LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Uwaga lina!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Pískaři jsou zpět!
Nová kniha Medaile na chvíli o olympijském příběhu Adama Ondry
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové

Závody
SP Wujiang (22.09)
MČR v bouldru (22.09)
evropská olympijská kvalifikace v bouldrech a obtížnosti (27.10)

Žebříček
Cesty:
37.Kubíček 10047
38.Svoboda 10034
39.Hebelka 10032
Bouldry:
37.Měřička 8753
38.Zaoral 8675
39. 8675
Hory:
1.Groš 8514
2. 8223
3.Mrklovský 7884

Výsledky
Evropská olympijská kvalifikace rychlost (15.09)
SP Koper (08.09)
EP obtížnost Bologna (02.09)

Deníčky
5466 lezců
1064273 cest
Nové přelezy:
Spalla Che 8a
Mort Aux C 7b
Gladiator 7b
Glücksfabr 9
Troublemak 10-
Vzpomínka 9+/10-
Kostelecká 9
Fénix 9+
Inkvizice Xb
Ostrov Pok Xb

Stěny
V 16 - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Adam Ondra a Eliška Adamovská zazářili na Mistrovství Evropy

a probojovali se do finále kombinace!

Mnichovské Mistrovství Evropy ve sportovním lezení je v polovině a již nyní máme na českém kontě úžasné úspěchy v podobě dvou medailí od Adama Ondry a skvělých finálových výkonů Elišky Adamovské.

Nejočekávanější část Mistrovství Evropy v Michově je za námi. Čeští reprezentanti se v nabité evropské konkurenci porvali o co nejlepší výsledky v obtížnosti a boulderu a rozhodně se bylo na co dívat.
ADAM ONDRA


O medailové zážitky se postaral kdo jiný než Adam Ondra! Ačkoliv závodní přípravě se letos příliš nevěnoval a krátce před Mnichovem prodělal covid, jeho výkony byly již tradičně skvělé. Adam byl jedním z mnoha závodníků, které čekala účast v obou kombinačních disciplínách - boulder a obtížnost, což znamenalo několikadenní závodní maraton bez odpočinku. V kombinaci s horkým letním počasím šlo o opravdu fyzicky náročnou výzvu, ve které Adam obstál na výbornou.Adam bere bronz v boulderu!

Jako první ho čekala kvalifikace v boudleru, kde se na pěti boulderových problémech poměrně hodně topovalo. Adam se prošel prvními třemi jakoby nic a na dalších dvou dosáhl jedné zóny, což mu vystačilo na bezpečné postupové 13. místo. Ačkoliv se divákům může zdát, že Adam často během časového limitu ztrácí čas postáváním pod stěnou, jde o pečlivě promyšlené rozvržení času a naplánování takového množství pokusů, aby co nejvíce pošetřil sílu a kůži, která se právě v takto nabitém závodním programu rozhodně hodí.

To, že 13. místo není nic pro Adama, dokázal v semifinále, kde předvedl  bezkonkurenčí výkon, který ho do finále poslal ze suverénního prvního místa! Vzhledem k tomu, že stavěči tentokrát své snažení poněkud přepálili, závodilo se v podstatě jen na dvou lezitelných boulderech ze čtyř. Ačkoliv ve třetím boulderu si Adam na rozdíl od většiny závodníků neškrtl a nezapsal ani zónu, top v prvním a ve druhém boulderu, který se podařil jen jemu, mu stačil na jasnou první pozici!Ve stejném duchu, takřka nelezitelných boulderů, se neslo i finálové kolo, kde opět rozhodovaly jen dva bouldery a množství pokusů. Už na první pohled bylo jasné, že tento set boulderů, není narozdíl od těch semifinálových, absolutně Adamův styl a tak i konečný výsledek bronzového třetího místa považujeme za velký úspěch, na který může být Adam i my právem hrdý! GRATULUJEME!„Na téhle sadě boulderů jsem se nemohl umístit lépe.
Pro jedničku a hlavně pro čtvrtý boulder jsem se prostě nenarodil.“
Zlatý Adam v obtížnosti!

Dny, kdy se závodilo v boulderu byly proloženy jednotlivými koly v obtížnosti, tedy Adamově dominantní disciplíně. I zde se stavěči poměrně rozvášnili a připravili závodníkům náročné, ale lezecky i divácky velmi atraktivní cesty s neobvykle boulderovými pasážemi.

Adam nastupoval do kvalifikace v perfektní fyzické kondici a hned v první cestě zapsal spolu s dalšími pěti závodníky top, ve druhé předvedl nejlepší výkon spolu s Němcem Megosem, se kterým se tak podělil o první postupovou příčku.Skvělá podívaná nás čekala také v semifinále, kde řada problematických míst shazovala závodníky postupně takřka v celé délce cesty. Adam se spolu se Španělěm Lopézem a Slovincem Potočarem probojoval do headwallu, kde je přelezl jen Němec Schubert. Adam, vzhledem k výsledku v kvalifikaci, postoupil do finále z úžasného druhého místa!Ačkoliv předvedl skvělý výkon, tři dny lezeckého zápřahu se na Adamově fyzické kondici značně podepsala a do finále tak nastupoval se smíšeným rozpoložením. Skvělá atmosféra mnoha tisícového publika na mnichovském Königsplatzu ale dodala chybějící sílu, a tak bylo ve finále opět na co koukat! Osmička nejlepších závodníků předvedla úžasné výkony, kterým dominoval Adam Ondra a slovinský závodník Luka Potočar. Ti si dolezli pro shodný výsledek 37+ a vzhledem k umístění v semifinále, kde měl Adam lepší pozici, obsadil zlato!„Po semifinále bych nevěřil, že budu mít sílu vyhrát.
Byl jsem úplně zničený, bolel mě každý sval v těle.
Bylo to těžké. Ale finále mi fakt sedlo. Šel jsem na to
bez strachu, prostě jsem si proto šel. A stačilo to na zlato,“
<'center>

Děkujeme jedinečnému Adamovi za vše, co pro tento sport, jeho popularizaci a rozvoj dělá!


ELIŠKA ADAMOVSKÁ


Eliška Adamovská je především v posledních dvou letech často skloňované jméno. V českém sportovním lezení prozatím nemá konkurenci a stále častěji se prosazuje na světové scéně, kde jí nyní již řadíme mezi naprostou špičku, To opět dokázala také svými výkony na Mistrovství Evropy, kde se v obou disciplínách porbojovala do finálových kol, mezi hrstku nejlepších evropských závodnic.Eliška si dolezla pro 6. místo v obtížnosti!

Eliška přijela do Mnichova se skvělou formou, kterou hodlala prodat právě ve své dominantní disciplíně - lezení na obtížnost. Tvrdou a poctivou přípravu zúročila hned v kvalifikaci, kde na extrémně náročných cestách, které se podobně jako u mužů vyznačovaly neobvykle boulderovou povahou, podala skvělé výkony. Ačkoliv sama měla ke svému lezení drobné výtky, s postupem z 9. místa mohla být naprosto spokojena.V semifinále si musela Eliška poradit s opravdu seriózní konkurencí plnou zvučných lezeckých jmen a bylo jasné, že prosadit se mezi osmičku finalistek nebude jednoduché. Eliška ovšem bojovala jako lvice a dlouho se se svým výkonem držela na předních pozicích. Ačkoliv některé později nastupující závodnice ji ještě o pár příček sesadily a čekání na konečný výsledek tak bylo opravdu napínavé, konečný verdikt byl jasný a Eliška na 8. místě měla bránu do finále otevřenou do kořán.Eliška nastoupila do finále po boku prvotřídních lezkyň Garnbret, Pilz, Krampl, Hily, Totkové, Kazbekové a Meul. Klidně a sebevědomě se procházela cestou až do jejích tří čtvrtin, kde špatně odhadla program a udělala drobnou chybku, která jí poslala k zemi. I přesto byla na Eliščině tváři patrná zasloužená spokojenost, jelikož nastupoval s tím, že si svoji účast ve finále a jedinečnou atmosféru na mnichovském náměstí chce především užít a to se jí podařilo!

Její účast jsme si užili i my - diváci a jsme na Elišku právem hrdí!


"Po všech zklamání a pochybnostech této sezóny, jsem opravdu
hrdá, že jsem si mohla zalézt ve finále před tak obrovským
a úžasným publikem."
Úžasné 5. místo pro Elišku v boulderu!
Ačkoliv se Eliška soustředí především na obtížnost, vzhledem k ambicím účastnit se olympiády, kde lezce čeká kombinace obtížnosti a boulderingu, se v posledním roce zaměřila právě na zdokonalení v této disciplíně. V kvalifikačních boulderech bojovala ze všech sil a i přes drobné komplikace s ramenem se jí podařilo topovat tři z pěti boulderů a jeden zónovat, což jí k milému překvapení stačilo na jasný postup z 15. místa.Právě to, že i samotný postup do semifinále byl pro Elišku úspěchem, jí možná pomohlo k psychické pohodě, kterou v tomto kole skvěle zúročila. Její výkony jasně dokázali, že nyní už jí nelze považovat za jednostranně zaměřenou závodnici, ale za komplexní lezkyni na úrovni světové špičky.

Svým výkonem dvou topů a dvou zón se dlouho držela na prvních místech a ani s nástupem nejlšpích závodnic se příliš nezměnilo. Eliška v semifinále obsadila 5., tedy postupové místo a opět tak předčila svá i naše očekávání!

V boulderovém finále, který pro ženskou kategorii znamenal završení čtyřdenního náročného programu, už byla patrná únava a také opotřebení kůže. Eliška ze sebe vymáčkla ještě poslední zbytky sil a na opět extrémně náročných boulderech si dolezla pro jeden top a jednu zónu a celkové 5. místo, které rozhodně nemůže být zklamáním!

"Pro mě to je extrémní úspěch. Je vtipné, že jsem skončila
líp na boulderu než v obtížnosti, když obtížnost je moje
hlavní disciplína a já se určitě neberu jako boulderistka,
mám tam velké rezervy, které se i dnes ukázaly,"


Poté, co se v loňském roce postarala o historický úspěch svým vítězstvím v závodu Světového poháru, je její dvojitá finálová účast na ME dalším významným milníkem pro české lezení a věříme, že i inspirací nejen pro Elišku samotnou, ale také pro osatatní závodnice a především pro nás, jelikože vidíme, že energie a práce našich trenérů je smysluplná. Eliško, děkujeme! Jsi naše hvězda!

Eliščiny i Adamovi perfektní výsledky jsou pro oba vstupenkou do finálového kola kombinace, které nás čekají ve středu a ve čtvrtek.


Vítězkou obou disciplín v ženské kategorii se stala neporazitelná Slovinka Janja Garnbret, vítězem v mužském boulderu mladý Rakušan Nicolai Uznik.


Michaela Košatková   [úpravy] 20:22 15.08.2022Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyKomentovat mohou pouze zaregistrovaní

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Nákupní Vozík, 4
 Databáze cest:
Všechny cesty (170398)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Seitensprung 6B+ Pojen
Seitlicher Sprung 6B Pojen
Barfuss 6C Pojen
Aua - Warma 5B Pojen
Captain Hook 6B+ Pojen
Nově komentované:
Solidni Nejistota VIIIa Labské Údolí - Levý Břeh
Solidni Nejistota VIIIa Labské Údolí - Levý Břeh
Údolní Stěna V Tisá - Věže Pod Silnicí
Solidni Nejistota VIIIa Labské Údolí - Levý Břeh
Reiniazione 8- Frankenjura

 Nově v diskusi:
Certifikat | Re: Cesty na smetanove vyhlidce | Cesty na smetanove vyhlidce | Re: nízká lezečka | Re: Cernolice | Re: Cernolice | Re: Cernolice | Re: Cernolice | Re: Cernolice | Re: Cernolice |

 Nové komentáře:
Re: Ubohost a škvár, ale nyní opravdu už hóóódně za hranou! | konecne... | Re: Že by? | Palach - Karoušek | Re: Že by? | Že by? | Re: Ubohost a škvár, ale nyní opravdu už hóóódně za hranou! | Kam se hrabe Cliffhanger | Re: Rve ti dite? PS2 | Re: Rve ti dite? |

 Kde to vře:
ME mládeže v lezení na obtížnost: Jan Štípek zlatý (52)
Video: Adam Ondra vs MMA Champion Jiří Procházka (51)
Jakob Schubert přelézá Project Big během svého 6. live přenosu (38)
Lom Prosečnice nebude zavezen, v Kouřimi jsou vytlučeny nýty (34)
Máňa a Drábský koník na Drábovně (15)
SP v lezení na obtížnost a rychlost Wujiang, Čína (12)
Festivalová rychlovka 2. (MHFF Teplice/Metují 2023) Lynn Hill (12)
SP v lezení na obtížnost a rychlost Wujiang, Čína (10)
Evropská kvalifikace na olympiádu v lezení na rychlost (8)
Jakob Schubert navrhuje Projectu Big obtížnost 9c a název B.I.G. (7)

 Nově v inzerci:
La Sportiva Olympus | Hledám partačku | Ferraty | lezečky Ocún 42 | dnes odpol na skaly v Praze | Parťák do skal | La Sportiva Otaki Men | dámská přilba | La Sportiva Skwama Wmn 38 | Statická a dynamická lana |

 Anketa:
Co řešíte při dolezení na vrchol skály?
 naplánování dalšího vrcholu 
 512 
 zápis do knížky 
 490 
 udělání si selfie 
 498 
 chvilku rozjímání  
 504 
 stisk ruky s parťákem 
 606 
 nic 
 573 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.