LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Jasně že mám dobrej štand holka! Jistím tě za pěknej strom (pssst) -eček :)
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu

Závody
ODLOŽENO SP Mnichov (23.05)
ODLOŽENO SP Salt Lake City USA (12.06)
ODLOŽENO SP Innsbruck (ITA) (23.06)

Žebříček
Cesty:
28."Fido" 10250
29.Nosek 10219
30.Hronek 10213
Bouldry:
28.Duchoň 9353
29.Hapala 9350
30.Karlík 9256
Hory:
29.Koza 2310
30.Kočvara 2248
31.Tichý 2246

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4910 lezců
824880 cest
Nové přelezy:
Fixaret 7C+
Prymula 7C
Krvesajný 7C+
Nemaj Boj 10
Epita 9
Sprejvól S 8B
Sprejvól 8A+
Ghetto 8A
Žíla 7C+
Falešný Rá 9

Stěny
Extrém Plus - Praha 5 u Plzeňské - Praha 5
Bouldercafe stěna už neexistuje - Plzeň
Venkovní stěna v areálu gymnázia Volgogradská, Ostrava Zábřeh - Ostrava

Prodejny
Dap Sport - Hradec Králové
Outdoor Centrum Rock Point Futurum - Ostrava 1
Luna Rossa - lezecké chyty a stěny - Děčín

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Vyjádření ČHS k ČP a ČPM v boulderingu

logo ČHSProhlášení ČHS: s ČSL hledáme další model spolupráce na bouldrových závodech, ochota nechybí

Zástupci Českého horolezeckého svazu a Českého sportovního lezení se na společném jednání dohodli na dalším postupu v oblasti boulderových závodů. Jejich cílem je najít funkční model spolupráce na pořádání Českého poháru a Českého poháru mládeže v boulderingu vyhovující oběma stranám.

Po sérii článků k tématu výpovědi dlouhodobé smlouvy o pořádání Českého poháru a Českého poháru mládeže v boulderingu, kterou Český horolezecký svaz zaslal spolku České sportovní lezení, upřednostnilo ČHS vzájemné osobní jednání před debatou prostřednictvím novinových článků a internetových diskuzí. Souběžně, neboť se nedařilo s ČSL najít společnou řeč, začal svaz podnikat nezbytné kroky k uspořádání závodů ve vlastní režii. Nakonec se schůzka podařila a nyní pracujeme na možnosti, jak uspořádat závody společně.

Výpověď dlouhodobé smlouvy byla jediným řešením v situaci, kdy se kumulovala řada problémů a nedostatků, které měly stále větší dopad na kvalitu a průběh závodů. Se všemi problémy se závodníci, trenéři a rodiče obraceli na ČHS jako organizaci zodpovědnou za Český pohár a Český pohár mládeže.  Nespokojený byl i generální partner závodů Rock Point, především s kvalitou jeho prezentace. To všechno by se pro příště mělo díky aktuálnímu postupu zlepšit.

Cílem výpovědi nebylo ukončit s ČSL spolupráci, ale zkusit se dohodnout na novém modelu. Předešlá smlouva nedávala potřebné páky na ČSL - na svaz tak padala kritika, za kterou nemohl.

Co by se například mělo zlepšit?

Opakující se chyby v propozicích
ČSL opakovaně zasílalo propozice s chybami, které musel ČHS opravovat a vracet k přepracování. Nejednou zaslalo propozice po termínu – zde neobstojí ani argument s tím, že ČHS pozdě dodal jména rozhodčích a delegátů. ČHS dodával jména obratem po vyžádání ze strany ČSL. Ani v takovém případě jsme se ale nevyhnuli chybám a zpožděním.


Dotace na závody mládeže
ČSL požadovalo zvýšení dotace na závody Českého poháru mládeže, k čemuž došlo počínaje rokem 2017. Svoji kalkulaci navrhlo ve formátu kvalifikace + finále. Ovšem poté, co byla dotace zvýšena, dělalo ČSL závody ČPM včetně nominačních bez finále (a tedy s minimálními náklady nad rámec závodu dospělých).

Trička
ČSL vyžadovalo, aby závodníci lezli v trikách dodaných pořadatelem, což musí pod hrozbou disciplinárního postihu hlídat ČHS prostřednictvím hlavního rozhodčího. Tato trika však ČSL nedodalo všem závodníkům posledního nominačního závodu, takže hlavní rozhodčí by musel postihovat závodníky za chybu pořadatele, což je jednak absurdní, ale také to zjistil až od závodníků. Na finále navíc někteří závodníci dostali trika použitá a špinavá.

Umístění závodů
ČSL při jednání o smlouvě na seriál ČP a ČPM jako jeden z hlavních argumentů použilo to, že všechny závody musí být ve veřejném prostoru. Smlouva byla uzavřena loni v létě a letos hned dva první nominační (a tedy ze sportovního hlediska nejdůležitější) závody byly na bouldrovkách. To smlouva sice umožňuje, ale u takto důležitých závodů to ze sportovního hlediska není dobře.

Pořadí ČPM
ČSL nevyhlásil celkové pořadí seriálu Českého poháru mládeže, který pořádal na základě smlouvy. Navíc argumentoval tím, že ve smlouvě má povinnost seriál ČPM uspořádat, ale není tam napsáno, že musí vyhlásit výsledky. Co jiného by se v rámci pořádání mělo vyhlašovat? Proč s tím v případě dospělých problém neměli a výsledky vyhlásili?

Chybné výsledky
ČSL dlouhodobě zveřejňuje nesprávné výsledky. Např. po posledním závodě v BB opět umístili na svém webu výsledky s řadou chyb - viz obrázek níže. Po opravě v jejich výsledcích dosud (dva měsíce po závodě) zcela chybí nejmladší reprezentační kategorie B (14 - 15 let). Záměna topů a zón, prapodivný parametr zt.


Příklady chybně zveřejněných výsledků (klikni na obrázek pro velké rozlišení



Porušování pravidel
Pořadatelé z ČSL na závodech porušují pravidla, což musí řešit soutěžní činovníci ČHS. Například snaha porušit pravidlo o použití videozáznamu na závodě v Jablonci – pořadatelé nebyli ochotní opustit prostor pro zhlédnutí videozáznamu, přestože ten podle pravidel smí vidět pouze hlavní rozhodčí, technický delegát a hlavní stavěč. Na závodě v Praze porušili zase pravidlo o izolaci, kde bez vědomí hlavního rozhodčího pustili do izolace televizní štáb, navíc v nejméně vhodnou dobu, kdy se závodníci koncentrovali na závod.

Média
Svaz ani hlavní partner nebyli spokojeni ani s publicitou závodů v mainstreamových médiích, kde oproti minulým letům docházelo ke zhoršení podmínek a snížení výstupů.

V současné chvíli tedy všechny zainteresované strany pracují společně na tom, aby se podobné věci již nestávaly a závody byly pro všechny zúčastněné na té nejvyšší úrovni.

Vedení ČHS   [úpravy] 15:25 28.05.2018Tisk 

Reklama:


Související články:
Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Alkazar pravá dolní etáž
Křemílek, 6+
 Databáze cest:
Všechny cesty (143400)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Furosi 6+ Dehetnická Skála
Viva Papa 7b Wilderswil
Normální Cesta I Skály U Trávníku
Krvesajný Pohlcovač Masa 7C+ Ludvíkov (Nad Hřbitovem)
Normálka III Skály U Trávníku
Nově komentované:
Kulhavý 8- Havranka
Michalova 7+/8- Holštejn
Čistá 7- Bechyně
Velká Pardubická 9 Lom Kobyla
Densetsu Soft 7A+ Ludvíkov (Nad Hřbitovem)

 Nově v diskusi:
Re: bouldrovka v adršpachu | Re: bouldrovka v adršpachu | Re: Prvovýstupcovský nýt | Re: Prvovýstupcovský nýt | Re: Prvovýstupcovský nýt | Re: bouldrovka v adršpachu | Re: Prvovýstupcovský nýt | Re: Prvovýstupcovský nýt | ještě další možnosti | Hoj |

 Nové komentáře:
Re: prosim zmazat | Re: Mně nikdo, | Chtělo by to umýt | Re: prosim zmazat | prosim zmazat | Mně nikdo, | Re: Dokud Žid nepřestane prudit | Ano, antisemitismus | Dokud Žid nepřestane prudit | Re: Jak se vám to líbilo? |

 Kde to vře:
ČHS řeší odpovědnost za škody způsobené stavem lezeckých cest (123)
Martin Krasňanský: Indián 8+ na Kalamárce (SR) free solo (105)
Melissa Le Nevé: 1. ženský přelez Action Directe 9a (18)
Adam Ondra #67 (10)
Adam Ondra o sportovním lezení v Show Jana Krause (10)
Adam Ondra #66 (8)
Adam Ondra: Bohemian Rhapsody 11+ (9a+) na Rovišti (5)
Filmy o klasických výstupech ve Verdonu a v Buoux (4)
Vtrulník zachraňoval lezce na Broumovsku (4)
Lucka Hrozová dává boulder za 8A+ jako 4. Češka (4)

 Nově v inzerci:
Praha umělka neděle večer | Statická a dynamická lana | VHT boty | Lezecky La Sportiva vel.40 | druhý konec lana | spolulezec/kyně okolí hradec králové | 9 out of 10 climbers make the same mistake | Lasportiva HYPER GTX | Volné dny/absence | 2 x Tendon Master 7,8 60 m |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 1921 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 764 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 9774 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 1305 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.