LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Ty stromy musí pryč, chci se tu pořádně rozhlídnout.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Prachovské skály - vyšel nový lezecký průvodce
Sport climbing in Arco - nový průvodce na skalky v Arcu
The Push: příběh Tommyho Caldwella

Závody
ČP ve skialpinismu (20.01)
Novoroční open 2018 (20.01)
4. Makak- bouldrový kolotoč (26.01)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13925
2.Konečný 11868
3.Pail 11550
Bouldry:
1.Ondra 11450
2.Stráník 11425
3.Stráník 10875
Hory:
1.Coubal 6441
2.Šuraba 6358
3.Nikita 6157

Výsledky
Silvestrovské Hejnice (29.12)
Mistrovství ČR rychlost (16.12)
Mistrovství Slovenska obtížnost (09.12)

Deníčky
4386 lezců
666440 cest
Nové přelezy:
Planeta Na 7c+
Knocking O 8C
Kiks 8A
Don Cayeta 7c
Nivelúngal 7c
Na Rua 7b
Clonción 7b
Nivelúngal 7c
El Rey De 7c+
Los Vetera 8a

Stěny
FreeSolo - Lezecká stěna - Praha
Sportareál Klíny venkovní stěna - Klíny 210
Boulder Cave Bar - Opava

Prodejny
Rock Point - OC Olympia - Olomouc 7
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Horolezecké vybavení - VK-SHOP.CZ - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Bishop 2.díl

Sad and Happies

Trochu jsem si dal na čas, ale zima se blíží a třeba nějaký boulderový nadšenec rozklepne prasátko (dolar je teď dost nízko) a vydá se do Kalifornie za skvělým boulderingem. Máme tedy zde druhý díl povídání, o Bishopu.

Toto povídání vás od prvního posune v prostoru nejen o pár mil na severozápad, ale zároveň klesnete o několik stovek metrů vertikálně tedy nížeji. Bude řeč o Happy/Sad boulders a tento posun nás přivede do úplně jiného světa.

Proleťme tím světem zrychleně časem, abychom zjistili, jak tyto super boulderová bludiště vznikla a jak je z tohoto vývoje usvědčuje současný stav.

V údolí nad Bishopem, kde se schází slunce-milní boulderisti, se kdysi na dně údolí usadil sopečný tuf v mocných deskách. Do něj se vymlela sem tam koryta až kaňony, dvě nejvýznamnější se jmenují Happy a Sad Boulders. (Zkráceně jim říkají také Happies a Sads).  Deska se na kraji těchto koryt vlastní vahou rozlámala a lomové balvany se skutálely do takto vzniklého údolíčka.
Jsou to bludiště jak se patří, jen prolézt jimi, dá zabrat, lézt by se dalo na všechny kameny kolem, ale místní jsou vybíraví, jen ty nejnosnější linie, jsou popsány v průvodcích.
Uteklo by mnoho vody v řece Owens River, než byste přelezli alespoň ty, na které budete mít.


Velmi známý boulder leze Alison v oblasti Happy Boulders

foto by © JirkaSRáno vyrážíme z Crawley Lake (tam bydlí Jeff) a kde je zatracená zima a poslední noc dokonce napadlo i kolem 20 cm sněhu. Dívám se skepticky nejen na vše zmražené kolem, ale i na Jeffovo fintu, když si dává lezečky na palubku auta za přední sklo. Aha chápu, až pojedeme tak teplý vzduch rozmrazí nejen okna, ale i ztuhlé lezečky.

Cesta do Sads a Happies je celkem jednoduchá pokud jedete jako my ze severu, stačí ještě než vjedete do Bishopu odbočit doleva na prašnou Chalk Bluff Road . Která vede podél řeky pod zlomovým valem. Jedete dlouho možná tak 2 km. Určitě nezabloudíte, není kam odbočit a zastavíte na takovém prašném parkovišti, kde už asi budou nějaký auta. Taky parkoviště dokážete identifikovat podle informační tabule.
Jste pod skvělým boulderovým bludištěm zvaným Happy boulders (Happies)
Už stačí se jen vyškrábat tenkou klikatící se stezkou a vniknout do průrvy. Můžete začít lézt již na jejím počátku. Avšak klidně pokračujte, postupně jak vám bude úžasem padat brada, tak v místě kde ji budete mít u kolen, shoďte batohy a dejte se do toho.
 

Sad boulders (Sads)
Podobně jako Happy boulders jsou situovány v jednom z kaňonů lávového valu a cesta je stejná jako výše uvedená do oblasti Happy boulders, akorát, že zastavíte o nějakých 1200m dříve - viz mapa.
Vyškrábete se do stejného svahu k balvanitému zlomu a pak už jen lezete a lezete. Myslím, si že úžasné na tomto boulderingu je množství boulderů jeden vedle druhého, klima výhledy a nádherné barvy.


Pohled na rozmanité tvary Sad boulders (hi res)

foto by © JirkaS

Bishop a Volcanic Table land (hi res)

nákres by © JirkaSDetailní mapa příjezdu (hi res)

nákres by © JirkaS
Neuvěřitelné tvary jaké dokáže vytvořit sopečný tuf – v pozadí Sierras

foto by © JirkaS


Kemp bivak:

Kempuje se zde velmi dobře je zde několik kempů, jeden je dokonce zadarmo. Například Horton Creek Campground je směrem na Mammoth Lake, po 6,5 mílích Sawmill Rd doleva a doprava na Round Valley Rd. Kemp je otevřený od března do října.
Dalším kempem zdarma je Winter Climbers Campground - směr Mammoth Lake, po 6,5 mílích od Bishopu doprava na Pleasant Valley Road, po 1 míli do kopce prudce doleva. V kempu je pouze chemický záchod.
Když odbočíte z Hwy směrem k Chalk Bluff Road tak před přejezdem říčky je camp - Pleasant Valley Pit. Zde zaplatíte $2.00 za auto a noc, limit pro pobyt je 60 dní a je zde asi 75 sites (místo pro auto a stan).
V dalším z kempů Millpond Campground (kousek před Horton Creek Camp) si trochu zaplatíte (12 dolarů za den pro 4 osoby), ale budete mít například k dispozici sprchy.
Osprchovat se také můžete v Bishopu v The Wash Tup (236 Warren St., od 7 do 19.hod, 3 dolary).


Andy drtí jednu z místních klasik 7A+ Sad Boulders

foto by © Jana Lukášová


Klima:

To je asi to nejlepší na téhle oblasti pokud je zima můžete lézt v Sads nebo v Happies, pokud je teplo Buttermilks nebo v Druid stones, jen v létě je asi horko úplně všude a sezóna lezení kolem Bishopu má období klidu.

Průvodce, mapy navigace:

Byl vydán průvodce v podobě map složených harmonikově do jedněch desek, pod názvem Bishop Bouldering Survival Kit. Je naprosto dostatečný

Nyní je nově vydaný průvodce (2007) o 356 stranách za 36 dolarů, který popisuje všech 2000! boulderových problémů v okolí Bishopu.


Titulní list nově vydaného rozsáhlého průvodce boulderingu okolo Bishopu


Potraviny a voda:

Vodu je třeba většinou koupit, nebo nabrat na benzínkách. Nakoupit je nejlepší v supermarketu, jeden je i v Bishopu.
Najíst se můžete v několika restauracích (nejlevnější jsou fast foods se svým junk foodem) Navštívili jsme i vyhlášenou mexickou restauraci, Amigos, bohužel mexické jídlo nebylo ani zdaleka tak chutné jako v mexické fast foodové Baja fresh a bylo docela drahé) naopak můžu doporučit Schat's Bakery, jedno z pekařství, které se pyšní snad největší nabídkou pečiva a sladkostí.


Chyty jako na našich pískovcích, mělké i hlubší dírky, lákají k přelezům stěnek, JirkaS leze V4 (7A+)

foto by © JirkaS


Doporučené cesty, klasifikace:

Oblast má mnoho vyhlášených boulderů, ale dá se říci, že valná většina boulderů je pěkných, tak nedělám žádný výběr.


Porovnávací tabulka klasifikací (hi res)

nákres by © JirkaS (source rockfax.com)Okolní oblasti:
Jednotlivé oblasti jsou roztroušeny v okolí města Bishop do 20 kilometrů. Jedná se o mnoho menších boulder oblastí, avšak každá z nich je opravdu unikátní a v krásné přírodě. Nedaleko je i skalní velká a zvláštní oblast Owens river gorge (400 cest).

Tip:
Hot top - neboli hot springs jsou různě po kraji, a jejich návštěva o odpočinkovém dni je snad ta největší relaxace, kterou si dovedete představit (trochu blíže je o nich psáno v článku o Buttermilks Bishop I. O nelezeckých dnech si můžete také zajít třeba zaplavat do Bishop City Pool, nebo do jít v Bishopu do kina či si zahrát v kasínu (je na 395 Hwy směrem na Mamoth lake). Můžete si také jet zalyžovat v Mammoth Lake, jsou zde půjčovny jako v každém pořádném, zimním středisku.
Placené Hot Springs jsou v Bishopu a vykoupat se můžete v řece Owens River.
Nudit se určitě nebudete, protože knihovna v Bishopu (jako ve většině knihoven v USA) nabízí zdarma internetové připojení a tak si můžete svoje přelezy rovnou zapsat na Lezce.


Varování:
V oblasti je možné si zalézt bez bouldermatky, ale v balvanovém bludišti je někdy dopad špatný.
Pozor na pití alkoholu na veřejnosti, viz již klasický papírový pytlík. Dejte pozor, když se budete toulat mimo hlavní boulder sektory, mohli byste narazit na Hieroglyfy, staré indiánské malby, v jejich okolí je vždy zakázáno lézt aby se předešlo jejich poničení, jsou zde velmi přísně chráněny.
Při kempování se vždy uplatňuje pravidlo Leave No Trace (nenechej po sobě žádné stopy).Najdete zde ještě tuny nevylezených směrů

foto by© Jana LukášováOpět pohled na Sierras a na pevný neskutečně tvarovaný tuf

foto by © JirkaSAmerika před pekárnou Schat's Bakery

foto by © JirkaSAlison v lehké hraně

foto by © JirkaSZdroje:
Průvodčíka najdete na skvělých stránkách Průvodce od Dr. Topo

Na stránkách Bureau of land management si můžete přečíst další zajímavé informace o kempech návštěvnickou statistiku, statistiky počasí, a ostatní info o přírodě atd.
BLM

JirkaS   [úpravy] 07:00 08.10.2007Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 supr článek13:28:55 08.10.2007
Díky za pěkný a informační článek o lezení za velkou louží, vypadá to lákavě a muselo to být fajn, ale pro mě bohužel nedostupný (prasátko plné pilin) vystačím si s Petrohradem :-), ale fakt pěkný fotky rozpodivnějch šutrů!
Gulasodpovědět 

 Umericky tufy15:46:52 08.10.2007
Krasnej clanek s peknymi vobrazky. Jako obvykle mam chut jit rozmlatit to cunatko... Jen me zarazila ta rockfaxova prevodka: 7c Fb traverz ze pry odpovida 7a+ Fb netraverzovemu, divny, divny. My se ve skole ucili ze (nekde) jsou traverzy  nekterymi autory z neznamych duvodu cca o jedno pismenko  zvednuty. Tady to je o tri. A na obrazku leze pan JirkaS jakesi V5 a v uvozovkacj ma pak 7A. Tak to je uz je prosim ouplnej skandal!:)
lacoodpovědět 
 Re: Umericky tufy19:02:55 08.10.2007
Je to poopravený, ale už si to nějak nepamatuju v tom to je. Nejvíc jsme tam lezli tak V6 až a tyhle cesty na snímcích jsou trochu lehčí.
 jirkasodpovědět 
  Re: Umericky tufy19:14:53 08.10.2007
jezis!
odpovědět 
 grade table15:48:04 11.10.2007
yeah, the rock fax guide is a little off, but it is bouldering so who cares. I personally like the addition of the grade 'V8+' which I have never heard of in my short ten year career as an American boulderer.
Andrewodpovědět 

 Cool...20:34:50 08.10.2007
I can't believe it was almost two years ago...
Andrewodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

Fasádní Servis
Fasádní Servis® hledá spolupracovníky do týmu pro Čechy a Moravu.


 Foto dne:

Pod Olpererem
 Databáze cest:
Všechny cesty (124483)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Cadena Perpetua 1 Chulilla
La Canaleta L2 7c+ Chulilla
La Canaleta L1 7b+ Chulilla
Manjita 6a Leonidio
Tobischnobi 6c Leonidio
Nově komentované:
Planeta Namek 7c+ Chulilla
Knocking On Heaven's Door 8C Bába A Dědek
Los Veteranos 8a Chulilla
Los Veteranos 8a Chulilla
Los Veteranos 8a Chulilla

 Nově v diskusi:
MSM kloubní výživa | prispevek do nelezecke diskuze | Re: nechci dedky na Hrade | Re: za svobodu jet za lezením | Re: Fandi, ale zůstaň člověkem | Re: Fandi, ale zůstaň člověkem | Re: za svobodu jet za lezením | Re: Fandi, ale zůstaň člověkem | Re: nechci dedky na Hrade | Re: Problemy s lepidlem na pasech |

 Nové komentáře:
Re: Jakub Turek, mluvci vseho lidu | Re: Jakub Turek, mluvci vseho lidu | Proč | Re: Jakub Turek, mluvci vseho lidu | Re: Jakub Turek, mluvci vseho lidu | Re: Denializmus | Re: Rád bych pochopil správně | Re: gratulace | Re: Denializmus | Re: Jakub Turek, mluvci vseho lidu |

 Kde to vře:
Pozvánka na diskuse o skalním a sportovním lezení v ČR (146)
LRH: Otevřený dopis proti silovým testům lezecké repre (58)
Hra na hřebeni 3 (27)
Vyjádření ČHS k metodice výběru reprezentantů v soutěžním lezení (12)
Mára Holeček hlásí z Antarktidy: nová cesta na panenský štít (11)
Pinnacolo di Maslana - žulová věž u Bergama v Itálii (7)
Resumé A MUERTE 10boy Ostrava 2018 (6)
A MUERTE 10boy „Exhibice silového desetiboje“ 2. kolo (6)
ÁDRBOULDER (5)
Komplexní sport (4)

 Nově v inzerci:
TNH Chilkat II | goretex. rukavice - Expert 3 Finger GTX Glove | lezečky Ocún Oxi LU | Hlubina - Ostrava | Prodej nových cepínů a maček od Singing Rock | Fjallraven keb gaiter trousers | Fjallraven keb gaiter trousers | Meindl Mt.Crack | Potřebujete úvěr? Použijte uvnitř | Prodám domácí bouldrovku |

 Anketa:
Umíte slanit z nýtu?
 Ano, bez zanechání materiálu. 
 1370 
 Ano, se zanecháním mailonky. 
 668 
 Ano, se zanecháním smyčky. 
 583 
 Ano, se zanecháním karabiny. 
 604 
 Ne.  
 651 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.