LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Z komína se nepadá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu

Závody
ODLOŽENO SP Mnichov (23.05)
ODLOŽENO SP Salt Lake City USA (12.06)
ODLOŽENO SP Innsbruck (ITA) (23.06)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 12788
2.Pail 11625
3.Jungling 11606
Bouldry:
1.Stráník 11678
2.Ondra 11581
3.Stráník 10975
Hory:
9.Podráský 4610
10.Podškubka 4367
11.Šuraba 4268

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4910 lezců
824762 cest
Nové přelezy:
Epita 9
Sprejvól S 8B
Sprejvól 8A+
Ghetto 8A
Žíla 7C+
Falešný Rá 9
Přímá Údol Xb
Quantum Xb
Osotogari 7C
Divadlo Be 7C

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
V 16 - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Keňa 2013

Mt. Kenya, druhý nejvyšší vrchol Afriky, s hlavními vrcholy Batian 5 199 m n. m. a Nelion  5 188 m n. m. Naším cílem bylo dosáhnout dvěma cestami oba vrcholy.

Z Prahy jsme v sestavě Roman, Filip, Marta, Petr a Irča odletěli do Amsterdamu, odkud jsme měli pokračovat do Nairobi. Na letišti v Nairobi nás měl čekat horský vůdce (kontakt na něj doporučovali norští horolezci), který nás měl odvézt přímo do NP Kenya
. Pak měly následovat aklimatizační výstupy, výstup na oba vrcholy …….Petr, Irča, Marta, Roman 

foto by © archiv Marta


A teď, jak to vlastně bylo.


Při odbavování v Amsterdamu pečlivý úředník zjistil, že Filipovi končí za 2 měsíce platnost pasu a k vydání víza do Keni je požadována platnost minimálně 3 měsíce, tak mu operativně přebukovali letenku  zpět do Prahy. Zbytek výpravy smutně odletěl směr Nairobi.
Dobrodružství pokračovalo na letišti v Nairobi, když Marta a Roman marně vyhlíželi svá zavazadla. Při odbavování  došlo k záměně jmenovek na Martině a Filipově báglu, takže ten Martin se vracel s Filipem do Prahy. Roman na tom byl ještě hůř, protože jeho batoh s lany, friendy atd zůstal kdesi na trase.
Záchrana přišla v podobě telefonu od Hirama, který na nás marně čekal s cedulkou v hale. Odvezl nás na svůj ranč u města Naro Moru (pár kilometrů od západní vstupní brány do NP Mt. Kenya), s tím, že tam na bágl, který za námi bude poslán poštou, počkáme.
Hiram spolu s přítelkyní Jane vybudovali ranč jako základna pro  turistické a horolezecké výpravy na Mt. Kenyu. Hiram je zkušený vysokohorský vůdce s licencí, který zná na své hoře každou stezičku a je schopný zajistit výpravám kompletní dopravu, vybavení, nosiče. Jane je manažerka, která má na starosti finance, ubytování a stravování.
Přes počáteční váhání si brzy získali naši důvěru a tu nezklamali. Ubytovali nás v čisté noclehárně, nakrmili, napojili a průběžně volali na letiště. Když se ani druhý den nepodařilo bágl dohledat, rozhodli jsme se pokusit o výstup s tím vybavenim, které máme k dispozici. Vzhledem k okolnostem jsme se dohodli všichni čtyři na výstupu normálkou (IV) na Nelion. Hiram nám půjčil chybějící spacák, sedák a helmu (bohužel jsme si v tu chvíli neuvědomili, že máme na 4 lidi jen dvě slušné čelovky). Také nám poradil rozdělení trasy na etapy a aklimatizační výstupy.
Naložil nás do terénního vozu a odvezl k západní bráně do NP. U vchodu do parku jsme zjistili, že vstupní brány nejsou vybavené čtečkami karet, a že je nutno platit hotově. Minimální doba pro výstup na Mt. Kenyu je počítána na 4 dny, to představuje pro 4 lezce částku 880 USD. Když jsme dali dohromady šilinky, které jsme si vyměnili po příletu na letiště se zásobami USD, ještě nám do celkové částky 20 USD chybělo.  A to jsme původně počítali s pobytem alespoň 8 dní! Chybějící dolary nám Hiram půjčil, s tím, že . po sestupu nás odveze k bance, kde mu půjčku vrátíme. Tímto gestem nám vytrhl trn z paty.
Vysadil nás v táboře „Met Station“  ve výšce 3 050 m n. m., kde mají základnu nosiči, najímaní turisty k vynáškám při výstupu na nejsnadněji přístupný vrchol v masivu Mt. Kenya - Lenana (4 985 m n. m.). V této úrovni je horní okraj pralesa s hustým bambusovým porostem. Rychle jsme postavili stan a do něj všechno ukryli, protože na okolních stromech se houfovaly opice, číhající na volně položené věci, obzvlášť rádi prý unášejí foťáky. Všichni čtyři nacpaní v jednom stanu jsme přečkali noc, během níž teplota poklesla o 20 °C.
Ráno, za nádherného slunečného dne jsme pokračovali výstupem skrz pověstné „převislé bažiny“ do oblasti travnatých luk s lobéliemi, seneciemi, vysokými tussockgrasy (některé z těchto rostlin jsou endemické, rostou pouze zde). Asi v polovině výstupu, po cca 3,5 hodinách chůze, vykoukly nad hřebenem vrcholy naší hory - Batian a Nelion, oddělené sedlem (Gates of Mist).Roman mezi lobeliemi, v pozadí Mt. Kenya

foto by © archiv MartaAsi po 5 hodinách jsme překonali hřbet a dál šli po hraně Teleki údolí, uzavřeného masivem Mt. Kenyi. Naším cílem byl Mac Kinder´s camp, ležící téměř na konci údolí ve výšce 4 250 m n. m. Objevili jsme však pěšinu, traverzující po protější straně údolí, která nás dovedla do Nano Moru River Lodge 4 300 m n. m. Mac Kinder´s camp ležel asi 300 m dál a 50 m níže pod námi. Bylo to romantické místo s úžasným výhledem na obě strany údolí, na svahy hory i na ruch v kempu. Tady jsme byli sami, jen s několika drzými damany.  Horu i okolí nádherně vybarvovalo zapadající slunce. Na Mt Kenyi je asi 10 malých ledovců. Jsou to bohužel už jen zbytky po původním mohutném zalednění. Ještě před 15 lety se tu daly lézt nádherné ledovcové tůry, např. pověstný Diamantový kuloár. Kolem vrcholu se odpoledne a navečer honily mraky, ale zase mizely a údajně pravidelnou odpolední bouřku jsme nezaznamenali. Irču pobolívala hlava. Před odjezdem jí trhali zub, možná, že to souvisí.


Nano Moru River Lodge – náš 2. tábor

foto by © archiv Marta


Ráno bylo pod nulou, v lahvích namrzlá voda. Hora zářila ve vycházejícím slunci. Čekal nás zase nádherný slunečný den. Poučili jsme se ze včerejška, kdy nám rovníkové slunce spálilo krky a hřbety rukou a důkladně jsme se namazali. Měli jsme v plánu aklimatizační výstup na Point John. Podle Hiramovy rady  jsme zakempovali u jezera Lewis pod ledovcem Lewis Glacier. Po 3 hodinách výstupu jsme měli podle Petrova výškoměru  4 630 m n. m. To znamená, že na vrchol Mt Kenyi nám zbývalo 560 výškových metrů skalního lezení.3. tábor pod ledovcem Lewis

foto by © archiv MartaCítili jsme se natolik dobře, že Roman navrhl změnu plánu. Vynecháme aklimatizační výstup a zítra půjdeme rovnou nahoru. Všichni jsme souhlasili. Cítili jsme, že na to máme a tak parádní počasí se musí využít. Bylo pěkné odpoledne, tak jsme si prohlédli přístup pod východní stěnu, kterou se klikatí naše výstupová cesta, protože ráno půjdeme ještě za tmy a terén je trochu nepřehledný. Připravili jsme věci na výstup a namačkali se do stanu. Moc jsme nespali, ale pro jistotu jsme nastavili dva budíky na 4 hodinu.
Za hluboké tmy jsme vstali a vypili trochu čaje a vyrazili. Petr s Irčou šli s jejich dobrými čelovkami vepředu, Roman a Marta za nimi. Asi po 10 minutách chůze se u Irči projevil nedostatek aklimatizace. Nezbylo, než se vrátit ke stanům. Petr zůstal s ní, a pokud se jí během dne udělá lépe, vylezou na Point John. Dali Romanovi a Martě svoje lana, friendy a čelovky, Irča se vzdala i kvalitních rukavic a Petr připravené svačiny. A tak po hodinovém přístupu pod stěnu, přesně s prvními paprsky slunce, Roman s Martou nastoupili do cesty.
První dvě nebo tři délky bylo chladno a lezlo se v rukavicích. Pak už začalo sluníčko hřát a dál bylo jen velmi příjemné lezení obtížnosti kolem stupně IV, s jištěním pomocí  smyček, několika vklíněnců a pár frendů. Materiál příjemný, pevný a nesmekavý, s dostatkem možností k jištění. Většina délek byla dána štandem (buď kruhem, nebo soustavou smyček).


1. klíčové místo - traverz

foto by © archiv Marta


První klíčové místo, traverz, se dá překonat několika variantami a po předchůdcích jsou tu zbytky jištění. Těsně pod hřebenem se míjí první bivakovací bouda. Další klíčové místo (spára- komín) v horních partiích obtížností nevybočovalo z charakteru cesty. Trojkové terény pod vrcholem se s trochou opatrnosti daly jít současně a tak jsme šli tak rychle, jak nám stačil dech.
A najednou nebylo kam stoupat.Vrchol Nelion 5 188 m n. m. byl náš v 11,45 hodin.

foto by © archiv Marta


Mezi vrcholovými bloky je další hliníkový bivakovací přístřešek, tak pro tři lidi. Podle informací přicházívá odpoledne bouřka, a je jistě fajn, když je tu bezpečný úkryt.
Z vrcholu Nelion je možné přejít na Batian, který je o 11 m vyšší. Musí se z Nelionu slanit do sedla a nejprve po firnu a pak lehkým terénem dojít na vrchol Bationu a zpět (podle podmínek cca 2 – 3 hod.). My jsme tuto hřebenovku nepodnikli, protože se rychle kupily mraky a bouřku na vrcholu jsme nechtěli riskovat. Také jsme mysleli na to, jestli Irča s Petrasem nemuseli sestoupit dolů.
Vychutnali jsme si parádní výhled na všechny strany, zahlédli v dálce i Killimanjaro, vzdálené cca 350 km a opustili vrchol. Při cestě nahoru jsme sledovali občasné štandy, tak jsme se sestupem a slaněním neměli problém. Nechali jsme ve stěně pouze dvě smyčky a ve dvě odpoledne jsme byli zpět na nástupu.
Irče se naštěstí během dne udělalo lépe, tak s Petrem vylezli na hřeben věže Point John a sledovali náš výstup. Rychle jsme se sbalili a spěchali dolů, protože hora se zahalila do hustých mraků, které začaly klesat níž a níž. Sestup byl rychlý a dlouhý. Únava se nastřádala, ale doklopýtali jsme až na konec Teleki údolí k mostu přes potok, do výšky cca 4 100 m n. m. Tady jsme přespali a druhý den seběhli až ke vstupní bráně do výšky 2 600 m n. m. Tak jsme výstup i sestup stihli na hodinu za uhrazené 4 dny.
Když jsme dorazili na ranč k Hiramovi a Jane, čekalo nás velké vítání, poklepávání po ramenou, vynikající večeře, pohodlné postele a hlavně Romanův bágl. Cítili jsme se příjemně, jako u velmi dobrých přátel. Ráno jsme po vydatné snídani vyrovnali účty a řidič John nás odvezl do NP Hells´ Gate. Tady jsme si zalezli na čedičových sloupech. Bohužel 120 metrové cesty na centrální útes se nedaly lézt, vzhledem k neuvěřitelnému znečištění, jak od hnízdících ptáků, tak od bahna, které s sebou přes okraj útesu strhávají tropické lijáky. Ale i tak lze návštěvu tohoto parku doporučit. Je tu příjemné kempování, množství zvěře a zajímavé geologické útvary.


Petras, Hiram, Roman, Irča, Jane, Marta

foto by © archiv Marta
Náš stan v kempu Hells´Gate

foto by © archiv Marta
Výlet do Dolní rokle

foto by © archiv Marta

Lezení v Hells´Gate

foto by © archiv Marta
Procházka mezi zebrami, žirafami…

foto by © archiv MartaPo příjemně strávených 4 dnech pro nás přijel John, s tím, že nás odveze do další lezecké oblasti. Bohužel, stav přístupových cest to neumožnil, tak jsme skončili v Nairobi. S Johnovou pomocí jsme si pronajali za 5 000 šilinků za noc třípokojový holobyt (cca 1150 Kč), ze kterého jsme do konce pobytu vyráželi na výlety do Nairobi a okolí (např. safari v NP Nairobi se stády antilop, žiraf, zeber a další zvěře).
S Johnem a jeho bratrem Mosesem jsme se natolik spřátelili, že nás na výletech doprovázeli a pozvali nás i k sobě domů na večeři.

Závěrem
Všichni Keňané mluví dobře anglicky (je to jeden z úředních jazyků). O cenách se smlouvá a díky našim novým přátelům jsme ušetřili značný obnos. Nosiči a lidé v parku jsou vstřícní, každý pozdraví (Džambo!!!) a zastaví se na kus řeči. O lidech mimo parky to už tolik neplatí. U silnic jsou časté policejní kontroly a všude ve městech při vstupu do veřejných budov včetně větších obchodů prohlídky s detektory kovů. V Keni se téměř nekouří a alkohol se pije velmi omezeně v klubech a v soukromí.

Když se s někým spřátelíte, považuje vás za člena rodiny a tak se k vám i chová, a zajistí vám bezpečný pobyt.
Pokud se chystáte do Keni, doporučujeme kontaktovat Hirama. Je solidní, spolehlivý a vstřícný. Je schopný se o vás kompletně postarat a pomůže vyřešit jakýkoliv problém. A pozdravujte ho od Marty, Romana, Petrase a Irči!


Marta Hašková   [úpravy] 08:10 27.09.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Pěknej článek11:13:38 30.09.2013
Pěknej cestovatelskej článek a nikdo to nechválí, což mi přijde škoda. Akorát co tam dělá ta fotka z Polínka? :-D :-D
Bídaodpovědět 

 +11:44:41 30.09.2013
Pěkně napsaný, Marto.
Piškotodpovědět 

 paráda12:05:16 30.09.2013
Parádní kopec, asi i parádní akce. Tři zbývající dny je bohužel asi málo, ale jinak je kolem Mombasy pěkný koupání, šnorchlování a potápění (korálový útesy). Nairobi je děsný.
honzaodpovědět 

 :-)09:20:27 01.10.2013
to uz je let co jsem tam byl , diky za pripomenuti :-)
tomikodpovědět 

 Ledy tam byly.... 13:08:16 09.10.2013
http://do-ucha.cz/viewtopic.php?f=41&t=13975
Václavodpovědět 

 Spíš tady.... 13:10:02 09.10.2013
http://www.uloz.to/xyoxbsW4/smtl-zip
Moooc hezká vzpomínka.
Václavodpovědět 

 Kontakt18:12:52 11.08.2014
Zdravim, zaciatkom septembra sa chystame podniknut rovnaku expediciu. Chceli by sme sa opytat na par veci, ale neviem sa dopatrat k Vasemu emailu. Ak budete mat cas, skuset mi prosim odpisat. Dakujem
Caverodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Alkazar pravá dolní etáž
Křemílek, 6+
 Databáze cest:
Všechny cesty (143395)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Stará Cesta 1 Julské Alpy
Seskok 1 Betlémské Skály
Normální Cesta I Betlémské Skály
Normální Cesta I Betlémské Skály
Levý Komín II Betlémské Skály
Nově komentované:
Velká Pardubická 9 Lom Kobyla
Densetsu Soft 7A+ Ludvíkov (Nad Hřbitovem)
Velká Pardubická 9 Lom Kobyla
Velká Pardubická 9 Lom Kobyla

 Nově v diskusi:
Re: bouldrovka v adršpachu | Re: Prvovýstupcovský nýt | Re: Prvovýstupcovský nýt | Re: Prvovýstupcovský nýt | Re: bouldrovka v adršpachu | Re: Prvovýstupcovský nýt | Re: Prvovýstupcovský nýt | ještě další možnosti | Hoj | Re: bouldrovka v adršpachu |

 Nové komentáře:
Re: prosim zmazat | prosim zmazat | Mně nikdo, | Re: Dokud Žid nepřestane prudit | Ano, antisemitismus | Dokud Žid nepřestane prudit | Re: Jak se vám to líbilo? | Re: Jak se vám to líbilo? | Re: Jak se vám to líbilo? | Re: Jak se vám to líbilo? |

 Kde to vře:
ČHS řeší odpovědnost za škody způsobené stavem lezeckých cest (126)
Martin Krasňanský: Indián 8+ na Kalamárce (SR) free solo (105)
Melissa Le Nevé: 1. ženský přelez Action Directe 9a (18)
Adam Ondra o sportovním lezení v Show Jana Krause (10)
Adam Ondra #67 (8)
Adam Ondra #66 (8)
Adam Ondra: Bohemian Rhapsody 11+ (9a+) na Rovišti (5)
Lucka Hrozová dává boulder za 8A+ jako 4. Češka (4)
Filmy o klasických výstupech ve Verdonu a v Buoux (4)
Vtrulník zachraňoval lezce na Broumovsku (4)

 Nově v inzerci:
VHT boty | Lezecky La Sportiva vel.40 | druhý konec lana | spolulezec/kyně okolí hradec králové | 9 out of 10 climbers make the same mistake | Lasportiva HYPER GTX | Volné dny/absence | 2 x Tendon Master 7,8 60 m | Horolezec | Lano z Havrana |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 1919 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 763 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 9760 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 1305 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.