LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Helé mami, horolezec. Jéé už tam neni!?
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Kletterführer Elbtal
Ostravský křest knihy Navždy první
Nové průvodce světových oblastí na Lezci

Závody
Flash Boulder Cup - Junior (21.09)
3. kolo Slánské pohody (16.10)
Ruzyňská liga pro děti (16.11)

Žebříček
Cesty:
1.Konečný 12906
2.Ondra 11934
3.Vopat 11866
Bouldry:
1.Stráník 11650
2.Jungling 11050
3.Stráník 10925
Hory:
1.Zaoral 6003
2.Švihálek 5670
3.Nikita 5186

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4713 lezců
769745 cest
Nové přelezy:
Unt'n Ban 7C
Unbekannt 7C
Automatix 8A+
Mise Kleop 8A
Dekameron Xb
Dvergtroll 8a+
Festival E 8A
Kalter Hau 9-
Glaspatron 9+/10-
Vysmátá Hr Xa

Stěny
SAUNA - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň
Boulder bar Točna - Jihlava

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v zapovězené oblasti

Jeskyně nad Kačákem

Tak jsem se tady v komentáři ke krásnému článku Petra Jandíka o knížkách dočetl, že Papouš patří mezi ty, kteří radši brázdějí zapovězené šutry.

Zcela konkrétně narážím na to, že „zamíří radši na Kačák“. Nu dobrá, pochybuju, že mu v tom bude někdo bránit, jen bych rád upozornil na jistou (možná z Papoušova pohledu nepodstatnou) maličkost. Kačák, resp. lezecká lokalita tohoto jména, není legální lezeckou oblastí. Nachází se uvnitř Národní přírodní rezervace v CHKO Český kras a jedná se o jeskyni Nad Kačákem. Horolezci na tuto lokalitu nikdy nepožádali o udělení výjimky z ochranných podmínek NPR. Leze se tady s mlčenlivou tolerancí nejen ochranářů, ale i skupiny při České speleologické společnosti, která disponuje řádně udělenou výjimkou pro výzkum uvedené lokality. Obě, výše uvedené skupiny (tedy ochranáři i podzemní badatelé) se až tak moc nerozčilují nad faktem, že se tady leze bez řádného povolení, ale spíš nad souvisejícím jevy. Tedy nad tím, že se tam občas chrápe, zůstává bordel, ale hlavně se vyšlapávají nové přístupové cesty. V podmínkách pro udělení výjimky totiž je výslovně uvedeno, kudy se k jeskyni smí, kam se má deponovat vytěžený materiál (pozor, i blbnutí na haldě jílu může škodit, neboť se jedná o materiál ukládáný po vytěžení podle jistého systému pro případ následného mikropaleontologického nebo jiného przkumu) a podobně. No a horolezci, byť z nevědomosti, tady činí problémy. V okolí jeskyně jsou dochované plochy skalních stepí (s nějakou tou zelení co ji zelení viděj jako ochranyhodnou), skalní výchozy nad ní jsou cenným refugiem řady chráněných druhů (což ostatně v Českém krasu bývá dost obvyklé – a nic v minulosti nepotěšilo ochranáře tolik, jako nástup sportovního lezení se kterým odpadlo dolézání skalních hran a pěší scházení po kytičkách, které se zachovaly jen náhodou mezi skalní stěnou a historicky obdělávanou půdou).

Je překvapivé, že si uvedených skutečností (jako že se tady někomu určitě šlápne na kuří voko) nepovšiml správce skal a o výjimku nikdy nebylo ze strany ČHS požádáno. Asi by její vydání nenarazilo na nějak obzvlášť veliké překážky, pouze by byla striktně vymezena přístupovka a bylo by zapovězeno zasahovaní do struktury samotné skály (jejíž morfologie je poměrně zajímavá), možná by vznikl požadavek na zpevnění stávající přístupové cesty proti erozi (ve výjimce pro speleology o tom zmínka není, neb, logicky, při předpokládané činnosti několika jedinců v intervalu ne větším než jednou za měsíc další poškození terénu příliš nehrozí, ovšem se vzrůstajícím počtem lezců by hrozit mohlo).

O vydávání výjimek ze zákona 114/1992 O ochraně přírody a krajiny, resp. o vztahu horolezecké činnosti a ochrany přírody jsem psal na jiném místě tohoto fóra, pokud tedy někomu není jasný vztah výjimky a povolení k lezení uvnitř chráněných území, doporučil bych mu, aby si uvedený článek nalistoval: 
clanek.php?key=713

A zcela na závěr: Vzkaz pro sudetské exotické ptactvo: nepodezírám Tě z toho, že bys o neexistenci výjimky věděl, ale vědět můžeš (není zas až tak těžké vyhledat prameny informací). Když už tam lezeš, tak o tom alespoň nepiš!
Vy z MfD jste, zdá se, nepoučitelní :-)))

Tomáš F.   [úpravy] 11:36 09.04.2003Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 I s navijákem11:43:37 09.04.2003
Chachachacháá, jít na Kačák znamená v Tisé v doslovném překladu: vysrat se na lezení a jít do hospody u koupaliště Kačák. To co tu někteří jedinci předvádějí ohledně pravidel, ochrany přírody apod. zavání paranoiou. Anebo jsem tu udici sežral já?
Bídaodpovědět 
 Re: I s navijákem11:48:20 09.04.2003
Nezežral. Tak sem asi toho létacího sudeťáka podezíral zbytečně :-)))
Vono se to ale tak nabízelo. U článku o knížzce na Blážině... Kačák (lezecký) je hned vedle a řáděj tam takový ty co potřebujou převis a hrst těžkejch kroků (jaký bych v živoě nezvlád). Dokonce na to existuje průvodčík...
Tomáš F.odpovědět 
  Re: Re: I s navijákem11:51:21 09.04.2003
Blby je, ze si to tady provalil, takhle se tam vrhne banda zvedavcu.
Petr Korečekodpovědět 
   Re: Re: Re: I s navijákem11:57:32 09.04.2003
No, pokud budou chodit od Kačáku nahoru po vyšlapaný (erozivní) pěšině, asi se nic moc nestane.
A třeba to donutí správce oblasti k nějakému systémovějšímu kroku :-)))
Tomáš F.odpovědět 

 To Tomas Frank12:00:42 09.04.2003
Teď si, chlape, sežral hada. Ale uznávám, že fantazii máš bujnou, musel to bejt pěknej lomcovák, ten model. Nevadí, aspoň je bžunda. Papouš
P.S. Jen bych prosil vynechat to zevšeobecňování: vy všichni z MFD musíte bejt pěkný ptáčci. Exhibuji tu výhradně jako soukromník, co je línej mít kvůli komunikaci deset mejlovejch adres. Tak jsem si nechal chlebodárcovu.
P.P.S. Bída má deset bodů. 
Papoušodpovědět 

 Tp Tomas Frank II12:14:10 09.04.2003
... navíc "řáděj tam takový ty, co potřebujou převis a hrst těžkejch kroků" ve spojení s Papoušem je teda kurva velkej protimluv. To třeba "cesty pro děti, které vedou po položené skále s obřími madly, blokoval ratolestem tlustý bezzubý muž, jenž při lezení mluvil tak sprostě, že matky pod stěnou musely ucpávat svým dítkám uši" v souvislosti s Papoušem je pravděpodobnější. Za Papouše sepsal Papouš
Papoušodpovědět 
 Re: Tp Tomas Frank II12:18:54 09.04.2003
Nojo, ale jak sem měl vědět že lezeš jen o málo líp než já?
(v tom popise se totiž poznávám, jen bych si dovolil tvrdit, že u největšího madla stoijíc na polici zvíci perónu potřebuju několik cigár na uklidnění - a abys mě nenařkl, že škodím a nechávám vajgly v kdejaký spáře, v předstihu podotýkám, že nenechávám, nosím si je pryč)
Tomáš F.odpovědět 
  To já radši habana, mladej pane13:04:50 09.04.2003
Cigára na nás nejsou dost nóbl. Jeho fóglí blahorodí jsou fajnšmekr a blafaj raděj z doutníčku. Jejich zbytky pak různě vodhazujou (pokud možno uhašené), jak se jim zlíbí. Souděj totiž, že maj hnědou barvu a že splynou s přírodou. Papouš
Papoušodpovědět 
  tlustý bezzubý muž s přechodníkem13:41:30 09.04.2003
šišmarjá, já se z vás snad už rozpláču. tlustý bezzubý muž stoje, tlustá bezzubá žena stojíc a tlustí bezzubí občané stojíce.
Lukas B.odpovědět 
   Re: tlustý bezzubý muž s přechodníkem14:10:43 09.04.2003
Áááááá, Magnusek není na stráži, tak musí nastoupit Lukáš. Hlavně když funguje zastupitelnost. :-)))
mellounodpovědět 
    Re: Re: tlustý bezzubý muž s přechodníkem15:01:35 09.04.2003
Nojo, tak sem si v krátkem čase naběhnul podruhé. A to mi tatínek dycinky říkával, že když se ty přechodníky nejsem schopen naučit, ať je, proboha, nepoužívám.
Tomáš F.odpovědět 

 E??17:29:58 09.04.2003
Tam se nesmí lézt. To slyším prvně tuhle jsme tam byli, slezli co se dalo. Dali pod stěnou pár piv, flašky pak poslali obloukem mezi šutry no prostě pohoda.
Lukyodpovědět 
 Re: E??10:31:07 10.04.2003
No, nesmi. Ale nijak moc se z toho nestrili :-))
Jen by pro vsechny bylo lepsejsi, kdyby tam byla vyjimka, upravena pistupovka a cedule kudy a proc se smi prichazet a co nedelat.
Tomáš F.odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Legoland, 7b
 Databáze cest:
Všechny cesty (137626)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Sturzhahn Sudwand 4 Totes Gebirge
Traunstein SW Grat 3+ Hornorakouské Předalpy
Buchstein Westgrat 3 Gesäuse
Zabath (The Tooth) 3+ Vratsa
Classical 3- Rila
Nově komentované:
Festival Experimentální Kultur 8A Ostaš

 Nově v diskusi:
Re: Oprava spárových lezek | Re: Oprava spárových lezek | Re: Oprava spárových lezek | Re: Oprava spárových lezek | Re: Oprava spárových lezek | Oprava spárových lezek | Re: Vrcholová knížka - krabička | Re: Vrcholová knížka - krabička | Re: Vrcholová knížka - krabička | Re: Vrcholová knížka - krabička |

 Nové komentáře:
Zase klid | Re: Oh | Re: Klasická poučka | Re: Vývoj se vrací k technickému lezení | Re: Penis nerozhoduje | Re: Vývoj se vrací k technickému lezení | Re: Prý průměr :-) | Re: Oh | Re: rychlost | Penis nerozhoduje |

 Kde to vře:
MS v lezení: kombinace s nominací na olympiádu: muži kvalifikace (146)
Pád na Rovišti (89)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 27 (13)
MS v lezení: kombinace - ženy - finále (13)
MS v lezení - rychlost (9)
Lucka Hrozová: Digital Crack 8a/+ na Arete des Cosmiques (4)
MS v lezení: kombinace s nominací na olympiádu - ženy (2)
Nepál chce zpřísnit podmínky lezení na Everest (1)
Známý lezec zahynul (1)

 Nově v inzerci:
icebreaker aero ss crw | Odvoz fesťák | POSTROJ EXOFIT NEX 1113901 | Prodám kotvu a karabinu | Prodám různé druhy karabin | Statická a dynamická lana | Horsky pruvodce | Cyklotretry Shimano dámské | Doprovod k dětem na ferratu | Spolulezec |

 Anketa:
Kdo je zodpovědný za poškozená přístupová lana?
 ten kdo ho instaloval 
 720 
 správce oblasti 
 628 
 obec - město 
 747 
 nikdo - na vlastní nebezpečí 
 800 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.