LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když už nemůžeš rukama, začni konečně lézt nohama.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
ČP a MČR U14 (12.09)
Mezinárodní MČR a ČP v boulderingu (18.09)
ZRUŠENO SP Ljubljana (SLO) (25.09)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13222
2.Jungling 11419
3.Pail 11400
Bouldry:
1.Ondra 11903
2.Stráník 11625
3.Stráník 11000
Hory:
1.Novák 7454
2.Ondrášek 6886
3.Ženíšek 6451

Výsledky
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)
SP Briançon (FRA) (21.08)
Rock Empire Český pohár v lezení obtížnost dospělých a mládeže (27.06)

Deníčky
5013 lezců
855152 cest
Nové přelezy:
From Hell 8A
Baserunner 8A
Baserunner 8A
Saussure M 7b+
Náladová 9+/10-
Kaolinový 7C
Pravda A L 9
Severance 8a
Facebook 9-
6 MM 9+/10-

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Česká beseda - tělocvična TJ Sokol Bělá - Děčín X
Sportovní Cetrum Palmovka - Praha 8

Prodejny
HUDYsport - Jičín
Ing. Jan Zavadil - PROFITSPORT - Plzeň
HUDYsport - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Nameless Trango Tower 2016

…..tak třeba…….Trango? …………….tak jo
Takto nějak se odehrál rozhovor před 4 roky na vrcholu Fitz Roye.  Akorát se některé věci za ty roky změnily: naše stáří, bezpečnostní situace, mně přibyly nějaké děti a samozřejmě „jsme mnohem zodpovědnější“.

Jediné, co se nezměnilo, je stav mého účtu.  Ještě v lednu byla situace taková, že vše, co jsme věděli, bylo, že chceme lézt na Trango Tower.  Jinak zůstala spousta otazníků. Naštěstí nám je velice ochotně pomohl vymazat Mára Holeček.

Trango Tower 6239m.n.m. - foto: Jindřich Bednář

Trango Tower 6239m n.m.
foto © Jindřich Bednář


Odlet je naplánován na 1. 7. z Mnichova.  Samozřejmě balíme a zařizujeme vše na poslední chvíli. Lehké problémy s vízy a permity,  ale prvního sedíme v letadle.  Mnichov,  Abu Dhabí a ráno vysedáme v Islámábádu.  Zde už nás vyzvedává chlapík z agentury, přes kterou máme vše zajištěné a odjíždíme do hotelu.  Dopoledne se setkáváme s Lorenzem, Lukasem a Andreasem (švýcarští horští vůdci), kteří mají stejný cíl a vytváříme tak pětičlennou expedici.  Odpoledne si ještě prohlížíme Islámábád a odesíláme bágly autobusem do Skardu (do letadla můžeme mít pouze jeden na osobu). Třetího dopoledne přistáváme mezi horami ve Skardu.  Zde jsme opět vyzvednuti a ubytováváme se v hotelu s nádherným výhledem na údolí a řeku Indus.  Odpoledne dokupujeme některé maličkosti, kontrolujeme jídlo do základního tábora a seznamujeme se s Ibrahimem, což je náš kuchař.

Islamabád

Islamabád
foto © Jindřich Bednář


Druhý den dopoledne vyřizujeme některé nezbytnosti  jako třeba zálohu na armádní vrtulník v případě záchrany a čekáme na příjezd džípů a našich zavazadel,  které cestovaly 24 hodin autobusem po Karakoram Highway, zatímco my pouze 40 minut letadlem.  Kolem 11. hodiny doráží tři naložené džípy i s našimi zavazadly  a naším průvodcem Alim, který zažil několik českých a zřejmě i československých výprav a jak sám tvrdí, tak je movie star, protože hrál snad ve všech filmech o K2 (je mu totiž 66!).

Ali

Ali
foto © Jindřich Bednář


Cesta džípem cca 140 km do poslední vesničky Askole je chvílema pěkný adrenalinový zážitek.  Kromě zdržení na oběd a vojenské stanice nás zastavuje sesypaná cesta ve svahu nad řekou.  Naštěstí z druhé strany čeká džíp, a tak přenášíme věci místem, kde bývala cesta, ale teď se tudy bojíme jenom projít. Ze dvou naložených džípů dáváme věci do jednoho, a tak ještě čtyři sedíme na naložené korbě.  Pro zbytek se prý obrátí ještě jednou. Do Askole dojíždíme se setměním a ještě asi 2 hodiny čekáme na zbytek věcí. Bohužel i kuchaře a jídlo. Askole připomíná místo, kde se zastavil čas, ale asi ve středověku. Ráno přicházejí nosiči a začíná dohadování o zavazadla, které řeší až jakási místní policie. Je to smutný pohled, ale prý je to normální. Ani nevím, jestli je to k breku nebo k smíchu. Nakonec naše karavana čítá 15 nosičů plus 9 koní a nějaký ty koňáky. Samozřejmě ještě 5 kuřat, která jenom tři se podívala do základního tábora.

Počet nosíčů výrazně převyšuje množství našich zavazadel

Počet nosíčů výrazně převyšuje množství našich zavazadel
foto © Jindřich Bednář


Z Askole do základního tábora je to tři dny chůze přes kempy Joula a Paju. 7. 7. odpoledne konečně dorážíme do základního tábora. Nádherné místo cca ve 4 100 m s jezírkem a výhledy na skalní katedrály.

Do základního tábora přesouváme 900 kg materiálu

Do základního tábora přesouváme 900 kg materiálu
foto © Jindřich Bednář


Následujících 13 dní probíhá následovně. Aklimatizace postupně směrem k nástupu, vždy přespat a vrátit se, den odpočinek, pak znova a výš, řešení počasí, balení věcí a pomalu vynášení  materiálu k nástupu, který je zhruba v 5 400 m. Neustálé řešení taktiky, protože počasí letos nic moc, vždy je maximálně 2 dny pěkně. Na stěnu potřebujeme alespoň čtyři, jeden den aby odtál sníh a částečně led a tři dny na vlastní lezení. Nakonec se vše zdařilo a nám se podařilo vynosit materiál k nástupu a zafixovat dokonce tři délky.

První lanová délka

První lanová délka
foto © Jindřich Bednář


21. 7. kolem 6. hodiny ranní konečně vyrážíme. K nástupu je to slušný výšlap a poslední úseky překonáváme po fixních lanech po předchozích expedicích. K vlastnímu výstupu jsme si vybrali Slovinskou cestu, která je na Sunny Ledge společná se známější Eternal Flame a pak vede těsně napravo od ní. K dispozici máme jeden ruský a jeden korejský nákres. Bohužel nutno říci, že se liší nejenom v popisu jednotlivých délek, ale i jejím počtem. Hned první dýlka začíná zostra 7a+ s minimální možností jištění.  Následuje devět dýlek v rozmezí  5+ - 7b a skýtají lezení jak v plotnách a převisech, tak i jednu mixovou dýlku.  Poslední tři jsou v položených plotnách, kde největší dřina je vytáhnout dvě pod sebou zavěšený svině. Pozdě odpoledne vylézáme konečně na Sunny Ledge.

Stavíme stan a snažíme se něco pojíst, i když nám to moc nejde. Přece jenom převýšení ze základního tábora není malé - cca 1 600 m. Podle předpovědi má další den sněžit a pak být tři dny hezky. Sněžit začíná už v noci a následující den napadlo kolem 20 cm. Vítr způsobil, že stěna nad námi vypadá jako čerstvě našpricovaná hrubá stavba. Je nám jasné, že následující den budeme muset čekat, až sníh roztaje.

V neděli je krásné počasí a my dolaďujeme další postup. Během dne mizí sníh a i stěna vypadá příjemněji. Odpoledne se rozhodujeme zafixovat alespoň 3 dýlky. Jednak chceme urychlit postup následujícího dne (čeká nás 13 dýlek na jedinou polici) a jednak nás láká nakouknout do stěny. Po lehké 1. délce následují spáry v plotnách se dvěma převisy. Zafixujeme tři dýlky a zbytek necháváme na další den.

Spodní část stěny zdoláváme po připravených fixních lanech

Spodní část stěny zdoláváme po připravených fixních lanech
foto © Jindřich Bednář


V pondělí už bereme pouze jednu svini a malý baťůžek, a když začne do stěny svítit, tak vyrážíme. Rychle žumarujeme zafixované délky a pokračujeme ještě tři délky mírně položenou plotnou, kterou protíná různě široká spára. Když končí, absolvuji kyvadlo do další, která nás přivádí na 15. štand. Odtud se stěna napřimuje a místy nás vyhazuje do převisů. Začínám toho mít dost. Obtížnost neklesá, a pokud tak mírně a pro jistotu v trhlinách a spárách přibývá led a sníh. Dostáváme se do stínu, a tak začíná mrznout a mně přibývá i přes spárové rukavičky krev na rukách.

Lezeme hrozně pomalu a na každý štand dolézám lehce psychicky zlomený a začínám mít zaječí úmysly. Naštěstí než vytáhnu svini a Béďas vyžumaruje s vybraným matrošem, tak se dám do cajku a pokračuju. Energii nám dodává Béďasovo sušené maso (made in home) a energetické gely. Pomalu se stmívá a my koukáme, kde by se dala strávit noc. Je nám jasné, že na bivak v nákrese se nestačíme dostat. Nakonec bivakujeme na konci 20. dýlky. Neustále sjíždíme ze šikmé „poličky“. Nakonec se mi podařilo zadkem zaklínit do spáry, takže ani moc nevisím. Béďas  visí v pololeže natvrdo v lanech s hlavou opřenou o mě. Prostě jsme si užívali romantiky, už jen ta rozkvetlá třešeň nad hlavama chyběla.

V nekonečném labyrintu spár

V nekonečném labyrintu spár
foto © Jindřich Bednář


Ráno je nádherné, zapomínáme na strasti noci a pokračujeme. Po třech dýlkách dolézáme na bivak, který je z půlky pokryt ledem a sněhem. Necháváme zde svini a pouze s malým baťůžkem pokračujeme. Přelézáme sněhové pole, takže na řadu přichází oblíbené přezouvání  a použití cepínu a maček, aby se člověk mohl zase v půlce dýlky přezouvat zpět do lezeček.  Žumaruju za Béďasem a zjišťuji, že v té kolmici a v té nadmořské výšce je to pěkná dřina (a nebo že by stáří?). Opět se mi honí hlavou, jestli se na to nevykašlat, naštěstí Beďas nic neříká a jeho sušený zázrak mě vrací do hry. Výhledy na K2 a Gašebrumy slibují blízkost vrcholu (slibují ho i naše dva nákresy, i když každý za jiný počet dýlek).

Když už začínáme být v pohodě a v duchu si aspoň já plánuju panoramata a vrcholové foto, tak Trango nás opět přivede do reality předposlední dýlkou, kterou tvoří hladký komín zakončený efektním dvoumetrovým převisem. Už při prvním pohledu mě napadlo, že by se v Ádru neztratila. Tato a následující dýlka, kde Béďas v půlce mění vybavení a vylézá 80° led, způsobí, že na vrchol dolézáme za tmy a místo panoramat děláme romantické selfie, ale jsme tam. Zatím nám to moc nedochází, protože nás čeká slanění na bivak. Po pěti slaněních jsme na bivaku a o poznání pohodlněni usínáme (nebo je to jen vyčerpáním?).

Poslední délky jsou tvořeny hladkými komíny

Poslední délky jsou tvořeny hladkými komíny
foto © Michal Plunder


Šestý den ve stěně nás čeká „pouze“ nekonečné slaňování. Hned po prvním slanění zjišťuji, že mít svini na zádech není zrovna nejlepší nápad. Po dvanácti slaněních se dostáváme na Sunny Ledge. Balíme stan a tavíme sníh na pití. Snažíme se dostat do sebe nějaké energetické tyčinky a co nejvíce tekutin. Čeká nás ještě asi 9 slanění s dvěma  sviněma. Se zvyšující se únavou a dehydratací  se přistihuju, že začínám být tak trochu letargický, což by se nemuselo vyplatit. No a tak začínám na sebe sám mluvit, používám výrazy, za které by se nemusel styďet kdejaký „dlaždič“. Nakonec jsem zjistil, že Béďas byl na tom podobně.

Konečně jsme u nástupu a na konci fixů. Balíme všechny věci do dvou sviní. Cesta do základního tábora s naloženýma sviněma a únavou připomíná pozdní návrat z vydařeného mejdanu. Nohy se motají, kloužou a my předvádíme neuvěřitelné pohybové kreace. Při každém pádu mám pocit, že už nevstanu. No ale nakonec jsme do základního tábora přece jen dorazili. Na místě jsou už i Švýcaři, kteří úspěšně vylezli Eternal Flame.

Slanění se sviní je nevídanou zábavou

Slanění se sviní je nevídanou zábavou
foto © Jindřich Bednář


Odchod ze základního tábora je naplánován na 3. 8., a tak máme týden času, který každý vyplňujeme individuálně. Cesta zpět probíhá bez větších komplikací, akorát co jsme šli tři dny, tak zpět jdeme dva. Zjišťujeme, že pochoďáky nejsou naší silnou stránkou. Ve Skardu trávíme dva dny, v Islámábádu necelé tři. Jedinou komplikací je zrušení našeho letu z Islámábádu, díky čemuž jsme mohli strávit den v jednom z nejluxusnějších hotelů v Pákistánu. Za zmínku by určitě stálo naše shánění piva v Islámábádu, ale to je na jiné vyprávění.

Šídlák (plunder@post.cz)

Poděkování: všem přátelům, kteří nás podpořili
Márovi za cenné informace
Marianu Vlkovi za energetické gely nutrition by Berry.En
Ocúnu za materiální podporu a jejich bigwallové sedáky

Michal „Šídlák“ Plunder, Jindřich“Béďas“ Bednář, HOJ Javořice
Nameless Trango Tower, Slovinská cesta
Způsob přelezení: 7a+, A1, 80°
30 délek, 900m
21. 7. – 26. 7. 2016


Centrální plotna skýtá pěkné spárové lezení

Centrální plotna skýtá pěkné spárové lezení
foto © Jindřich BednářSunny Ledge

Sunny Ledge
foto © Jindřich BednářCentrální plotna

Centrální plotna
foto © Michal PlunderPro urychlení postupu používáme fixní lana z předchozího dne

Pro urychlení postupu používáme fixní lana z předchozího dne
foto © Michal PlunderBivak na štandu

Bivak na štandu
foto © Jindřich BednářLukas v cestě Eternal Flame

Lukas v cestě Eternal Flame
foto © Jindřich BednářS přibývající výškou bylo ve spárách stále více ledu

S přibývající výškou bylo ve spárách stále více ledu
foto © Michal PlunderZákladní tábor

Základní tábor
foto © Jindřich Bednář

Šídlák   [úpravy] 08:00 03.10.2016Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Výborná reportáž08:45:20 03.10.2016
Vtipný úvod, parádní výkony, krásný snímky , motivační článek a ten matroš vypadá hodně libově. Gratulace k přelezu i k prezentaci.
motákodpovědět 

 Dýlka sem, dýlka tam09:52:32 03.10.2016
Mně by zajímalo, co za slovo je ta ona DÝLKA? Zní to příšerně, a napsané vypadá ještě hůř. Ale bezesporu parádní výkon...
Matesodpovědět 
 Re: Dýlka sem, dýlka tam10:46:21 03.10.2016
Je to nářečí (dialekt): "česká nářeční skupina" https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A1_n%C3%A1%C5%99e%C4%8Dn%C3%AD_skupina
 Standaodpovědět 
  Re: Dýlka sem, dýlka tam20:24:22 03.10.2016
Dýlka je ještě dobrá. Větší masakr je lézt "na prvního" a v "lezačkách" :-D
Kulaodpovědět 
   Re: Dýlka sem, dýlka tam20:25:35 03.10.2016
A pod prvním jištěním si dávat lano přes rameno :-D
Kulaodpovědět 
 Re: Dýlka sem, dýlka tam11:05:17 03.10.2016
Dýlka je hovorový výraz pro slovo délka a v horolezecké terminologii znamená vzdálenost mezi štandy.

Zdroj: horolezecký slovník naučný pro RÝPALY
Swobiodpovědět 
 Re: Dýlka sem, dýlka tam13:37:23 03.10.2016
"Dylka" je neco jako "podminka"...
odpovědět 
 Re: Dýlka sem, dýlka tam14:11:46 03.10.2016
Mates, ty toho moc nemáš vylezeno.No až polezeš dvacátou "dýlku" tak pochopíš....
odpovědět 
 Re: Dýlka sem, dýlka tam20:04:11 03.10.2016
když už rejpeš, tak "mně by zajímalo" se píše: "mě by zajímalo"..
majlaanodpovědět 
 Re: Dýlka sem, dýlka tam09:45:26 07.10.2016
..ty jsi ucitel z prahy ze ti tohle vadi? sorry z Prahy
yeanodpovědět 
  Re: Dýlka sem, dýlka tam10:40:32 07.10.2016
Z Brna yeane, z Brna.
odpovědět 

 Jedna báseň10:45:47 03.10.2016
Díky pánové za skvělej článek.
 jirkasodpovědět 

 permit?11:16:36 03.10.2016
ahoj, platí stále, že co je pod 7000, leze se bez permitu?
odpovědět 
 Re: permit?11:48:53 03.10.2016
Gratuluju,
po dlouhy dobe zas poradnej bigwallek.
Honza Kreis.odpovědět 
 Re: permit?11:49:42 03.10.2016
Gratuluju,
po dlouhy dobe zas poradnej bigwallek.
Honza Kreis.odpovědět 

 HOJ Javořice12:19:28 03.10.2016
HOJ Javořice - zřejmě slušný oddíl!! :) Béďas, Šídlák - obr gratulace a člen HK Trango jen může smutně závidět. Mějte se! majda
majdaodpovědět 

 To jsou fotečky13:40:41 03.10.2016
Jo super článek a super bigwall. Při pondělku fajn počtení, díky.
Steveodpovědět 

 palec nahoru15:05:11 03.10.2016
super
ouzinodpovědět 

 krasny pocin15:24:24 03.10.2016
uzasny material (krasne fotky)!
odpovědět 

 Paráda!19:07:32 03.10.2016
Hezký článek, pěkné fotky a parádní výkon.
pliziodpovědět 

 Hm...19:55:00 03.10.2016
Hm, parádní lezba a fajn počtení. Klobouk dólu a gratulace.
 vrabcak01odpovědět 

 dik20:04:05 03.10.2016
Dekuji za clanek.
jx zeroodpovědět 

 Gratulace20:17:43 03.10.2016
Hustý, gratuluji, právě jste mne namotivovali do zimní sezóny!
Ondřejodpovědět 

 pekny vykon20:55:45 03.10.2016
Zavidim.
Pekne napisane a asi aj vzleyene.

ps: Ali bol aj clenom min.4  Slovenskych expedicii...  A fakt hral v tych filmoch. :-)
Macoodpovědět 

 pekny vykon20:56:45 03.10.2016
Zavidim.
Pekne napisane a asi aj vzleyene.

ps: Ali bol aj clenom min.4  Slovenskych expedicii...  A fakt hral v tych filmoch. :-)
Macoodpovědět 

 Hodně dobré08:40:52 04.10.2016
Bomba bomba:):):)
Velká gratulace!!
Člověk měl už skoro pocit, že v Čechách jsou jen vysokohorský turisté a teď takové pecky!
Super...jen tak dál.
Pepinoodpovědět 

 gratulace09:53:36 04.10.2016
Gratuluji a děkuji za skvěle napsaný článek - a za nějakou dobu se těším na podobný minimálně z Mt. Asgard!
flodpovědět 

 luxus16:44:00 05.10.2016
Tomu říkám výkon! Respekt a obrovská gratulace k neskutečnému výkonu. Toto opravdu obdivuju! Takovéto bigwally jsou pro mě vrchol lezení - už jen dostat se vůbec pod stěnu je dost fyzicky a finančně náročné a po tom všem ještě lézt takto těžkou cestu a tolik dní... nic moc strava, žádný pořádný spánek... Smekám a hluboce se klaním!
Kamil S.odpovědět 

 A zase reklama ...11:35:06 06.10.2016
Sorry, že to zase vytahuju a vím, že to opět určitě vlnu nevole.. Ale neměl by ten článek být označen jako reklama?
Pepinoodpovědět 
 Re: A zase reklama ...13:50:51 06.10.2016
Reklama koho a na co? Asi jsem mimo ale nechápu.
Michodpovědět 
 Re: A zase reklama ...15:07:07 06.10.2016
Pokud by mel byt (dle tveho mineni) tento clanek oznacen jako reklama, pak ty bys mel byt (dle meho mineni) oznacen jako tzv. picus. Klidny den.
MVDr. Hromadaodpovědět 
  Re: A zase reklama ...17:39:13 06.10.2016
:DDD Pepino hodne mimo misu, aby za nej vsechno udelal nekdo jinej, neni schopnej to sam odfiltrovat, proste hnup
wondrisodpovědět 
   Re: A zase reklama ...09:43:39 07.10.2016
..bylo to mysleno jako vtip...a me to pobavilo..narozdil od tematu dylka/delka...eh i kdyz to byl asi taky for
yeanodpovědět 

 Borci16:19:45 06.10.2016
Už jsem vám to říkal oběma, ale musím ještě jednou. Jste fakt machři!!!
Žaloudekodpovědět 
 Re: Borci17:10:39 06.10.2016
Diky!
Pepinoodpovědět 

 borciiii21:14:18 06.10.2016
Slava telecskym rowdies...Bedas, ta fotomontaz se ti moc povedla. To jste fotili kde, na Stamberku??
Dolyodpovědět 
 Re: borciiii20:28:38 06.01.2017
Fajne. gratulace.
L.K.odpovědět 

 Borci20:34:54 06.04.2017
Nádherný článek, fotky a obrovský výkon. Gratulace.
 kimiodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Vertikon Zlín 2020
 Databáze cest:
Všechny cesty (146511)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Formica Leo 6b Val Pennavaire
Crock Park 6a Val Pennavaire
Eclissi 2015 5b Brick Reseghe
Saussure Méphisto 7b+ Krappenfels-Lutzelbourg
Dlouhý šáh 4 Klatovsko
Nově komentované:
Gracias Fina 8a Rodellar
Žlutí Sokoli V Rájec - Ostříží Stěny
Játrovina 5+ HIS-Nové Město
Normální Cesta V Ostrov
Astro Tarn 8a Gorges Du Tarn

 Nově v diskusi:
Re: Asi nejakej deb.l | Asi nejakej deb.l | Re: Chlapi lezou OS | Re: Chlapi lezou OS | Re: mailonka | Re: Chlapi lezou OS | Re: Chlapi lezou OS | Re: Sportovky-Nižné Spišské pleso | Re: Sportovky-Nižné Spišské pleso | Sportovky-Nižné Spišské pleso |

 Nové komentáře:
Re: Tkaničky | :-) | Závod | Závod | Závod | Závod | Re: Pád. | Re: Byl dost divnej týpek, | Nedostupný videozáznam | Re: díky |

 Kde to vře:
Help to Nepal (64)
Video: začátečnická vícedélka na Maltě (31)
Dva horolezci zahynuli v Tatrách (31)
Adam Ondra #82 (26)
ČHS: používejte jen certifikované fixní jištění (23)
Boulderzávody Teplice 2020 (22)
Podivný slaňák (16)
V práškovém magnéziu se pravděpodobně covid-19 nepřenáší (15)
Chuck Odette dává ve věku 64 let cestu T-Rex za 8c(b+) (11)
Česká expedice Muchu Chhish (7475 m) v Karakoram výstup vzdala (10)

 Nově v inzerci:
hledá se parta | Ztratila se bunda | České lezečky TRIOP GB, vel. 38 - jako Nové | Ufo ve skaláku | Hledám muže do hor | Umytí střechy | Ford Tourneo Connect 230L s kempovací vestavbou | MSR | Lezečky OCÚN DIAMOND | Péřovka |

 Anketa:
Jak jste trávili/ trávíte letošní lezecké léto?
 Vynechávám sezónu 
 351 
 Převážně trénuji 
 231 
 Lezu jen v domácích oblastech 
 248 
 Lezu i cizině jezdím autem 
 220 
 Jezdím lítám všude 
 146 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.