LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Horolezec nepadá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
PETROHRADSKÉ PADÁNÍ (16.04)
SP Meiringen (16.04)
SP boulder, USA (21.05)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13178
2.Trojan 12275
3."Fido" 11950
Bouldry:
1.Ondra 11706
2.Stráník 11550
3.Stráník 10925
Hory:
1.Novák 7454
2.Černý 5898
3.Bloudek 5570

Výsledky
2. nominační závod v boulderingu (10.04)
1. kolo ČP na obtížnost Zlín (27.03)
Nominační závod boulderingu Praha (13.03)

Deníčky
5103 lezců
888685 cest
Nové přelezy:
Syntéza Ma 8A
13ka 6A
11 Let živ 7C+/8A
Přišel, Vi 8A/8A+
Super Aris 7C
Dřevorubec 6C
Dr. Sloper 7C
Bismarck 7C+
Inspirace 9
South Park 9-/9

Stěny
Eliass - Ostrava
Alpin Třebíč - Třebíč
SAUNA - Plzeň

Prodejny
HUDYsport - Liberec
Rock Point - NC Eden - Praha 10
HUDYsport - Havířov

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Výzva

Výzva a upozornění OVK Moravský Kras a Pálava lezcům ze dne 3.7.2006

1.

OVK Moravský kras a Pálava vyzývá všechny lezce navštěvující výše uvedené oblasti a  přilehlé tzv. spádové oblasti , aby nepřidávali do již existujících cest jištění,  případně samovolně nepřejišťovali staré lezecké cesty. Na vadné nebo poškozené jištění je třeba upozornit výše jmenovanou OVK na E-adresách v.wolf@seznam.cz, pawelw@volny.cz, která zajistí nápravu , resp. řešení tohoto problému.


2.

Žádáme lezce, aby se nenechávali spouštět přímo z fixních jištění spolulezcem, pokud tato nejsou osazena slaňovací karabinou, resp. majlonkou.
Před cca 10 lety byly některé cesty pod vrcholem vybaveny nerezovými borháky a některé jsou provozováním výše popsaných aktivit již značně ( i do třetiny) probroušeny. Tímto se velmi snižuje pevnost materiálu a zvyšuje riziko případného zlomení borháku a následného pádu.
Pro Vaši informaci zaplacením jednoho členského příspěvku ČHS na jeden rok, lze z této částky pořídit materiál na cca 3 ks borháků , nebo necelý 1 ks slaňovacího řetězu.
Prosíme tedy, chovejte se k těmto jištěním co nejšetrněji, jsou zde pro všechny.


3.

Výměna starých jištění probíhá kontinuálně ve všech oblastech, tak vydržte. Jestliže některé cesty budou ,dle Vašeho názoru, potřebovat urychlenou pozornost, nahlaste toto na výše uvedené E-adresy. OVK se podle možností rozhodne v jakém pořadí bude tyto cesty přejišťovat, neboť známe kvalitu různých původních jištění.


4.

Pokud v přejištěné cestě narazíte na zanechané starší skoby, tak je při volném lezení pokud možno nepoužívejte, není to nutné, lezte jen po nýtech a borhácích. Skoby jsou pozůstatkem z éry technického lezení a postupně budeme řešit, kde je ponecháme a kde vytlučeme.


5.

Na jaře byly provedeny za spoluúčasti BK ČHS, testy různých typů vrtaných jištění z různého období s dobrými výsledky , mimo tzv. „Janzenovy malé borháky“ a další jeho domácí výrobky, tyto naprosto neodpovídaly normám, ani doporučení BK. Přesnější výsledky zveřejní BK ČHS v blízkém termínu.O tom co bude dále s těmito neodpovídajícími jištěními bude rozhodovat OVK v nejbližších dnech.


6.

Při tvorbě nových cest se předem přesněji informujte na okolní cesty tak,aby nedocházelo k problémům tzv. opakovaných nových cest , nebo jste nepřidali jištění do již hotové cesty.


7.

Při lepení borháků v nových lezeckých cestách je potřeba věnovat mimořádnou pozornost přípravě vyvrtané díry. Přestože, např. na krabičce od ampulí s lepidlem ,
je vyznačen postup, mnozí díru nevyčistí ocelovým kartáčkem a  nevyfoukají řádně prach, toto má potom vliv na nosnost a trvanlivost takového jištění. V tomto případě borhák drží pouze povrchová vrstva lepící hmoty, která když se odlomí způsobí, že se borák začne protáčet. Dodržujte prosím tyto poměrně jednoduché postupy . Dá to sice více práce, ale nemusí se potom tato jištění brzy vyměňovat.


8.

Stav přejištění v jednotlivých oblastech je zhruba následující: ve všech oblastech se budou postupně doplňovat slaňovací řetězy a to podle možností. Údolí Říčky je kompletně přejištěno borháky. Josefovské údolí – zatím zůstává stávající stav, cesty jsou většinou kvalitně zajištěny. Rorejsi – budou osazeny štandovací a slaňovací řetězy, ve spodní části budou postupně vyměněna některá jištění, vrchní část bude z větší části ponechána tak jak je, kvalita skály mnohdy ani neumožňuje lepší zajištění. Tímto se stane spodní část sportovnější a horní zůstane tradicionalistická. Policejní – zatím neuvažujeme s přejištěním. Nad Vodárnou – zatím neuvažujeme s přejištěním. Kateřinský prst, Býčí roh, Za zrcadlem , Saxifraga, Henryho stěna – dojde k postupné výměně některých starších jištění a doplnění jištění po již vypadaných skobách. Zde bylo přejištění z větší části provedeno okolo roku 1995. Sloup – bude docházet k postupné výměně některých starých jištění, jinak oblast je cca z 90% kvalitně přejištěna. Holštejn – postupně bude přejištěna Lidomorna , Holštejnská jeskyně a pár cest, co zůstalo nedoděláno z loňska v Buči.


9.

Z prostředků ČHS a darů soukromých společností a osob ( např. HUDY-SPORT) byly
pro letošní rok nakoupeny pro potřebu oblasti borháky, mailonky a slaňovací řetězy, přesné umístění bude zveřejněno na webu ČHS na konci roku.V Brně dne 3.7.2006 přítomni Pavel Weisser, Vladimír Wolf, Tomáš Pilka.


Poznámka:
Tak nahoře je uvedeno zhruba to nejdůležitější, navíc bych chtěl všechny lezce upozornit, aby dodržovali pravidla hry a chovali se jako slušní lidé. Tím myslím, aby si za sebou po lezení uklidili a odnesly odpadky ( zejména PET lahve, krabičky od cigaret, obaly od různých tyčinek apod. ), nestavěli stany na soukromých pozemcích před skalami a zejména na Holštejně si raději došli na WC do hospody, aby to v okolí skal nevypadalo jak to tam vypadá. To vše nám jaksi nedělá dobrou vizitku a zbytečně tím ztrácíme kredit.Jištění číslo 1

foto archive © VlkJištění číslo 2

foto archive © Vlk


Důležité upozornění na závěr:


V článku jsou ukázány dva typy nebezpečného jištění.
Jištění číslo 1 je starý nýtek se závitovým šroubem délky 3cm, který je provrtán zepředu a je do něj naražen nastřelovací hřebík o délce cca 2cm, tato jištění jsou již za hranicí životnosti a případný tvrdší pád hrozí tím, že se nýtek může ulomit. Konkrétní vzorek byl vyměněn jako první jištění v cestě Zbrojnoš na Lidomorně a horní půlka závitu držela asi na třetině průřezu, což je při podrobném prozkoumání obrázku patrné.
Jištění číslo 2 je borák domácí výroby od Zdeňka Janzena Konečného, jedná se o svařené oko z nerezového drátu o průměru cca 4 - 5mm a dřík z pevnostního šroubu délky 6cm a průměru 6mm. Oko z nerezového drátu se při zkoušce začalo natahovat při hodnotě někde okolo 1000kg, přesné výsledky zkoušek Vláďa Těšitel dokonale tají a ne a ne je dát na veřejnost. Proto Vás žádám, aby jste, ve vlastním zájmu, k Janzenovým jištěním v jeho cestách, které dělal za poslední cca 4 – 5 let přistupovali velice obezřetně, jsou známy případy, kdy šlo dané jištění vytáhnout rukou!!!

Toť vše a pěkné polezení Vám přeje Vlk

Vlk   [úpravy] 10:00 28.07.2006Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Skoba.19:06:30 28.07.2006
Per tam ty nýty, ať si zalezeme!!!
Kruh.odpovědět 

 údolí Říčky20:40:29 28.07.2006
No jestli to bude všude jak v údolí Říčky, bude to nádhera!!! borhákům zdar!
Švihyodpovědět 

 Janzen10:38:56 29.07.2006
Janzenovi by už konečně někdo měl ty jeho domácí udělátka nacpat do análního otvoru. Asi ještě chudák nepochopil že se doba posunula o 20 let dopředu.
PetrN.odpovědět 
 Re: Janzen20:47:54 04.03.2011
Debile!!!
MilanTodpovědět 

 Jištění22:59:10 30.07.2006
To si člověk nevybere,to ja koukam nejenom na to do ceho se cvakam i kdyz sou to novy nyty ale na skalu kolem neho,uz jsem zazil to ze jsem jeden vikend lezl,cvalk jsem se...a dalsi vikend jsem se chtel do toho samyho nytu cvaknout-a ouvej nyt chybel i s kusem skaly
Modpovědět 
 Re: Jištění09:18:24 31.07.2006
Už jsem taky viděl. Bacha. Bude toho asi víc a přibývat. Že neodejde jištění, ale rovnou ten kus skály i s jištěním. Některé skály u nás jsou takové slepence lokrů.
dagodpovědět 

 Čau OVK!08:38:21 31.07.2006
( Chvíli mi, při pondělku, trvalo rozluštění této zkratky. Já hlupák stará si myslel, že správně je SO. ) Předně, díky za ten kus práce. Dík. Mám však dvě poznámky: Ad.)1 - do těch probrušovaných borháku by pro nepoučitelné stačilo dát majlonku ( než se osadí druhý borhák s řetězem ), Ad.)2 - popisujete tady špatnou kvalitu "janzenových udělátek" ( kterou samozřejmě všichni dávno tušili), tak prosím z titulu své mohutné zkratky a s plnou váhou dbejte na dodržování (výše zmíněných) pravidel všemi, tedy i panem K. Než se někomu něco stane! Jo a kromě toho, až si dovratáte a dolepíte ty své očka, tak tu skálu pěkně vysajte od toho prachu. Klouže to po něm jako ludra a jeden se z toho může i odřít:-)
Andyodpovědět 
 Re: Čau OVK!09:01:42 31.07.2006
Omlouvám se Andy, ale občas si zapomenu vzít smetáček. :-)).Ale polepšil jsem se, už jsem ho přibalil k vrtačce natrvalo :-))).
Vlkodpovědět 

 d.15:59:16 31.07.2006
Dík moc za tu práci, co děláte.
Ondraodpovědět 

 jasny12:23:45 07.08.2006
Hosi davejte tam praseci vocasky ty se neprobrusujou a krasne to funguje.
nonameodpovědět 
 Re: jasny13:38:34 07.08.2006
A z čeho jsou, že se neprobrušujou :-)). Já jich venku viděl hezkých pár probroušených. To není o tom z čeho, ale o, když to ještě řeknu slušně, dementním chování mnohých lezců a lezkyň, kdy jejich IQ zřejmě nedosahuje ani IQ houpacího koně. :-)).
Vlkodpovědět 

 Jištění12:37:52 08.08.2006
Každý lezec by si měl uvědomit, že když leze a má peníze na výbavu měl by si prčit svůj matroš a né ty krásný slaňáky ve skále. A když nemá na to aby v krasu lezl na prvním tak ať si na rybu dá karabyny svoje a obrušuje si matroš svůj. Toť vše. Hore zdar
aldaodpovědět 

 piíííča13:34:56 22.08.2006
zdenal to stema svéma skurveninama už přehaní....mlatit mlatit a vymlatit...aji zdenymu...a bacha na rutu --nejdelší den...ten slanak se da vytahnout rukou...
majkiodpovědět 
 Re: piíííča17:16:15 22.08.2006
Jenzen dělal většinu cest v době, kdy 90% lezců tahalo doma kačera. Tak mu všichni nenadávejte, nebýt něho, nebyl by Kras Krasem.
ditaodpovědět 
  Re: piíííča17:18:43 22.08.2006
Na druhou stranu nebýt strýce Vlka, je půlka překližkových děcek dnes mrtvá. Vrtat s ním díry, toť zážitek. Má dokonalý postup hodný stavebního inženýra.
ditaodpovědět 
   Re: piíííča14:08:21 10.09.2006
dito....jo jo to maš pravdu ...ale když mu povíš že mu tam daš místo jeho samo doma vecí raveltikackej borhak tak te pošle do prdele...
majikiodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Adam Ondra. SP v boulderingu Meiringen
 Databáze cest:
Všechny cesty (149677)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
11 Let života 7C+/8A Vyšší Brod
Spissechind 7b Rechts
Colostrum 7a+ Interlaken
Hohes Ross 7b+ Interlaken
Hemo 7c Interlaken
Nově komentované:
Traverz MOP 4 Radotínské Údolí
Desítka V P... 8/8+ Lom Kobyla
Pták Noh 7A Tábor - Lužňák
Čierny Panter 9+/10- Súľov

 Nově v diskusi:
Re: Emontana | Re: Emontana | Re: Adámek na mazáka. | Adámek na mazáka. | Re: Hudy video | Re: Hudy video | Hudy video | Hudy video | Hudy video | Film: Sean Villanueva O’Driscoll: masiv Fitz Roy |

 Nové komentáře:
Re: Aféra Hruboskalsku.cz | Re: Aféra Hruboskalsku.cz | Re: Proč ve Skalaku! | Re: Proč ve Skalaku! | Re: Proč ve Skalaku! | Gratulace | Proč ve Skalaku! | master | r2t2 | Re: Aféra Hruboskalsku.cz |

 Kde to vře:
Petr Kellner zahynul na Aljašce při nehodě při heli-skiingu (87)
Video: nový seriál Začínáme na písku startuje 15. dubna 2021 (59)
Video: Začínáme na písku: 1. díl (35)
První závod v lezení na obtížnost letošní sezóny (32)
Spadlý blok (23)
Omezení lezení v Moravském krasu z důvodu hnízdění dravých ptáků (11)
Nové povolení pro pražské lezecké oblasti (11)
Valná hromada ČHS dnes poprvé s delegáty a kvůli covidu online (8)
Lucka Hrozová hlásí přelez dalšího bouldru za 8A+ (6)
Evaluační kurz horských vůdců (4)

 Nově v inzerci:
Statická lana | Expediční obuv | Parťačka | Hledám postel | Topo | Bunda Nike | dvojčata | spolulazení | dětské lezečky | Toulky přírodou a sport |

 Anketa:
Necháte se pro lezení v cizině naočkovat?
 Ano 
 51 
 Nevím 
 17 
 Ne 
 33 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.