LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lezec který nepadá, leze pod své možnosti.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Kletterführer Elbtal
Ostravský křest knihy Navždy první
Nové průvodce světových oblastí na Lezci

Závody
Flash Boulder Cup - Junior (21.09)
3. kolo Slánské pohody (16.10)
Ruzyňská liga pro děti (16.11)

Žebříček
Cesty:
42.Mikosik 10122
43.Zaoral 10075
44.Paprsek 10070
Bouldry:
42.Vincourková 8759
43.Jurečka 8750
44. 8703
Hory:
20.Zach 2660
21.Špás 2592
22.Nehasil 2588

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4715 lezců
770303 cest
Nové přelezy:
Interfréqu 8A
Musclorine 7C
La Dance 7B+/7C
Maggi Fick 9-
Spirito In 8A+
Natural It 7C+
SuperSuper 8A
Super Nova 7C/7C+
Conan 7C+/8A
Ungelichte 8A+

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
V 16 - Plzeň
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point OC Olympia - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Pohádka o jednom mrazivém flashi

Bylo nebylo, kdesi na předalekém severu zmítaném krutými vichry, bičovaném sněhovými vánicemi a hlubokými mrazy, se rozprostíralo malé království jménem Rjukan.


V tomto království se nacházela spousta ledů, na které jezdili udatní rytíři z celého světa, aby si dokázali, že za něco stojí a poměřili tak své síly s přírodními živly. Mimo mohutné zmrzlé vodní masy zde bylo i několik cest mixových, které byly o něco zákeřnější, protože od svých pokořitelů vyžadovaly už i nějakou techniku, a nejen hrubou sílu a vytrvalost, jak tomu bylo v případě ledopádů. Královnou rjukanských mixů byla nenápadná převislá linie v údolí zvaném Krokan.


(hi res)

foto by © Filip Zaoral(hi res)

foto by © Filip Zaoral


Tato dvaceti dvou metrová převislá kráska uchvátila jistě nejednoho příchozího svou vyzývavostí a ladností směru. Málo kdo se však o ni opravdu pokusil, protože mimo fyzické kompetence nutné k jejímu získání, byla zapotřebí i značná dávka morálu. Klíčové kroky totiž probíhaly po zapnutí posledního fixního jištění a hrozil pád na předskalí či dotek se zemí. Mnoho chrabrých bojovníků raději smutně odcházelo a o královnu se vznešeným jménem Fission se ani nepokusilo.


(hi res)

foto by © Filip Zaoral(hi res)

foto by © Filip Zaoral


  Jednoho dne však do království zavítal nezkušený a dalo by se říci téměř začínající zimní bojovník, který však měl před ostatními jednu nespornou výhodu. Nebál se a byl ochoten podstoupit nemalý risk, aby si své místo slávy vydobyl. Na začátku své severské poutě zdolal mnoho ledových velikánů, kteří mu dodali kopu odvahy a motivace. Úspěšně dokonce svedl boj s pánem všech ledů, s Liptonem. Jeho tři délky prostoupil s čistým štítem. Každou noc se vracel do svého plátěného útulku, aby zde přečkal období tmy a připravil se na následující dny, kdy se pouštěl do nových a nových bojů, ze kterých vyšel vždy jako vítěz.


(hi res)

foto by © Filip Zaoral(hi res)

foto by © Filip Zaoral


S nabitými zkušenostmi se po několika dnech odvážil nakouknout do bájemi opředeného Krokanu a poodhalit tak poslední část zdejší severské skládanky, aby se stal nesmrtelným ledovým bojovníkem a jeho jméno se dostalo až k bohům do samotné Valhally. Ze začátku se mu dařilo, ledy padaly a náš hrdina se pouštěl do těžších a těžších kousků. Pak to ale přišlo. Souboj s čistě skalním Energizerem mu trval dva dny a nesčetněkrát to vypadalo, že už už prohraje a bude tak muset odjet s hanbou. Energizer na něj vytáhl všechny své zbraně. Měl navrch hlavně svou převislostí a zákeřností jednoho kroku, který náš hrdina ne a ne rozklíčovat. Zmáhán bojem stáhl se ledoborec do ústraní, aby si odpočinul a připravil se na finální zteč. Vsadil vše do jednoho pokusu a povedlo se. Energizer byl poražen.


(hi res)

foto by © Filip Zaoral(hi res)

foto by © Filip Zaoral


  Takto připraven stanul posledního dne své severské epopeje pod Fission. Její lákavý převis ho vábil a přímo si říkal o to, aby to alespoň zkusil. Věděl však, že má pouze jednu možnost, jeden výpad, jeden pokus. Musel vše nejprve dobře promyslet a nachystat. Kolik bláhových si před ním už z horlivosti a zbrklosti vylámalo zuby? Poslal tedy na průzkum nejprve svého přítele, který po necelé hodině boje, kdy královna s přehledem zvítězila, však stanul na jejím vrcholu a odkryl našemu hrdinovi všechny zákeřnosti a taje, které byly pro přelez naprosto klíčové. Namotivován až k prasknutí začal tedy smělý bojovník svůj pokus. První metry překonal ještě beze zbraní. Třetí i klíčové čtvrté jištění cvakl bez jediného zaváhání. Věděl, že boj teprve začne, a tak zbytečně neváhal a vyrazil do útoku.


(hi res)

foto by © Filip Zaoral(hi res)

foto by © Filip Zaoral


Ze špatného spoďáku zaútočil na velkou lištu, na které jeho přítel provedl janiro a pokračoval dál. Náš dobrodruh však využil své schopnosti patování a pro něj velmi těžký krok přes janiro tak dokázal kompletně vynechat. Dostal se tedy do místa, ze kterého mu chyběly tři velmi nejisté kroky do police a odpočinku, ale zároveň zde už hrozil nepříjemný a hluboký pád. Fixní jištění totiž skončilo a možnost sebezajištění cesta neumožňovala. Několikrát se zoufale pokusil o další nejistý krok, ale vždy se s neúspěchem musel vrátit do původní pozice. Sil rychle ubývalo a náš přítel věděl, že takto to dál nejde. Našel v sobě tedy poslední zbytky energie, koncentroval se jen na jeden jediný okamžik a vyrazil. Buď anebo. Povedlo se, dosáhl kýžené police, kde se zajistil za přítelem nachystané jištění a začal odpočívat. Střídavě vyklepával obě laktátem nalitá předloktí, snažil se do plic nahnat životadárný kyslík. Věděl, že ho čeká poslední těžký a dlouhý krok. Cesta k vrcholu byla stále otevřená. Po myriádě chvil vyrazil. Strojově vykonal přítelem vyrazené kroky, zapnul dvě pochybná jištění. Byl pod posledním rozhodujícím krokem. Zhluboka se nadechl, chytil svou zbraň nejvýše, jak mohl, nastoupal na neznatelné stupy a natáhl se. Už už slyšel, jak se mu severská královna směje a jak působí svou nemilosrdnou gravitací, když v tom, zcela zázrakem, se jeho zbraň vzpříčila v té nejnemožnějším poloze a on krok dovedl do zdárného konce. Téměř bez dechu a naprosto mimo své tělo a duši provedl poslední tři lehké kroky, aby s totálním vyčerpáním zapnul poslední a vítězné jištění. Bylo dokonáno. Dílo se povedlo.


(hi res)

foto by © Filip Zaoral(hi res)

foto by © Filip Zaoral


Hrdinu zalila euforie a bezprostřední radost. Věděl, že takových chvil si musí vážit a že se za jeho život už mockrát opakovat nebudou. To, v co na začátku své poutě ani ve skrytu duše nedoufal, se stalo skutečností. Domů odjížděl zcela naplněn, ale zároveň s neskutečnou pokorou. Věděl totiž, že se nad ním bohové smilovali a že mu pro jednou dovolili nahlédnout do světa opravdových velikánů.


(hi res)

foto by © Filip Zaoral


  A tak končí náš příběh o jednom bláhovém cestovateli světem, který měl více štěstí než rozumu. Kdo ví, třeba se na něj ještě někdy usměje a pootevře svá vrátka.

Filip Zaoral   [úpravy] 21:06 13.03.2019Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Je to strašný22:21:54 13.03.2019
Když jsem viděl ty fotky, které článek předběhly s tím, že je v přípravě, tak jsem se dost těšil. Ten naivní sloh žáka základní školy je ale tristní. Dočíst jsem to nedokázal. Myriády chvil nebo zákeřnosti na každém kroku, či začít odpočívat... to je na Magnu literu.
o..odpovědět 

 Výchova lezců na Moravě 22:44:18 13.03.2019
Autor je ten, co v Krase leze pres zakazy a tak? Ten sympaťák, co vse dela spravne?
Čendaodpovědět 
 Re: Výchova lezců na Moravě 11:19:20 15.03.2019
Jojo, to je to pako, které patří nakopat do řiti.
odpovědět 
 Re: Výchova lezců na Moravě 11:19:26 15.03.2019
Jojo, to je to pako, které patří nakopat do řiti.
odpovědět 
  Re: Výchova lezců na Moravě 13:32:11 15.03.2019
Borci to si plete je to čobol...
odpovědět 

 Špatný pokus o výhru22:54:18 13.03.2019
Tak tohle je dobrá. To na lano nebude.
odpovědět 

 .23:05:15 13.03.2019
je to psycho že se vždy ale vždy najde někdo, kdo všechno musí prostě nějak zhejtovat.. vždycky mi jdou na mysl 2 otázky: 1) dokázal bys mu (autorovi) říct takhle do očí?takhle jak si to napsal? 2) zkusil si někdy někomu něco pochválit? ne to co se ti nelíbí, to ne.nemusíš se přetvařovat. Ale nevím jestli je prostě dobré, furt na všecko nadávat. Podle mě v tomhle případě nemá smysl psát třeba nic, ne? Stejně to nikoho nezajímá, jestli se ti to líbí nebo ne. Nebo myslíš že jo? Samozřejmě je to tenhle případ. Konstruktivní kritika je v pohodě. Tohle v pohodě podle mě není, prostě jen potřebuješ někoho shodit.. není to fér, kor takhle přes internet..
.odpovědět 

 .23:10:18 13.03.2019
a ještě jedna věc - když někomu něco pochválíš, je to dobrý pocit. jak pro tebe, tak pro něj. Znáš to ne? když ti někdo řekne, jo ty jo, tohle se ti povedlo! zahřeje.. když se ti článek nelíbil ale vlastně tě myslím ani nijak neurazil, tak je podle mě lepší nepsat možná nic.
.odpovědět 
 Re: .05:23:46 18.03.2019
...
Ytodpovědět 

 krása23:50:31 13.03.2019
Jedním dechem jsem to přečetl.Dík.
kesonodpovědět 

 Hezký07:11:51 14.03.2019
Je to dobrej článek, hezky napsaný. Ze zajímavýho lezení. Díky Filipe
Jirkaodpovědět 

 Mateřídouška08:04:44 14.03.2019
Tak to se nedá číst, napsáno tak max. pro 5-ti letý děti
Danodpovědět 
 Re: Mateřídouška08:36:03 14.03.2019
Ale vždyť lezci jsou takový děti. Mě to přijde jako jednoduchý stylisovaný popis, ale s pěknejma fotkama. Za ty dík.
Jirkaodpovědět 

 Článek ujde08:37:26 14.03.2019
ale chválím pěkný fotky. Lákavé.
Steveodpovědět 

 ego10:13:06 14.03.2019
Fotky nádherný, moc jsem se těšil na hezký článek o ledech. Škoda, že z toho hrozně stříká tvoje ego. Styl vyprávění vem čert, to si určitě svoje příznivce najde, ale vynechal bych tam to "adorování" hrdiny, to mi přišlo hrozný.
Martinodpovědět 

 Hezkej výkon a originální podání20:23:44 14.03.2019
Gratuluju k super výkonu! Podání je dost originální a za mě dobrý :) Je to jako při slohové na střední, jeden učitel by dal za 5, druhej za 1 a já jsem ten druhej, jak za sloh, tak za horolezeckej vykon!
Mrkvaodpovědět 

 parodie?21:51:52 14.03.2019
Prosím, nedokážu posoudit- je to fakt těžký nebo to je parodie jako příhoda v Tatrách? Z fotek to vypadá na easy ride, ale ledy nelezu...
nesmrtelný blázenodpovědět 
 Re: parodie?09:34:41 22.03.2019
Je to docela těžké, easy ride vypadá jinak.
Karelodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Futurama, 7+/8-
 Databáze cest:
Všechny cesty (137680)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
13 A 8/8+ K
Salerno 7- K
30 H 7+/8- K
Interfréquence Tellurique 8A Fontainebleau
Musclorine 7C Fontainebleau
Nově komentované:
Festival Experimentální Kultur 8A Ostaš
Odyseova Cesta 8 Hlubočepské Plotny
Odyseova Cesta 8 Hlubočepské Plotny

 Nově v diskusi:
Re: Tragicka nehoda v Alpách | Re: Tragicka nehoda v Alpách | Re: Tragicka nehoda v Alpách | Re: Tragicka nehoda v Alpách | Re: Tragicka nehoda v Alpách | Re: Tragicka nehoda v Alpách | Re: Tragicka nehoda v Alpách | Re: Tragicka nehoda v Alpách | Re: Tragicka nehoda v Alpách | Re: Řež |

 Nové komentáře:
Re: Rischat je prostě borec | Fantazie! | Re: Pocasi na iOS? | Re: MS | Re: Pocasi na iOS? | Bouřky | Re: dotaz na znalce | Re: Rischat je prostě borec | Re: Kombinace | Re: Trojboj jen jako test |

 Kde to vře:
MS v lezení: kombinace - muži - finále (102)
MS v lezení: kombinace s nominací na olympiádu: muži kvalifikace (96)
Pád na Rovišti (40)
Blesky v Tatrách zabily 5 lidí včetně jednoho Čecha (17)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 27 (15)
MS v lezení: kombinace - ženy - finále (14)
36. ročník Fesťáku začíná dnes v Teplicích nad Metují (3)
MS v lezení - rychlost (1)
Silikonem poškozené skály (1)
Klára Kolouchová: vylezla jsem na K2 (1)

 Nově v inzerci:
Hledám parťáka na 5BV | Rábl fest (11.10 - 13.10) | lezení na jihu | Lezení Ostaš | Partak do hor | expediční věci | POSTROJ EXOFIT NEX 1113901 | Prodám kotvu a karabinu | Prodám různé druhy karabin | Statická a dynamická lana |

 Anketa:
Kdo je zodpovědný za poškozená přístupová lana?
 ten kdo ho instaloval 
 871 
 správce oblasti 
 723 
 obec - město 
 848 
 nikdo - na vlastní nebezpečí 
 901 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.