)
Adam Ondra z pokusu o 1.výstup v Arcu: Nedali jsme to (17)
US:Vzal si život poté, co přežil lavinu, v níž umřela jeho dívka (13)
Karin (12)

 Nově v inzerci:
Dámské boty Merrel | Dámská bunda MAMMUT | Prodám kožené zimní horolezecké boty Scarpa vel. 40,5 - 41 | Dynafit Tlt5 W | Koupím pohorky vel. 47 | TRIOP CAPOEIRA ICE | Zima |  ZÁKLADNÍ LEZECKÁ VÝBAVA - POUŽITÁ, ALE V BEZVADNÉM STAVU | POHORKY MEINDL HIMALAYA MFS VELIKOST 44 (9,5) | HRNEC PRIMUS ETA POWER POT 1,2 L |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2017 je nejlepší?
 4 Wheel Bob USA 
 742 
 Afghánské odmítnutí CZE 
 609 
 Alpine Route SVK 
 594 
 Alpine Wall Tour PLN 
 529 
 Annapurna 3 - Unclimbed AUT/DEU 
 6595 
 Back to heights CZE 
 523 
 Bijící srdce boulderingu CZE 
 626 
 Dhaulagiri, ascenso a la montana blanca ARG 
 594 
 Expedice Gasherbrum CZE 
 553 
 Go Big or Go home! - in search for the perfect wave DEU 
 574 
 Humla ESP 
 568 
 Chasing Niagara USA 
 556 
 Chris Bonington - Life and Climbs ITA 
 519 
 Into Twin Galaxies - A Greenland epic AUT/DEU 
 574 
 Jugando a Escalar ESP 
 549 
 Lezení na písku - sedmdesátá léta CZE 
 813 
 Linka nad Rájem CZE 
 564 
 Malishan - Taiwan Canyoning Expedition DEU 
 546 
 Mar Álvarez. No Logo ESP 
 549 
 Monte Sarmiento - die weiße Diva DEU 
 506 
 Monviso Mon Amour ITA 
 528 
 Mrazivá poezie na jasankách CZE 
 521 
 Norge Lysefjord CZE 
 523 
 Obsesja PLN 
 506 
 Obyčajní chlapci SVK 
 508 
 Prohibido escalar ESP 
 570 
 REEL ROCK 11: Boys In The Bugs USA 
 520 
 REEL ROCK 11: Brette USA 
 505 
 REEL ROCK 11: Dodos Delight USA 
 504 
 REEL ROCK 11: Young Guns USA 
 503 
 Rock Empire 8a: Dvě holky ve velké stěně CZE 
 679 
 Shifting Dreams GBP/FRA 
 504 
 Smím prosit CZE 
 604 
 Spradventure CZE 
 733 
 The Elements CZE 
 532 
 The Eyes of God DEU 
 511 
 The Unknown GBP 
 521 
 Tupendeo - One Mountain, Two Stories CHE 
 523 
 Utečenci do Afriky CZE 
 517 
 W!nteractivity FRA 
 485 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.