LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Horolezec nepadá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Kletterführer Elbtal
Ostravský křest knihy Navždy první
Nové průvodce světových oblastí na Lezci

Závody
SP v boulderingu Meiringen, SUI (05.04)
2. kolo Slánské pohody (29.05)
3. kolo Slánské pohody (16.10)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13613
2.Konečný 13075
3.Vopat 11896
Bouldry:
1.Stráník 11550
2.Jungling 11050
3.Novák 10878
Hory:
1.Zaoral 6019
2.Švihálek 5970
3.Coubal 5489

Výsledky
SP v ledolezení Francie (07.02)
SP v ledolezení Itálie (01.02)
SP v ledolezení Švýcarsko (24.01)

Deníčky
4622 lezců
738644 cest
Nové přelezy:
Princezná 9+/10-
Stefan Bat 8A
Komleksy D 8A+
Upalone Me 8A+
Kato 8A
Okresní Př 8A
Flash Danc 7c
Corto 8a
Gendarmeri 7B+
Okresní Př 8A

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
HO Náchod lezecká stěna ZŠ TGM - Náchod
Družba boulder - Ostrava Poruba

Prodejny
AIX -lezecké chyty a stěny - Praha
Keen Concept Store - Palác Flóra - Praha 3
Rock Point - NC Eden - Praha 10

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Ostrovy podzimních sluncí

Kalymnos

Lezecké oblasti na Kalymnosu, Řecko

Je to již pár dlouhých měsíců, co jsme se vyhřívali v podzimním slunci, nechali se pohupovat vlnami ionského moře a překonávali zemskou tíži převislých stěn a jeskyní. Byl konec října, lezení v Juře či Alpách bylo odzvoněno, z výletů na kole se člověk vracel zkřehlý a často vlhký a já měl tu možnost si konečně vzít dovolenou – celé dva týdny. Otázkou bylo kam? Určitě na jih! Listujeme v Montagne, Vertical, Klettern a hledáme. Na strankách se objevují známé i méně známé oblasti Španělska, Francie, Sardinie a Řecka. Rozhodnutí padá na Kalymnos, vcelku malý ostrov v Dodecánech nedaleko Kosu.

Vyprážecí turistická sezona je na ústupu a tak nebude problém s last minute – ouha cestovky chápou last minute jako last month a Lence dáva pořádnou fušku objednat let dvacet dní dopředu.

Konečně stojíme na letišti s tahačákem vedle důchodců a rodinkářů se společným cílem Kos. Let není dlouhý a z chladného podzimního mnichovského rána se ocitáme v pustině, odkud autobusy odvážejí davy turistů hotelovými autobusy. My vyrážíme, přehlížejíce podbízející se taxikáře, na statnici autobusu, není daleko (podle průvodce), vedro nás však zasahuje plnou svou silou a nutí nás měnit plány, příští projíždějící taxi je náš. Instinkty z Ruska a Asie se vytratily a tak se divím ceně, která spíše odpovídá zapadoevropské. Kafeterie a houpání trajeku naši zlost rychle rozptýlí.

V Potii (na mapě Kalymnos) s novou odhodlaností vyrážíme směr Myrties, přehlížejíce nabídky ubytování, odvozu, vždyť víme vše z časopisů a průvodců. Autobus jede za půl hodiny, čekáme a tváříme se neturisticky – řecky. Nevyšlo to Maria je zde s nabídkami a typicky řeckým, neodbytným naturelem opakuje težce naučená anglická souvětí, ve kterých jen cena postupně klesá. Podléháme a frčíme placeným taxi do Maria’s Studios.

Již cestou vidíme stěny a jeskyně, jen ještě sehnat průvodce a můžeme vyrazit. V turistických informacích se dozvídáme, že avizovaný průvodce ještě nevyšel (Po roce je již na pulech – Mnichov, Schuster), ale seznam cest s popisem přístupu do sektorů posloužil výtečně. Plán je za chvíli vytýčen: dva až tři dny lezení v blízkosti studia a pak skútrem do vzdálenějších oblastí.

Den první - Symblegades Petres

Krásné stěnové lezení v plotnách i převisech v obtížnostech 5c-7b s délkou cest do 30 m. Jedná se o sedlo, kde dvě protilehlé stěny poskytnou možnost lezení ve stínu nebo naopak na slunci.

Bubuki - 6c

Den druhý –Grande Grota

Úchvatná jeskyně s neuvěřitenýmí krápníky. Cesty jsou již od 6a a mají až dvě délky.

Monahiki elia 6a

Den třetí, odpočinkový – Kos

Kos není jen turistická, betonová, hotelová kultura, ale i historicky zajímavé místo, které stojí za to zhlédnout.

Za zmíku stoji Asklepion, starý řecký chrám boha Asklepia a město, kde působil Hippocrates (460-377 pnl.), otec mediciny a zakladatel tamní lékařské školy. Později se zde narodil Ptolemaios II. král egypský. Více najdete v bedekrech.

Den utekl, prsty jsou zahojeny a tak se těšíme na další lezení. Ještě pronajmout skútr a vše je připraveno pro zítřek.

Den čtvrtý – Archi

Začíná adrenalinovým skútrem se vzpomínkou na ‚fichtl‘ a s ním spojených dobrodružství mé puberty. Pravdou je, že tento výlet do minulosti se příliš nelíbí Lence, která mne dloube při každé akceleraci prsty mezi žebra.

Archi je oblast s cestami od 5b po 7c, mírně převislá, s lezením po krápníkových strukturách, kam slunce přichází okolo druhé, ale dá se uniknout do různých zákoutí.

Mofeta 7a

Den pátý - Odyssey

Značně rozsáhlá oblast (přes 60 cest) s převislými stěnami bez krápníků. Obtížnost cest 4 – 8b. Některé cesty jsou i vícedélkové. Slunce začíná svítit až po čtvrté.

Mermezili 6b+

Prsty již zase pálí a tak zkoumáme, jak se dostat na jiné otrovy, které nabízí historické, kulturní a kulinářské požitky. Studium jízdních řádů však odhaluje problém nemožnosti vše zvládnout v jednom dni, a tak volíme pro přístí den koupání, čtení a kafe.

Den šestý - moře

K našemu překvapení skútr vyjíždí bez problémů příkré prašné cesty a umožňuje nám objevit zapadlé a liduprázné pláže s kulisami vápencových útesů lákající k vodním hrátkám a opalování – jen nepřebrat, aby sedák nepálil. Den se nese v rytmu místních vesniček, s lenivými hospůdkami, kde verandy ve stínu palem lákají k rozjímání. Usrkáváme studené kávy či piva a listujeme v průvodcích a knihách. Čas se však nezastavuje a je třeba opět vyrazit ke stěnám.

Den sedmý – Monastery

Oblast spíše s plotnami a brzo na slunci, obtížnoti 5b – 7c, celkem 20 až 25 cest.

Dny již mají svůj ustálený rytmus: ranní osvěžení v moři, snídaně na terase, rozproudění krve jízdou na skútru, pocení se na skále, vedro a žízeň, relaxační jízda zpět , nákup, smývání prachu v kolébce mořských vln a večer u Antonia a jeho černovlásky servírující rybí pochoutky s uzem a vždy nějakým překvapením pro stálé hosty. Rybí hospůdka ”Drosia” u přístavu je především pro místní a jen lezci sem zajdou na levné pivo. Vetšině turistů připadá asi příliš obyčejná a hlučící rykem řecké, mužské zábavy. Nás naopak baví místní kolorit a sledujeme lidské panoptikum.

Den osmý – Seaside Kitchen

Oblast s cestami od 5c po 7c s převislým lezením po krápníkových strukturách, kam slunce přichází okolo čtvrté.

Dafni 7a

Den devátý - Spartakus

Oblast s cestami od 6a po 8a s převislým i stěnovým lezením po krápníkových strukturách i bez, kam slunce přichází okolo čtvrté.

Den desátý – Palace a Baby House

Dvě menší oblasti s cestami od 5c po 7b s převislým i stěnovým lezením, kam slunce přichází okolo druhé. Dohromady asi 20 cest

Balcony 6c

Den jedenáctý - Afternoon

Oblast s cestami od 5a po 8a s převislým i stěnovým lezením, kam slunce přichází okolo páté. Celkem 20 cest.

Den dvanáctý – Grande Grota podruhé

Poslední den lezení se musí uzavřít lahůdkou, kterou je bezesporu tato oblast.

Priapos 55 m 1.d. 7c+, 2. d. 8a+

Priapos 55 m 1.d. 7c+, 2. d. 8a+

Večerní balení, ještě říct sbohem stammgast stolu a ráno stojíme na křižovatce vyhlížejíce autobus. Lenka zpestří odjezd poznámkou, že nemůže nalézt klíče, a tak utíkam zpět do studia, abych se pokusil vloupat do již zamčeného appartmánu. Vloupaní se nedaří a jen vzpomínka na suterénní byt Marie, s visícími klíčemi, mi poskytuje poslední šanci. K mému údivu je okno pootevřené a tak stačí šikovně odstrčit západku a jedním skokem jsem uvnitř. Klíče držím a hrnu se oknem ven, když to v koupelně zavrzá a vyplašeně vyjíkne. Je tam Mariina sestra, ktera přišla uklízet, a teď se celá vystrašená krčí v koupelně, anglicky nemluví a moje zásoba řeckých slov je hned pryč. Není však co vysvětlovat, autobus nepočká a tak prolítnu pokojem, nic nenalézajíce, vhodím oknem klíče do suterenního bytu, křiknu pár řecko–anglických slov a pálím na zastávku. Lenka již z dálky vypadá uvolněně a provinile. Já jsem zpocen a s vyschlým hrdlem se mi jen velmi těžko nadává, hlavně, že je vše na světě. Pro zklidnění nervů autobus nejede a tak nás do přístavu odváží taxi.

Po dvnácti dnech lezení je třeba dát i něco duši, a tak volíme hlavní ostrov Dodecán - Rhodos.

Rhodos

Ostrov, na kterém se snoubí mnoho historických epoch v jeden obraz s barvami antiky, křižáckých rytířů a islámu. Bylo by pouhou ignorancí jej minout a nenechat se unášet staletími při toulkách starým městem. Pokud chcete bydlet levně a v historickém centru, doporučují Mike‘s taverna.

Pro pohyb po ostrově je nejlepší si půjčit malé auto, jen tak se dá objet v rozumném čase vše, co na ostrově stojí za zhlédnutí.

Informace

Zpáteční charter letenka Mnichov-Kos-Mnichov 250 €

Apartmán pro dvě osoby (WC, sprcha, kuchyň) 18 €/noc

Skúter střední velikost (dle modelu, půjčovny, pojištění a sezony) 6-10 €/den

Bydlení

Na celém ostrově není žádný kemp a bydlení na divoko není povoleno, a navíc je ostrov hornatý, suchý a plný koz a ovcí.

V Myrties nebo Massouri, odkud se dá při snaze dojít do sektorů mezi Ocean Dream a Symblegades Petres pěšky. Z Kantouni a Panormos je to do hlavních sektorů již i se skútrem celkem daleko, navíc přes kopec.

Nákupy

Malé a drahé obchůdky jsou v Myrties a Massouri, velké nákupy je lepší pořídit v Pothii (Supermarket v severní části přístavu).

Vodu je možno brát z obecní fontány asi v polovině Massouri – při jízdě na sever, při pravé straně výklenek ve zdi.

Tip

Restarace "H Drosie" v Melitsachas a cukrárna v Panormos na odbočce do Kantouni.

Lezení
Lano 60 m, lépe 70m.

Obtížnost

Počet cest

< 5c

116

5c-6a+

144

6b-6c+

140

7a-7b+

99

7c-8b

32

Vertical: N. 32 avril 2003: Ticket pour la Gr?ce

http://www.kalymnos.gr/webweaver/climb/eng/sectors.html

http://www.rockfax.com

Rhodes & the Dodecanese, Lonely planet


Jirka Vodslon   [úpravy] 20:36 25.08.2004Tisk 

Reklama:


Související články:
Související průvodce:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 foto12:00:28 25.08.2004
a co fotky???
odpovědět 

 Užitečné informace12:55:10 25.08.2004
Dobrej návod, podle toho se dá jet. Ještě tak trošku dodělat text a bude to super. Fotky doufám budou :-)
Petr Jandíkodpovědět 
 Re: Užitečné informace11:58:55 26.08.2004
Tak teď je to paráda. Dobrý fotky. Ještě snad to "byblení"? :-)
Petr Jandíkodpovědět 
  Re: Užitečné informace09:23:16 27.08.2004
Dík za korektůry
Jirka Vodpovědět 

 Pěkný popis08:13:51 27.08.2004
Pěknej článek a super obrazový doprovod, zajímalo by mě nakolik se stavá Kalymnos populární a jestli tam již lezců není více než je zdrávo.
 jirkasodpovědět 
 Re: Pěkný popis09:22:03 27.08.2004
Lidí je zde bylo celkem dost, ale vzhedem k množství oblastí a cest to není tak zásadní a nepřekračuje to únosnou míru. Ve Frankenjuře bývá hůř.
Jirka Vodpovědět 

 Piš dál09:02:12 31.08.2004
Pěkný a praktický povídání, jen tak dál. Drobné doplnění: průvodce na Kalymnos mají také na www.coronn.com, ale koukal jsem, že poté, co to bylo asi rok zdarma, že to znovu zpoplatnili (nyní za 5 euro).
Standaodpovědět 

 Lezecky sraz Kalymnos09:36:44 01.09.2004
Male upozorneni pro ty, kteri by se na Kalymnos chteli vydat letos na podzim: ve dnech 2.-8.10. se tam kona lezecky sraz za ucasti mezinarodnich celebrit, takze je v tuto dobu nutne pocitat se zvysenou frekventovanosti skal a tudiz se Kalymnosu na zacatku rijna radeji vyhnout.

Hore zdar,

    Lenka K.
Lenka K.odpovědět 

 Parada18:59:42 12.09.2004
Chci se zeptat. Nevite jake je tam pocasi pres Vanoce a Silvestra. Nebavili jste se s nekym z mistnich kdy je dobre lezeni. Jake byly teploty tehdy v rijnu?
Diky za info.
Pista
Pistaodpovědět 
 Re: Parada15:44:04 20.09.2004
Podle meho pocasi by nemuselo byt spatne. Problemem vsak bude ubytovani, nakupovani a doprava. Napriklad na Sardini si je treba vanocni pobyt dopredu dohodnout, jinak maji penziony zavreno.
Z webu:
Climbing Season
The island is well-known for its dry climate. You can generally climb on Kalymnos all year round, even in summer on the groups of pitches that are in the shade. There is always a pleasant sea breeze to make climbing pleasurable. Most of the pitches are west or Southwest and are in the shade in the morning. However, the best periods are Spring and Autumn, while till the end of October, all tourist services (hotels, restaurants etc) are in full operation.

Actually, even the winter, good whether conditions is not rare.

... dobre pocasi v zime je nezridka ...

Zkus napsat na Municipality Of Kalymnos
Organization
Tel. +30 243 51601
E-mail: mao@klm.forthnet.gr

Jirka Vodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Cukrárna, Sklárna Jih
Indiánek, 6A
 Databáze cest:
Všechny cesty (133660)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Příliš Mnoho Pacientů V Skály U Osinalic
Dadaistická Cesta III Skály U Osinalic
Levá Náhorní III Skály U Osinalic
Stará Cesta V Skály U Blateček
Jihovýchodní Hrana V Skály U Blateček
Nově komentované:
Princezná Elsa 9+/10- Súľov
El Mono Mecánico 6c Marín
El Mono Mecánica 6c Peñas De Marin
Díra Ne Díra VIIa Rájec - Ostříží Stěny
Díra Ne Díra VIIa Rájec - Ostříží Stěny

 Nově v diskusi:
Re: Štand spojený řetězem | Re: průvodce Korsika | Re: Štand spojený řetězem | Re: Štand spojený řetězem | Re: Štand spojený řetězem | Re: Štand spojený řetězem | Re: Štand spojený řetězem | Re: Štand spojený řetězem | Re: Štand spojený řetězem | Re: Letecké mapy Pisecka |

 Nové komentáře:
Re: Everest | Re: Google z němčiny | Re: Google z němčiny | Re: Informačně neúplné | Do háje | Google z němčiny | Re: :-( | :-( | Re: Certifikovany boty - technickej doping | Re: Certifikovany boty - technickej doping |

 Kde to vře:
SP v boulderingu Meiringen (SUI) (52)
Boulder Výstaviště (51)
SP v boulderingu Moskva (RUS) (32)
Boulder Výstaviště (28)
Varování (20)
Jak zapisovat bouldery do databáze? (11)
Hnízdění na Vysočině (11)
Petrohradské padání 2019 (10)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 8 (8)
Šéfredaktor lidé&HORY se chystá na závod Race Across America (8)

 Nově v inzerci:
NABÍZÍME VŠECHNY DRUHY ÚVĚRŮ | montáže - Most | Prodam Malarone | BRNO | Zlín/Holešov/Fryšták | Čelovka Fenix HP30 | SCARPA BOOSTER vel. 42 - nové | Sicilie v Kvetnu | Volné místa v autě do Alp | Hollental |

 Anketa:
Se kterou lezeckou legendou byste nejraději zašli na pivo?
 Alex Honold 
 1000 
 Adam Ondra 
 863 
 Chris Sharma 
 838 
 Lynn Hill 
 1006 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.