LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Ježíš von si zpívá? Tak to bude zase tlama jako kráva!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
O dřevěného Krakonoše 2021 (30.01)
PETROHRADSKÉ PADÁNÍ (16.04)
Olympiáda (23.07)

Žebříček
Cesty:
9.Votoček 11375
10.Jeliga 11372
11.Jungling 11163
Bouldry:
9.Vincourková 10453
10.Konečný 10428
11.Skála 10303
Hory:
23.Sedlacek 2457
24.Jansa 2401
25.Bernard 2363

Výsledky
MMČR v drytoolingu (12.12)
Mistrovství Evropy (20.11)
ČP a Mezinárodní MČR (03.10)

Deníčky
5072 lezců
877123 cest
Nové přelezy:
Penurias 8a
Smooth Cri 8a+
El Agente 8a
Smashing M 10-
Kralupskej 7C
Žíla 7C+
Tufa Tirho 7b+
Fixaret 7C+
Caquitas D 7b
The Kessel 8a

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
SAUNA - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Vánoce na Mallorce

Kam pojedeme lézt na Vánoce, jsme začali řešit - jako skoro každý náš rodinný výlet - 14 dní před plánovaným odjezdem. Ceny letenek klesly, počasí vypadalo příznivě, a tak jsme z několika variant zvolili Štědrý den na největším baleárském ostrově  - Mallorce.

Mallorca je samozřejmě oblíbená letní turistická destinace. Mimo letní sezonu je to vyhledávaný cíl silničních cyklistů a to díky celoročně příznivému počasí a kvalitním silnicím. Stejně tak je ostrov ideální místem pro trekking a to díky stovkám kilometrů trailů. Nejznámějším je Drystone Route – 140 km dlouhá trasa severozápadem ostrova. A v neposlední řadě je Mallorca i oblíbenou -i když v Čechách ne příliš objevenou- lezeckou destinací.

Lezení na Mallorce je známé díky slavným DWS od Chrise Sharmy, přesto je na ostrově velké množství oblastí, kde si své najdou všechny kategorie lezců. Lézt se sem jezdí po celý rok, v létě se však dá prakticky provozovat jen deep water soloing. Hlavní lezecká sezona je od podzimu do jara a dle aktuálních povětrnostních podmínek si lze vybrat z celé řady oblastí. Asi nejlepší lezení se nachází v horách na severozápadě ostrova. Oblasti jako Sa Gubia, Alaró nebo Fragel nabízejí všem kategoriím lezců krásné lezení pro teplejší dny. Naopak oblasti u moře na jihovýchodě jako  Cala Magraner nebo Tijuana, jsou díky jižním stěnám vhodnou destinací pro zimní měsíce.  Na nejsevernějším výběžku ostrova – poloostrově Formentor -  je hodně navštěvovaná oblast La Creveta, kde si na své příjdou hlavně lezci pohybující se v klasifikacích do 6c. Pro lezce 7a – 7c+ je nedaleko převislá oblast Xon Xanquete. Obě oblasti jsou díky poloze dost větrné. Variantou pro teplé dny mohou být oblasti na severovýchodě jako Ermita de Betlem.

23. prosince ráno vyrážíme na letadlo do Mnichova a odsud jsme za dvě hodiny v Palma de Mallorca. Přestože se po Mallorce dá pohybovat i autobusem a spát na divoko, pro čtyřčlennou rodinu je v tomto období lepší půjčit auto a bydlet pod střechou, protože počasí může být všelijaké a v noci je chladno. Bydlení jsme zvolili na jihovýchodě ostrova, přístav Porto Cristo. V městečku a jeho okolí jsou nejvyhlášenější DWS, to však nebylo to, co jsme v prosinci hledali.

Štědrý den jsme strávili v oblasti Cala Magraner, 15 minut jízdy od Porto Cristo. Skály se nacházejí v mořské zátoce a jsou lehce přístupné 15minutovou procházkou pastvinami  V levé části je jeskyně, kde se nacházejí cesty 7a - 8a. Jedná se o kratší cesty po krápnících, končící převisem. V pravé části jsou lehčí cesty klasifikace 3-6 a přímo u skal je písečná pláž, takže pro zabavení dětí ideál. Stěny jsou jižní a oblast je vhodná jen pro chladné dny. Tento Štědrý den ovšem chladný nebyl, takže lezení moc komfortní nebylo a vzali jsme za vděk mořem i my.

Cala Magraner


Cala Magraner


Teplé to moc není, ale co by člověk neudělal pro naštvání těch, co koukají, jak doma prší?


Další den vyrážíme jižněji do oblasti Tijuana v Cala Santanyi. Je to krajinově i lezecky velmi vděčná oblast s rychlým přístupem od auta. Je to mořský útes, kde se leze ze širokého plata 2 metry nad mořem, Cesty tu jsou od 5a do 8b, délky 25 m. Klasifikace je dle našeho názoru trochu tvrdší, ale možná je potřeba si na trochu netypické lezení zvyknout. Z lehkých cest je pěkné lezení Tom and JerryChurrito y Pelete, obě za 5. Pro šestkové lezce mohu doporučit technickou Colesterol Party ( 6a+),  Trencaclosques (6a+) nebo docela  svižné 6c Costa Sud. Ze 7áček  nevynechejte 7a Sa Pena a 7a+ Postal Service, obě s problémem až na konci. Cesty Poseidon ( 7b) a Chuteur Fou (7b+)  byly obě dost boulderové, takže jsem byl vděčný za i za AF . Pro děti je zde ráj, na platu pod skalami je díky zvrásnění spousta tůněk a prolézaček mezi balvany. Jedná se o jižní stěnu, protože je ale u moře, příjemně zde pofukovalo. Pár minut od lezení jsou krásné písečné pláže.

Tijuana, sector Den Jaume

Nástup do krásných cest Sa pena a Postal Service


Tijuana – plato pod nástupy

Komfortní nástupové plato


Tijuana – Tom and  Jerry

Majda leze cestu Tom and Jerry 5


Tijuana – Ideál pro děti

Pokud s sebou vezete ratolesti, pod skalami se skvěle zabaví


Možností, jak trávit na Mallorce rest day, je hodně. Na přelomu roku je na ostrově minimum turistů, takže se dá povalovat na liduprázdných plážích nebo se courat po opuštěných místech po celém ostrově. Dobrým tipem na výlet je poloostrov Formentor nebo Ermita de Betlem. Nebo zůstat celý den v posteli :-).

Alaro


Ermita de Betlem


Poloostrov FormentorTop oblasti Mallorky ovšem leží v horách na severozápadním pobřeží ostrova. Sice je to od našeho domečku úplně na druhé straně ostrova ale za hodinku se zde dá dojet kamkoliv. Jedna z nich je skalní amfiteátr Sa Gubia. Výchozí bod do oblasti je snadno dosažitelný s Palma de Mallorca i  autobusem. Následný 30minutový, místy strmý výstup ke skalám vyschlým korytem a „thajskou“ džunglí je už trochu dobrodružnější, ale stojí za to. Sa Gubia se skládá z několika oblastí, kde jsou cesty od 4 do 7c. Je zde i několik vícedélek. My volíme nejlevější sektor – Paret dels Coloms-  kde jsou 30 a vícemetrové cesty sportovního charakteru a několik cest z výběru Top 50. Sektor se také nachází mimo hlavní kuloár, kde občas hrozí pád kamenů. Pro děti to není nejideálnější oblast, protože místa pod skalami nejsou nejkomfortnější. Ty naše ale již lety harcování otupěly. Díky vyšší poloze je oblast vhodná pro teplejší dny, což letošní Vánoce bezpochyby byly. Pro 5-6 lezce můžu doporučit cesty Estriscina (5c) nebo Tia Melis (6a) z výběru Top 50. Ze stejného výběru je v levé části sektoru Si los é no (7a) nebo onsightové 7b po krápníku  -Pasteles de Isabel. Za vylezení stojí i technické Gay Power (7b) hned vedle.  Zajímavá cesta je o stupeň těžší Piňon fijo (7b+), lezení zde ale o dost přitvrdí, takže jsem byl rád, že jsem se soumrakem dobojoval k řetězu. Jinak zajímavě vypadá sektor Cara Oeste – impozantní 100metrová stěna, s poměrně ale dlouhým přístupem. Cesty zde jsou od 7a do 8a. Pro lezce 5-6 je vhodný sektor na začátku vpravo Silicona. Ani jeden jsme ale nestihli.

Sa Gubia - pohled od Paret dels Coloms


Sa Gubia - Zdenka leze…Oblastí minulosti, současnosti i budoucnosti je zde Alaró – dlouhý pás skal nad stejnojmenným městečkem. Byla to jedna z prvních vynýtovaných oblastí na ostrově, bohužel kvůli problémům s přístupem přes soukromé pozemky a neukázněností lezců zde byla tvorba nových cest zastavena a donedávna zde bylo jen malé množství cest a sektorů v porovnání s potenciálem oblasti. Situace se ale zlepšila, proto zde v nedávné době vznikly nové sektory a spousta nových cest, které často ještě ani nejsou v průvodci. Alaró by ale stálo za samostatný zájezd. Příjezd do oblasti je trochu krkolomný a prakticky nemožný bez auta. Z města Alaró vyjedete šest kilometrů po úzké horské cestě, kde se vyhýbáte poměrně velkému množství turistů, a potkat protijedoucí auto je často oříšek. Jste za to ovšem odměněni skalní a horskou scenérií Alara. Oblast je otočená na západ a přístup do jednotlivých sektorů je 20-30 minut. My volíme sektory Chorreras  a Kiko. Dá se zde relativně dobře vegetovat s dětmi. Chorreras je oblast, kde jsou vyhlášené perly po krápnících od 7a do 8a. 30metrové Cesty Buf! (7a) a To pa ti (7a+) patří právem do Top 50 a byla na ně fronta. Některé cesty zde ale byly proteklé. Navazující sektor Kiko je super alternativou pro výkonnostně nesourodé páry. Je zde asi 10 cest, které vesměs začínají 28metrovou plotnou (4 – 6c) a pokračují dalším 30metrový mírným převisem 7a-8?. Druhé délky jsou relativně nové a občas tam něco může uletět. Ne všechny jsou v průvodci.

Alaró

Oblast Alaró je dlouhý pás skal, jejichž potenciál ještě nebyl vyčerpán


Chorreras

Sektor Chorreras nabízí několik etalonů lezení po krápnících


Kiko

Majda v prvních délkách oblasti Kiko


Kiko

Kiko nabízí až 60metrové cesty 7a – 8 ??Více sektorů ani nových oblast již už bohužel nestíháme a Silvestra trávíme na cestě domů. Tak někdy příště.

SilvestrAsi nejlepší průvodce na sportovky je od vydavatelství Rockfax  - Spain: Mallorca Sport Climbing and Deep Water Soloing. Dobře jsou zde popsané přístupy včetně GPS souřadnic  parkovišť. Dobrým vodítkem pro výběr cest je selekce Top 50, které si rozhodně stojí za to vylézt. Na samotné DWS je Španělsko: Psicobloc Mallorca od vydavatelství Desnivel. Oba i další jsou k dostání mimo jiné na www.lezec-shop.cz

Otik   [úpravy] 10:11 03.01.2019Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Reportáž z Malorky12:15:41 03.01.2019
Parádní článek Otíku. Láká mě se tam ještě podívat. Znovu oprášení oblasti Alaro je hodně zajímavý a Cara Oeste taky je stěna s potenciálem pro parádní cesty. Do Fraguel jste se asi nestihli podívat, ale tam asi žádný nový vývoj není.
 jirkasodpovědět 
 Re: Reportáž z Malorky15:28:39 03.01.2019
Vyvoj tam probiha hodne rychle. Ale hlavne to co je v tistenych pruvodcich jsou vicemene jen jednodelky. Spousta novych vicedelek a vubec celych oblasti v pruvodci vubec neni a je bud potreba na ne nejak nahodne narazit nebo komunikovat pres mistnaky. Mrkni treba sem https://bit.ly/2R9eJMs, tohle je stena kterou jsem jen nahodou rozpoznal. Je to kousek od proflakle oblasti u Alaro a je tam nekolik hezkych vicedelek i v nizsich cislech nez to co je na videu. Vtipne je, ze ne nikde nedoctes co je to vlastne za oblast nebo jakej je tam proistup. Mam pocit ze je to zamer...
Radekodpovědět 
 Re: Reportáž z Malorky16:40:08 03.01.2019
Ahoj Jirko. Fragel jsme nestihli. Těším se na článek o Chorvatsku :-)
Otikodpovědět 

 Otazka20:21:22 03.01.2019
Ahoj, nebyli jste v oblasti Sa Gubia 27.12?
Bobešodpovědět 
 Re: Otazka09:45:08 04.01.2019
Ahoj. Jo, myslím že 27 jsme tam byli. Lezly vedle nás dvě odvážné slečny z ČR
Otikodpovědět 
  Re: Otazka11:54:59 04.01.2019
Jo ty si pamatuju nechávaly pytel v 6a v jeskyni. Nezamýšlel ses někdy nad tím, proč některým lidem (nelezcům) lezci poměrně vadí? Jestli to nebude taky tím, že místo aby v klidu lezli a užívali si přírody, tak po sobě řvou a baví se tím jaká krásná ozvěna se ozývá z údolí. Byl jsem na druhé straně oblasti a ten řev po dvou hodinách už moc příjemnej (už kroutili hlavou i němci vedle nás). Kdybych se takhle choval v Ostrově nebo na Prachově, tak mi tam spíš dojde dát někdo z místních po rypáku než cokoliv jinýho.
Bobešodpovědět 
   Re: Otazka20:20:49 04.01.2019
No my přišli bud pozdě a nebo jsme nic neslyšeli, protože jsme byli v tom nejlevějším sektoru. Takže jsem se nad neoblíbeností lezců nezamýšlel (-:
Otikodpovědět 
    Re: Otazka10:32:24 05.01.2019
To je zvláštní. Když jsme ve tři odcházeli, tak byly v tom sektoru vedle těch holčin. Taková rodinka dvě děti nějací dospělí a nešli přeslechnout...
Bobešodpovědět 
     Re: Otazka23:32:24 05.01.2019
Tak jste si to meli rict primo tam, ne? :D
Radekodpovědět 
      Re: Otazka11:14:54 06.01.2019
Ne, vzdy je lepsi pockat a sdelit to v diskuzi na lezci, prece!
odpovědět 
      Re: Otazka16:07:21 06.01.2019
A v čem bych byl pak jinej, když bych řval přes celý údolí zpět?
Bobešodpovědět 
       Re: Otazka18:34:58 06.01.2019
No Bobši, evidentně jsem nepochopil skrytou ironii původního dotazu. Do skal a do hor jezdím už 30 let a asi každý kdo mne zná ví, že nemám potřebu se přeřvávat s ozvěnou nebo se chovat nějak hlučně. Samozřejmě, pokud člověk sebou do skal bere děti, nějaký rozruch kolem toho vždycky je a bude. Leč zase - každý kdo nás zná ví, že naše děti jsou relativně vycvičené a ve skalách žádný extrémní binec nedělají. Jezdíme s nimi - krom jiného - i do Prachova, Ostrova, Labáku a Ádru a do rypáku nedostali. Takže, abych odpověděl na původní dotaz – o důvodech, proč můžou být lezci neoblíbeni u nelezců se dá filozofovat celý večer, já bych ale řekl, že braní děti do skal je důvod marginální.
Otikodpovědět 
        Re: Otazka09:04:20 07.01.2019
Byl jsem teď ve Frankenjuře svědkem příchodu jedné severské rodiny se dvěmi dětmi. Přišli do sektoru, kde kromě nás nikdo nebyl. Chovali se velice tiše, dokonce i dospělí si spolu jen šeptali. Z mého uživatelského hlediska to bylo hrozně moc fajn, sám jsem celkem tichý člověk a měl jsem klid na lezení, byl jsem příjemně překvapen. Nicméně, dotázal jsem se sám sebe, jestli to náhodou tak trochu nebrzdí děti v jejich rozvoji?

(To je jen taková nóta, Vaší diskuse se to zřejmě nedotýká.)
hulakodpovědět 
         Re: Otazka14:18:24 07.01.2019
Mlatit a vsechno jim do tech hlav namlatit. To je zaruke nejrychlejsiho rozvoje.
odpovědět 
         Re: Otazka15:45:54 07.01.2019
Deti se rozvinou jinak a mozna jim naopak trochu pokory a ziskivani citlivosti ke svemu okoli v rozvoji i pomuze.
odpovědět 

 Vánoce18:02:02 04.01.2019
Paráda!
odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Mišja peč
Oktoberfest, 8a
 Databáze cest:
Všechny cesty (148603)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Smooth Criminal 8a+ Irdum Irxaw
Lonely Boy 7a Irdum Irxaw
Variante De Entrada 7a+ Arico Abajo
Jindrův 3 Rybníček
Babylon 7b+ Planeta Zarza
Nově komentované:
Vyhozené Kopýtko 5A Držková
Traverz Franty Péráka 6A+ Držková
Zagorka 7A/7A+ Harasov
Zagorka 7A/7A+ Harasov
Bílá Garda 8A+ Vyhlídková Skála

 Nově v diskusi:
Re: Chytač snu | Re: Chytač snu | Re: Lezeni praha | Lezeni praha | Re: Zemřel Jan Chvála | Re: Chytač snu | Zemřel Jan Chvála | Re: Chytač snu | Re: Chytač snu | Re: Chytač snu |

 Nové komentáře:
Re: Klára | Cringe | Re: Je to trochu jinak | Je to trochu jinak | Nevkus | netopyri vezicka... | Re: Klára | kuličkové ložisko | RIP | Hozna Chvála |

 Kde to vře:
Po pádu laviny v Jeseníkách zahynul skialpinista (109)
Nirmal Purja: na K2 jsem vylezl bez podpůrného kyslíku (31)
Video: Martin Stráník přelézá nový boulder 8B+ za chumelenice (28)
Video: Mníchove skaly - Čupiaci tvor (22)
Nepálci oznámili 1. zimní výstup na K2, dosud v zimě nezlezenou (18)
Kolem Skal! - 14. Štramberk (17)
Video: Pády do vlastního jištění (17)
Kolem Skal! - 15. Adršpach (13)
Film ZAFION: Hore zdar 2021 (11)
Adam Ondra: zamyšlení nad etikou lezení s nákoleníky (8)

 Nově v inzerci:
Lezečky SCARPA - INSTINCT | Hledá se skialpinistka. | Ideální protejšek | skialpinistické lyže | Warmpeace Viking 600 | skialpová parťačka | Skialp set | Horolezec | SCARPA MAGIC | Péřový spacák |

 Anketa:
Chcete se nechat očkovat proti Covidu?
 Ano, co nejdříve to půjde 
 127 
 Ano, pokud to bude nutné 
 50 
 Ještě jsem se nerozhodl 
 29 
 Rozhodně ne 
 62 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.