LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Omluvenky nepadaj, jde se lézt.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu

Závody
Tříscup 2020 (13.03)
Pivní boulderové závody - souboj dvojic (14.03)
ODLOŽENO Mistrovství Evropy (20.03)

Žebříček
Cesty:
36.Zedek 10094
37.Brajer 10087
38.Nyéki 10072
Bouldry:
36.Trojan 8834
37.Štumpolt 8825
38.Chytil 8709
Hory:
17.Bernard 3207
18.Mareček 3182
19.Háček 2942

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4803 lezců
801101 cest
Nové přelezy:
Zakázané U 8A+
The Power 7C
Medděd 8A
Refresh 7C
Krmení 7C+
Dlouhá Výz 10-
Legolas 8A
Přímá Úměr 9-/9
Zaječí Ste 7C
Lost In Ti 7C

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
V 16 - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Reakce ČHS na prohlášení spolku České sportovní lezení

včetně vyjádření Adama Ondry

Adam Ondra je dlouholetým reprezentantem ČR a vynikajícím sportovcem, jehož vnímáme rovněž jako poctivého člověka. Je na něm fascinující obrovský zápal pro lezení, včetně veškerých věcí, které mohou obecně lezení pomoci.

To, že je někdo vynikajícím sportovcem, však neznamená, že je schopen posoudit záležitosti, s nimiž nemá žádné zkušenosti. Příkladem je třeba řízení organizace, práce s mládeží, problematika dotací a řada dalších oblastí. Navíc i odborník v jakémkoli oboru potřebuje k posuzování výhodnosti veškerých návrhů a změn skutečně pravdivé, správné a odborně podložené informace. Aby je jak Adam, tak celá sportovní veřejnost, měli k dispozici, poskytuje ČHS v reakci níže skutečná fakta.

ČHS vždy projevoval zájem vytvářet a nikoliv brzdit přínosné aktivity, případně na nich s kýmkoli spolupracovat. První, kdo začal mluvit o odtržení, či následně o rozdrobení práce ČHS, byli právě zástupci spolku České sportovní lezení.

Vše začalo tak, že zástupci ČSL dle vlastních slov ve spolupráci s Pavlem Blažkem, manažerem Adama Ondry, poslali na IFSC dopis s dotazem, zda by ČSL mohlo fungovat v IFSC bez ČHS. A to zcela bez vědomí kohokoli z vedení ČHS. Teprve když se celá věc provalila, přišli za vedením svazu jednat se slovy, že jej nechtějí nijak obcházet. Na reakci zástupců ČHS, že to už zjevně udělali, označili tento dopis za „chybu“.

Na první jednání však dorazili s jednoznačným prohlášením, že se rozhodli odtrhnout soutěžní lezení od ČHS a převzít ho pod svůj spolek – a to nejlépe už na příští valné hromadě. Na jakékoli věcné dotazy ohledně financování, organizace, péče o mládež atd. reagovali, že jde o detaily, které zatím nevědí. Klíčová pro ně byla jen jejich „vize“ – totální oddělení.  Konkrétně byli schopni říct pouze dvě věci: že chtějí pořádat všechny závody dle vlastních slov jako „komerční produkt“, a že chtějí „ve velkém“ školit trenéry, protože po nich bude na lezeckých stěnách poptávka.

Až na další jednání přišli se změnou taktiky a sami uvedli jako jeden z důvodů této změny, že si ověřili informaci, která od zástupců ČHS zazněla už na prvním jednání. Nově vzniklý sportovní svaz by totiž měl nárok na určitý typ dotací nejdříve po několika letech činnosti. Proto nabídli diskuzi o dalším směřování tohoto sportu, což je jen dočasný úhybný manévr. ČHS není uzavřené společenství. Každý, kdo chce pracovat ve prospěch hor a lezení, má dveře otevřené a může se přidat.  Zástupci ČSL místo spolupráce v rámci ČHS naopak sami iniciativně oslovili klíčové osobnosti českého systému spolupracující s ČHS se snahou získat je pro myšlenku odtržení soutěžního lezení..  Těžko lze tedy říci, že „vznik a činnost ČSL není podkopávání práce ČHS“.

Rovněž Adamova slova, že „První výsledky jejich skvělé práce jsou už teď vidět v podobě perfektních závodů v boulderingu“, jsou zjevně dána tím, že se Adam účastnil v posledních letech jen minima těchto závodů, a to ještě v pozici VIP osoby bez informací o jejich přípravě a organizaci. Tyto závody nejsou pouze výsledkem práce ČSL - ČHS se na nich dost výrazně podílí v řadě oblastí. Lidé, kteří se v lezení pohybují, velmi dobře vědí, že bez zásahu lidí z ČHS by se některé akce nepodařilo uspořádat, některé zase dokončit a většina z nich by neměla správně vyhlášené výsledky. Zástupci ČHS udělali maximum proto, aby se chyby na průběhu a výsledcích závodů neprojevily. A to i v situaci, kdy veškeré finance získané v souvislosti s těmito závody včetně startovného, příspěvků od partnerů i dotací ČHS zůstaly pořadatelům. ČHS si velmi váží veškerých kroků, které pořadatelé z ČSL na zvýšení úrovně závodů v boulderingu odvedli, ale prezentovat to jen jako jejich práci vůbec neodpovídá realitě. Navíc veškeré pozitivní změny, které pořadatelé z ČSL do závodů v boulderingu přinesli, se týkají pouze komerčního potenciálu těchto závodů – tedy přesunu závodů do veřejného prostoru, partnerů a některých mediálních výstupů. Sportovní stránku ale nijak nerozvíjeli a ČHS musel často vynaložit značné úsilí, aby nedošlo k jejímu poškození. Bohužel právě přístup, kdy se cokoli, co ČHS udělá, zajistí, vytvoří či zachrání, obecně považuje za jeho povinnost, zatímco tím, co vzniklo ve spolupráci a se značným přispěním ČHS, se ostatní prezentují jako pouze vlastním úspěchem, ČHS značně poškozuje a demotivuje lidi, kteří s ním spolupracují.


Je nutno reagovat i na poslední slova Adamova vyjádření, která nás velmi mrzí. ČHS v žádném případě nepodkopává dobré záměry ČSL či kohokoli jiného. Každý má právo vyvíjet jakoukoli činnost v lezeckém oboru bez ohledu na ČHS, který to plně respektuje. Pokud ale někdo chce využívat strukturu, značku, prostředky či výsledky práce ČHS, má ČHS plné právo posoudit, zda tato aktivita je pro členy ČHS skutečně přínosná, zda má potřebnou kvalitu i garance a na základě toho se rozhodnout, zda o ni stojí či nikoli. A svůj postoj má právo jednoznačně vyjádřit.

Adam je reprezentantem, do něhož ČHS investoval nemalé finanční prostředky a snaží se mu vytvořit maximální prostor pro to, aby se mohl sportovně rozvíjet dle vlastních představ. Zároveň si vážíme jeho výsledků i práce pro rozvoj lezení a oceňujeme, že komunikace s ním probíhala vždy na přátelské bázi s velkou mírou Adamovy ochoty pomoci. ČHS ale stejně záleží na každém ze svých členů, proto kromě výše uvedené reakce níže uvádíme na pravou míru některá prohlášení, zveřejněná v minulých dnech spolkem České sportovní lezení. Nejsme schopni posoudit, zda nepravdivé či zkreslené informace jsou v nich uvedena z neznalosti nebo záměrně. Stejně tak nemáme prostor reagovat na všechny nepřesnosti. Co víme určitě, že veškeré námi uvedené informace jsme schopni doložit.


Spolek České sportovní lezení ve své reakci na newsletter ČHS mimo jiné uvedl:
NÁSTUP KOMERCE 
ČHS: “vytvořit z českých závodů ryze komerční produkt”
ČSL: Organizace seriálu vrcholných závodů nelze dělat na vysoké úrovni bez výrazné finanční podpory. Finance je do seriálu potřeba dostávat z dotačních programů a ze soukromého sektoru. Velkou přidanou hodnotou vrcholných soutěží je prezentace našeho sportu před obecnou veřejností.


Vyjádření ČHS: ČHS v současnosti ale nezajišťuje jen vrcholné závody, ale i závody mládeže ve všech disciplínách. Z nich lze těžko vytvořit komerční produkt. Ač ČSL tvrdí, že je schopné získat finanční prostředky na své projekty, i u jimi pořádaných vrcholných závodů začali od počátku zvyšovat startovné pro závodníky, následně přesvědčili ČHS  k zvýšení startovného v prováděcích předpisech, po té jej opět zvýšili na ČHS povolené maximum a na poslední letošní schůzce přišli s dalším návrhem na zvýšení maximální hranice startovného. Pokud by pořadatelem i sportovním svazem byla stejná organizace, nic by nebránilo neomezenému a nekontrolovatelnému zvyšování startovného, což by v mládežnických kategoriích mohlo být likvidační.


ČHS: “rozjet ve velkém komerční školení trenérů, zvyšovat členské příspěvky”
ČSL: Školení ve velkém ano a komerční je zavádějící slovo. Moc nerozumíme tomu, kde a proč se podobné věty rodí. Budujeme souhrn poznatků od jednotlivých trenérů z praxe a snažíme se vytvořit podklady pro další trenéry a oddíly.
Zvyšování členských příspěvků nám přijde jako logický krok.


Vyjádření ČHS: Školení trenérů musí být především kvalitní, což nelze provozovat ve velkém – za prvé proto, že není dostatek skutečně kvalitních lektorů. Za druhé proto, že není možné dodržet dostatečnou délku kurzu. Za třetí proto, že určitou kvalitu musejí mít i uchazeči o licenci a ta se „ve velkém“ nedá udržet. Každý, kdo se pohybuje v lezeckém oboru, ví, jak je to s komerčními kurzy pro získání  licence. Instruktor lezení na umělých stěnách, kde jsou školeni úplní začátečníci a za víkend či dva odcházejí jako „instruktoři“. Tato úroveň v oblasti trenérských kvalifikací by pak mohla zásadně poškodit několik generací mladých lezců.

Pokud jde o tvrzení, že ČSL získává souhrn poznatků jednotlivých trenérů z praxe (a v jiné části své reakce uvádí ve svých oddílech přes 900 sportovců), jsou zde na místě pochybnosti o kvalitě trenérů, s nimiž ČSL spolupracuje a poznatků, které přináší. V letošním roce se totiž nikdo z oddílů ČSL nedostal do reprezentace v dospělých ani mládežnických kategoriích a neumístil se na prvních třech místech celkového pořadí Českého poháru, Českého poháru mládeže ani Českého poháru U14 v žádné kategorii ani disciplíně, což je při jejich množství skutečně s podivem. Přitom podstatně menší oddíly i jednotliví trenéři působící v ČHS mají často v reprezentaci i na medailových pozicích v ČP a ČPM hned několik lidí. Pokud v rámci školení trenérů nebudou lektoři i prezentované poznatky skutečně na té nejvyšší úrovni a podložené výsledky, nemohou pak být na úrovni ani absolventi těchto kurzů.

Zvyšování členských příspěvků je krok proti principům, které ČHS zastává. Snahou by nemělo být zatěžovat ekonomicky členy, ale získat z jiných zdrojů dostatek peněz k pokrytí všech činností, které jsou posláním sportovního svazu. Existuje samozřejmě řada dalších oblastí, které mohou napomáhat rozvoji daného sportu, ale nejsou základním posláním sportovního svazu. Ty ale právě patří do komerční oblasti a za ně si pak zájemci mohou připlatit. Zatěžovat vyššími příspěvky každého člena kvůli aktivitám, které se ho netýkají, je proti zájmům těchto členů. ČHS v tuto chvíli dokáže kvalitně pokrýt veškeré činnosti, které jsou posláním sportovního svazu, aniž by zatěžoval své členy zvyšováním členských příspěvků.SNÍŽENÍ DOTACÍ 
ČHS: “obě nové organizace by dostaly asi jen polovinu finančních příspěvků než jedna větší” 
ČSL: Toto téma je samozřejmě dost zásadní a zatím jsou čisté spekulace o tom, jak by to bylo či mohlo být. My můžeme oponovat tím, že by dotace mohla být na dva subjekty násobně větší. Snažíme se aktivně komunikovat s MŠMT a diskutovat, konzultovat reálné možnosti a dopady. Je to zásadní bod, který musí být zodpovězen v případě naší snahy o osamostatnění.
 

Vyjádření ČHS: Nejde o žádné spekulace, ČHS dlouhodobě komunikuje s MŠMT a zpracovává dotační programy z pozice sportovního svazu. I díky tomu se mu podařilo v posledních letech podstatně zvýšit objem peněz získaných z dotací. Proto známe dobře aktuální principy přidělování dotací v jednotlivých programech, takže můžeme jednoznačně doložit, že za současného stavu by byla ztráta dotací zcela nevyhnutelná. Pochopitelně se změnou politické situace a personálního obsazení MŠMT se mohou změnit i pravidla přidělování dotací, to ale nelze předpokládat a založit na tom jakékoli plánování - jde o ničím nepodloženou spekulaci.


OTÁZKA LICENCÍ
ČHS: “nynější trenérské licence jsou státem garantované, jsou vázány přímo na příslušný sportovní svaz, konkrétně ČHS. V novém modelu by část z nich takto zajištěna být nemohla.” 
ČSL: Uvědomujeme si, že v tomto ohledu ČHS podnikl nemalé kroky a že by byla škoda vše zahodit. Na druhou stranu trénování je neustálý proces a vývoj. Školení se neustále vyvíjí a mělo by být odrazem aktuálních trendů a nových poznatků. V našich řadách jsou trenéři všech dosavadních výkonnostních skupin (A,B a C) a řada dalších trenérů či garantů se zkušenostmi a praxí. V případě, že by skutečně došlo k osamostatnění, byla ČSL také udělena akreditace MŠMT na školení trenérů.


Vyjádření ČHS: Právě proto, že školení je odrazem aktuálních trendů a nových poznatků, je garantem všech trenérských školení ČHS špičkový odborník z Laboratoře sportovní motoriky Doc. Jiří Baláš PhD., autor řady odborných publikací a výzkumů, citovaný v zahraničních odborných publikacích. Lektory kurzů jsou pak trenéři reprezentantů včetně semifinalistů, finalistů i medailistů mezinárodních závodů, kteří absolvují zahraniční stáže, soustředění i soutěže.  Pokud jsou v řadách ČSL trenéři, o nichž se sami zmiňují, pak je nutno zopakovat, že v letošním roce se nikdo z oddílů ČSL nedostal do reprezentace v dospělých ani mládežnických kategoriích a neumístil se na prvních třech místech celkového pořadí Českého poháru, Českého poháru mládeže ani Českého poháru U14 v žádné kategorii ani disciplíně. Pokud v rámci školení trenérů nebudou lektoři i prezentované poznatky skutečně na té nejvyšší úrovni a podložené výsledky, nemohou pak být na úrovni ani absolventi těchto kurzů. Je nutno říci, že ze strany ČSL zaznělo několik tzv. „nových poznatků“, které ale nejsou podloženy výsledky ani zahraničními výzkumy, takže jejich neověřená a neodborná aplikace na mládež může způsobit nevratné škody několika generacím.

Věta „V případě, že by skutečně došlo k osamostatnění, byla ČSL také udělena akreditace MŠMT na školení trenérů.“ je zcela nepravdivá. Akreditace pro školení trenérů není MŠMT udělována automaticky žádnému sportovnímu svazu, tu může získat pouze akreditované vzdělávací pracoviště a pouze pro přesně definovanou odbornost. ČHS proto pro školení trenérů akreditaci nemá, ač se to zástupci ČSL vzhledem ke své neznalosti zjevně domnívají. Příslušný sportovní svaz ale musí vytvořit systém licencí a jejich akreditaci zajistit ve spolupráci s vzdělávacím pracovištěm s patřičnou akreditací. V případě osamostatnění by se tedy zhroutil současný systém licencí a na ně navázaných dotací, přičemž vytvoření nového systému a zajištění spolupráce s pracovištěm s příslušnou akreditací a případná nová akreditace odbornosti může trvat poměrně dlouho. Navíc současná požadovaná doba pro akreditovanou trenérskou odbornost je 150 hodin, což se skutečně těžko dá školit „ve velkém“.
ROZPAD SYSTÉMU 
ČHS: “Rozpadne se dlouhodobě budovaná struktura trenérů, stavěčů, klubů, rozhodčích, organizátorů a pořadatelů”
ČSL: Samozřejmě se jedná o zbytečné strašení. Nic z výše vyjmenovaného se nestane.

Trenéři: 
Každý oddíl, každé centrum má velký zájem o kvalitní trenéry a instruktory. S řadou oddílů již aktivně spolupracujeme a konzultujeme a budeme vyhledávat další spolupracující subjekty.

Stavěči:
Stavěči cest a boulderů jsou na neustálém vzestupu. Každá dobře fungující stěna si vychovává své kvalitní stavěče. Samozřejmě jsme v úzkém spojení s hlavními stavěči v ČR a vytváříme podmínky pro růst této profese.

Rozhodčí:
Máme připravených přes 20 lidí, kteří jsou ochotni a schopni se proškolit na “profesionální” rozhodčí a celoročně spolupracovat. 

Kluby / oddíly:
Víme o desítkách možných oddílů, které v tuto chvíli nejsou pod hlavičkou ČHS. Máme systém, jak vytvářet zcela nové oddíly. Právě díky našemu know how jsme nabídli ČHS možnou spolupráci.

Organizátoři a pořadatelé:
Především právě zde dojde k vzájemné spolupráci a propojení pořadatelů. Vzájemná pomoc povede k rozpohybování a vysoké kvalitě jednotlivých seriálů pro různé kategorie.


Vyjádření ČHS: Vzhledem k jednoznačným vyjádřením řady špičkových trenérů, oddílů i organizátorů, která má ČHS k dispozici, že v případě oddělení nechtějí ve své činnosti pokračovat, je rozpad současného systému jistý. Tvrzení, že ČSL má přes 20 lidí, kteří jsou ochotni a schopni se proškolit na rozhodčí, naráží na dva zásadní problémy: o tom, že tyto lidi mají k dispozici, hovoří lidé pod hlavičkou ČSL již několik let, ale na kurz pro hlavní rozhodčí se dosud nikdo z nich nepřihlásil (poslední proběhl letos na podzim). Navíc zda jsou tito lidé nejen ochotni, ale skutečně schopni být kvalitními rozhodčími, lze říci právě až po jejich účasti na školení.ZTRÁTA TRANSPARENTNOSTI 
ČHS: “Dojde ke zrušení veškerých mechanismů nezávislé kontroly nad pravidly, prováděcími předpisy a průběhem závodů.”
ČSL: Nedojde. Je přece v našem zájmu, aby vysoká úroveň byla v každé oblasti. 


Vyjádření ČHS: Pokud je pořadatelem i garantem pravidel a sportovní stránky závodů stejná organizace, nemůže být kontrola nezávislá. Navíc stanovy ČSL, které jsou přes prohlášení jeho členů stále platné, jednoznačně říkají, že o všem rozhodují pouze tři zakládající členové, ostatní členové nemají hlasovací právo a nemohou tak nic ovlivnit, mohou pouze pracovat a platit příspěvky. Tím je jakákoli transparentnost a nezávislá kontrola rovněž zcela vyloučena. A v zájmu takovéto organizace pak může být úplně něco jiného, než co je v zájmu samotného sportu. Ve srovnání s tím má ČHS systém několikastupňové nezávislé kontroly – práci odborných komisí může kontrolovat výkonný výbor, revizní komise a v případě pochybení i disciplinární komise. Zásadní rozhodnutí pak přijímá valná hromada, kde hlasovat mohou skutečně všichni řádní členové, kteří se jimi chtěli stát, ne jen několik vyvolených, kteří se sami jmenovali.


ÚTLUM AKTIVIT 
ČHS: “Nový projekt, s jediným komerčním kritériem úspěchu, nebude mít zájem o nelukrativní činnosti, které jsou ale pro rozvoj sportu nezbytné (oddíly, trenéry, repre atd.)”
ČSL: Opět zbytečně zdůrazněná a především nesmyslná věta ohledně komerčního kritéria. 
Naše aktivity mají enormní zájem na podpoře a rozvoji oddílů, trenérů atd.


Vyjádření ČHS: V samotné reakci ČSL je obsaženo hlavní úskalí – formulace „Naše aktivity mají enormní zájem na podpoře a rozvoji oddílů, trenérů atd.“ zároveň znamená, že o co enormní zájem mít nebudou, může být utlumeno či zrušeno. A vzhledem k výše uvedené nulové transparentnosti a možnosti nezávislé kontroly to může být cokoli. Soutěžní lezení totiž nejsou jen oddíly, trenéři a vrcholné závody.


OSLABENÍ POZICE
ČHS: “Není zřejmé, kdo bude partnerem zastřešujících organizací typu IFSC, UIAA, ČUS nebo ČOV.“
ČSL: Tento bod je přímo úměrný bodu ohledně snížení dotací. Samozřejmě prvořadá je znalost, zda MŠMT přijme ČHS pod střechou UIAA. Další otázky s tím spojené jsou druhořadé.
Velký otazník visí nad principem, zda jeden národní svaz má být pouze pod jednou hlavní mezinárodní organizací. V ČR ovšem ČHS zastupuje dvě mezinárodní organizace. 


Vyjádření ČHS: Vyjádření ČSL je zcela nesmyslné – všechny zastřešující organizace jsou velmi důležité, ztráta členství či pozice v kterékoli z nich zásadně ovlivní možnosti daného subjektu v ekonomické i sportovní oblasti. Pokud něco z toho zástupci ČSL považují za druhořadé, vůbec se v dané problematice neorientují. Naopak v tom, že ČHS zastupuje v ČR dvě mezinárodní organizace, není žádný problém. Neexistuje žádná legislativní překážka, aby tomu tak bylo a ČHS není jediným sportovním svazem v ČR, který je v této pozici.


MEZINÁRODNÍ OSTUDA 
ČHS: “Ztráta účasti na olympijských hrách v Tokiu 2020 nebo Paříži 2024.”
ČSL: Ztráta účasti na olympijských hrách je zbytečný strašák...Není sebemenší důvod se toto domnívat.


Vyjádření ČHS: Nejde o domněnku, ale o zcela reálnou možnost. Pokud by v rozhodujícím období došlo ke ztrátě členství ČR v mezinárodní federaci, což se může v důsledku problémů spojených s dělením svazu stát, pak dojde i ke ztrátě možnosti se na OH nominovat nebo zde startovat.ČHS je nadále připraven podpořit každou činnost, která přispěje k rozvoji všech lezeckých aktivit. I když řada tvrzení zástupců ČSL je v rozporu s realitou, na všech prospěšných projektech je ochoten spolupracovat i s touto organizací.  Nadále však bude velmi pečlivě posuzovat skutečný přínos i úskalí každého záměru.

Stejně tak si ČHS uvědomuje svůj nedostatečný přístup v některých oblastech a pracuje s náměty na zlepšení uvnitř své organizace. Jedním z takových bodů je komunikace, kdy ČHS musí o svých záměrech, výsledcích i problémech více mluvit a sdílet je s odbornou i širokou veřejností.

Vedení ČHS   [úpravy] 18:29 05.12.2017Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyKomentovat mohou pouze zaregistrovaní

 CHS:CSPLO 1:022:20:03 05.12.2017
to je krasa, to ticho tady...no ze vas to konecne napadlo. Fakt nikdo nikde,  bojim se kliknout aby to neudelalo  ozvenu.
 l.

 a uz je to tady23:17:33 05.12.2017
Takze CHS se zachovala, jak je jejim zvykem... Omezila diskusi na registrovane... no budiz, tak jsem se zaregistroval. Nejsem clenem CHS kvuli personalnimu slozeni, takze nevim, jak probihaji jejich VH. Nicmene vidim, ze pamflety pokracuji. Vyjadreni o Adamovi me ale teda nadzvedlo.. to je ve stylu slavneho Jakesova projevu: Zagorova, hodna to holka, ale ona uz dva roky po sobe bere 2 miliony... Adam, jo on je to hodny kluk, zapaleny do lezeni, ale o rizeni organizace vi prd... Kazdopadne diskuse se zvrhava presne tam, kde to muselo logicky skoncit. Jedna strana (CHS) se vyjadri o tajemne organizaci, ktera chce vsechno znicit. Tak tajemna organizace zareaguje a pridaji se osobnosti. A na to zas opetne reaguje CHS a radsi omezi diskusi... Bloudku a spol, jdete se bodnou. S vami se diskutovat fakt neda!
 kvuli CHS se musim registrovat

 Otázka licencí06:15:25 06.12.2017
Tak tahle odpověď mě dostala. Tím chce jako ČHS říct, že jejich trenéři jsou na nejvyšší úrovni? Tak proč u nich nikdo z český špičky netrénuje??? :D
Omezit diskuzi před zítřejším rozhovorem a přiznat se k tomu, že nemám akreditaci na školení trenérů a ještě to otočit v prestiž, tomu se říká umění. Ale v tom je Bloudek kovanej...
 Shanar

 dotacni mor06:49:25 06.12.2017
z meho pohledu to cele zni tak, ze je chs stara organizace v duchodu neschopna se prizpusobit modernim potrebam a sportovnimu smerovani lezeni a snazi se to zuby nechty udrzet pod svou nadvladou, at se deje co se deje

proc by jinak cela povest chs byla na tak spatne urovni a spousta lidi se je bud snazila obejit nebo ignorovat,...

ve finale pujde beztak jenom o ty podelane dotace, ktere chs davaji moc diktovat si podminky, protoze jsou jejich (zatim) jejich jedini prijemci v ramci tohoto sportu,...
 Hykal

 čhs čsl07:59:23 06.12.2017
za každou zásadní změnou stojí jistá revoluce. tím se tu teď děje by se mohli rozpohybovat zatuhlé struktury čhs. nicméně bych byl nerad kdyby došlo k rozdělení svazu. nechápu proč by měla mít naše pidirepublika dvě organizace lezení. češi jakožto velcí individualisté jsou ale schopni všeho.
 honza k.

 Z bláta do lejna..08:35:14 06.12.2017
Nevím jak kdo z diskutujících to celé četl, ale za mě, má svaz velký palec nahoru. Vcelku jasně dokázal, že zástupci ČSL mlží a spíš to dle mého názoru vypadá, že i vědomě lžou.

Omezení diskuze zde naopak chápu - žumpa anonymů se opravdu nedá číst. Netvrdím, že toto je nejlepší řešení, ale neznám lepší a určitě to omezí spoustu trolů.

ČHS se schovává za Baláše, který je sice dobrým teoretikem, ale reálně také nikomu k žádnému titulu nepomohl. Binter se jím ohání také, ale reálně stejně jede své nápady které jsou navíc i v rozporu s tím co píče Baláš. Reálně také nikomu k titulu nepomohl - Ti co tituly mají a jsou to ti stejný, kterýma se ČHS a TB chlubí, je mají proto, že si do toho od TB a celé ČHS nenechali nikdy kecat.. Kdyby nechali, byli by zranění, přetrénovaní, psychicky na dně, podvyživení nebo jen poslední - tak jako všichni z TBT..

Svaz v oblasti sportovního lezení nic nepředvedl - tedy - předvedl jak opravdu ne. Celé trenérské licence je jedna velká mlha a ukázka neprofesionality a malé domů.
Když začínala tato rošáda s ČSL tak jsem jim vcelku fandil, ale vyčkával jsem s rozhodnutím až co z toho vyleze.

Nyní mám sám za sebe jasno. ČSL nejsou ti, kteří nás vyvedou ze tmy. Pohnojí to tu ještě více než to je  - a kdo by to byl kdy řekl, že je to možné.. Jde jen o prachy. Závody dělají sice kvalitní, ale ty jsou až vedlejším produktem za cestou k dotacím na děti.

Smutné na tom je, že Oliváč to dotáhne - je na rozdíl od ČHS schopnej a když si něco usmyslí tak to zrealizuje. Nicméně myslím, že se vydal špatným směrem.

Adam je pod velkým tlakem, všichni ho máme rádi a vážíme si ho. A je o to smutnější, že se stal nástrojem této války. Ale bohužel logickým..

Rozdělení tak jak je to plánováno, je cesta z bahna do hovna.. Pokud někdo tvrdí, že se ČSL nechtějí trhnout a chtějí spolupracovat, tak by se měl naučit číst, nebo vědomě lže.

Jedna z cest byla naznačena Honzou Obročníkem. Nebude to všespásné řešení, vždy budou třenice, ale bude to koncepční životaschopné řešení. Tak jak tak se bude třeba zbavit neprofesionálů v čele sportovního lezení a snažit se o méně řečí, ale o to kvalitnější výsledky.

Držím pěsti, ať zvítězí rozum. I když v to moc nevěřím :)
 BB
 Re: Z bláta do lejna..09:27:10 06.12.2017
Podle mě je navrhované rozdělení na 3 pilíře dobrý návrh, ale v podstatě je podobný současnému stavu kdy místo pilířů máme komise.
Navíc, pokud počítá s tím, že by Bloudek stále dohlížel na finance,
tak se na jejich přerozdělování nic nezmění. Totiž, ze strany přívrženců stávajícího systému
bude silný tlak nato, aby se současný stav zachoval, protože jim vyhovuje. Věci se pouze přejmenují, ale systém zůstane zachován.
S realizací Obročníkova plánu by zároveň muselo dojít ke kompletní personální změně VV. Pak bych začal věřit, že se něco změní.
 654321
 Re: Z bláta do lejna..10:11:54 06.12.2017
Komentář 654321 je stejný jako pod mým článkem,tak dávám reakci i sem.....

Jaký by můj návrh měl přínos je otázkou, proto je to dáno k diskuzi. Je jasné, že současná struktura by mohla fungovat dobře, za předpokladu, že všechny komise budou naplněny kvalitními aktivními lidmi nejlépe s nadhledem a přesahem nad tu svoji svěřenou oblast. Ale to se podle mne děje jen částečně. Podle mne změna struktury by mohla podpořit pár lidí natolik, že se zvednou a zkusí se aktivně zapojit. No a je také možné, že jsem naivní, nové aktivní lidi to nepřinese a pak by ta změna postrádala smysl. Jinak já s Bloudkem nijak nepočítám, nejsem v pozici, že bych o tom rozhodoval. Jen odhaduju jak by dopadly volby. A pokud změna nenastane, což je dost pravděpodobné jak to tak sleduju, tak podpořím Bloudka, protože široko daleko nevidím nikoho, kdo by to chtěl a uměl dělat lépe.
 Vorel
 Re: Z bláta do lejna..11:14:26 06.12.2017
Podle mě pouze akorát další útočný článek se spoustou překroucených informací.
 pavelblazek
 Re: Z bláta do lejna..11:52:51 06.12.2017
V reakci na Vorla a ten číselný nick:
Tu změnu struktury svazu by jistě musela provázet dohoda o způsobu rozdělování financí jednotlivým sekcím / pilířům. Ideálně by si pak jednotlivé pilíře své prostředky distribuovaly podle svých potřeb. Jinak by to nemělo šanci na úspěch, alespoň pokud jde o dohadování o finance by se nic nezměnilo, sportovci nebo zase jiní by pořád měli výhrady ke způsobu rozdělování financí. Samozřejmě by tu měly být i nějaké kontrolní mechanismy, ty asi zase centrálně (?).
Ale pokud by fungoval nějaký takový předem domluvený systém, tak by snad jedna osoba z nějaké centrální finanční správy (toho 3. pilíře) neovlivnila přímé nakládání s prostředky jednotlivých pilířů, ani kdyby chtěla. To by mělo být v kompetenci té příslušné sekce.
 P.
 Pravidla hry19:10:52 06.12.2017
Myslím, že nejsem sám kdo se v této změti příspěvků ,komentářů a protikomentářů již není schopen orientovat, natož si jako neznalý zákulisních informací udělat vlastní objektivní názor.Pokud se nejedná o puč a snahu získat na svou stranu většinu,tak je jediná možnost držet se současně platných stanov spolku ČHS a připravit návrhy pro VH , seznámit s nimi předem členy s hlasovacím právem ,a pak o nich řádně hlasovat-tj. včetně případných změn struktury a stanov spolku. Pokud se jedná o puč a jeho aktéři si jsou jisti svoji věcí, pak si jako pučisté musí získat takovou podporu, aby ČHS "smetli" z povrchu světa a prosadili své záměry (pro absolventy katedry ML je to opáčko). Malinko se však obávám , že ne všechny revoluční změny bývají k lepšímu. P.S.: jinak "pokrok v mezích zákona" který navrhuje Vorel mi přijde rozumný. HORE Zdar.
 maca st

 Bloudkova manipulace09:33:31 06.12.2017
Nejdřív upozornění, že nemám nic společného s ČSL. Ale jsem pro oddělení horolezců od soutěžních lezců. Ať už v ČHS nebo mimo něj. A jsem pro to jak už jsem několikrát navrhoval, aby vznikla v Čhs trenérská rada. Ale ne tak, že Bloudek nebo Binter řeknou, kdo v ní bude.


Ptám se: Proč mi Čhs dva roky po sobě zamítlo uspořádat MČR v drytoolu. A samo neuspořádalo nic?

Když přitom ČHS piše,

že  vždy projevovalo zájem vytvářet a nikoliv brzdit přínosné aktivity.

A ještě jedna otázka na Čhs.
Proč Čhs neřeší vzdělávání svých trenérů přes trenérskou školu při FTVS? Ale nechává své trenéry školit katedrou sportů v přírodě? Která má s trenérstvím minimální zkušenosti. Jestli to ono není tím, že pan Binter by si na trenérské škole, nejprve musel udělat licenci "B" a potom dva roky studovat na licenci "A". A na to, že je vystudovaný tělocvikář v Budějicích trenérská škola nebere zřetel, protože Budějickou školu neuznává.
    A možná to bude také tím, že Čhs panu Balážovi posílá závodníky na měření a ještě mu za to platí, tak on jim na druhou stranu vyšel vstříc a Binterovy udělil licenci "A" za pár dnů.
liborrebel

 kecy18:27:12 06.12.2017
Bloudek, Binter a spol lže jak když tiskne. Jediný co dělaj na poháru, je dozor a 5 vět k rozhodcování !!!! Kecy k poblití, že kvalita je díky nim. Kvalita je právě díky tomu, že tam jsou jen aby řekli jak maj rozhodčí zapisovat pokusy. Jestli narážej na mistrák mládeže, tak pokud vím ten ČSL nepořádalo a k tomu byl mezinárodně hodnocen výborně. Binter vždycky akorát přiběhne a křičí něco o tom jakej je profesionál.
 Shanar

 Divadlo a bláboly15:36:26 08.12.2017
Chtěl jsem si v klidu přečíst všechny 2 články, které na počátku byly. Přešla mě chuť. Na jedné straně plačící vedení ČHS jak malé dítě, na straně druhé ČSL, jehož zástupci přistoupili na hru ČHS a snaží se obhájit, jak jen to jde.

Politika se nedělá v hospodě. Jediný politik, který se vnucuje lidem po hospodách je Babiš. Největší odpad České politiky. Nechovejte se jako odpad. Jděte na valnou hromadu a pobijte se. Hlavně už ukončete tohle divadlo!

PS: Nejsem pro dělení na dvě organizace, ale pro autonomii sportovních lezců pod ČHS. Taková federace, rozumíte? USA, Švýcarsko. Navenek jeden celek, uvnitř decentralizovný podle potřeby.
 martinsifra
 Re: Divadlo a bláboly16:03:29 08.12.2017
Přesně. Pokud jde oběma stranám o lezení, měly by ukončit tuhle mediální válku a snažit se o domluvu. To, co se děje nyní, lezení neprospívá a mohou za to obě strany. Na jednom se myslím většina shodne, nějaká změna je nutná. Ať už si o ČSL myslíme cokoli, tlak, který vytvořili, je prospěšný. Jen se nesmí přehnat. Dlouhodobý konflikt lezení jen poškodí a to nikdo nechce. Jsem také pro, aby to fungovalo pod jednou zastřešující a servisní organizací.
 Bída

 Kluci z Blablánska :"blebleble..."09:33:35 31.12.2017
směšné, trapné, účelové, zavádějící... Dlouhodobě nejsem v ČHS. Nechci podporovat nejhorší závodníky v čele s " trenérem Binterem ", jejiž náklady nejsou malé. Drahé měření u "specialisty" Baláše - čemu prospělo? Vím, jakou podporu měl Adam, Lucka, Martin, Libor - když vozili nebo stále vozí medaile. Trochu nepoměr s Binterovcema. Jak je to možné?
Kdo uspořádal první závody na Václavském náměstí, Brumloovce, Letné atd..Kdo vede kroužky dětí? Kdo rozjel BoulderBar v centru Prahy? A jestli je někdo šikovný, dotáhne do sportu pokrok a peníze, proč by se tím nemohl slušně živit? Taková je doba - kapitalismus.
ČHS se mi jeví vzhledem ke svým možnostem jako brzda sportovního lezení.Cítím upřímnou radost, že ČHS přestane být samozvaným monopolem..
 le big zloba mac

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Fanes-Tomaselli
 Databáze cest:
Všechny cesty (141857)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Bramborák 6A Sněžník
Supertravers Soft 7A Holštejn
Medděd 8A Loučovice
Konečná Stanice 5- Skály U Tušimic
Slunce Z Východu 4 Skály U Tušimic
Nově komentované:
Sloní Pilíř 9 Holštejn
Sloní Pilíř 9 Holštejn
Rukama To Není 9/9+ Holštejn
Rukama To Není 9/9+ Holštejn
Ultimatum 7b+ Passo San Giovanni

 Nově v diskusi:
Pandemie Uber Alles Europa | Všem Vlko Davům Českého národa | Re: Saske Svycarsko | Re: Saske Svycarsko | Re: Kružberk | Saske Svycarsko | Re: Domácí bouldrovka | Re: Tradiční lezení-výbava | Re: Tradiční lezení-výbava | Re: Domácí bouldrovka |

 Nové komentáře:
hrdinove a zlocinci | Re: Už zase ... | Re: My také | Lyzovani s covidem | Re: Never ever | Re: My také | Re: Penize | Re: Trestat | Re: :-( | Re: Trestat |

 Kde to vře:
Postarají se netrpěliví horolezci o rozšíření pandemie COVID-19? (227)
Vrtulník zachraňoval "nelegálního" skialpinistu v Krkonoších (23)
Free on-line „biák“, do vašich domovů… (9)
Chemické malty (8)
Průvodce Hřebeny (7)
Kvůli koronaviru se nesmí ven, výjimkou je ale i pobyt v přírodě (6)
Film: 3 týdny po vlastním v Británii (6)
Fyzioterapeuti lezeckého repre radí, jak trénovat doma na desce (4)
Horolezecký průvodce na skály na Slavíčku (2)
Olympijské hry v Tokiu se odkládají do příštího léta 2021 (2)

 Nově v inzerci:
Hledám spolulezce/spolulezkyni | skialp boty Arcteryx | Koupím dřevěnou posilovací desku | Sport and fun:) | Lana Millet | La Sportiva Katana | Koupim posilovaci desku | Dynafit Broad Peak | 1 600 Kč - OCÚN OZONE PLUS - nové!!! pouze nesedí :( | Friendy Black Diamond X4 |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 809 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 418 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 4464 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 663 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.