LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   V pohodě, když jde skočit na věž, skočíme to i zpátky. Potom dáme další pivka!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
zrušeno? SP Chamonix (FRA) (11.07)
SP Briançon (FRA) (21.08)
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)

Žebříček
Cesty:
11.Lautner 11010
12.Adamovský 10975
13.Pelikán 10912
Bouldry:
11.Švec 10500
12.Vincourková 10375
13.Calda 10225
Hory:
1.Ondrášek 7797
2.Skopec 7114
3.Nikita 6543

Výsledky
Rock Empire Český pohár v lezení obtížnost dospělých a mládeže (27.06)
Mistrovství Amerik (24.02)
O dřevěného Krakonoše 2020 (25.01)

Deníčky
4953 lezců
835605 cest
Nové přelezy:
? 9-
Kinda Kute 9
Hochspannu 9+
Maggi Fick 9-
Kamarát Do 8b+
Eisbär 9-
Stalingrad 9-
Schmetterl 9/9+
Sledgehamm 9-
Kosmodrom 8A

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Boulder bar Točna - Jihlava
V 16 - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Pět dní v Saas Fee

Sraz party ze školy ve Švýcarsku je nádherná myšlenka, ale je fajn, když se narozeninový mejdan spojí s další aktivitou. Jitka byla na kopci jednou, Láďa bude mít premiéru.

Vybrali jsme skupinu Allalin s tím, že Weissmies je v „docházkové“ vzdálenosti, takže plán lze operativně upravit.

Saas Fee

Jiná země uprostřed Švýcarska. Když se zde ubytujete na 2 a více nocí, stáváte se „občanem“ „Republiky Saas Fee“. V rámci „občanského průkazu“ (Bürgerpass) máte možnost využívat zdarma autobusy a lanovky v oblasti - Metro Alpin je třeba jednou zaplatit (jízdenka Metro Plus a upgradovat Bürgerpass), pak můžete i na Mittelallalin kolikrát chcete. Než vyrazíte z domova, ověřte si, v kolik jede první „horolezecká“ lanovka. Jezdí v 6:00, ale my měli smůlu, v 6:00 jela až od soboty dál. To sebere čas potřebný na delší túru. V Saas Fee si uvědomíte ale i další rozdíly proti jiným oblastem: lidé jsou zde vstřícnější, vlídnější, usměvavější, cítíte se tu víc doma a víc v pohodě, než v jiných oblastech …


Místo čtyřtisícovky trek po tenkém ledě

Měli jsem krásný plán na týden. První kopec měl být Strahlhorn. Pak Allalinhorn, když to dobře půjde tak Alphubel, případně Weissmies. Já s Jitkou jsme přijeli dřív, Láďa měl dorazit o den později za námi, Strahlhorn by možná jako svůj první kopec neocenil.
Chtěli jsme si udělat aklimatizační túru, tak jsme nejeli lanovkou na Felskin, jak nám radil kamarád, který to tam má prochhozené, ale zvolili jsme Glacier Trail a s batohy „na těžko“ jsme ostře stoupali od Mattmark See na Schwarzbergschopf 2870 m, abychom pak sestoupili o pár desítek m na ledovec a namířili k místu plánovaného bivaku pod Britannia Hütte. Jenže příjemná představa procházky po firnu se změnila v komplikované překonávání ledovcových louží a potoků na ledovci, do kterého celé dny pere červencové slunce. Přestože jsme šli po značené cestě, místy bylo obtížné jít dál, bylo nezbytné v okolí louží a vodotečí zvažovat každý krok, protože jsme se bořili do mokré břečky a místy se propadali do vody. Přeskakovali jsme a opatrně našlapovali. Cajk. Vypadalo to, že nejhorší máme za sebou. Pak ale přišlo místo, které nebylo moc kudy obejít. Tak jo: odrazit, přeběhnout. Zabořil jsem se hluboko, pleskl sebou do vody a bágl mne přiklepl do mokrého chladu. Rychlý skok ven. Klika, boty jakž takž, ostatní uschne. Jitka to nakonec přeci jen obešla, ale nevrátila se do mojí stopy a když se probořila, hodně si nabrala do pohor. Pak už jsme firn zvládli, ale čekal nás ještě svižně tekoucí potok, který jsme překonali po viklavých kamenech. Pak už celkem klidně dorazíme na morénu pod Britannií. Stavíme stan na firnu. Najíme se. Stmívá se a nastavuji budík na tři ráno.
Ráno zkontrolujeme boty: ještě z nich teče voda. Škrtáme Strahlhorn a znovu usínáme. Budíme se před půl desátou, balíme stan, stoupáme na Britannii a místo čtyřtisícovky zdoláváme 3075 m vysoký Klein Allalin. Dostává se nám nádherných výhledů na okolní kopce i na Mattmark See. Dole je vidět nepatrná tečka našeho zaparkovaného auta.
- Glacier trail v pozdní letní odpoledne určitě příště nezvolíme! Když Ti kamarád radí nechoď tudy, poslechni
- Ověř si aktuální podmínky na infocentru
- Zvaž možnosti a rizika

Z Britannie přejdeme lehkým firnovým terénem na Felskinn a přesouváme se do kempu Kappelenweg, stavíme stan a chystáme věci na další den.


Allalinhorn, Holaubgrat

Jdete na čtyřtisícovku s někým, kdo trochu leze a chce něco víc než nejjednodušší cestu? Vezměte ho na Holaubgrat. Obdarujete ho úžasnými emocemi z nádherné cesty s lezeckými prvky těsně pod hranicí čtyř tisíc metrů. Běžte tam za dobré předpovědi počasí a odměnou vám bude pohled na všechny významné alpské vrcholy široko daleko včetně Matterhornu.
V 7:30 vyrážíme ze Saas Fee, před osmou jsme na mezistanici Holaub a skrz tunel se dostáváme z masivu na ledovec. Sestupujeme a přecházíme k hřebeni Holaub. Stoupáme na něj s několika dalšími dychtivými horaly vedenými horskými vůdci. Na hřebeni doplňujeme energii a tekutiny – flapjacky z ovesných vloček a jonťák. Odhadujeme optimální tempo, abychom nemuseli čekat před podvrcholovým lezeckým výšvihem na vrcholový hřebínek, který je už vyloženě za odměnu. Od vrcholového kříže nádherné výhledy, jenom Matterhorn se nám schovává v mracích. Těsně před zahájením sestupu se konečně ukáže a máme radost; fotíme a jdeme normálkou dolů.
Na Mittelallalinu pivko a azurový pohled na bělostný vrchol.
Weissmies
Podle průvodce jednoduchá túra. Časově by nám Alphubel nevyšel, Weissmies je ideální volba. Láďa půjde na svou první čtyřtisícovku. Dorazil pozdě večer, tak vstáváme s rezervou a ráno se pečlivě balíme, abychom měli rezervní vrstvu, seřízené mačky, …
Pěšky jdeme na lanovku a necháme se vyvézt na Hohsaas. Vystoupíme z lanovky a mám pocit, že jsme jinde, než jsme chtěli být, žádná cesta není vidět ani náznakem, přestože na mapě byla …
Vyrážíme s ostatními. Sestoupíme k ledovci, obujeme mačky, vezmeme do ruky cepíny a postupně stoupáme po objevujícísch se stopách vinoucích se firnem mezi kusy ledu. Sem tam překonáváme trhliny a traverzujeme strmý firn z dálky se zcela nevinně tvářícího kopce. Přemýšlím, jak bude probíhat sestup. Tento terén vyžaduje soustředění a nebude tolerovat chyby. Vystoupáme kolem mohutných séraků do sedla, kde začíná být zima a foukat ledový vítr. Oblékáme péřovky a čepice a vyměňujeme rukavice za silnější. Vystupujeme po dlouhém ale již posledním hřebeni na vrchol a zdravíme se se skupinkou Švýcarů a navzájem se fotíme. Moc nepobydeme, je tu frišno. Jdu poslední, zlehka napínám lano a vybízím k maximálnímu soustředění na každý sestupový krok. V nejstrmějším místě Jitka přede mnou lehne na bok a zapře se mačkami. Nevím, co se děje, ale bleskově zapichuji cepín s přehozenou smyčkou lana až po hlavu do firnu a kontroluju situaci. Jitka vyjela na Láďu, co blbne. „To nic, jen malé škobrtnutí.“ Otáčím se na Láďu: „Podívej se dolů: strmý svah něco přes 45° a hrana, za kterou není vidět. Mohou tam být trhliny.“ „To mohl být průser…“ Pak už každý krok na jistotu.
Dole pivo a ohromené pohledy ke vzdálenému vrcholu.
Láďa odjíždí za rodinou k moři a druhý den dostáváme od jeho ženy sms: Je vyřízený, ale šťastný…

Feechopf místo Alphubel
Po zdolání dvou čtyřtisícovek ve dvou dnech byl plán dát třetí den třetí čtyřtisícovku. Vybrali jsme Alphubel s přelezením hřebínku z Feejoch na Feechopf. Opět v 7:30 lanovkou a metrem na Mittelallalin. V 8:15 jsme byli nahoře. Na schodech od lanovky na terasu Mittelallalinu mám pocit, že nemám nohy. Druhá snídaně – flapjack, už dobrovolně, obléknout výstroj a jdem. Časový plán – Feejoch za hodinu, Alphubeljoch za maximálně další dvě, pak nahoru na Alphubel, dolů na Längfluehütte a stihnout lanovku ve čtyři – ambiciózní ale reálný. Nojo člověk míní, život mění.
Feejoch jsme dosáhli po hodině, výborný čas, navázali lano a vydali se po hřebínku na Feechopf. Dvojkové lezení v úžasné výšce, hřeben místy sotva půl metru široký, pěkná expozice na obě strany. Vzrušující zážitek, když je to poprvé, dech beroucí zábava, ale i psychické a fyzické napětí.  Petr lezl první a přes hroty mě jistil na morál, lezecké kroky nebyly příliš těžké. Skála ale místy připomínala spíš lego, spousta uvolněných kamenů, každý chyt a krok musel být uvážený s potřebnou dávkou respektu a soustředění. Po dvou hodinách lezení s průběžným jištěním jsme konečně stáli na sněhové čepici Feechopf (3888 m), nádherný pocit, že jsme dosáhli vrcholu a lákavý pohled na Alphubel.
A pak mi někdo po cestě dolů do sedla Alphubeljoch vypnul proud… Kdo to nezažil, nepochopí. Asi důsledek nedostatečného příjmu živin – ty Flapjacky jsme s sebou nenesli pro srandu králíkům. Ale já pořád neměla hlad a pak už bylo pozdě. Udělali jsme přestávku, najedli se a místo nahoru na Alphubel jsme šli dolů na Längfluehütte, těžké rozhodnutí,  bylo to tak na dosah. Z hattricku nebylo nakonec nic. Časově by to bylo na hraně. Snad někdy jindy, až lanovka pojede v šest.
Po cestě jsme narazili na „balvany" ledu, zbytky séraku, co se utrhnul včera (to dunění bylo slyšet až na Weissmiesu a teď jsme věděli, odkud to šlo). Následoval komplikovaný sestup mezi séraky a ledovcovými trhlinami, sníh změklý od poledního slunce. Místy jsme cestu museli vymyslet a najít, Po 2.5 hodinách jsme dorazili na Längfluehütte, jedno pivo do každé nohy a dolů lanovkou do Saas Fee.
Poučení – jídlo je v horách stejně důležité jako pití. A když ti parťák řekne, že se bude jíst, tak se bude jíst, i když je to kulinární sebevražda.  A vlastně ty flapjacky nejsou tak špatný. (Jitka)
Procházka kolem rybníka a předvrchol Spechhorn
Zvažujeme, zda dáme ještě kopec nebo nějaký lehký trek. Rozhodujeme se pro procházku kolem Mattmark See obklopeném kytičkami, kopci, vodopády a přiměřeně i turisty. Okruh kolem vody má necelých 10 km, ale cestu zpět si prodlužujeme směrem k Itálii horní variantou přes Tälliboden. Krátce pronásledujeme skupinku důchodců a mně a Pepovi přijde, že trošku sportu navíc by neškodilo. Po jednom kopci nad jezerem po očku pokukuji už od rána. Jana s Jitkou se drží původního záměru povídat si při pohodové procházce. My vyrážíme po louce a přes kameny vzhůru. Cestou se rozhodujeme, který vrchol nás láká. Galmenhorn působil nepřívětivě a Spechhorn mě láká čím dál víc. Je vyšší, než se zdálo, potkáváme sem tam sníh. Taky dospělého kozoroha. Zvědavě, trochu lhostejně a s převahou pána hory si nás prohlížel. Vystoupali jsme na předvrchol do výšky 3077 m, čímž jsme se dostali nad úroveň Klein Allalinu. Čas a obutí právě tak na procházku bylo důvodem se vyhnout vrcholovému hřebínku. Sportovní ambice jsme uspokojili, nastoupali jsme něco přes 900 m. Seběhli jsme dolů a zpestřili si cestu překonáním svižně tekoucího potoka. Někde jsme sešli z cesty a minuli lávku. Pepa zul boty, já překonal potok po čtyřech širokým rozporem. Za odměnu bylo pivko v restauraci u hráze.

   
Skupina Allalin ze Spechhornu


Pepa na Spechhornu


Spechhorn a Galmenhorn


Procházky „kolem rybníka“ je lépe naplánovat předem:
- Galmenhorn, Spechhorn, Ofentalhorn, Jazzihorn
- Nollenhorn
- Monte Moro a dále směr Schwarzberghorn, což vede k úvahám o Strahlhornu Jižní stěnou
No nic, konec úvah. Autobusem do kempu, sbalit stan a opouštíme vlídné Saas Fee. Tady nejsme naposled. Je to krásný region a máme tu nějaké resty …


Pohled na nádherný Allalinhorn při sestupu a pozdrav z Längfluhe hütte…
 


Petr Janda, Jitka Giel, Ladislav Pleva   [úpravy] 08:43 03.09.2018Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 feechopf...10:36:57 03.09.2018
Dik za clanek.

Co jsem to kdy studoval, tak ten Feechopf je mozna mnohem zajimavejsi nez samotny Alphubel. Jestli jsi byl den pred tim na Weissmiesu, tak te Alphubel nemusi mrzet. Dalsi sjezdovka nahoru. Na druhou stranu, mit v Alphubeljochu dost jidla a piti, tak jste tam mohli chvili vegetovat, vic si orazit a nahoru to zkusit. Posledni lanovku byste snad stihli.

Ted googlim ten Flapjack a prijde mi to jenom jako takova trochu lepsi musli-tycinka. Asi lepsi nez tatranka, ale nic moc. To si myslim, ze PowerBar tycky nebo neceho podobneho se najis vic. A chleba s maslem a salamem by taky bodnul.
jx voidodpovědět 
 Re: feechopf...23:39:05 05.09.2018
No ja bych ten Alphubel tak nezavrhoval, pres Rothorngrat je to velmi pekny (z Täschhütte). No a sestup stoji taky trochu zato, kdyz je tam celkem cisty led (a ten tam je celkem casto). Dva cepiny se rozhodne neztrati. Feechopf z Täschhütte je oproti tomu pouze prochazka po ledovci.
Jnoodpovědět 
  Re: feechopf...08:46:55 13.09.2018
Rothorngrat jsem taky jednou studoval, ale nejak jsme se na to s kamaradem necejtili. Jaky to bylo? Myslim, ze pro autory clanku to je obtiznostne nekde uplne jinde.
jx zeroodpovědět 
 Re: feechopf...12:51:44 07.09.2018
Díky za reakci, dost se shodneme :-)
Jandeeodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Pupek
Big ben, 9/9+
 Databáze cest:
Všechny cesty (144500)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Narozeninová Varianta 4 Skály V Údolí Hořického Potoka
Adolfeenovy Ploutve 4 Skály V Údolí Hořického Potoka
Nordkante 5+ Frankenjura
? VIIIa Ostrov
Rozpětí Čápa 8- Skály U Tulešic
Nově komentované:
Big Wall 9- Frankenjura
Grafitti Master 8A Kralupy Nad Vltavou
Grafitti Master 8A Kralupy Nad Vltavou
Kulihrach 6A Zvůle

 Nově v diskusi:
Re: Průvodce | Re: Merino - nadměrné velikosti | Re: Merino - nadměrné velikosti | Merino - nadměrné velikosti | Ztrát snubaku na Čtyřech Palicích | Ztrát snubaku na Čtyřech Palicích | Re: Chamonix | Re: Svatošky - Zámek | Re: foto dne | Chamonix |

 Nové komentáře:
Re: ????? | ????? | Re: Zkus | Re: to znám.. | Re: hezký | Re: i kdyby | Re: to znám.. | Re: Já chci | Re: Já chci | hezký |

 Kde to vře:
Adam Ondra #73 (71)
Video: Tobogán 7+ UIAA, Ludvíkov (48)
Video: Robyn Erbesfield dává v 56 letech boulder za 8A (40)
KOLEMskal (38)
Pád horolezce v oblasti Rabštejnu v Jeseníkách (30)
Adam Ondra #72 (20)
Nejvyšší umělá lezecká stěna na světě vznikla v Kodani (14)
Horolezecký podcast Jana Čaje Šálka s Pavlem Johny Jonákem atd. (10)
Lezci v USA mění názvy cest s rasistickými konotacemi (9)
ČP v lezení na obtížnost Jablonec nad Nisou (4)

 Nově v inzerci:
Hamaka | La Sportiva Cobra 41,5 | La sportiva solution | PÉŘOVÝ SPACÍ PYTEL WARMPEACE EXPLORER 600 Colibri DRY | Lezečky LA SPORTIVA SOLUTION W | Hledám ... | Stěna Smíchoff dopoledne | Rakousko | Statická lana | Chamonix |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 2615 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 1111 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 13199 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 1749 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.