LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Horolezci, horolezkyně, horolezčata, nelezte na skálu, co je hodně špičatá...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Kletterführer Elbtal
Ostravský křest knihy Navždy první
Nové průvodce světových oblastí na Lezci

Závody
BoulderZávody (15.06)
BoulderDěti (16.06)
SP v boulderingu Villars, SUI (05.07)

Žebříček
Cesty:
17.Lank 10688
18.Brajer 10662
19.Šindel 10650
Bouldry:
17.Budinsky 9859
18.Rychtrmoc 9675
19.Pilka 9600
Hory:
2.Skopec 6347
3.Zaoral 6003
4.Švihálek 5670

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4691 lezců
761150 cest
Nové přelezy:
La Palma 7C/7C+
Velur 9
Hypochondr 7C/7C+
Attention, 8A
Attention, 7C+
Shiva96 8A+
Immanenz 8B
Gin Fizz 7b+
Tamersrock 7b
Holyfield 10-/10

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v Sasku

XIII. díl

18.6.1988 jsme se s tátou rozhodli užít si pravé pískařské dobrodružství. Já na prvním a on na druhém konci lana. Za svítání jsme jedním z prvních přívozů přepluli přes Labe do Rathenu a pustými uličkami se hnali do stráně pod Grosser Wehlturm. Věděli jsme, že lézt smíme jen asi do devíti dopoledne.

Údolní stěna Wehlturmu bere dech. Dlouho si nikdo netroufl ji poprvé prostoupit, i když už byly vylezeny opravdové děsy a hrůzy. Až v květnu 1977 Bernd Arnold se svým početným mužstvem v zádech dobyl tuto stěnu legendární Superlativou za IXc. Nastoupil sice ve středu stěny, ale záhy se ocitl až na pravé hraně a teprve po nadlezení hrozivě hladké části stěny se protraverzoval zpět do středu. Pak přišlo nejtěžší místo dva metry nad kruhem, pro změnu levá hrana a zpět do stěny dlouhým choďákem za VIIc na vrchol. O rok později se Arnold do stěny vrátil a protáhl pravou údolní hranu až na vrchol, Nordkante IXb. Stále to nebylo ono. V roce 1979, opět v květnu, znovu nastoupil středem stěny, tentokrát neuhnul a na světě byla další legenda Direkte Superlative IXc. Mimochodem IXc bylo to nejtěžší, co na písku existovalo a vznik těchto cest byl stejně revoluční událostí jako třeba pozdější Güllichovo Action Direct. statně i sám Wolfgang si při jedné ze svých cest do Saska Superlativy vylezl. Bez maglajzu. Stále ještě zbývalo přelézt středem horní polovinu stěny. A nebyl by to Bernd Arnold, aby se nevrátil ještě jednou a nedovršil načaté dílo. Od 5. kruhu Superlativy, těsně před místem, kde do ní dolézá její Diretka, se vydal přes další tři kruhy rovně vzhůru, Da capo IXc. V osmdesátých letech, zlaté éře písků, musel každý, kdo se přiblížil výkonností k bájným IXc, alespoň vyzkoušet své síly a morálku v konfrontaci se Superlativami. Mockrát jsem viděl z protilehlých stěn, jak se nějací mravenci pokoušejí o nemožné, jak padají do 6. kruhu a se soumrakem bezradně stěnou slaňují s čerstvým pytlem. Všichni dobří od nás Superlativy měli...

Přímo pod věží se nachází skalní divadlo. V době představení se nesmí lézt. Teď je ale ve skalách pusto a prázdno. Navazujeme se na dvě osmimilimetrová lana. Velká stěna vyžaduje velký styl. Nervy jsou připraveny k brnkání na nervy. Ještě je čas ustoupit, ale čert to vem. Naším cílem je AF. RP je zatím nemluvně, o kterém se vůbec nepřemýšlí. Nastupujeme do diretky, trochu problémy nad 2. kruhem, zato crux nad 6. kruhem pouští hned. Kolem deváté hodiny se dereme proudem turistů a lezců k přívozu, který nestačí přepravovat davy do skal. My se vezeme zcela sami. Direkte Superlative v kapse. Plán na dnešní den však má ještě několik bodů. Prvním je siesta. Druhým přívoz a znovu proti proudu lidí spěchajících ze skal. Je odpoledne. Představení skončilo, našeho začína druhá část. Ve skalách je pusto a prázdno. Navazujeme se na dvě osmimilimetrová lana, velká stěna, velký styl. A hup ( Hop může hop) do Superlativy. Lezení při hraně je překvapivě nepříjemné a bere hodně sil. Od 5. kruhu se troufale vrháme do Da capo, kruhy jsou daleko od sebe a u každého z nich se člověku řádně uleví. Na vrcholu se zemdlele již podruhé tento den zapisujeme do knížky. Tak zemdlele, že si při dosedu do slanění až na poslední chvíli všimnu, že mám v osmě jen jeden pramen lana. Na nástup jsem se málem vrátil o něco rychleji, než slučitelně se životem. Inu opilý štěstím. Pusté uličky k přívozu za sebou měly další rušný den a my si jimi nesli zatraceně skvělé elbsandsteinské dojmy.

Jarda Maršík   [úpravy] 09:34 07.08.2001Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 Omluva
sorry Jardo a i vsichni ostatní, že jsem sem tento článek dal krapet se spožděním (Jarda mi ho poslal již dávno). Bohužel jsem k němu nejdříve marně sháněl fotku a pak jsem byl na dovolené.
Zapsal: Hop, 09:36:50 07.08.2001
 osRseSLKMInVNJkec
My daughter, mohter and I thoroughly enjoyed our stay at Fattoria di Corsignano. The property was gorgeous, with breathtaking views of the Tuscan hillsides and farms. But the people were truly amazing! Before we arrived, Christina (in reservations) helped us with arrangements, answered numerous questions, and got us all the information we needed to get there and be comfortable during our stay. Mario and Elena (the proprietors), as well as their daughter, made us feel like family from the moment we arrived. My daughter had special dietary needs and Elena, a fabulous cook, went well out of her way to make sure she had delicious meals to eat. Her daughter, though older and speaking little English, looked for my daughter daily to play. This made her feel very comfortable and happy. The wedding took place in a small, quaint church in the hills above the property. The patina of the church walls made a beautiful backdrop for pictures after the ceremony. Back at Fattoria di Corsignano, appetizers were served with the sun setting behind the tree line. Gorgeous!!! The setting for dinner was no less spectacular. The traditional Italian wedding cake, which most guests had never seen before, was a delicious surprise. The whole experience was amazing. I would love to go back there again someday.
Zapsal: HYxVgTtWpSnZEgklY, 22:43:09 13.08.2012
 FzXgtsbwzgnCOLQee
Vedm jak se ten plugin jmejnue ale se1m ho nevedm kde ste1hnout ne1zev: Semiclip (Hre1či přes sebe mohou přeche1zet CT přes CT a T přes T.)
Zapsal: kYVVBKTxx, 19:38:00 27.11.2012
 HQwvPKLBBBfxqEDUa
:Det har du jammensanten rett i Roy. Alltid kolsieg e5 bli positivt overrasket ne5r regningen etter mat og drikke kommer pe5 bordet.
Zapsal: VIBQSYduYFDUfWGq, 22:02:38 27.11.2012
 lEbmdLorQjKXuvK
bwFDeX Major thanks for the post.Thanks Again. Want more.
Zapsal: nVwoCuJJEkPqHOyymB, 23:54:01 19.12.2013
 xhmKPyaDvzPj
Rn1l8u Major thankies for the blog.Really thank you!
Zapsal: RwFXHvTT, 20:35:58 20.12.2013
 lIegQvWGaDdEO
gLg58s Thank you for your article.Really looking forward to read more. Awesome.
Zapsal: hyHBgrssYpBajDXV, 02:37:26 21.12.2013
 B8kxokvQPD01
Deep thought! Thanks for cotitnburing.
<!-- 188.143.232.27/ -->
Zapsal: l6F1ala9, 14:04:57 13.04.2016


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Bayreuther Riss
Just in time, 9-
 Databáze cest:
Všechny cesty (136407)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
La Palma 7C/7C+ Sloup
Bábibouda VI Tisá - Velké Stěny
Tři Muži Ve Člunu V Rájec - Ostříží Stěny
Údolní Bivaková V Rájec - Ostříží Stěny
Jihozápadní Sokolík VI Rájec - Ostříží Stěny
Nově komentované:
Mapu Máš? 6A+ Loučovice
SV Hrana VII Tisá - Velké Stěny
Mapu Máš? 6A+ Loučovice
Marlene 7b Massone
Mapu Máš? 6A+ Loučovice

 Nově v diskusi:
Re: Pískovcová klasa | Re: Pískovcová klasa | Re: Pískovcová klasa | Re: Pískovcová klasa | Re: Pískovcová klasa | Re: Lehke sportovne odjistene vicedelky/sportovky | Re: Lehke sportovne odjistene vicedelky/sportovky | Re: Pískovcová klasa | Re: Lehke sportovne odjistene vicedelky/sportovky | Re: Pískovcová klasa |

 Nové komentáře:
hudba | Re: IFSC | K2 | Re: IFSC | Re: IFSC | Re: Blesk kauza | hobluj | . | Re: Blesk kauza | Re: IFSC |

 Kde to vře:
SP Chamonix: Adam Ondra vyhrál obtížnost, Martin Stráník 6. (64)
Video: Stefano Ghisolfi leze Perfecto Mundo 9b+ (51)
ČHS: Odvolání proti rozhodnutí Disciplinární komise (24)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 21 (24)
Klára Kolouchová se na K2 chystá na vrcholový pokus (22)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 22 (21)
Osm významných stěn zavřeno (19)
Gabriela Vrablíková si zapisuje první české ženské 9a (18)
Strahlhorn s lyžemi napodruhé (17)
Psáno do písku (15)

 Nově v inzerci:
Lowa Khumbu II GTX, vel 42 | Singing rock 9,8 50m | ICEBREAKER Spector | Alpy 25.-28.7.2019 | Evolv Shakra | Statická a dynamická lana | Prodám různé druhy karabin | POSTROJ EXOFIT NEX 1113901 | Prodám kotvy a karabinu | ramení popruhy TreeAustria 3.2 |

 Anketa:
Kdo je zodpovědný za poškozená přístupová lana?
 ten kdo ho instaloval 
 27 
 správce oblasti 
 24 
 obec - město 
 16 
 nikdo - na vlastní nebezpečí 
 51 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.