LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Tohle tady lezou i báby s nůší.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Nové průvodce světových oblastí na Lezci
Vychází nové vydání knihy Julia Kugyho: Ze života horolezce
Nové průvodce světových oblastí

Závody
4.Makak boulder kolotoč (15.02)
Skialp night Říčky (16.02)
Mistrovství ČR v ledolezení rychlost (16.02)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13641
2.Konečný 13075
3.Vopat 11896
Bouldry:
1.Stráník 11600
2.Jungling 11050
3.Novák 10925
Hory:
1.Skopec 6646
2.Zaoral 6327
3.Coubal 6161

Výsledky
SP v ledolezení Francie (07.02)
SP v ledolezení Itálie (01.02)
SP v ledolezení Švýcarsko (24.01)

Deníčky
4588 lezců
729760 cest
Nové přelezy:
Xaxi, Xiri 7c+
Reality Sh 7c
La Moni 7c
Barreiros 7c
Vrchcáby 7B+
Velká Post 7C+
Planeta Na 8a
Eingriff 7C+
Basis Hamu 8A
Pravda A L 9

Stěny
SAUNA - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Vedauwoo

Uprostřed vyprahlých, děsivě nehostinných prérií jižního Wyomingu se line od východu k západu dálnice I-80, hlavní asfaltová tepna spojující Východ USA a už ne příliš divoký Západ.

Drkocáte si to trapnou sedmdesátkou (to jako 70 mil za hodinu, čili, jak většina civilizovaného světa říká, 112,654 kiláků za hodinu), dochází vám ropa, kde nic, tu nic, vysněné štíty Skalistých hor pořád nikde, jen sem tam nějaká ta ropná věž. A ropu my nutně potřebujeme, právě teď, právě tady. Rudé oko palubní desky výhružně poblikává. Nechali jsem za sebou bez zastávky prérijní městečko Cheyenne. Chyba. Tady musí být někde pumpa, jídlo, pivko! Jo, konečně, sice je to jen jeden baráček honosně značený jako vesnice jménem Buford, ale je to záchrana. Slunce odchází, obzor na západě hoří. U pumpy mají sice ropu, ale pivo prý až v Laramie. No, co se dá dělat, stejně musíme někde přespat, postavit stan, zažehnout plameny. Ale sedět u ohně bez piva - to přeci nejde! Tak dál do Laramie, dalších 25 mil, po předcházejících 1600 je každá míle navíc utrpením. Slunce už skoro zapadlo, najíždíme zase na tu strašnou dálnici. "Honzo! Co to je ?!" Napravo od dálnice, napravo od zmizelého slunce, stojí kamenné lodě, hrady, želvy, Vetřelci, hřiby. No, nevím, co to je přesně, ale hádal bych to na skalní město a to u lezce znamená, že pivko počká, aspoň na chvilku. Z dálnice odbočujeme doprava. Ukazatel na exitu 329 říká: "VEDAUWOO".


Celkový pohled na centrální část Vedauwoo. Vlevo Turtle Rock, vpravo Friction Tower a Old Easy


Část Turtle Rock - vlevo sektor Holy Saturday, vpravo Jurassic Park


Slovo Vedauwoo (čti vídavú) znamená čejensky Země pozemského ducha. A je nutno přiznat, že na tomto místě, které leží v nadmořské výšce 2400 metrů, najdete kamenných duchů tisíce.


Keep Smiling !


Bohužel, jméno této úchvatné prérijní kamenné pevnosti je to jediné, co tu po Čejenech zbylo. Za dob Arapahů a Čejenů bylo tohle místo posvátné, Indiáni tu vykonávali spirituální zkoušky mužnosti. Pak přišel příval bílé lůzy, železný oř a hordy ziskuchtivých otrapů, předků "nejskvělejšího, nejstatečnějšího a nejkreativnějšího" národa na světě, a tak jsou dnešní  názvy skal čistě anglické: Turtle Rock, Nautilus, Devil's Playground. Celá oblast leží na jižním výběžku pustých hor Laramie Mountains a je součástí národního lesa Medicine Bow National Forest. Ve srovnání s okolní bezbřehou prérií lisovanou gargantuovským nebem je to oáza s mohutným O. Mezi hromadami roztodivných žulových balvanů, stěn a viklanů o svůj život bojují borovice, různí menší savci a hlodavci, orlové, srnci, občas černí medvědi a pumy, no, a v poslední době čím dál častěji podivní tvorové, kteří si říkají Lezci.


Justin plachtí cestou Harder than your husband 5.12c, Nautilus


Uprostřed prérie ztroskotal kamenný Nautilus. Těsně u něj leží kemp.


Supí si to ve spárách všeho druhu, zvláště pak v těch málo oblíbených - širočinách, anglicky offwidth. Těmi je zdejší skalní oblast vyhlášená. Vedle klasického spárového lezení tu ale najdou Lezci také nějaké ty vynýtované stěnky, tak na jednu délku maximálně, platí ovšem pravidlo: čím lehčí cesta, tím méně nýtů, v 5.9 (6/6+ UIAA) už skoro nic není, jen malé a ještě menší křemenné krystaly.


Chyt


Na tyhle malé potvůrky si dává Lezec obzvláště velký pozor ve spárách a tak si poctivě chrání ruce. Bez zafačovaných rukou ani krok!

Tradiční, i několikadélkové cesty vedou v plotnách, ale i kolmých až převislých stěnách.Vedauwoo je, jak jsem již naznačil, zemí spár, prstových, ručních, ale hlavně šííííroookýýých polo až celotělových. Někdy ani Lezec neví, kterou část svého ničeného těla by do toho spárokomína ještě nasoukal, dávno, vysoko nad zemí pochopil, že ty klinkající želízka sebou tahá zcela zbytečně a že jediné, co někam může nacpat, je jeho vlastní ruka, hlava, noha, zadek.

A co by tak mohly obří čejenské balvany připomínat Lezci z dalekých Čech - Jickovice, Jizerky, Kapucínky, no, tož tak něco mezi.


Smyce v pěkně vypečené cestě Hair Lip 5.9+


Celá oblast je rozlezlá v okruhu několika mil kolem centrální části, kterou tvoří mohutná Turtle Rock a menší Friction Tower a Old Easy. Dále se všude kolem povaluje řada samostatných skalisek, z nichž nejvýznamnější jsou Nautilus, Holdout, Poland Hill, Blair Rock atd. Mezi tím vším se bez ladu a skladu povalují stovky zkamenělých čejenských duchů, v moderní euroamerické době používaných k činnosti odborně nazývané bouldering. Jo, a abych nezapomněl, nějaké ty houbičky se tu taky najdou, ať už kamenné nebo jedlé. Ty, které vyvolávají živé duchy, jsme ale neviděli, takže z toho byla jen trocha poklidné smaženice a jen mírně transcendentního boulderingu.


Poland Hill


Hřib


Boulderová sekvence na šutru u Nautilu. Jméno a obtížnost neznám, dal bych tomu tak V3, ale asi jsem to nějak ošméčkoval.


Obtížnost zdejších doslova krvežíznivých cest (celkově asi 500)  se pohybuje od 5.4 do 5.13c a tak tu lze spatřit celou pestrou paletu druhu Lezec - od horoškol hoblujících stylem TR, co se dá, až po osamělé dvojice lehce levitující převislými spárami za 5.12. Pod nimi se občas zjeví příslušník dalšího zde hojného druhu - Turista. Lačně svým digitálním superfoťákem hledá ten nejúžasnější záběr psychopatů valících si to vzhůru zdánlivě hladkou žulovou stěnou s lanem volně povlávajícím v prérijní bríze. Turisté tu ostatně mají k dispozici pro své turistování řadu stezek, z nichž hlavní obepíná celý masiv Turtle Rock.


Horoškola okupuje sektor Fall Wall, Turtle Rock


Detailní pohled na třídélkový sektor Walt's Wall a na skromnější sektor Coke Bottle (vpravo), Turtle Rock


Sektor Jurassic Park, Turtle Rock


A zdá se, že ani horské počasí neodradí přítomné Homo Sapiens od vychutnávání si této mimozemské krajiny. Ty, kteří se rádi občas snesou zpět do civilizačního mumraje, uvítá nedaleká dálnice a přemístí je i s jejich přibližovadly do nedalekého kovbojského městečka Laramie. Město je ztracené uprostřed údolí semknutého prérijními horami. Má poklidnou atmosféru a dvě, tři westernové ulice. Doporučuji navštívit grillbar Lovejoy's , kde servírují ty nejlepší hambáče, co jsem kdy jedl. Mají i bizoní, ovšem cena odpovídá výjimečnosti takové kulinářské rarity. Také je tu historická věznice (na Západě poměrně častá historická budova), kde byli vězněni lotři ze spolku "Peklo na kolech", což byla banda ochlastů a hráčů karet, kteří postupovali se stavbou transkontinentální železnice, skupovali pozemky, kde se mělo zrovna stavět a za výdělky nezřízeně hýřili, až tak moc, že je nakonec pozavírali. Mimochodem, prý tu seděli i desperáti Butch Cassidy a Sundance Kid.


Laramie


Ti Lezci, kteří  rádi překonávají nějakou tu opravdu mohutnou horskou stěnu a Vedauwoo mají spíš tak trochu na rozlez, vyráží z Laramie ještě dál, po silnici 130 směrem západ do samotného srdce hor Medicine Bow Mountains. Cesta se klikatí až do výšky 3000 mnm a přístup k mohutným stěnám jednotlivých třítisícovek je tak velmi snadný. V očích všudypřítomných horských jezerech se vesele rybaří. Na nějaké lezení nám ale už nezbyl čas.


Jižní hřeben kopce Medicine Bow Peak 3662 mnm, zleva stěny Sundial Slab, Triangle Buttress, Old Main.


Diamond Buttress, jižní hřeben Medicine Bow Peak 3662 mnm


A pokud se už Lezec skutečně nebude vracet mezi zvěčnělé čejenské duchy, nesmí minout "bezva" koupel v horkých pramenech v díře jménem Saratoga na západním úpatí Medicine Bow Mountains. Voda má 50°C, takže skutečně neosvěží, zvláště, když se kolem rozprostírá mohutná, pelyňkem porostlá polopoušť Great Divide Basin. Ale hned vedle je placený bázen, kde má voda v srpnu bezvýznamných 25°C.  Mám ale pro Lezce dobrou radu: ať si zkusí vlézt do kolem protékajícího potoka, tam se horký pramen vlévá do ledové vody. Za pouští pak Lezce už nedočkavě čekají štíty hor Grand Teton a Wind River Range. A o tom někdy příště.


Great Divide Basin


Old Easy


Holdout topící se v borovém lese, v dálce Turtle Rock


Zákoutí skaliska Nautilus, sektor Friday 13th, dihedrálou úplně uprostřed ve stínu vede přes dva převisy místní megaklasika, třídélková 5.11d s názvem - Friday 13th


Tak do téhle vody opravdu ne! Zvláště slabosrdcatí by to asi nerozchodili. Lázně Saratoga


Kde to je?
USA, jižní Wyoming, dálnice I-80, exit 329.

Kdy tam jet?
V létě, je to v podstatě vysokohorská oblast a i v létě tam může být prý dost zima.

Kde spát?
Přímo v centru Vedauwoo je malý kemp se záchodkama a pitnou vodou. Na sprchy zapomeňte. Funguje na principu "kdo dřív přijde, ten dřív mele". Stojí 10 babek.

Vybavení:
Hlavně velké frendy, hexy, vklíněnce, sadu expresek, pásku na tejpování, nějaké ty smyce, 60 m lano, oblečení do hor.

Průvodce:
Jak je asi patrné z výkladu, žádnou publikaci jsme s sebou neměli. Naštěstí nám dobří lidé poradili. Ale kompletního průvodce jak na Vedauwoo, tak na Medicine Bow (Snowy Range) najdete i se spoustou fotek v níže uvedených odkazech.

Kde si zalézt v okolí:
Vedauwoo je lezecky natolik specifická oblast a do té míry osamělá uprostřed plání jižního Wyomingu, že by jistě nemělo smysl plánovat cestu na západ USA jen kvůli tomuto místu. Vedle nedalekých stěn pohoříčka Medicine Bow Mountains je hlavním tahákem této části USA národní park Rocky Mountain a skály v okolí města Boulder. Vše najdete jihozápadně od Vedauwoo v severním Coloradu. V okolí města Estes Park se tyčí mohutné (až 10 délek) horské zdi Diamond, Hallett Peak, Petit Grepon a další. Relativně nevysoké (až 5 délek) skalní lezení pak poskytuje Lumpy Ridge, v okolí města Boulder pak Flatirons, Eldorado Canyon nebo Boulder Canyon. Severozápadně od Vedauwoo, zhruba 10 hodin jízdy, je pak pravý ráj horského lezení – Grand Teton a Wind River Range. Skalkaření je tam však poskrovnu.


Odkazy na webu:
www.vedauwoo.org
www.jharp.net

Jan Hajduch   [úpravy] 09:30 08.02.2006Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 -09:54:32 08.02.2006
Pěkné!!
Piškotodpovědět 

 Sochar priroda10:08:34 08.02.2006
S kamenem hrib si skutecne pohrala jen sochar priroda ? :) Neuveritelne.
 jirkasodpovědět 
 Re: Sochar priroda10:22:24 08.02.2006
To teda jo. Mám podezření, že to není kámen. Možná nějaký ožraný kus molitanu jenom tak lehce zahráblý u paty, a nebo termitiště projektované nějakými termitími modernisty...
Piškotodpovědět 
  Re: Sochar priroda13:38:40 08.02.2006
zajímalo by mě jak je vysoký? tak 4 metry? a je to lozitelný:-)?
Salodpovědět 
   Re: Sochar priroda13:48:56 08.02.2006
Vysoke je to tak 4 metry, to asi jo. Jinak, ja dodatecne nasel i pruvodce na mistni bouldery - www.drtopo.com. Nejka se v tom nejsem sto vyznat, ale nekoho jsem videl se po tom pohybovat, mrholilo, tak jsem to nefotil, nemam na to prostredky....
Honzaodpovědět 
    Re: Sochar priroda14:37:45 08.02.2006
Uz sem kuli tomu zkamenelymu hrebiku sedlal svyho mustanga, ale kdyz sem si prohlid pdf pruvodce tak tam vubec nejni zaznamenanej (ten hribo-hrebiko utvar)! Navic ta klasifikace (easy az very hard) nejspis pochazi jeste z casu kdy se zde boldrouvalo v mokasinach. Esi von v tom nebude nejakej Cejenskej manido, nerkuli Zly Duch. I kdyz Manitou je Veliky a Bily Prach smichany s ohnovou vodou ochrani..
Hyjeeeeee
Jasny Obileny Sokol, Silny Bekhendodpovědět 
     Re: Sochar priroda15:04:10 08.02.2006
To snad aby se jasný sokol jun. vydal na hřiby do Broumovek.
P.odpovědět 
    Re: Sochar priroda12:46:58 03.03.2006
zkouseli sme na to vylezt, ale droli se to
Tomasodpovědět 

 I 80?13:07:36 08.02.2006
... a neni ta asfaltka nahodou I90? :))
Marťasodpovědět 
 Re: I 80?13:45:40 08.02.2006
Ne, je to opravdu I80, I90 je vic na severu, ale vede take pres Wyoming, o ni budu psat tedka - Black Hills, Devil's Tower atd....:-)
Honzaodpovědět 
  Re: I 80?14:12:54 08.02.2006
OK, jinak pekne povidani i foto. Patek 13 uvadeji jako 3delkovou cestu, jak je to vysoke? Podle fotek mi to na 3 delky nestimuje :)
Marťasodpovědět 
   Re: I 80?14:20:20 08.02.2006
Tak to si neodvazuju odhadovat, tak 50,60 m...Tam se kvuli dreni lana standuje pod kazdym z tech dvou hornich previsu. Ja sem to po tuhem boji nedal, strasne silova cesta, skoncil jsem hned pod prvnim...:-(
Honzaodpovědět 

 pěknej článek,13:36:28 08.02.2006
pěkný fotky. Bohužel asi nehrozí, že bych se tam jel příští tejden podívat :-)
Petr Jandíkodpovědět 

 Prilis mnoho otazniku13:53:27 08.02.2006
Tak se vsem omlouvam, nejak se tam vloudili vsude mozne nesmyslne otazniky, tak se to pokusim napravit, az mi Hop posle heslo...:-)
Honzaodpovědět 
 Re: Prilis mnoho otazniku14:02:01 08.02.2006
...vloudilY....
Honzaodpovědět 

 Super17:10:40 08.02.2006
Moc pěkné kurňa to mět doma za barákem.
Hrivaodpovědět 

 *****10:25:34 09.02.2006
Jako koňak-pět hvězdiček. škoda jen, že je to z ruky, ale článek parádní.
marťas*odpovědět 
 Re: *****10:30:57 09.02.2006
Připojuju se ke stromořezovi.
Papoušodpovědět 
  Re: *****21:03:21 09.02.2006
Když se podíváš co je za lezení nalevo nahoře a dole z pohledu od Denveru tak je Woodawoo dost oblast s mínusem a o ničem ale je u dálnice a klasici co maj rádi spáry si tady užijou ale je to asi jako jet do Labáku na písek a skončit na Tokáni
David
odpovědět 
   Re: *****21:41:57 09.02.2006
Vec nazoru....Byl jsem i nalevo nahore a napravo z pohledu Denveru a Vedauwoo o nic horsi nebylo. Myslim z hlediska SKALKARSKEHO. Napr. Lumpy Ridge, Eldorado, Boulder Canyon atd. jsou take kousek od auta, takze argument o te dalnici neobstoji a temer nic jineho nez spary jsem napr. v Lumpy Ridge taky nelez. A nejake postarsi klasiky jsem ve Vedauwoo zadne nepotkal. A pokud srovnavas Vedauwoo se stenama v Rocky Mountain, v Grand Teton nebo Wind River nebo naopak s vynytovanyma stenkama v Rifle nebo Shelf Road, tak porovnavas neporovnatelne.... Je to jako jet na severni stenu Triglavu nebo do Arca a skoncit v onom zminovanem Labaku. Shrnuli-to, tak se mi Vedauwoo libilo vic nez vsechny zminovane US skalkarske oblasti, ale kazdemu vyhovuje neco jineho....Ve V. je klid, skala perfektni a kdo ma rad trad lezeni, tak si ho tam uzije dost a dost. Lezl jsem na SKALKACH kolem Tetonu a to nebylo nic moc, nuda, to jenom k tomu, co je nahore z pohledu Denveru.......
Honzaodpovědět 
   Re: *****00:59:57 10.02.2006
Diskuse americkych lezcu na tema Vedauwoo take tady

http://www.rockclimbing.com /routes /listArea.php?AreaID=196
odpovědět 
   Tokáň.18:49:13 18.02.2006
Sadím se, že na Tokáni jsi toho moc nevylezl. Je to tam super a pár lidí, co mají odvahu, tam udělalo pěkné cesty-prásky. Samozřejmě Labák se svými nýtovačkami obílenými něčím podivným, to je něco, ale Tokáň také!!A tak souhlasím s Honzou.
Tetřevodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Le Tube Neural, 6c+
 Databáze cest:
Všechny cesty (132653)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Xaxi, Xiri, Xarli 7c+ Chulilla
La Cambra 7c Chulilla
Peatón Del Aire 7c Chulilla
Mystic Rhythm Direct 7a+ El Chorro
Reality Show 7c Chulilla
Nově komentované:
Splněný Sen 8- Roviště
Uzavřené Oddělení 7- Roviště
Blázinec 5 Roviště
Hiršovka 5- Černolické Skály
Boom 9 Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | skialpy pro dítě | Re: Slovenská čárka |

 Nové komentáře:
Re: cena | Re: cena | Re: cena | Re: drahá vs levná | Re: cena | Re: cena | Re: no to je teda síla | Re: cena | Re: ubohá mentalita dnešní doby | Re: cena |

 Kde to vře:
Péřovka Lightline Jacket pro lezce od Mountain Equipment (111)
Závody "HANGAR MASTERS" v boulderingu (34)
Skály v okolí Buzetu (24)
Trenér ČHS Tomáš Binter ve finále výběru Trenérů roku 2018 ČOV (22)
Sportovní fotografií roku 2018 je snímek s Adamem Ondrou (21)
Wadi Rum - Morning sun street (12)
Nekonečné útesy Inis Mór (9)
Výběrové řízení: vedení účetnictví a mzdového účetnictví pro ČHS (9)
Pozdrav z Patagónie (8)
Cepín 2019 (6)

 Nově v inzerci:
La Sportiva Tarantula | Lavinový set | Beal Yuji 10 mm 60 m violet | RAB Neutrino Endurance | dárkové poukazy do RP | Warmpeace Makalu | Garmont Pinnacle GTX 44.5 | závěsné závětří | outdoorová sedačka Jurek na karimatku | mačky Grivel |

 Anketa:
Který čas byste chtěli zachovat?
 letní čas 
 1877 
 zimní čas 
 968 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.