LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Mladí horolezci - potrava hor.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Nové knihy na Lezci
Kletterführer Elbtal
Ostravský křest knihy Navždy první

Závody
Flash Boulder Cup - Junior (21.09)
3. kolo Slánské pohody (16.10)
Ruzyňská liga pro děti (16.11)

Žebříček
Cesty:
1.Konečný 12906
2.Ondra 11934
3.Vopat 11866
Bouldry:
1.Stráník 11650
2.Jungling 11050
3.Stráník 10925
Hory:
1.Skopec 7242
2.Zaoral 6003
3.Švihálek 5970

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4724 lezců
774337 cest
Nové přelezy:
Cuba Libre 7b
Traumpfad 9/9+
Zobání Hro 7C
Polib Si Z 8A
Dlouhý Čte 9
Těžká Půlk 7C+
Black Shad 10+/11-
Dekameron Xb
Florida-Ro 10/10+
Mandragora 8A+

Stěny
Boulder bar Točna - Jihlava
Boulder Bar - Praha 7
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Na Tlouštíku ne, ve skalách ano

Památník v Tisé

Dne 8. 1. 2014 proběhlo v Refugiu v Tisé jednání ve věci horolezeckého památníku na věži Tlouštík. Dovoluji si zde nabídnout svůj pohled na jeho průběh (budiž nepovažováno za ofigo zápis, ten bude následovat později).

Intro: horolezecká legenda Gerd Tschunko z Dubí v posledních dvou letech pracovala na přípravách památníku horolezců v Tiských stěnách. Jeho prezentovaná vizualizace a umístění na věži Tlouštík však zvedly vlnu odporu. Proto se dnes v Tisé sešli k diskuzi zájemci o další osud památníku.

Přítomni: Tschunko Gerhard, Aksamit Pavel, Bohuněk Pavel, Jandásek Jiří (starosta Tisé), Ježek Jaroslav, Kodýmová Iveta, Komínová Jana, Křivinka Filip, Riese Tomáš, Rosol Jiří, Stránský Tomáš, Wagnerová Leona a další.

Průběh: zkraje domluveno, že schůzka bude mít víceméně formální průběh se zápisem a závěrem, který případně poslouží jako podklad pro další jednání např. pro obec Tisá, ČHS a CHKO Labské pískovce, tedy, kromě Lesů ČR, hlavní aktéry rozhodovacího procesu o horolezeckém památníku v Tisé.

Gerd Tschunko: Chtěl jsem udělat památku lidem, kteří za pobyt v horách či skalách zaplatili cenu nejvyšší - svým životem - a byli z místního regionu přibližně v rozsahu od Chomutova po Děčín. Zatím jde o 28 osobností. Nechtěl jsem ale, aby to připomínalo hřbitov (a tudíž to bylo na místním hřbitově v Tisé), proto jsem hledal spolu s architektem, Karlem Steinem z CHKO Labské pískovce, Jiřím Rosolem s OVK Tisá a starostou Tisé Jiřím Jandáskem vhodné místo ve skalách. Vytipovali jsme zhruba 5 míst v Malých i Velkých stěnách. Nejvíc se mi zamlouvalo údolí u Sáhiba, které je mírně odlehlé a kde nevede žádná lezecká cesta. Věci se ale vyvinuly tak, že byla nakonec vybrána věž Tlouštík jako vhodné místo, které je přístupné a viditelné a kde je skála narušená. V této věci byly obeslány místní oddíly, aby se k tomu vyjádřily. Řešil jsem i otázku, zda má být památník na skále, nebo na dovezeném objektu. Poté, co se objevily námitky proti Tlouštíkovi, si kladu zásadní otázku: Pokračovat s projektem památníku dál, nebo ne? Pokud ne, akceptuji to. 

Křivinka: Odpůrci památníku nejsou v principu proti jeho vzniku, zásadně ale vadí jeho umístění na věži Tlouštík, která je jednou z dominant skal v Tisé a kterou to nenávratně zničí. Dále pak kvůli památníku zanikne cesta Převis gigantů (námitka z pléna: cesta by byla cca 4 metry od zamýšleného památníku), proti čemuž mají výhrady kromě mnoha lezců mimo jiné i dva z prvovýstupců Karel Bělina a Zdeněk Hubka. Dále pak vadí provedení památníku, tak, jak bylo prezentováno na snímku na Lezec.cz. Připomíná to symbolický hřbitov na Hrubé skále a svou estetikou návrh patří do minulosti. Nakonec je tu výhrada, že umístění pod Tlouštíka je z hlediska piety nevhodné, protože tu proudí davy lidí. Celý projekt památníku byl odprezentován nešťastně, mělo být představeno víc variant, chyběla širší veřejná diskuse a prezentace na internetu.

Jiří Jandásek: Obec vítá toto připomenutí horolezců, ale v této fázi to vnímá jako spor horolezců s horolezci. Obec jako účastník řízení osloví Správu CHKO Labské pískovce, aby posečkala s ukončením probíhajícího řízení, dokud se záležitosti kolem památníku nevyjasní.

Závěr z jednání:
- bylo domluveno, že památník na věži Tlouštík nebude, bude na jiném místě v Tiských skalách
- Gerd Tschunko odprezentuje 2 další návrhy na umístění památníku
- estetika a provedení zůstane v rukách Gerda, který je otcem myšlenky. Provedení - na památníku budou cuprexitové destičky (každá cca 25 x 10 cm, pokud jsem to postřehl správně) se jménem, časovými údaji a místem tragedie, připevněné dvěma šrouby na podložce, která bude prostřednictvím dvou nerez dříků zapuštěná chemickou kotvou do skály + plastika dvou stylizovaných podaných rukou jako symbol kamarádství na vrcholu věže + desky s mottem + desky se zmínkou těch, kteří se na vybudování památníku podíleli, resp. v jejichž péči je. Tento popis berte, prosím, jen jako orientační nástřel, případovou studii jsem viděl jen zběžně.
- v horizontu cca 3 týdnů se zájemci sejdou, projdou Gerdem zamýšlená místa a vyberou to nejvhodnější. Závěr bude sdělen na ČHS a CHKO Labské pískovce.
- návrh pak bude srozumitelně odprezentován (ideálně na internetu), aby k němu mohla být diskuze
 
Moje dojmy z jednání v Refu:
- bylo to celkem prima, ale nemuselo se jednat, kdyby byl nápad srozumitelně veřejně představen a to jak ze strany navrhovatelů, tak ze strany vedení ČHS
- dosažený kompromis považuju za solidní východisko z celé situace. Ze strany CHKO Labské pískovce (Karel Stein) je příslib, že dohodu vzešlou z dnešního jednání zohlední při svém rozhodování (pokud toho tedy vedení ČHS využije a jako účastník řízení toto uplatní, ale to by snad mělo klapnout) 
- děkuju všem za podporu a z ní se odvíjející se mandát k odprezentování nesouhlasu s umístěním na Tlouštíka, zejména pak Horoklubu Chomutov - Pavlu Párkovi Suchopárkovi a Tomáši Atomovi Stránskému, jejichž jednoznačný postoj velmi oceňuju. Taky děkuju všem účastníkům diskuze zde na Lezec.cz (vyjma pár nesourodých a nepochopitelných komentů) za vcelku jasná vyjádření. Relevance diskuzních příspěvků na Lezec.cz byla zpochybňována jak ze strany vedení ČHS, tak ze strany účastníků schůzky v Refu - na mou přímou výzvu, abychom si jednotlivé příspěvky prošli podrobně, ale nebylo reagováno, čímž považuji tato zpochybňování za vyřízená.     

Předem děkuji za Vaše komenty, diskuzi ponechávám otevřenou, protože nízkoprahovost byla vždycky to, co se mi na Lezci líbilo :-)

Papouš   [úpravy] 22:58 08.01.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 poděkování23:19:03 08.01.2014
Díky za tvoje angažmá.
A Gerdovi za ochotu k ústupku.
P.odpovědět 
 Re: poděkování23:27:52 08.01.2014
Jo, díky hlavně Gerdovi a borcum z Chomáče. Zapomněl jsem ještě na Pavku Bohuňka a jeho světici Kominici.
 Papoušodpovědět 
  Re: poděkování09:23:51 09.01.2014
Dobrá práce Papouši.
LRHodpovědět 
   Re: poděkování21:17:33 09.01.2014
Jak se dělá dobrá práce soudruzi.
1 Je třeba prezentovat polopravdy a lži. Zneklidnit pracující veřejnost která bojuje za skvělé zítřky.
2 Celou věc oznámit tisku. Veřejnost je zneklidněna. Je rozdělena.
3Vše oznámit orgánům státní zprávy které vydali souhlasné stanovisko a apelovat na pozastavení řízení přehodnocení vydaného souhlasu.Společnost je nejednotná.
4 Vyvolat neformální schůzi a dožadovat se naší jediné pravdy donutit vydání závazného stanoviska, že takhle soudruhu ne tohle přepracuješ.
5 Autor- co nato ,že dva roky pracoval ,vložil peníze um a čas. Vlastně může být rád že nejsou padesátá léta a pracující nepožadují trest smrti. Dobrá práce soudruzi.
Pokud by se Vám tento text zdál podobný s některou s proběhlých akcí na tomto webu, je to podobnost čistě náhodná.
Pokud se vám zdá text podobný s proběhlou akcí tak jste na omylu.
Milan Týceodpovědět 
    Re: poděkování21:57:01 09.01.2014
co je tohle za sračku??
ivanodpovědět 
     Re: poděkování22:43:21 09.01.2014
Klíd. To je jen zmatenej Týce, co má ruce v mlýce. Nebo snad "Co se Týce týče, tak mám Týce v pí.e
Rob Royodpovědět 
    Re: poděkování23:20:07 09.01.2014
Prosím tě, neblbni. Až doteď se k tomuhle tématu debatovalo vzácně konstruktivně, k věci a slušně (jeden - dva blbci se najdou vždy a všude). Tak to, prosím, nedevastuj.
Robertodpovědět 
    Re: poděkování11:14:30 10.01.2014
A proč tu ten text je, když s diskutovaným tématem (jak tvrdí autor textu) nijak nesouvisí?
honzaodpovědět 
    Re: poděkování14:06:50 10.01.2014
Doufám, že si své námitky prezentoval na tom setkání.
Pro nás, co tam nebyli, nemohl bys být trochu konkrétnější? Rád si nechám vyvrátit v čem se mýlím. Mám za to, že:
Ad 1. + 2. s prezentací přišel Gerhard Tschunko.
Ad 5. autor zřejmě pracoval na něčem, co vlastně nikdo nechce. Bohužel se předtím nepokusil vyvolat diskuzi či informovat veřejnost, aby diskuze mohla proběhnout před vynaloženým úsilím. I tak myslím mu ale lidé za to tu v diskuzi projevili respekt. To ale neznamená, že s jeho konáním musí nutně souhlasit.
Ad 4. s tou "naší jedinou pravou" raději opatrně. Respektovat fakt, že lidé naopak nemusí souhlasit s tvou tvojí pravdou, by nebylo naškodu.

Diskuze tu na lezci byla podle mého soudu zcela korektní a věcná. Respektuj prosím to, že valná většina lidí měla na věc odlišný názor než ty. Ty názory se tu objevily ihned po tom, co článek uvedl sam G.T.
lukodpovědět 
    Re: poděkování18:57:08 10.01.2014
Milane Týce, není právě tvůj text z období, kdy se nemohlo nic dělat? Dnes naštěstí může každý vyjádřit svůj názor.
odpovědět 
    Re: poděkování21:05:19 12.01.2014
​Cau Milane, v Tise jsi byl, ale celou dobu jsem od Tebe neslysel nic konstruktivniho, jen ojedinele, situaci neresici vykriky. To mi neva, ale nepis sem ale, prosim, nesmysly.
Papoušodpovědět 
  Re: poděkování10:47:03 09.01.2014
Taky děkuji, za vychýlení lepším směrem.
Ad relevance komentářů:
Ne každej mohl do Tisé osobně dojet, takže relevantní byly komentáře dostatečně. ( a tentokrát nebyly ani anonymní)
 jirkasodpovědět 
  Re: poděkování14:35:48 09.01.2014
Díky
FERYodpovědět 
 Re: poděkování17:12:59 09.01.2014
Připojuju se k Piškotovi. Díky tobě i Gerdovi.
Robertodpovědět 

 Kříž v lese23:29:10 08.01.2014
U nás na Kozelce máme, stranou obvyklých cest, v lese dřevěný kříž. Na něj jsou umísťovány cedulky se jmény a daty těch kamarádů, kteří už olézají skály , popíjejí ostré nápoje a poplácávají kámošky někde jinde. Nikoho kříž nepobuřuje, víme o něm, čas od času tam zajdeme. Není to žádný monument, cedulku dají kámoši. Je nepsané pravilo, že cedulky mají být tvarem a materiálem stejné. Škoda že se, poslední dobou, moc zaplňuje. Jen si přeji, aby to už skončilo. Přesto že je stranou hlavních cest, pěšinka je k němu stále vyšlapaná, svíčky, kytky a takový ty kraviny jsou tam pořád. Stromek je tam ozdoben každé vánoce.
John, Plzeňodpovědět 
 Re: Kříž v lese23:31:13 08.01.2014
Jo, něco na ten způsob by mi vonělo asi nejvíc.
P.odpovědět 
 Re: Kříž v lese10:42:15 09.01.2014
Taky mi ten Kozelkovský kříž přijde nad všechny cedulky na skále. Je to asi tím krásným poklidným místem. Foto kříže je možno shlédnout zde:
http://www.lezec.cz/fotos/fil16486.jpg
 jirkasodpovědět 
  Re: Kříž v lese15:53:56 09.01.2014
Paráda, pohoda, v jednoduchosti je síla. A vsadím preso, že to nepotřebovalo ani vizuál od architekta..
Mokasínodpovědět 
 Re: Kříž v lese11:12:06 09.01.2014
Přijde mi to hodně pěkný, nejlepší a nejdůstonější řešení.
Pavelodpovědět 
 Re: Kříž v lese11:44:00 09.01.2014
Jednoduché, uklidňující. A netřeba zbytečně poškozovat rostlou skálu. Přimlouval bych se za něco v podobném stylu.
Pavel Suchopárekodpovědět 
 Re: Kříž v lese14:21:10 10.01.2014
Něco v podobném duchu by bylo ideální. Napadá mě jako nelezce totiž jedna otázka: Ptal se někdo těch ostatních návštěvníků přírody, kteří nelezou a tedy zmíněné "padlé" neznali, zda-li jim nebude vadit rozvrtaná odestičkovaná skála? Protože, tak nevratný jako je osud zemřelých horolezců bude navratné i poškození přírodní krásy skal tímto památníkem.
js.odpovědět 

 Palec hore00:02:57 09.01.2014
Paráda! Je vidět, že se (když se chce) dá i byrokracie občas usměrnit :-).
odpovědět 
 Re: Palec hore15:04:50 09.01.2014
ehm, sebekriticky přiznávám, že jsem v předchozí diskusi mírně přestřeloval. nejde o byrokracii! jde o to, co tý byrokracii, která nám v tomto případě jde na ruku, předhodíme k přežvekjání, čili problém čistě mezi námi (horo a lezci). GT přišel z nějakou v zásadě dobrou myšlenkou na pietní místo, ale dle obecného konsenzu je to dobrej nápad, ale vzatej ne za úplně šťastnej konec a nešikovně komunikovanej. obecně většinovej názor cejtím takovej, že pietní místo ano, ale ne na tloušťovi a radši poněkud méně okázale, stranou pokladen, značenejch cest, svačících výletníků a ječících dětiček, někde, kde je možno tiše rozjímat.
Lukas B.odpovědět 

 RVHP a tloustik06:08:49 09.01.2014
dobry a dik vsem...
l.odpovědět 
 Re: RVHP a tloustik13:41:32 13.01.2014
nie je to RVHP, bolo to ine bratstvo
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/ thumb/1/1b/Warsaw_Pact_Logo.svg/200px-Warsaw_Pact_Logo.svg.png
dusanodpovědět 

 Poděkování08:03:28 09.01.2014
Děkuji Vám všem za záchranu.
Tlouštík
Tlouštíkodpovědět 

 památník10:42:43 09.01.2014
Moc děkuji všem,kteří se tak rychle dokázali dát dohromady a rychle jednat.Smekám i před Gerhardem,který je ochotný naslouchat a přijmout kompromis.Cítím,že všichni to mysleli dobře!A jen chci dodat,že pokud bych o celém zamýšleném návrhu věděla dříve,také dřive bych s tím začala něco dělat....
Dáda Dana Stránskáodpovědět 

 Pašáci14:56:51 09.01.2014
Jste pašáci!
Teckoodpovědět 
 Re: Pašáci15:16:24 09.01.2014
Dobrá práce (zdá se že) na všech stranách, ale zejména rychlost a iniciativa Papouše zasluhuje dvoudení pochvalu
jirkaodpovědět 

 Dobre15:40:32 09.01.2014
Je fajn videt ze se lidi dokazou dohodnout
Ondraodpovědět 

 snad to dobře dopadne11:23:58 10.01.2014
Jsem rád že jsme se dohodli že se dohodneme. Děkuji všem za vstřícné kroky i ústupky. Děkuji Gerhardovi!
Tomáš Stránský ATom.
Tomáš Stránskýodpovědět 

 kříž17:58:54 10.01.2014
Ten kříž se mi na Kozelce líbil.Jednoduchý,elegantní řešení bez poškození skály,mohl by se instalovat do nějakého klidného místa v bočním údolí.
Petrodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Der Heilige Gral, 11
 Databáze cest:
Všechny cesty (138062)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Venušina Platňa 7 Blázon
Tvrdí Hoši Píšou Básně 7B Loučovice
Polib Si Zem Extension 8A Holštejn
Inverso 7A+ Josefovské Údolí
Mandatorní Zoubek 7A Josefovské Údolí
Nově komentované:
Black Shadow 10+/11- Krkavka
Black Shadow 10+/11- Krkavka
Májová (VLK) 5+ Tetínské Skály
Stará Cesta VII Drábské Světničky

 Nově v diskusi:
Re: půjčení auta | Re: půjčení auta | Re: půjčení auta | Re: půjčení auta | Re: půjčení auta | Re: půjčení auta | Re: Nalezeny a ztraceny dnes ve středu 11.9.2019 | Re: Nalezeny a ztraceny dnes ve středu 11.9.2019 | Re: půjčení auta | Re: půjčení auta |

 Nové komentáře:
R. | Re: Zajímavé | Gratulace | gratulace | Start? | Re: pozvánka | Re: pozvánka | Re: pozvánka | process | Proces |

 Kde to vře:
ČHS: Z funkce člena výkonného výboru odstoupil David Urbášek (124)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 29 (37)
Pád na Rovišti - pohled postiženého (17)
MS v lezení: kombinace s nominací na olympiádu: muži kvalifikace (15)
Nové poloautomatické jistítko Singing Rock Rama (14)
Hangar Brno: přednáška Adama Ondry (14)
Ádr brigáda (12)
Otto Rülke (10)
Hořící nebe… (9)
Adam Ondra 2. na Rock Master Duel 2019, vyhrál Jakob Schubert (8)

 Nově v inzerci:
lezení Karlovy Vary | Ocun Ozone QC | Lezení Praha dneska | Správná holka | Drabky Prihrazy Hrubice Prachov | Statická a dynamická lana | Prodám různé druhy karabin | Prodám kotvu a karabinu | POSTROJ EXOFIT NEX 1113901 | Bergans funkční rozepínací kalhoty |

 Anketa:
Máte enviromentální smutek?
 Nikdy 
 79 
 Vyjímečně 
 41 
 Občas 
 61 
 Často 
 60 
 Imrvére 
 67 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.