LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Tohle tady lezou i báby s nůší.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Osp & Mišja peč
Kniha „Bohatýrské časy“
P.R.A.C.H.T.E.L. - život na niti

Závody
Bouldering Session V (14.05)
Bouldering Session VI (11.06)
Bouldering Session VII (03.09)

Žebříček
Cesty:
18.Mrázek 10456
19.Nosek 10428
20.Jungling 10396
Bouldry:
18.Handlíř 8950
19.Lavička 8775
20.Kandrík 8731
Hory:
6.Zaoral 4786
7. 4353
8.Štalmach 4007

Výsledky
European Youth Cup, ITA (11.08)
World Cup, Imst (AUT) (10.08)
European Youth Cup (04.08)

Deníčky
3346 lezců
395258 cest
Nové přelezy:
Mat Patou 7C/7C+
Jolly Jump 8A
Schweinche 9
Hot Day 8a
Nie Diat 9-
Commander 9-
Tutáč Vari Xb
Eisbär 9-
Chasin´ Th 9
Prasečí St 7C

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
SAUNA - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
martanlezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
liborlezec.cz
hoplezec.cz

Lezení v Sasku

XVII. díl

Posledně jsem se loučil se slovy "pokračování příště". Pokračování bude, ale až příště. Dnes na jinou notečku. Před časem jsem lákal prostřednictvím Lezce k výletu s přenocováním v místech, o kterých se v tomto seriálu píše. Mám obavy, aby se pro ty, kteří v Sasku nebyli nikdy nebo výjimečně, nestaly saské turmy (věže, pozn.aut.) pohou virtuální realitou. Avizovaný víkend předcházely deštivé dny a tak z něj sešlo.

Na mokré skále se nejen nedá, ale ani nesmí lézt. Během dalších víkendů se mi již nepodařilo vyšetřit více než jeden ze dvou volných dnů, zato však celkem pětkrát za sebou. Díky tomu vás mohu zčerstva seznámit se svými zážitky. Hraniční přechod ve Hřensku. Poutavé místo. Místní duty free shopy způsobují pravidelné zácpy, tvořené nákupychtivými Němci. Vyhnout se stání v koloně, i více než hodinovému, lze včasným příjezdem do zhruba 8:30. Pozor, ani ze skal není kam spěchat. Přes den jsou fronty obousměrné, v podvečer povolí směrem do Čech. Němečtí pasáci, s těmi dívkami mezi Děčínem a Hřenskem nemají nic společného, se občas ptají na množství marek, kterými zrovna vládnete.

Již v EU číhá na cestě do skal ještě jeden rébus, tedy pokud jste si ráno nepřivstali. Musíte zaparkovat auto, a to v místech nejméně vzdálených vašim cílům. Již kolem deváté jsou parkoviště slušně zaplněná, saští turisté a lezci jsou po svých skalách hladoví jako vlci. Parkuje se na parkovištích anebo podél silnice. Zde však jen pokud to nezakazuje značka a pokud se vám vejde celý vůz za postranní čáru. Pravda je, že s blížící se zimou množství ranních návštěvníků lehce klesá. Počasí vhodné k lezení alespoň snesitelnému je od pěti stupňů se sluncem, či o něco výše i se zataženou oblohou.


Často se stává, že v Děčíně, ba ještě i ve Hřensku, je zataženo a mlha a už kousek za Schmilkou svítí slunce. Nám počasí přálo a ještě první listopadovou neděli jsme lezli v tričku. Pravda, jistič měl tři mikiny. Ve skalách samotných je prostě krásně. Alespoň mé nadšení neznalo mezí. Pominu-li samotné lezení, absolutní nirvánou pro mne byla půlhodinka strávená na vrcholu jedné věže. Není důležité které. Někteří z vás ty slastné okamžiky možná znají. Nahrabal jsem si pod sebe trochu lana, pěkně jsem se usadil v důlku, kterými byl vrchol posetý a jistil kamaráda, který si dával 50 metrů za IXa. Slunce se blížilo k obzoru a vše ozařovalo tou magickou oranžovou září. Třista metrů pode mnou si proudilo Labe, na něm i kolem něj všemožné dopravní prostředky. V dáli siluety Sněžníku, Zschirnsteinu, Königsteinu ... . Kolem mne spousta vrcholků. Na některé se ještě lezlo, na jiných se už zapisovalo do vrcholových knih, jinde se slaňovalo a kousek vedle někdo úspěšně přeskočil z předvrcholu na vrchol. Chvíle, kdy jsem byl a nebyl sám, a určitě jedna z těch na které se nezapomíná. Můj nejdůležitější zážitek tedy je: Sasko je stále magické a okouzlující. To je pro dnešek asi to nejdůležitější.

Apropo. V zimních měsících se chystám víkendovou pozvánku zopakovat. Táborák v bivaku, průzkum stěn pro léto a nějaký ten vybojovaný vrchol lze zvládnout i v chladnějších dnech. Takže v prosinci či lednu ...

Jarda Maršík   [úpravy] 07:21 15.11.2001Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 



 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text
Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy
67.071 čtenářů v říjnu

 Foto dne:

Sokol, 5C
 Databáze cest:
Všechny cesty (84808)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Der Landsheriff 8 Frankenjura
Nivea 8+/9- Frankenjura
Frederik Olšinský - Varianta VIIa Drábské Světničky
Vynucené Snad 6C Rohanovský Vrch
Krásná Cesta IV Anglický Parčík
Nově komentované:
Turnovská VIIb Suché Skály
Mat Patou 7C/7C+ Havran U Jitravy
Veselý Teátr VIIIa Labák - Levý Břeh
Áčko 4+ Mařenka
Veselý Teátr VIIIa Labák - Levý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: umělé horolezecké stěny | Re: umělé horolezecké stěny | Re: umělé horolezecké stěny | Re: umělé horolezecké stěny | Re: umělé horolezecké stěny | Re: umělé horolezecké stěny | Re: umělé horolezecké stěny | Re: umělé horolezecké stěny | Re: umělé horolezecké stěny | Re: umělé horolezecké stěny |

 Nové komentáře:
Re: spatna reklama ? | PR | Re: velke bile fleky | Re: Plotny | Re: A komu tím prospějete? Druhé straně? | Re: A komu tím prospějete? Druhé straně? | Re: ?? | rychlé výsledky | Re: blablabla | Re: Regenerace |

 Kde to vře:
Horolezec na Suškách spadl z devíti metrů, zasahoval vrtulník (173)
Regenerací k lepšímu lezení (51)
Kritický stav některých skalních oblastí v Praze (21)
Sraz v Roklici (12)
GRAND PRIX Holešovice (6)
Letošní 11. ročník Kozelkovské dvanáctky (6)
Alexey Bolotov zahynul (3)
Uzavření Tiských stěn (2)
Midnight lightning (2)
A few forgotten routes (1)

 Nově v inzerci:
Batoh Berghaus Talus 35 | na příští rok na sníh | na hlavu | thermo komplet Tilak Polartec Powerstretch | na cesty | kalhoty Tilak Raptor bib | do betonový džungle | Bouldrovací stěna s chyty | PETZL PANTIN R | Prodám membránovou nepromokavou bundu High Point Mania vel. L |

 Anketa:
Umíte se přidat k někomu na lezení, když jste sami?
 ne, sám lézt nejezdím 
 245 
 občas, ale je mi to trapný 
 83 
 ano, nemám problém se přidat 
 142 

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*       ceník reklamy Copyright (c) 2007 NetPro systems, s.r.o.   All rights reserved.