LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Středně velkou lavinu odpružíš.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Prachovské skály - vyšel nový lezecký průvodce
Sport climbing in Arco - nový průvodce na skalky v Arcu
The Push: příběh Tommyho Caldwella

Závody
ČP ve skialpinismu (20.01)
Novoroční open 2018 (20.01)
4. Makak- bouldrový kolotoč (26.01)

Žebříček
Cesty:
26.Nosek 10088
27.Litochleb 10078
28.Janošová 10054
Bouldry:
26.Horáček 9225
27.Calda 9225
28.Zíma 9175
Hory:
20.Hodeček 2232
21.Ondrášek 2219
22.Špás 2209

Výsledky
Silvestrovské Hejnice (29.12)
Mistrovství ČR rychlost (16.12)
Mistrovství Slovenska obtížnost (09.12)

Deníčky
4386 lezců
666440 cest
Nové přelezy:
Planeta Na 7c+
Knocking O 8C
Kiks 8A
Don Cayeta 7c
Nivelúngal 7c
Na Rua 7b
Clonción 7b
Nivelúngal 7c
El Rey De 7c+
Los Vetera 8a

Stěny
Horolezecká stěna SOŠ, Šumperk, Zemědělská 3 - Šumperk
Újezd nad Lesy, Praha 9, Základní škola Masarykova - Praha 9, Újezd nad Lesy
Lezecká stěna na ZŠ Wolkerova - Havlíčkův Brod

Prodejny
HUDYsport - Praha 7
HUDYsport - Zlín
Outdoor Centrum Rock Point Letňany - Praha 9 - Letňany

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Qualido a Escudo

Vall di Mello

Ahoj Hope,
bylo to mnohem drsnější, než jsem si myslel.
Nejdříve jsme byli den s Bídou v Juře, tam to bylo fajn. Sice jsem při první cestě - nějaká divná za 7 UIAA - blbě spad do pendlu a rozrazil si bok, ale to se zalepilo a lezlo se dál.

Pěkný lezení a docela se nakonec dařilo. Bylo to v oblasti Castellwand viz topa v Průvodci.

Pak jsme už jen Jirkas a já dorazili do Val di Mello. Zde nejprve skalky dole - moc pěkná žula, zajistěná, docela tvrdá klasifikace. V dešti jsme zapytlili jednu 7a pod převisem a pak pršet přestalo, tak jsme zkoušeli v plotnách nějaký 6a a 6b a nakonec jedno 6c+. Vše pěkně zajištěné a bezvadný materiál a impozantní prostředí. Jirka si to nafotil a namaloval a dává info na Lezce.


Val di Mello 


Večer jsme vyrazili nahoru, přenocovali na cestě a došli ke Qualidu další den dopoledne. Je to asi 3 hodiny do šílenýho krpálu, občas dost exponovaná VHT.


Krpál podél QaulidaZastávka u jednoho z bivaků pod Qualidem


Qualido vypadá hrozivě a obtížně jsme se tam orientovali. Poznali jsme jen ty klasický bigwallový výstupy, ale nenašli jsme nástupy na ty tzv. sportovnější cesty. Vůbec nám nebylo jasné, kudy by mohly vést. Ze stěn visela lana z těch klasik. Ale žádné jasnější linie s nýty, které měly být napravo, jsme neviděli, spíš travnatá pole. Byla ale dost mlha, tak jsme stěnu studovali jen chvílema.


Dolní část stěny Qualida se občas vynořila z mrakůKudy sakra vedou ty sportovní cesty na Qualido?


Za další hodinu jsme došli až pod horní stěnu Escuda, což je asi 200 metrů vysoký žulový bobek. Pršelo, tak jsme si zdřímli pod kamenem. Před 18:00 přestalo, tak jsme vlezli do jedné klasiky za 6a.


EscudoEscudo, cesta Diedro Davandi, 6a, prvni délka, v pravo nahoře jsou ty "převislé trávy"


První délka prý za 4b (to je ta na tý fotce, jak jí dal Jirka na Foto dne) byla dost blbě jistěná - celkem tři pofidérní stopery na 50 metrech v žule, která se občas trochu drolila - a přitom plotnový lezení, bych řekl, že místy tak za 5 až 6 UIAA, přes převislý trávy (to jsem jestě nezažil ani v Tatrách: normálně pravou rukou jsem se opatrně držel trsu ostřice jako chytu) dolez ke štandu - tři friendy v mokré spáře. Pak Jiří podél sokolíkového mokrého odstěpu pod převisem, nejdřív se musíš sakra opatrně držet takovýho odštěpu, kterej vypadá, že musí upadnout i s tunou skály sám od sebe. Pak pár metrů traverz pod střechou převisu za lupen, nic moc friend, a pak do lepšího. Tam byl první nejt, takovej pěknej, jako novej, asi ho tam někdo dovrtal. Pak ještě kus v lepším, ale podobná expozice, převísek a kout - což měla bejt nejtěžší místa za těch 6a - a pak přicházela tma. Škoda, to nejtěžší z cesty máme za sebou. Tak se Jiří spustil z čoku k nejtu a z něj jsme slanili necelejch 60 metrů pod stěnu.


Escudo, cesta Diedro Davandi, 6a, první délka, uprostřed na travách 1. štand. Od něho dál šikmo doleva pod převislým travezem


Lana jsme tam nechali na druhý den, ale to bylo nejisté počasí, silně zataženo, z dálky zněla bouře a nezdálo se nám to jištění, nebyly jasný další štandy, tak jsme se rozhodli to zabalit. Ještě jsme si s horním lanem vyzkoušeli znovu úseky k nejtu a řekli si, že si příště snad vemem nádobí na budování nejtů a že to případně trochu dojistíme, kdyby se nám to nahoře nezdálo.  V dolině pod Qualidem jsme byli úplně sami (krom ovcí, kamzíků a svištů), je to hodně odlehlý a myslím, že se to teda moc neleze. Aspoň ta cesta, co jsme zkoušeli, autoři prý neznámí a nějaké stopy po frekventovaných přelezech zjevně chyběly. Vpravo od ní jsme prozkoumali první rezavé nýty dvou vynýtovaných linií za 7a (6b+ až 6c povinné), ty byly slušně dostupné, skoro k nim jsme dolezli v sandálích. A kromě materiální přípravy musíme o těch stěnách a cestách zjistit víc. Snad poradí Zoban, dělal na Qualido cestu.


Tak to balíme


Během sestupu dolinou se naše obavy naplnily a začalo pršet a pršelo přes celou Evropu skoro až do Prahy, kam jsem dorazil v sedm ráno. Teď se dávám do kupy. Tak tolik asi ve stručnosti.

Zatím čau Standa

PS: v dolině Val di Mello u parkoviště byly pěkný bouldry, omaglajzovaný, to by se ti moc líbilo.


Šutry pod Qualidem


Info:

Termín: 11. až 15. září 2004
Destinace:
1. Frankenjura, Castellwand, Hirschbach, Německo
Průvodce na Lezci.

2. Sasso di Remenno, Parete Sud, Sondrio, Itálie
skalkařská oblast pod Val di Mello, cca 5 km na cestě před obcí San Martino, hned u silnice. Je zde na 350 cest v žule, do výšky 50 metrů.
Více viz článek na Lezci

3. Escudo, Val Qualido, Val di Mello, Itálie,
cesta Diedro Davandi, 6a - neznámí lezci, opakování Josechu Jimenu a Juan Luis Monge 27. 8. 1992 - klasická cesta plotnami, spárami a zářezy. Materiál - sada stoperů a friendů. Výstup: 200 metrů, sestup: slaněním některou z vynýtovaných cest

Příjezd, přístup do Val di Mello: severní Itálie, u švýcarské hranice mezi Lago di Como a městem Sondrio. Cca 700 km od Plzně - trasa Mnichov, Ga-Pa, Imst, Landek, Samnaun (nafta za 0,70 eura), St. Moritz, Chiavenna, Colico, Morbegno, Ardenno, San Martino. Ze S. Martina ulicí Via Val di Mello do kopce cca 2 km k parkovišti. Odtud ke kameným salaším Ca´ di Carna a zde dobočit vlevo pěšinou s červenou značkou do Val Qualido.
Val di Mello 


Kemp bivak: dole v kempu u Sasso di Remenno a podobně, nahoře v bivacích pod kameny.


Potraviny a voda: Jídlo je dobré si vynést v batohu, vodu naberete z potůčků, jinak v San Martinu jsou obchody s potravinami u náměstíčka a studánky jsou například u skal při příjezdu u skal v Sasso di Remenno, kde jsou i stolky na piknik a záchody.

GPS souřadnice:
Parkoviště pod Qualidem: N46 15 01.5 E9 38 30.1  1026 m.n.m
Souřadnice odbočky pěšiny ke Qualidu: N46 15 14.1 E9 39 04.0  1089 m.n.m
Bivak pod stěnou Qualido: N46 15 48.8 E9 39 01.7  2127 m.n.m
Stěna Escudo : N46 16 15.3 E9 39 16.1  2174 m.n.m

Průvodce, mapy navigace:
Podstatné info vyšlo v r. 1997 v Montaně v článku od Igora Kollera. Info, popisy a topa cest na Qualido a Escudo na webu zde. Prapůvodním zdrojem všech těchto informací je neoficiální správce tamních stěn Paolo Vitali a zde jsou jeho stránky s původními plánky a topy a také informace o novějších cestách.
Dalším zdrojem můžou být stránky www.valdimello.it
Na náměstí v S. Martinu je sportovní kšeft, kde měli mizerného průvodce za 20 eur, taková rádoby beletrie s výběrem pár cest.

Standa   [úpravy] 07:22 24.01.2005Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 :)10:15:54 24.01.2005
dobrej forek ty stranky valdimelo, vzdycky sem si myslel ze umim aspon trochu anglicky a vono houby , umim italsky!
A co ty buldry , adresu na pruvodcika nahodou neznate?
lacoodpovědět 
 Re: :)10:24:06 24.01.2005
Dobrá je ta nahatá baba u těch ledopádů :-)
Petr Jandíkodpovědět 
 Re: :)10:33:20 24.01.2005
Nadherny bouldry jsou primo na dne udoli kolem potoka. Stovka paradnich kamenu, nekdy i docela vysoky.
Ale hlavne ty steny jsou tam paradni a lezeni na nich jakbysmet. Ani nemusis az nahoru na Qualido, ale paradne se da lezt v dolnich sektorech. Nadherny cesty jsou treba v sektoru Dimore degli Dei nebo Scoglio delle Metamorfosi. Pred odjezdem doporucuju potrenovat spary a rajbasy. Useky typu 50m zabovacka jsou fakt lahudky.
Martinodpovědět 
 Pro slabsi nervy ....11:57:24 25.01.2005
Cela oblast Val di Mella je super, pro ty, co jim to uz tolik neleze (tak do normalnich 6b), ci na rozlezeni, se skvele hodi nastoupat az do nejvyssiho patra nad Qualido, tesne pod zalednene vrcholky Badile a Cengala.

Okolo chat Gianetti a Allievi jsou desitky nadhernych a vynytovanych (lepe ci hure, v kazdem pripade lepe nez v Qualidu) cest, ktere si 4 hodinovy pochod z Val Masina rozhodne zaslouzi.

V teto souvislosti si neodpustim udelat samoreklamu na nas clanek z leta 2003, "Palive leto, paliva zula", autor Jirka V.

Hore zdar,

Lenka K.
Lenka K.odpovědět 

 info10:21:56 24.01.2005
dobrý, od srdce :-). To jste tam byli teď? Že jako foto dne žádnou žulu nevidím.
Petr Jandíkodpovědět 
 Re: info10:30:30 24.01.2005
Ted tam bude asi hafo snehu, ale Escudo je jizni stena, tak staci kdyz sviti slunce a je tam hezky.
 jirkasodpovědět 
 Re: info10:48:33 24.01.2005
Psal jsem to už někdy loni, ale než jsem to dodělal a než bylo volněji na webu, tak to kluci dali až teď.
Standaodpovědět 

 Bouldering vo val di Mello15:43:44 24.01.2005
No, ked budete mat niekedy zle pocasie, v udoli je aj bouldrova oblast hned pri parkovisku. Sprievodca sa da kupit v obchode na rozdvojke kde sa udolie rozdvojuje. Sutre na konci cesty, kde musite nechat auto ked idete na qualido, dokopy asi 100 bouldrov, lahsie (6A) aj tazsie (7C) su k dispozicii. Minuly rok tam tusim bol aj nejaky Petzl rock trip, celkom vazne veci tam borci liezli. Je tam pekne, ak niekedy pojdete okolo, oplati sa zastavit.
Branoodpovědět 

 Chudý příbuzný18:14:29 25.01.2005
Mně přišlo Valido jako takový hodně chudý příbuzný pořádných alpských stěn nejlépe v okolí Mt.Blancu. Nechci podceňovat hodnotu výstupů, ale je to zarostlé, drolivé a mě to dost proškolilo v kvalitě jištění stejně jako autora článku. Kdo zná třeba Grand Capucina mi dá za pravdu, že tam je větší výběr kvalitnějších cest lepší skále a vyplatí se tam vyšlapat.
Petr Reschodpovědět 
 Re: Chudý příbuzný20:57:51 25.01.2005
No s tim chudym pribuznym nevim. Mame s Vojtou celkem vylezeno na Qualidu 6 dlouhych a jednu kratkou cestu a pripadli mi jako docela solidni vystupy. Samozrejmne ta trocha travy a obcas dlouhe jisteni. Preci musi byt aspon trochu sranda :-)
radek
zobanodpovědět 
  Re: Chudý příbuzný06:07:50 26.01.2005
No to máš Petře docela pravdu, když vzpomínám na výstup na Augille du Midi v oranžové chamonické žule, to bylo mnohem pevnější a vše jsme měli pod kontrolou, (ale taky frekventovanější a s nástupem po ledovci, který jsme v mladické nerozvážnosti přecházeli v teniskách...) Ale je to zase jiná oblast... A asi nejklasičtější bigwally na světě v Yosemitech jsou taky zjevně stabilnější, no taky tam je dost narváno ...
 Standaodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

Fasádní Servis
Fasádní Servis® hledá spolupracovníky do týmu pro Čechy a Moravu.


 Foto dne:

Pod Olpererem
 Databáze cest:
Všechny cesty (124483)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Cadena Perpetua 1 Chulilla
La Canaleta L2 7c+ Chulilla
La Canaleta L1 7b+ Chulilla
Manjita 6a Leonidio
Tobischnobi 6c Leonidio
Nově komentované:
Planeta Namek 7c+ Chulilla
Knocking On Heaven's Door 8C Bába A Dědek
Los Veteranos 8a Chulilla
Los Veteranos 8a Chulilla
Los Veteranos 8a Chulilla

 Nově v diskusi:
MSM kloubní výživa | prispevek do nelezecke diskuze | Re: nechci dedky na Hrade | Re: za svobodu jet za lezením | Re: Fandi, ale zůstaň člověkem | Re: Fandi, ale zůstaň člověkem | Re: za svobodu jet za lezením | Re: Fandi, ale zůstaň člověkem | Re: nechci dedky na Hrade | Re: Problemy s lepidlem na pasech |

 Nové komentáře:
Re: Jakub Turek, mluvci vseho lidu | Re: Jakub Turek, mluvci vseho lidu | Re: Jakub Turek, mluvci vseho lidu | Proč | Re: Jakub Turek, mluvci vseho lidu | Re: Jakub Turek, mluvci vseho lidu | Re: Denializmus | Re: Rád bych pochopil správně | Re: gratulace | Re: Denializmus |

 Kde to vře:
Pozvánka na diskuse o skalním a sportovním lezení v ČR (147)
LRH: Otevřený dopis proti silovým testům lezecké repre (58)
Hra na hřebeni 3 (27)
Vyjádření ČHS k metodice výběru reprezentantů v soutěžním lezení (12)
Mára Holeček hlásí z Antarktidy: nová cesta na panenský štít (11)
Pinnacolo di Maslana - žulová věž u Bergama v Itálii (7)
A MUERTE 10boy „Exhibice silového desetiboje“ 2. kolo (6)
Resumé A MUERTE 10boy Ostrava 2018 (6)
Komplexní sport (4)
ÁDRBOULDER (4)

 Nově v inzerci:
TNH Chilkat II | goretex. rukavice - Expert 3 Finger GTX Glove | lezečky Ocún Oxi LU | Hlubina - Ostrava | Prodej nových cepínů a maček od Singing Rock | Fjallraven keb gaiter trousers | Fjallraven keb gaiter trousers | Meindl Mt.Crack | Potřebujete úvěr? Použijte uvnitř | Prodám domácí bouldrovku |

 Anketa:
Umíte slanit z nýtu?
 Ano, bez zanechání materiálu. 
 1376 
 Ano, se zanecháním mailonky. 
 674 
 Ano, se zanecháním smyčky. 
 590 
 Ano, se zanecháním karabiny. 
 609 
 Ne.  
 657 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.