LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Nelez do cesty na kterou nemáš!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Nový průvodce Jižní Moravy
Nové knihy na Lezci
Kletterführer Elbtal

Závody
3. kolo Slánské pohody (16.10)
Sambar Kids Cup (19.10)
Ruzyňská liga pro děti (16.11)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13184
2.Konečný 12906
3.Vopat 11866
Bouldry:
1.Stráník 11653
2.Jungling 11050
3.Novák 10875
Hory:
1.Skopec 7070
2.Zaoral 6973
3.Ondrášek 6891

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4744 lezců
781598 cest
Nové přelezy:
La Prince 8a+
Dis Moi Qu 8a/8a+
Le Syndrom 8a
Les Petite 8a
En Chausso 7b+
Voilla L´É 7b
Les Sumos 7c+
Quand Le B 8a
Fantasmago 7c+
Na Hranici 9

Stěny
9a - Olomouc
HK Ostaš - Police Nad Metují
Fit Studio Jitka - Slaný

Prodejny
Rock Point Hradec Králové - Hradec Králové
Rock Point Outlet Store - Praha 5 - Radotín
Rock Point - OC Olympia - Olomouc 7

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Calpování

aneb lezení na Costa Blanca u města Calp(e)

Španělsko, země lezení zaslíbená. O lezení v okolí města Calp(e) (oba názvy se používají) v srdci Costa Blanca severně od Benidormu se ale až tak moc nemluví, nepíše, snad ani moc neví.


1.díl, TOIX (Serra de Toix 338 m.n.m.)Možná proto, že tu nenajdete úchvatné scenérie hlubokých kaňonů nebo obrovské táhlé jeskyně s vytrvalostními prásky, ale takové normální pěkné lezení, spíše pro pohodáře. Člověk zvyklý viset ve francouzských osmách tuto lokalitu asi rád vynechá. Najdete tu spoustu lezení vícedélek nižších stupňů obtížnosti od stometrových trojek až po mnohasetmetrové výpravné big wally. Stejně tak jednodélky s neuvěřitelnými kapsami, v přísnějších plotnách, a sem tam i nějaký ten převísek po krápnících. To vše dokreslené všudypřítomným mořem, které láká ke smočení po lezení.
Naše putování po okolí města Calpe zahájíme ve sportovních oblastech v okolí městské vilové části Maryvilla. Celá tato městská část je vystavěna na SV svahu kopce, který je celý jednou velkou skálou zvanou Toix. Leze se tu převážně ve dvou sektorech a pak v různých částech mořského útesu.

TOIX OESTEJedná se nejrozsáhlejší sektor na kopci Serra de Toix a v okolí Calpe vůbec. Jak už název napovídá, nachází se na západním svahu celého kopce. Skála je vyjma ranních hodin téměř celý den na sluníčku. Jak už to u moře bývá, pěkně tu profukuje, což může být příjemné v dnech horka, ale protivné ve studených měsících. Rozhodně se nenechte zmást průvodci (i těmi novějšími), které popisují jištění po starých skobách a nutnost používání vklíněnců. Prakticky vše, co jsme lezli, bylo parádně sportovně odjištěné nýty, i v nejlehčích trojkových vícedélkách byly minimálně fixní smyčky v hodinách.


Jakási čtyřka v části Placas Roja, Toix Oeste (hi res)

foto by © Petr Resch


Najdete tu přes stovku cest, z nichž zhruba desetina má 3-5 délek. Cesty (délky) jsou poměrně dlouhé, určitě počítejte se sedmdesátkou lanem kvůli spuštění či slanění. Dvojitá lana se tu nepoužívají, helma je dobrovolná, skála je pevná. Obtížnosti jsou převážně od trojek do 6b. A když píšu trojek, nemyslím tím, že je jedna pro pořádek, ale ty nižší stupně jasně převládají. Nejlehčí vícedélky tu nicméně začínají na čtyřkách. Do většiny vícedélek je možné nastoupit jakoukoli nižší cestou. Pár těžších cest se nachází v části Amphiteater, kde je pět věcí okolo 7b/c převážně v kolmicích a padesátimetrová jeskynní „Cobra“ za 7c. Z vícedélek se dá slanit nebo tak nějak intuitivně sestoupit po hřebeni a pak cestičkou s nataženým fixem dolů.


Čtyřdélková klasika Del plas 5c, Toix Oeste (hi res)

foto by © Petr ReschStopadesátimetrová stěna Toix Oeste (hi res)

foto by © Petr Resch


Za klasiku je považována zejména Del plas (5c, 5c, 3a, 5c), která má dole tolik cest těsně kolem sebe, že možná budete první délku těžko trefovat. Všechno je tam ale víceméně stejně těžké. Ještě lehčí a neméně pěkná je čtyřková Espolón gris (taky až na vrchol). Z jednodélkových cest nelze nezmínit kolmou třicetimetrovku Monkey Wall podél jemných krápníkových struktur za 6c. Nejlehčí cesty se nachází v poněkud níže položené stěně Placas Roja s neuvěřitelnými madly, které přitom neřežou.


Lezení v části Placas Roja sektoru Toix Oeste (hi res)

foto by © Petr ReschLezení vícedélek na Toix Oeste (hi res)

foto by © Petr Resch


Přístup z parkoviště (38.6364803N, 0.0113353E) je mezi dvěma a deseti minutami. Prostor pod skalou je vhodný pro pohyb dětí, do levé části a pod Placas Roja donesete i kočárek.


Vpravo vrchol TOIX, uprostřed nad mořem se vypíná Piňon de Ifac (hi res)

foto by © Petr Resch


TOIX ESTENa opačné straně kopce najdete nádhernou kompaktní desku otočenou k východu. Budete si tu připadat tak trochu jako na vyhlídce na moře a město Calpe s nezapomenutelným třísetmetrovým vápencovým sloupem Peňón de Ifach . Nástupy některých cest v pravé části jsou oklouzané (délka 20-25 metrů, obtížnosti 6a-6c), centrální část je tvořena kolmou a mírně položenou stěnou s cestami 5c – 7a délky 25-35 metrů, levá část nabízí lehčí lezení od trojek, včetně stometrových krasotinek. Jištění nýty, ve vícedélkách (i těch nejlehčích) fixní smyčky, nějaký vklíněnec by se mohl hodit, ale jde to i bez nich. Návštěva se rozhodně vyplatí, pokud výkoností stačíte na lezení v centrální části nebo si chcete užívat ty nejlehčí vícedélky, které si je snad možné představit.


Hannah 6b, Toix Este (hi res)

foto by © Petr ReschGrüne Nr.2 za 6a s olezeným nástupem, Toix  Este  (hi res)

foto by © Petr Resch


Krásná je třeba Hetti (4c, 55 metrů), kde klíčem k úspěchu je prvních pět metrů, famózní třicetimetrové 6b Hannah, Sol y bon tiempo za 6b+ nebo King cucudrulu (7a).


Hetti 4+, Toix Este (hi res)

foto by © Petr ReschKonec dne v Grafic Whore 6c+, Toix Este (hi res)

foto by © Petr ReschToix Este a malý lezec (hi res)

foto by © Petr Resch


Přístup od parkování (38.6307436N, 0.0297083E) mezi jednou až pěti minutami. Pod pravou část dojedete s kočárkem, do levých částí vede pohodlná pěšina pod skalou.

LEZENÍ NA MOŘSKÉM ÚTESUÚtesy nad mořem tu skýtají několik možností lezení. Vždy se jedná o lezení s lanem, DWS se zde nepěstuje. Nejsnadnější možností, jak si užít romantiku lezení deset metrů nad širým mořem je tzv. Magical mystery tour. Z útesu se slaní, poté se dvě až tři trojkové délky traverzuje nad mořem a pětkovou délkou se člověk vrátí nad útes. Bez průvodce (dobrého knižního, viz závěr článku) se neobejdete.


Zátoka Raco del Corv, nad ní Toix Oeste (hi res)

foto by © Petr Resch


Další možností je nádherný skalní útvar „Pirates of the Caribian“. Od parkoviště k „Toix Oeste“ se vydáte pěšky pěšinou asi půl hodiny ke dvěma otvorům v masivu pod nohama, souřadnice: 38.6297714N, 0.0186361E. Odtud slaníte 55 metrů převážně vzduchem do otevřené jeskyně, která tvoří portál vysoký 50 metrů s desetimetrovým stropem. Z police asi deset metrů nad vodní hladinou startuje zhruba desítka cest. My jsme lezli tu nejjasnější linii zpět do děr pro slanění, cestu Parle, která má délky 5,6a+ (spíše 5+) a 6a (délky by šly i spojovat). Bezvadně odjištěné nýty, vystačíte s deseti expreskami a nějakým průsíkem. Velmi příjemné lezení po absolutně čisté skále po oblých madlech. Je to označené jako TOP cesta na Costa Blanca a rozhodně po právu. Ostatní cesty jsou převislejšího charakteru až do 8a, což je numericky nejtěžší cesta na kopci. Sektor i cesta nahoru se dá najít i bez průvodce, útvar dle GPS nebo solidní mapy (otvory ve stropě jsou vidět i na fotografických mapách), v cestě vás povede magnézium a nýty. Lano, kterým jste slanili, se obvykle nechává ve slanění (stačí na jednoducho), pokud bude lezecký problém, ven se jinak nedostanete. Plavmo dotud je to k nejbližšímu výlezu z vody asi kilometr.


Druhý štand v cestě El Dorado 6a+, zátoka Raco del Corv (hi res)

foto by © Petr ReschParle 6a+ s linií slanění z díry ve stropě (hi res)

foto by © Petr Resch


Logisticky nejjednodušší je lezení v zátoce Raco del Corv. Stěna se nachází v nádherné zátoce (škoda těch domů nahoře, muselo to být krásné, když tam nebyly) pod parkovištěm k TOIX OESTE. Vyjít se dá právě z něj nebo z přilehlého městečka El Mascarat. Na západ otočená kolmá stěna zátoky s maximální výškou kolem 80 metrů nabízí desítku cest mezi 6a+ a 7b. My jsme lezli klasiku El Dorado, která vyniká zejména druhou kolmou až mírně převislou pětatřicetimetrovou délkou po pěkných chytech (6a+). Cesta je opět v TOP na Costa Blanca, nám trochu dojem zkazily zavlhlé chyty i několik desítek metrů nad mořskou hladinou. Přitom nepršelo a vysvětlení, proč tady mokro bylo a na „pirátech“ ne, neznám. Očekával bych to spíš obráceně. Lezli jsme to po ránu, možná tedy ranní rosa. Ale i tak: expozice, šplouchající voda, díky které absolutně nic neslyšíte na třetím štandu … Dolů se má slaňovat vlevo od této cesty, my jsme to napálili tak nějak intuitivně nahoru zpátky k parkovišti (15 minut popolézání a terénem). Ještě vzdušnější přímo na hraně útesu je nádherná „Via Missing Link“ za 6b+, která má přes sto metrů, mj. dlouhý traverz nad vodou. Pod hranu je možné dojet i na člunu, ke štandu je natažený fix. Případná nelezoucí část výpravy si skvěle zašnorchluje v zátoce, při štěstí jsou vidět i chobotnice.


Výlez cesty Parle 6a+ (hi res)

foto by © Petr ReschPoslední délka cesty Parle 6a+ se slaněním (hi res)

foto by © Petr Resch


Bohužel nemohu příliš sloužit radami ohledně ubytování v Calpe, neboť my jsme byli u kamarádů. Přímo ve městě jsou kempy, hotely, pronajmout se dají domy či apartmány. V letní sezóně bude ve městě asi hodně čilý ruch, ale jezdit tam v létě je stejně holý nesmyls. Mimo léto se tam dá lézt prakticky vždy, nejpříjemnější na pobyt je samozřejmě podzim, protože moře zůstává dlouho teplé. Strategicky důležitou surovinou jsou víno a dary moře. Z vín dávám tip na Viňa Sol v ceně kousek přes 5€. Ryby a potvory se dají koupit všude. Zajímavá je dražba ryb dole v přístavu každý pátek. Obchody mají v neděli zavřeno.


Lezení na mořem (hi res)

foto by © Petr Resch


K orientaci ve skalách je nejlepší průvodce Costa Blanca, který si nejsem jistý, zda je možné koupit u nás (lze objednat ze zahraničí). Vysloveně zklamáním je pro mě osobně průvodce Roca Espaňa (Band Süd) v němčině a angličtině. Snaží se toho popsat moc a vlastně nepopisuje nic. Kdo má čuch na skálu a pozná, co vyleze, vystačí s mapou a poleze, co se mu bude líbit. To platí i o vícedélkách, terén je velmi přehledný.
A možná důležitá informace na závěr. Skály jsou úplně nebo téměř prázdné (info z poloviny října). Když někoho potkáte, je to maňána. Tak snad to tenhle článeček nezkazí.
(bude ještě jeden díl, přišlo mi to hrozně dlouhé)

Petr Resch   [úpravy] 10:06 25.10.2018Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Díky16:12:27 25.10.2018
za dobrej tip. Někdy se tam vypravím.
odpovědět 

 Pěkné19:38:12 25.10.2018
Vypadá to jako super oblast pro pohodové a pěkné zalezení. Díky za tip.
Pájaodpovědět 

 A co DWS?21:07:17 25.10.2018
Vypadá to nádherně. A co dws jsou tam taky?
Steveodpovědět 
 Re: A co DWS?09:09:56 26.10.2018
Jak stojí ve článku, nejsou.
Petr Reschodpovědět 

 lezeni22:36:53 25.10.2018
Luxusni vicedelky jsou i primo na ten monstrozni utes Penon de Ifach hned vedle Calpe - skoro 300m kolmeho lezeni primo nad morem. Muzu jen doporucit. Jen bacha nahore, rackove jsou nekdy trochu nespokojeni, kdyz jim lezete okolo hnizda... a ze jich tam je :D
 misakodpovědět 
 Re: lezeni09:10:50 26.10.2018
Tak jest, je tam toho hodně, proto jsem to rozdělil na dva díly a tenhle vápencový krtinec bude příště :-)
Petr Reschodpovědět 

 Oblast23:26:58 25.10.2018
Mimo jine je tam spousta oblasti, ktere nejsou v zadnem pruvodci nebo jen v podpultovych publikacich pro mistnaky a i o vikendu tam skoro nikdo neni, jen par mistnaku. Idealni doba na to zajet si tam, nez to otisknou v pristim Rockfaxu a zacnou se tam objevovat masy.
Radekodpovědět 
 Re: Oblast13:12:11 26.10.2018
geniali koment :DDD Jsou tam obalsti o kterych vim jen ja, a jsou bozi, ale nereknu vam kde jsou.... Mozna kdyz pujdete s mistnima na panaka, tka vam toprozradi, ale nesmite to nikomu rict aby tam nelezli davy (a proto to pisu na web any to nikdonikdy nedohledal, a jen jste mi tise zavideli:D )

inac fajn clanecek. diky
xp13odpovědět 
  Re: Oblast09:04:21 29.10.2018
Presen tak, dal jsem ti hint a az tam pojedes, tak ti staci se nekoho zeptat a oni ti povi kde se da koupit mistni pruvodce. Ja jsem ho nekupoval, protoze jsme byli v oblasti jen 3 dny a stacilo nam zeptat se na cesty lidi pod skalou.
Radekodpovědět 

 Díky13:52:26 26.10.2018
...za článek. Konečně něco i pro normální smrtelníky :-) Těším se na pokračování.
odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:

Nepodařený nákres
 Databáze cest:
Všechny cesty (139030)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Transplantace 9- Branické Skály
Kalymnos 6+ Skály Proti Dívčímu Kameni
Světlých Zítřků 4 Skály U Pakosty
Direct 8 Branické Skály
Důchodka 7- Skály Proti Dívčímu Kameni
Nově komentované:
Crescendo 7a+ St. Léger Du Ventoux
Sans Leger Coulées Plombée 7b+ St. Léger Du Ventoux
Piedra Salvage 6b+ St. Léger Du Ventoux
Nom De Bleu L1 7a St. Léger Du Ventoux

 Nově v diskusi:
Re: Foto dne. | Foto dne. | Re: Mačky pro Scarpa F1 | Re: Mačky pro Scarpa F1 | Mačky pro Scarpa F1 | Re: péřový spacák Zlín | Re: péřový spacák Zlín | Výjazd | Re: Bergell- dotaz na znalce | Re: péřový spacák Zlín |

 Nové komentáře:
japonci | Re: Obtížnost??? | Re: Velký úspěch | Obtížnost??? | Zase první. | Re: Ccc | Re: Bumerang | Re: jen tak dal | Re: Bumerang | beh |

 Kde to vře:
Vzdělávání (118)
Krátký film: Klasické pískovcové lezení na Oybině (77)
Jan Kareš má další světový rekord ve shybech: 1198/hodinu (27)
Manažer Adama Ondry Pavel Blažek kooptován do VV ČHS (19)
V Doksech u Kladna někdo narafičil do chytů skleněné střepy (15)
Dať do toho všetko (8)
SP Xiamen (7)
Rock Point ČP a MMČR v boulderingu (6)
Onsajt (5)
Escaper (4)

 Nově v inzerci:
Prodám různé druhy karabin | Statická a dynamická lana | Frendy na denní světlo | bunda MILLET GORE-TEX Paclite, Aerial Jacket, vel. XL | Nové lano Beal Booster 30 m | Nové lano Beal Booster 60 m Safe control | 2 nové poloviční lana Beal Cobra 60 m | Fjallraven Keb Ecoshell | Skinners a expresky | Dálniční známka Švýcarsko |

 Anketa:
Máte enviromentální smutek?
 Nikdy 
 1534 
 Vyjímečně 
 1224 
 Občas 
 1394 
 Často 
 1155 
 Imrvére 
 1165 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.