LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Tohle tady lezou i báby s nůší.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
O dřevěného Krakonoše 2021 (30.01)
PETROHRADSKÉ PADÁNÍ (16.04)
Olympiáda (23.07)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13178
2.Trojan 12275
3."Fido" 11950
Bouldry:
1.Ondra 11634
2.Stráník 11575
3.Stráník 10950
Hory:
1.Novák 7454
2.Mrklovský 5942
3.Černý 5898

Výsledky
MMČR v drytoolingu (12.12)
Mistrovství Evropy (20.11)
ČP a Mezinárodní MČR (03.10)

Deníčky
5072 lezců
877249 cest
Nové přelezy:
Valium 8a
Strawberry 8b
Negresse V 7c
El Bufa 7c+/8a
Tequila Su 7c+/8a
8&1/3D+ 8A+
Mládež Z D 8B
Defender O 8a
Plynová Ko 8A+/8B
Seven Scar 8a

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

BelayGlasses

Brýle na jištění

Když se mezi lezci objevily první brýle na jištění, působily celkem nezvykle a futuristicky.

Jednalo se tehdy o průkopnický typ, které výrobce nazval CU. Tyto brýle rozdělily lezeckou obec na dva tábory. Jedni je spíše odsuzovali jako nesmysl. Druzí, zejména ti, kteří kdy měli potíže s krční páteří, si je nemohli vynachválit.  Všichni pak dohromady poklesli v kolenou, když viděli cenovku za tuto titěrnou optickou vychytávku. Cena pohybující se kolem 100 Euro, jistě měla lví podíl na vlažném přijetí této novinky v našich zeměpisných šířkách.
Nyní již tyto speciální brýle, pro pohodlné a bezpečnější jištění, vyrábí řada výrobců z různých zemí. V naší recenzi jsme se zabývali brýlemi domácí provenience, avšak se světovým názvem BelayGlasses.
Tyto brýle, ač jsou poněkud jiné koncepce, nás velmi zaujaly a to jak precizním provedením, tak svojí dostupnou cenou.

Rozhodli jsme se, že je přijmeme do takového malého testu. Jak jsem již psal, brýle se poněkud liší od ostatních výrobků. Samozřejmě principiálně musí být stejné, do speciálního tvaru vybroušené hranoly lámou světlo stejně jako konkurenční, ale je zde poměrně velký rozdíl v uchycení, hranolů a konstrukci těla brýlí. Zatím co první modely těchto “jistících” brýlí, byly velmi subtilní konstrukce s hranoly usazenými v podstatě, jen na ocelovém pásku tenkých obrouček s dvěma tenkými pacičkami, tyto více připomínají klasické brýle. To znamená, hranoly jsou zasazeny do jakési zaoblené masky, která tvoří přední panel brýlí, k tomuto panelu jsou již, jako u normálních brýlí, připevněny pacičky.
Konstrukce se zdá být velmi dobře promyšlená. Hranoly mají dostatečnou velikost. Pacičky za uši jsou pohodlné a nepadají, i když jsem se hodně předkloníte. Pozorovací úhel se zdá být dobrý, možná bych volil mírně ostřejší. Ale ti, co lezou více v poklopených stěnách, by možná tvrdili opak.  V opravdu převislém terénu jsem však musel stále ještě trochu zaklánět hlavu.foto by © archive BelayGlasses


Brýle jsou dodávány s úhledným malým oválným obalem, který jako pevná skořepina brání v poničení brýlí. V obalu je také místo na přiložený leštící hadřík a pro závěs na krk.
Z neprůhledného plastu vyrobený přední panel brýlí však, podle mého názoru, přináší jeden negativní prvek. A sice, že brýle značně kryjí periferní vidění, což při jištění ztěžuje prostorovou orientaci, pohyb a manipulaci s lanem. Konstruktér tohoto technického návrhu možná namítne, že jistič není alespoň ničím vyrušován a může se plně soustředit jen na jištění. Často může jen třeba mrknutím, obhlédnout situaci, kouknout se kolik lana je vymotáno, či zda nestojí na okraji nějakého srázu. Tuto drobnou nevýhodu lze určitými triky potlačit, ale zvyknout si na toto omezení, jde zpočátku obtížně. Jinak je přes hranoly vidět opravdu čistě, optika je fakt skvělá, na rozdíl od některých jiných typů, jsem ani trochu neměl pocit, že by se vzdálené objekty ztrácely v mlze. Naopak, sledovat každý pohyb nad vámi lezoucího parťáka lze s naprostou špionážní přesností, i když se vám jinak ztrácí někde u dalekého štandu.
Brýle, přestože váží více než klasické brýle (77 g), se nosí pohodlně a ve chvílích, kdy nejistíte, si je jednoduše pověsíte na krk.

Z výše uvedeného vyplývá, že lze, vzhledem k nízké ceně, tyto brýle BellayGlasses všem zájemcům doporučit.foto by © archive BelayGlasses
foto by ©  archive BelayGlasses
foto by ©  archive BelayGlassesJistič vpravo má brýle na jištění

foto by ©  archive BelayGlasses


Všeobecné zásady při používání brýlí na jištění:
1. Před použitím se ujistěte, že hranoly pevně drží v rámečku a že šňůrka je řádně uchycena na pacičkách brýlí.
2. Vždy používejte šňůry na brýle; jistící brýle jsou poněkud těžší než normální a mohou vám lehce upadnout a dojít k poškození skleněných hranolů.
3. Nedívejte se s brýlemi přímo do slunce.
4. Pokud je ještě nemáte zažité, nebo ještě nejste zběhlý v jištění, je dobré začít používat jistící brýle jen na rovném terénu bez kamenů a jiných nerovností.
5. Končetiny, jistítko, lano to vše nebude tam, kde to "uvidíte"; ale brzy získáte chybějící prostorovou orientaci.
6. Hlavní výhodou jejich použití je možnost být a pohodlně jistit v pozici co nejblíže skály, což je většinou i zároveň správnější a bezpečnější (alespoň pro jištěného) :).
7. Obvykle (ne vždy) zjistíte, že jednodušší je si brýle nasadit, až když lezec bezpečně překoná přibližně první dva nýty, jelikož při kratší vzdálenosti vás nebude tolik limitovat fakt, že máte zúženější zorné pole.
8. Stále mějte pod kontrolou kolik máte nacuchaného lana při podávání.
foto by ©  JirkaS
Plus:
 • cena
 • kvalitní optika
 • solidní provedení, dobrý tvar brýle nepadají
 • robustní konstrukce
 • elegantní uchycení závěsu na krk
 • výběr ze čtyř barev


  Mínus:
 • blokování periferního vidění mimo hranoly
 • váha
 • nejdou dobře použít společně s dioptrickými (slunečními) brýlemi  Zdroj:
  Zde, kromě dalších informací o funkčnosti, si můžete také brýle objednat BelayGlasses.com


  nebo si je také můžete zakoupit na shopu na Lezci BelayGlasses  Některé z dalších variant hranolových brýlí na jištění od jiných výrobců:
  BelaySpecs
  Blicard
  Belāggles
  Y&Y Belay Glasses

 • JirkaS   [úpravy] 08:51 30.06.2014Tisk 

  Reklama:


  Související články:

  Komentáře

       
  ...nové příspěvkyNový komentář 

   Brejle10:19:45 30.06.2014
  Tyhle brejle jsou asi celkem ok, hlavně protože nejsou tak předražený, jako konkurence, tak když si to chce někdo zkusit, tak proč ne, ale jinak mi to přijde jako zbytečnost. Možná se mejlím.
  Steveodpovědět 
   Re: Brejle10:36:12 30.06.2014
  Zbytecnost to neni, pokud nekoho jistis delsi dobu a mel bys porad koukat nahoru, tak te muze pekne bolet za krkem. Ale lze to i bez bryli, o tom zadna
  odpovědět 

   Periferní vidění10:35:08 30.06.2014
  Mám BelaySpecs a za $80 (1600,- Kč) si myslím, že jsou naprosto super. Žádná mlha, jak popisuje autor článku, normální periferní vidění je zachováno a můžu si pod ně dát i sluneční brýle.
   onyodpovědět 
   Zamlženo11:10:18 30.06.2014
  Zamlžený obraz se dělá, když jsou brýle špinavé. I když vypadají čistě, stačí je přeleštit a zase je to v pohodě :-)
  odpovědět 

   Praxe s brýlemi CU a BG11:07:06 30.06.2014
  Už několik let používám brýle CU at the Wall, to jsou ty "předražené". Nosím je velmi často a upozorňuji na jednu důležitou věc. CU mají hranoly relativně malé a bez obrouček, jen hranol na plechu. Což je úplně super, protože vidíte skvěle, ale hlavně, když nekoukáte do hranolů, tak vidíte pod, nad a vedle hranolů i normální okolí. Takže když si na ně zvyknete, ani nevíte, že je máte protože je okolo dost místa na přirozený pohled a do hranolů koukáte jen občas. Já je třeba při výměně lezce nebo manipulaci s matrošem ani nesundavám, není to potřeba.

  Tyto "levné" jistící brýle fungují opticky stejně, ale masa okolo hranolů je dost velká a obroučka ve velké míře znemožňuje koukání okolo.

  Rozdíl a využití bych označil asi jako hobby a profi. Tyhle brýle jsou dobrá hračka, na občasné jištění v pohodě, ale na opravdové používání a dlouhodobé používá bych doporučil jen CU nebo jiné jen na plechu.

  Jinak nesouhlasím s některými body v doporučení, zejména s body 6 a 7. Být těsně u skály nebo u stěny nemůžete, naopak, budete chodit blíže či dále podle toho, jak vysoko se lezec nachází. Optimální úhel, pokud nechcete mít nepřirozeně zkroucenou hlavu, je jen jeden, a musíte se tedy přizpůsobit. A bod 7 souvisí s těmi obroučkami. S CU nic neřešíte, vidíte velmi dobře nad i pod brýlemi, takže lezce máte pod kontrolou i dole. S BelayGlasses přes tlusté obroučky asi dole lezce moc neuvidíte. A nasazovat brýle po odlezu lezce je dost pakárna, protože se musíte na chvíli přestat věnovat lezci. Je to chvilka, ale musíte vzít brýle, nasadit si je, srovnat a zorientovat se. Cca 3-5 sekund, kdy nejistíte.

  Jinak jedna poznámka k jistícím brýlím obecně - jsou spíše na jištění, když lezec leze na jistotu a nečeká se pád nebo komplikace. Brýle poněkud upravují vnímání reality, kolmice vypadají jako rajbas, převisy nevypadají jako převisy. A díky omezenému zornému úhlu vytrhávají okolí lezce z celkového prostředí, takže jakmile dojde na složitější terén, nácvik s pády nebo těžší převisy, bezpečně to s brýlemi moc nejde.
  odpovědět 
   Re: Praxe s brýlemi CU a BG11:29:14 30.06.2014
  Souhlasím, s tím, co píšeš. Brýle jsem si nezkoušel, jen mám zkušenost z těmi CU. Ale kvůli ceně jsem je nekoupil. Navíc, pochybuju, že by vydržely moje nešetrné zacházení, viz všechno narychlo hodit do báglu, pak si na něj pod skalama sednout. :-) Tahle mi přijdou nějaký pevnější, ale možná že by bylo řešení rámeček odlejt z průhlednýho plastu. Člověk by pak měl aspoň mlžnou :) představu, kolik lana, kde je na zemi nerovnost atd.
  Honzaodpovědět 
    Re: Praxe s brýlemi CU a BG11:42:53 30.06.2014
  A co hmotnost? Slyšela jsem, že si lidi stěžovali, že ty levnější jsou těžší a bolí je za krkem.
  odpovědět 
   Re: Praxe s brýlemi CU a BG07:42:32 01.07.2014
  .... jakmile dojde na složitější terén, nácvik s pády nebo těžší převisy, bezpečně to s brýlemi moc nejde. ....
  S tím jen souhlas, nehledě na to, že někdy člověk musí jistit i bez dohledu na lezce a pouze t.zv. s citem či signály. Jiná věc ovšem je, pokud člověk jistí pravidelně při treninku a 4 - 5x týdně. Se záklonem se údajně přiškrcují cévy,což nemusí být bez následků. Ono ne nadarmo se říká, že 100x nic umořilo vola....
  Honzaodpovědět 
   Re: Praxe s brýlemi CU a BG08:06:05 01.07.2014
  Ahoj, mám zkušenost s oběma typy jistících brýlí. Co jsem tu ještě neviděl napsáno, tak velká výhoda CU(ty relativně drahé) je, že se dají nasadit před sluneční nebo dioptrické brýle. Vyzkoušeno s obojím. BM na jištění fungují. Bohužel jsou „jen“ na jištění, ale vzhledem k ceně obou výrobků…. Jak tu už někdo napsal, profi a hoby zpracování. Osobně doporučuji, mám teď o dost menší problémy s krční páteří, teď ještě nepoužívat auto a PC…..
  Ota Hrubanodpovědět 
    Re: Praxe s brýlemi CU a BG08:37:30 01.07.2014
  Díky. Doplnil jsem tam tento poznatek. Předsazení dioptrickým brýlím není u tohoto modelu možné.
   jirkasodpovědět 
     Re: Praxe s brýlemi CU a BG14:37:11 01.07.2014
  Ahoj, nosím dioptrické brýle a při testování všech tří druhů - BG,CU i Spec jsem neměl jediný problém. Je pravda, že zde testované k tomu asi nejsou úplně navrženy, na druhou stranu mi nikdy nepoškrábou skla jako se mi stalo u CU.
  Vše je v plastu, stejně jako ostré hrany hranolů.
  Mám-li shrnout moje zkušenosti: 1)Belayglasses mají jednoznačně lepší obraz při sledování lezce díky větším hranolům, jsou těžší, periferní vidění je díky větším hranolům a okolnímu plastu více stíněné, to může někomu vadit při prvních metrech jištění a sledování, nevypadají super moderně.
  2)CU jsou moderní brýle, vyrobené z pružného jednokusového plechu a nalepený hranoly, designově promyšlené, hranoly resp. obraz je menší, periferní vidění je lepší ( oči ale neustále zaostřují mezi obrazem v hranolu a při pohledu přímo-někomu může vadit), hrozí snazší poškození hranolu při pádu a také poškrábání skel dioptrických brýlí.
  3)Specs - v podstatě kopie CU, vadilo mi uchycení na nose - po čase jsem měl otlačený nos, výhodou oproti CU je tvar obrouček - vytvarovaný oblouk může zachránit hranoly při pádu, nevzhledné řešení a uchycení šňůrky.
  Každé brýle mají svá pro a proti, účel dle mého názoru plní všechny +/- na 100%.
  Martin Novákodpovědět 

   .11:58:35 30.06.2014
  zaklonit(predklonit) hlavu je zakladni cvik pro protazeni krcni patere a svalu kolem patere. znam dost lidi co maji problem udelat zaklon, stezuji si na bolest, a to jsou mladi, jsem zvedavej, co budou delat, az zacnou opravdu tuhnout, nejspis si "zlomi" krk.
  za me jsou tyhle bryle zbytecnost, ale verim, ze dost lidi to vidi jinak.
  i.odpovědět 
   Re: .14:28:32 30.06.2014
  Pane bože, zaklonem si krk neprotahujete, to se učí už děti v malé školce ! dopředu, do stran, ale nikdy ne do zadu ! A když rotačně tak jen do pulkruhu nikdy ne cele kolečko... Prosím vás, nikde takový nesmysl nešiřte mužete tim jen ublížit ....
  Ten co se umí protahovatodpovědět 
    Re: .17:07:33 30.06.2014
  v joze se normalne krouzi hlavou kolecko, samozrejme dozadu s nadechem, dopredu s vydechem. take se kyve dopredu dozadu(se spravnym dychanim). nevim, kde vidite problem.
  i.odpovědět 

   Brýle23:39:06 30.06.2014
  100 € bych za ně nikdy nedala, tak jsem si udělala radost objednáním fialových :) uvidíme, co to udělá s krkem.
  Teď ať si tam visí klidně hodinu :)
  Lucaodpovědět 
   Re: Brýle06:37:47 01.07.2014
  Podle novych poznatku se hlava ma protahovat jen a pouze zaklonem dozadu.
  Martas.odpovědět 
   Re: Brýle08:58:45 01.07.2014
  Uvědom si, že neplatíš za brýle, ale za jejich užitnou hodnotu. A rozdíl v ceně odpovídá i tomu využití. CU jsou dražší, ale poskytují mnohonásobně vyšší komfort a širší využití (díky absenci rámečku). Pokud ti to stačí, tak samozřejmě vše v pořádku :-)

  Jinak není špatné oboje brýle vyzkoušet. CU se prodávají na Smíchově a jdou tam na lezení zapůjčit. A tyhle plasťáky jsem viděl prodávat na BW, asi by je také na chvíli půjčili.
  odpovědět 
    Re: Brýle09:05:33 01.07.2014
  Ano na BigWallu je možnost bezplatneho zapujceni brýlí BelayGlasses.
  Martinodpovědět 
    Re: Brýle11:18:41 01.07.2014
  Mám BG a jsou super. Zkoušel jsem si CU a mnohonásobně lepší mi nepřišly.
  Steveodpovědět 
     Re: Brýle17:22:32 01.07.2014
  A jak dlouho je vždy máš a co při tom děláš? Už jsi byl někdy na lezení třeba 4 hodiny a jen jistil dva lezce na střídačku? Nebo celý den jistil pod třicetimetrovou skálou? Nikdo o BG neříká, že jsou špatné, jen mají jinou cílovou skupinu :-) Je to jako rozdíl mezi kyblíkem Camp Shell za 180,- a ATC Guide za 750,- . Na stěně odjistíš oběma stejně, rozdíl se projeví až při pokročilém využívání. Na stěnu, kdy lezou dva a střídají se a ještě to používají jen občas, jsou BG v pohodě :-)
  odpovědět 
      Re: Brýle22:09:40 01.07.2014
  Ahoj,
  mohu Tě prosím požádat o bližší zpětnou vazbu, případně email pokud jde o tento komentář?
  Rád bych znal Tvůj názor na rozdíly, které u jednotlivých modelů vnímáš, pokud jsi oba zmíněné již zkoušel. Zda to je o váze, optice, designu nebo jen image...Nejsem jediný, kdo by ocenil Tvůj názor.
  Jirko, pěkně napsaná recenze. Oběma díky.
  Štěpán N.odpovědět 
       Re: Brýle09:41:44 02.07.2014
  Půlka z toho, co vypisuješ, jsou subjektivní záležitosti, a druhou si můžeš sám vyzkoušet. Zajdi na stěnu a půjč si je. Nejsi-li z Prahy, kup je na eshopu a když se ti nebudou zdát nebo nebudou vyhovovat, tak je za týden vrátíš, vrátí ti prachy i s poštovným. Lepší, než se spoléhat na můj neobjektivní komentář :-)
  odpovědět 

   A co padající kámen21:13:19 01.07.2014
  Brýle mi připadají jako skvělá věc. Nikdy jsem je ale nezkoušel. Jak s nimi dokáže jistič uskočit před padajícím kamenem? (Například když lezec ulomí chyt.) Neznemožňují trochu orientaci jističe?
  OSodpovědět 
   Re: A co padající kámen22:21:35 01.07.2014
  Je to o praxi, po čase získáš intuitivní vnímání prostoru a stranové taktéž. Ovšem zpočátku je člověrk dost orientačně vykolejený, tak si dokážu představit, že reakce na padanící kámen by nemusela být optimální. Na druhou stranu brýle obraz nepřevrací tak aspoň tak.;)
  Romanodpovědět 
    Re: A co padající kámen09:52:11 02.07.2014
  I když si po nějaké době zvykneš, zažité reflexy nepřekonáš. Takže až ti na hlavu bude padat šutr nebo prvolezec, ani si neškrtneš. Jo, když to čekáš nebo jsi připraven nebo máš možnost pár setinek sekundy k rozvaze, je to ok. Ale říkat a psát můžeme co chceme, ve skutečnosti, když se ti v omezeném zorném poli objeví náhlý a rychlý problém, zůstaneš zmateně stát, maximálně blokneš jistítko a čekáš, co se stane. Ono totiž ten šutr jen zahlédneš. Bez brýlí ho pozoruješ celou dobu, ale s brýlemi se ti jen mihne. Vstoupí do zorného pole a zase z něj vystoupí, s brýlemi vidíš jen malý výsek ze skály, co je pod nebo nad lezcem nevidíš. Takže reagovat vlastně ani nemůžeš. Jen víš, že někde něco padá, ale nemáš ani potuchu, kde to je.
  odpovědět 

   Brýle21:14:36 01.07.2014
  Mám dost problémy s krční páteří a jištění tomu moc nepřidá.Zkoušela jsem CU, nejsou špatné, hlavně ta nízká hmotnost, ale 100EUR?? To je fakt přehnané.Koupila jsem si BG a ty jsou sice těžší a musí se na ně zvyknout, ale za tu cenu jsou super a bez nich už vůbec nejistím (pokud teda nejistím někoho o dost těžšího v těžkým terénu).
  Petodpovědět 
   Re: Brýle09:43:34 02.07.2014
  A když jistíš někoho lehčího v těžkém terénu, tak je to ok? Promiň, ale ten tvůj příspěvěk je tak trochu blábol.
  odpovědět 
    Re: Brýle20:21:28 02.07.2014
  Nechtěla jsem vypisovat při jakých všech příležitostech je používám a při jakých ne, ale když ti to jinak připadá jako blábol...obecně v těžkém terénu (vysoké riziko pádu) je nepoužívám, tj.i když jistím lehčího člověka, ale když lezeme váhově nastejno rozlez cesty, kde je riziko pádu nižší, tak je používám stále.
  Petodpovědět 
     Re: Brýle09:03:27 04.07.2014
  Teď už jen prudím, takže jestli nechceš, neodpovídej :-) Ale nějak mi nesedí ty dva příspěvky.

  V prvním píšeš: bez nich už vůbec nejistím (pokud teda nejistím někoho o dost těžšího v těžkým terénu).

  A hned vzápětí napíšeš: obecně v těžkém terénu (vysoké riziko pádu) je nepoužívám, tj.i když jistím lehčího člověka.

  Takže promiň, ale podle mne si ty příspěvky odporují a kromě toho jsem u toho prvního nepochopil, proč při používání v těžkém terénu hraje roli lezcova váha :-)
  odpovědět 
      Re: Brýle22:28:21 05.07.2014
  Jj,prudíš a spíš než o podstatu jištění s brýlema se zajímáš o chytání o slovo :).
  Píšu,že bez nich už nejistím proto, že nejčastěji lezu s parťačkou lehčí cesty a když mi do toho spadne,tak mě to nekatapultuje k první presce. Tam je používám stále. Když vlezeme do těžšího terénu, tak záleží na konkrétní situaci, někdy je vezmu, někdy ne.
  Když ale jedu občas s klukama, který mají i o 15kg víc na skály, kde když mi do toho spadnou, tak letím a tam je samozřejmě nepoužívám.
  A jestli nechápeš, co se děje při jištění o dost těžšího lezce, když Ti do toho spadne a ty u toho nevidíš před sebe, tak tahle debata nemá smysl
  Petodpovědět 
       Re: Brýle08:58:20 06.07.2014
  No jelikož o brýlých bylo řečeno skoro vše, tak fakt už jen prudím a nezastírám to :-) I když na druhou stranu, když se nad tím zamyslíš, tak zase taková pruda to není. Ty tu vlastně píšeš, že brýle nepoužíváš kvůli sobě, ne větší bezpečnosti lezce.

  Totiž od zkušeného jističe bych čekal trochu jiné zdůvodnění. Třeba jako že v těžkém terénu potřebuješ mít větší přehled o situaci a větší zorné pole s celkovým pohledem na stěnu/skálu, abys věděla, jak moc natvrdo lezce chytat, zda ho třeba navtvrdo zaříznout kvůli polici nebo zda máš naopak povolit a tak. A ty napíšeš, že potřebuješ vidět před sebe, aby ses nepraštila:-(
  odpovědět 
        Re: Brýle21:50:41 06.07.2014
  Ne každý jistí s grigri a když se jistič s kyblíkem praští do hlavy, tak jde dost i bezpečnost lezce, nemyslíš???
  Polici a jiné nebezpečné věci vidím i v brýlích a taky si to pamatuju, když už to lezec přelezl...A taky si tu skálu prohlídnu, než se leze. A jestli natvrdo nebo povolit, tak na to snad brýle vliv nemají.
  odpovědět 
         Re: Brýle11:16:36 07.07.2014
  Tak na to mám jednu jedinou odpověď - buď jsi skvělá a dokonalá jistička s absolutním přehledem, nebo si řadu věcí neuvedomuješ. Jestli jsi schopná podle zkreslené skutečnosti a paměti schopna během pár milisekund vyhodnotit situaci a podle toho zareagovat, tak gratuluji. Já se přiznávám, že ani po mnoha letech jištění a dvou letech pravielného jištění s brýlemi na stěnách i na skalách na to nemám.

  A taky gratuluji ke schopnosti řídit let a místo, kde se praštíš, když ti padne lezec, a ty letíš nahoru. To taky nezvládám. Obvykle, když mne to zvedne, tak jednak hlídám lezce a jištění, jednak mne to zvedne a někam s sebou praštím bez ohledu na to, zda tam vidím, nebo ne. Na mne je to moc rychlé, abych si vybral, kde a jak se fláknu.
  odpovědět 
          Re: Brýle08:12:57 12.07.2014
  Nemáš to holt lehký...
  m.odpovědět 

   Už je mám doma21:50:23 03.07.2014
  Objednala jsem pro moji sestru žluté a už je mám doma. Ve skutečnosti vypadají lépe než na obrázku, tak snad je k narozeninám ocení. Lenka
  Lenkaodpovědět 
   Re: Už je mám doma09:56:35 07.07.2014
  Tak jen Lenko doufej, že tvoje sestra nečte lezce, jinak je po překvápku!
  tomodpovědět 

   Skla08:56:26 04.07.2014
  Tož mě napadá, kdybych si poškrábal skla, lze s tím něco dělat? Máte nějaké zkušenosti?
  odpovědět 
   Re: Skla08:54:05 06.07.2014
  Tož, tak asi jako s normálníma brýlama ;op
  Kubajzodpovědět 

  Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
   Foto dne:
  Slza
  Moreless, 7A+
   Databáze cest:
  Všechny cesty (148627)
  Top cesty v ČR
  Top bouldery v ČR
  Nejnovější cesty:
  Strawberry Field 8b Dahlet Qorrot
  Negresse Verte 7c Dahlet Qorrot
  Wee Man In A Boat 6c Dahlet Qorrot
  Amundsen 8+ Žebrákov
  Defender Of Beauty 8a Gorges Du Blavet
  Nově komentované:
  Velikonoční Vajíčko 7C Panský Les
  4 6A Panský Les
  Hary Lotr 8A Sněžník
  Slimeline 7C Chironico
  Slimeline 7C Chironico

   Nově v diskusi:
  Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Re: Chytač snu | Re: Preťažené prsty | Re: Lezeni praha | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty |

   Nové komentáře:
  Hezká žába | Re: Cringe | Vostřák | Super Pohoda | Re: zakaz cestovani | Logická hádanka | Re: Cringe | Re: Cringe | Re: Cringe | Re: Cringe |

   Kde to vře:
  Po pádu laviny v Jeseníkách zahynul skialpinista (115)
  Nirmal Purja: na K2 jsem vylezl bez podpůrného kyslíku (33)
  Film ZAFION: Hore zdar 2021 (29)
  Video: Mníchove skaly - Čupiaci tvor (23)
  Nepálci oznámili 1. zimní výstup na K2, dosud v zimě nezlezenou (20)
  Video: Martin Stráník přelézá nový boulder 8B+ za chumelenice (16)
  Kolem Skal! - 15. Adršpach (14)
  Kolem Skal! - 14. Štramberk (12)
  Zemřel lezec a bouldrista, bývalý český reprezentant Jan Chvála (11)
  Video: Pády do vlastního jištění (7)

   Nově v inzerci:
  Fleesová košile Salewa, vel. M | Batoh Ferrino X.M.T. 40+5 | Direct Alpine Alpha 2.0 | Sněžnice | Prodám Hanwag Alaska | Koupím skitouringové boty | Dámské pohorky Lowa Taurus II GTX vel. 39 | Prodám skialpy Hagan X-Race | Sea to Summit Ultra-Sil Nano Tarp Poncho | Dětské rostoucí teplé merino pyžamko Crawler |

   Anketa:
  Chcete se nechat očkovat proti Covidu?
   Ano, co nejdříve to půjde 
   154 
   Ano, pokud to bude nutné 
   56 
   Ještě jsem se nerozhodl 
   29 
   Rozhodně ne 
   67 

   Návody:
  Jak psát na lezce ...
  Lezecké mapy

   Partneři:
  Treking.cz

   lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.