LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Holčička na nástupu: "Mami pojďte, raději si stoupneme vedle, kdyby ten pán tady spadnul."
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny

Závody
Zrušeno ČP U14 v lezení na obtížnost (28.11)
MČR v lezení na rychlost (05.12)
MMČR v drytoolingu (12.12)

Žebříček
Cesty:
23.Šindel 10662
24.Lebeda 10643
25.Nosek 10519
Bouldry:
23. 9584
24.Běhounek 9575
25.Bureš 9475
Hory:
8.Podráský 5476
9.Švihálek 5227
10.Skopec 4645

Výsledky
Mezinárodní MČR a ČP v boulderingu (18.09)
ČP a MČR U14 (12.09)
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)

Deníčky
5062 lezců
871358 cest
Nové přelezy:
Hořící Hně 7C+
100%-ní Na 7C
Cecky Samo 8A
Vzpomínka 8A
Záchytka 7C
Warcraft I 7C/7C+
Baghdad 7C+
Babočka Ad 7C
The Big Ha 7C
Anfang Ein 8A+

Stěny
Boulder bar Točna - Jihlava
Rock 'n' Wall - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Anglie a lezení

Cpu věci do báglu. Klasicky je úplně narvaný, ale v podstatě nic v něm. Čeká mě moje první lezení v Anglii.

Venku je nádherně. Jediný problémek (kvůli kterému mi praská batoh ve švech) je, že večer se teploty pohybují kolem nuly a objevují se přízemní mrazíky. Takže v krosně mám něco málo jídla, ešus, sedák s lezečkami, magi pytlík, skoro všechno oblečení co tady mám a dva spacáky.heather wall

foto by © Jester


Je kolem 5 hodiny večer. Naloďuju se do auta, které je narvané dvouma anglánama. Nějakou náhodou jsem se přes Lezec.cz dohodl s Čechama z Londýna - budou tam taky.Vasek Shaftesbury avenue

foto by © Jester


Docela se těším na seznámení s novými lidmi. Vyržíme směrem Peak District. Něco málo jsem o této oblasti četl. Vím, že lezou s vlastním jištěním (friendy, vlklíněnce, atd.), ale nic víc.

Po necelých 4 hodinách jsme na místě. Je tma jak v pytli a pěkná kosa. Rozbíjíme tábor. Já si dávám na zem asi tak metr dvacet dlouhou karimatku (půjčená). Nezbývá mi nic jiného, než ji prodloužit bundou, protože jinak by mi asi umrzly nohy. Nabaluji na sebe asi 6 vrstev oblečení a deru se do dvou spacáku. Angláni staví celtu, nafukujou nafukovací karimatku a i jinak plýtvají energií na výdobytkách moderní doby. Guy mi cestou zpátky řekl, že to moje spaní pod širákem ho dost uchvátilo. Příště to prý musí zkusit taky. Večer mi bylo celkem teplo. Měsíc svítil, jak černochovi zuby (prudil mi do obličeje jako Pepova čelovka), hvězdy zářily a moji tvář čas od času ovanul teplý vítr z útrob mých dvou spacích pytlu. Asi ty fazole a mlíko.


Vasek Shaftesbury avenue

foto by © Jester


Kolem 6 hodiny začíná vycházet slunce - kam se hrabou americké bijáky ověnčené Oscarama. Jsem strašně zvědavý, jak to tady vlastně vypadá, a tak se prdelím ze spacáku. Cestou na takový menší kopeček mě trochu vyděsili ovce. Šel jsem
jen tak cestou necestou, a když jsem se dral z jedné prolákliny, tak na mě z ničeho nic jedna jukla zpoza šutru. Jsem asi vůl, ale ten temný obrys proti světlému nebi mi v těch několika chvilkách dost připomínal vlka. Asi moc čumím na televizi. Každopádně krajina je tady nádherná, hodně ovcí a dost bobků u nástupu - touhle dobou naštěstí zmrzlých. Vracím se do lezení, kde už pobíhají Guy s Aronem. Dáváme si něco malého k jídlu a vyrážíme. Jsem fakt nedočkavý. Asi po 10 minutách chůze jsme na místě. Bývalý lom. Na první pohled nic moc - já zvyklý na pískovcové věže.foto by©  Jester


... No nic. Guy pomocí průvodce vybral cestu - spára. Věší na sebe asi 4 kila matroše, přivazuje se na dvě lana (cože?, já myslel, že jen v horách...), dává si na hlavu blembák a jde na to. Jeho pokus konci založeným friendem asi dva a půl metru na zemi. Zkouší to znova - zas nic.
Nadšeně jsem se toho chopil já. Předává mi matroš a já vzpomínám, co asi tak vím o zakládání vklíněnců a friendů. Hlavou mi probleskává, jak mi Bobr v létě říkal, že pro toho, kdo ví, jak zakládat smyčky, nejsou tyhle železa problém. Takže hurá na to. Zrovna v tuhle chvíli dorazili "moji" Češi (Myšák, Nathalie a jejich děsně lezecky bojovná maďarská kámoška  Othilie). Takže těm nadávkám i někdo rozuměl.
Spára má na prvním 3-4 metrech tu blbou šířku - ani dlaň či pěst, ani rameno. Takže se sápu nahoru pomocí všech třecích ploch, které mi moje tělo poskytuje. Jsem rád, že tu jsou čeští krajané, protože jejich rady na zakládání želez a cvakání toho správného lana se mi dost hodí. Asi metrový převísek - dávám vklíněnce pod něj a ještě jednoho + frienda nad něj. Vytváří to takovou dvou spáru. Zkouším to dál. Mám nechutně nateklo. Dělá mi problém převalit prdel přes hranu - ruce zažábované co to jde, nohu k pupku, stavím se a "do..ele, kur...a." - stojím si na laně. Sedám a vyklepávám . Na další pokus se mi konečně podařilo postavit se nad převísek, ale..... ale ruce už mi hlásí, že to na ně začíná být trochu moc. Natažený jak blb držím polici a snažím se založit frienda. V tuhle chvíli jsem majitelem tak exkluzivních bandasek, ze ho nemůžu zmáčknout.


 

foto by © Jester


Vyklepávám ruce a začínám dostávat solidní šicák do nohy. Po pár pokusech je kámoš ve spáře. Ale je tady další problém. Kvůli nateklosti nemůžu cvaknout lano do karabiny. Nejsem schopen hnout  pořádně prstama. Takze cvakám odsedávku, sedám a seru na to. Pravá ruka sedřená, leva nateklá a
hnedka na první cestě pytel jak kráva. A co že to bylo? V jejich stupnici HVS 5b. Něco mezi naší VII a VIIb/c. Ale hodně hnusný. Další den jsem procházel průvodce. Mají ho hodně vymakaného. Mrtě značek, které říkají, co může člověk čekat. Třeba dlouhé kroky, malé ale ostré chyty, obliny, málo jištění, silová cesta atd. atd. A u téhle cesty je obrázek, který slibuje krásné bandasky. Prdím na to a s českými taky lezci se vydáváme do Stanage.
Trochu to připomíná malinky (co se výšky týče) Labák bez Labe. Jsou tu jen masivy, žádné věže. Pěkné lezení, hafo boulderů. Myšák se prý někde dočetl, že to bylo vyhlášeno za nej boulerovou oblast na světe. Mám děsně vytavené ruce, takže nějaká těžší cesta mi nehrozí. Nějaké ty VS 4b. Myšák si jen tak mimochodem vysoloval hranu, která se jmenuje Archangel. E3 6b - u nás něco kolem VIIIb/c. Pak jsme se vyrazily podívat na nějaké bouldry.
Ukázalo se, že tyhle kamenné problémy jsou pro mě opravdový oříšek. Nejsem schopný dát nic. Jenom jedno nějaké asi 6a (kolem V2, V3 boulderové klas.)
Neudržím vůbec nic. Tak jsem se sebral a šel jsem vyhoupnout dvě pěkně vypadající cestičky na sóliko. Jedna VS 4b a další jsem lez asi od půlky - VS 4c. U nás něco kolem IV.
Už je skoro tma, sedám do "českého" auta, které mě doveze k anglickému, a to mě pak dopraví do krásně vymrzlého březového lesíka, kde budeme spát ještě jednu noc s měsícem a hvězdama nad hlavou a vymrzlou trávou pod zadkem.
Druhý den ráno je prostě pohádkové. Slunce krásně svítí a je příjemně teplo. Kolem poledne může být něco kolem 15 stupňů - je půlka listopadu.


Něco rychle baštíme a jedem do Stanage. Tenhle den se prostě povedl. Žadné hrocení extremů, žádná vyklepaná historka. Pohodový den plný lezení. Na závěr dne se odhodlávám vytáhnout HVS 5b (po včerejší spáře mám z toho stupně nějak respekt). Ale je to pohoda. A přesně podle průvodce, který
říká, že nejtěžší krok je 6m nad zemí při odlezu z balkónu. A je to tak.
Takový nějaký rajbas to je, který celkem bez potíží pouští. Pěkný závěr pěkného dne. Už se šeří, balíme, sedáme do vehiclu a jede se domu. Kdybyste se někdo čirou náhodou ocitl v Anglii, tak se sem rozhodně podívejte. Stačí se dostat do města Sheffield. Pak je to už jen kousek.
Oblast je v národním parku Peak District. De fakto stačí bouldermatka, lezecky a pytlík. Balvanu je tu jak naděláno.

Jinak se mi dost líbila krajina. Hodně odlišná proti té české. Připomíná popisy v knihách veterináře z Yorkshiru Jamese Harriota. Kopcovitá, s nízkými kamennými zídkami a pastviny, na kterých se pasou tři prdele ovci. Mezi zídkami se vinou cestičky přehrazené dřevenými závorami, takže kdo by chtěl projet musí vylézt z auta, odsunou, projet, vylézt, dat zpět a pak zase dal.
Byl jsem dost uchvácen, ale upřímně musím říct, že na ty naše pískovcové "bábovičky" jen tak něco nemá.


P.S. Co se mi dost líbilo je, že se tady pořád leze klasickým stylem. Vlastní jištění. Nikde žádné skoby. A to i v hodně těžkých cestách. Spára se dá odjistit celkem v poho, ale plotna.... Určitě tady jsou oblasti se sportovníma cestama, ale tam jsem se nedostal.

V. Jester   [úpravy] 16:43 01.02.2006Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 peak district17:45:31 01.02.2006
Byli jsme kdysi v oblasti Raven Tor. Ta je po francouzsku vynejtovaná, ale spíš nám tam šlo smažení palačinek, než lezení.
Petr Jandíkodpovědět 

 foto18:31:02 01.02.2006
pěkné. hlavně mě jako fotografa zaujala ta monochromovaná(černobílá) fotka...je fakt vydařená.
miroodpovědět 

 Hezký článek19:17:29 01.02.2006
a pěkně napsaný. Dost jsem se pobavila.
JANOVAodpovědět 
 Re: Hezký článek19:25:11 01.02.2006
...synku!
Papoušodpovědět 

 Peknej clanek, pekny fotky20:14:05 01.02.2006
Mne se to libi, pekne napsanej clanek, jak lezeni vidi Cech v Anglii a ty fotky taky dobry. Profik Papous, to muze videt jinak, ale to se neda resit... :-) Jen vic takovejch clanku.
Brizaodpovědět 
 Re: Peknej clanek, pekny fotky18:07:46 02.02.2006
Já sem nic neřek! Já mam pro Ještěra slabost, má střevo!
Papoušodpovědět 

 SUPER CLANEK22:53:51 01.02.2006
DOBRE JEN TAK DAL!!!!
sryodpovědět 

 pekne23:02:35 01.02.2006
Pekne. Joo stara dobra Anglie. Clanek i fotky hladi moji dusi. Tak nadherne osklivy, vyznamne nevyznamny kvaky. To musi bejt zradlo! Ja tam snad nekdy zajedu.
dagodpovědět 

 jo jo10:31:22 02.02.2006
jo je to moc hezké je vlasně pravdou že když fotíme lezení a hory  nedá se nic moc zkazit...
hložaodpovědět 

 až se ti zasteskne10:41:27 02.02.2006
po pískovcovejch bábovičkách, zkus Old Man of Hoy
http://en.wikipedia.org/wiki/Old_Man_of_Hoy Otázka je, jestli to z Anglie nebude blíž na Labák...
pavelkodpovědět 

 Pozdrav z Zizkova13:54:08 02.02.2006
Cau Vojto,suppr clanek a jeste lepsi fotky.Je videt ze tam uz jste jako doma.
Martinodpovědět 
 Re: Pozdrav z Zizkova15:28:23 04.02.2006
musim te trochu zklamat. to "v" neni vojta, ale svatej Vaclav. Ale jinak te taky zdravim.
v.jesterodpovědět 
  Re: Pozdrav od Vojty20:15:25 09.05.2007
No ale já jsem Vojta a už se tu zabydluju...
Nebydlíte někdo na hranici Sussexů a Kentu?
Vojtaodpovědět 

 Parada!!!10:11:40 03.02.2006
skvele napsany clanek!!! ... a krasne fotecky ... preposlu link vsem znamym Vasiku :o))))
J.Walkerodpovědět 

 super10:45:26 03.02.2006
Pěkné čtení a super foto. Dávej na sebe pozor. Moc Tě zdraví všichni ze Zlína. Věra
Věraodpovědět 
 Upravit autora fotek11:54:51 03.02.2006
Je to tam špatně napsaný...jak může bejt autor fotek Ještěr, když je na fotce on sám:) Jinak pěkný fotky....
honzaodpovědět 

 Anglie, lezeni a vubec..19:24:07 03.02.2006
Nazdar, jak rika Natalka, psat proste umis. Uplne jsem te pri cteni, znova videl bojovat v te spare. Super podivana:)
Ale musim te malicko poopravit. Peak neni nejlepsi bouldrova oblast, Fontac je porad jeste prvni. Pak taky Archangel je jen za E3 5b, na sest becko si musim jeste chvilku pockat. A nakonec to nejdulezitejsi, Natalie, Natalka, ale nikdy ne Nathalie, na to je alergicka.

Mysak ma pravdu a az pojedem priste, muzem te nekde (treba Cambridge) nabrat, pokud chces.
 Myšák a Natalieodpovědět 
 Re: Anglie, lezeni a vubec..15:26:45 04.02.2006
Tak to se urcite ozvete. Zaridil jsem si to tak, ze se na stenu dostanu trochu casteji, takze me ty bandasky neprepadnou po prvnich 10 metrech :-)
v.jesterodpovědět 
  Re: Anglie, lezeni a vubec..20:19:55 09.05.2007
Lidi, ozvěte se mi, jestli jste někde na trojmezí Sussexů a Kentu. Já tu au-paiřím a právě jsem se přidal do www.eastgrinsteadclimbingclub.co.uk ale stejně bych tu užil nějaké české lezce...
Nelezu sice takové prásky jako vy, ale co není, může být!
Vojtaodpovědět 

 diky za hacky a carky15:29:53 04.02.2006
Zase musim rict moc velky dik jirkavosi za tyhle ceske znaky. Nastesti mam ted doma citac s cesko klavesnici, takze kdyz budu zas neco plodit, tak uz to bude ohackovane a ocarkovane.
v.jesterodpovědět 

 .10:53:21 09.02.2006
Pekny clanek a fotky taky moc hezky!Ze bych prijel driv...;-) Doufam,ze ti ten CD Ex prisel...
Barbiodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:
Jeptiška
Údolní hrana, IXc
 Databáze cest:
Všechny cesty (147917)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Rampouch 5C Loučovice
Mrtvolný Chlad 6A+ Loučovice
Obcházený 3 Loučovice
Hrabě Úchyl 6B+ Loučovice
Hang Over 5.12c Red River Gorge
Nově komentované:
Tanz Der Arroganz 9+/10- Frankenjura
Já To Neříkal 7A+ Panteon
PSH 6C+ Panteon
Cascarillas De Mantequilla 6a Tabares
Maria Ponte El Arnes 7b+ Rodellar

 Nově v diskusi:
Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Kde je? Kolem Skal | Re: Adam VS mundo | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle |

 Nové komentáře:
Re: Je to démon | Re: Je to démon | Re: smluvní podmínky | Re: smluvní podmínky | Re: šš | Re: smluvní podmínky | Re: Pekne, diky! | smluvní podmínky | Re: Typo, překlep | Typo, překlep |

 Kde to vře:
Adam Ondra: 5. den nácviku Perfecto Mundo 9b+ (57)
Mistrovství Evropy v lezení: obtížnost (40)
Kolem Skal! - 7. Kozelka s Honzou "Trávou" Trávníčkem (31)
Jak se dělá klasa…. (27)
Kolem Skal! - 8. Srbsko a Jan Kreisinger (26)
Mistrovství Evropy v lezení: bouldering (17)
Video: Překonávání hranice - ze 7a do 7b (13)
Mistrovství Evropy v lezení: kombinace (10)
Lucka Hrozová: druhý boulder za 8A+ (10)
Pojištění odpovědnosti pro členy ČHS (6)

 Nově v inzerci:
Sir Singing rock | Statická a dynamická lana | Prodám kalhoty Karpos Alagna Plus | boty Scarpa Triolet GTX vel. 44 a 1/2 | Koupím Petzl Nomic | Pátek | LA SPORTIVA Python, vel. 37,5 | LA SPORTIVA Python, vel. 37 | boty La Sportiva Trango guide | Péřový spacák |

 Anketa:
Jaký je váš BMI index?
 <18 
 637 
 18 - 23 
 528 
 23 - 25 
 470 
 25 - 28 
 440 
 > 28 
 499 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.