LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Ty stromy musí pryč, chci se tu pořádně rozhlídnout.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vychází nové vydání knihy Julia Kugyho: Ze života horolezce
Nové průvodce světových oblastí
Vychází nová kniha Máry Holečka o Gasherbrumu I.

Závody
Pražský Opičák (04.12)
MMČR v boulderingu (07.12)
SAMBAR KIDS CUP (08.12)

Žebříček
Cesty:
2.Konečný 12819
3.Pail 11650
4.Vopat 11621
Bouldry:
2.Jungling 11050
3.Novák 10950
4.Stráník 10925
Hory:
18.Tichý 2785
19. 2691
20.Horáček 2244

Výsledky
Dry Tool Cup (24.11)
MČR v lezení (27.10)
MS Innsbruck (06.09)

Deníčky
4578 lezců
725111 cest
Nové přelezy:
Zen Flute 7C+
Fly Boy Si 7B+
Meneo Cana 7b
Arqueológi 7c
Blomu L1 7c
Trío Ternu 8a
Devora Hom 7c+
Movin On U 5.13c
Worst Case 7C
Resident E 7C

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
V 16 - Plzeň

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Léto v zimě

Kam za teplem?

Začala zima a nám lezcům, kteří nemají moc rádi ten studenej bílej sajrajt (sníh:) a nebo v lepším a aktuálním případě studený vlhký skály, nabízíme pár tipů na lezecké výlety za teplem:Sperlonga, Itálie
Ideálně může být ve Sperlonze, která leží u moře 100 km jižně od Říma (u města Gaeta), stejně jako tomu bylo letos počátkem roku. Některé dny bylo skoro až moc vedro, na sluníčku i hodně přes 25 stupňů. Leze se na kvalitním vápně, je tam mnoho oblastí. Nejvýznamnější lezení je na pláži u jeskyně Areonauta, kde je i řada těžkých prásků do stropu (6a až 8c) nebo hned vedle přímo na pláži, kde jsou i cesty v kolmé stěně na slunci, kde najdete i lehčí cesty.


Sperlonga, lezení na pláži u jeskyně Areonauta, leden 2007

foto by© StandaSperlonga, moře u jeskyně Areonauta, leden 2007

foto by© Mariana Sirokomska


Cestuje se tam cca 1500 km z Prahy autem, nebo se dá letět do Říma a pak vlakem a busem. Někteří se tam pokoušejí bivakovat, což místní lezci nemají rádi, protože se bojí, aby majitel pozemku lezení nazakázal, (na pláži i letos spali lidé, majitel tam stany toleroval, jen pozor jednou se opravdu hodně rozčílil, když mu někdo spálil kus prkna, které používal k opravě zídky na přístupových schodech). Anebo lze pohodlně a nekonfliktně nocovat v privátech za 10 Eur na osobu/noc a užívat si italské pohostinnosti.


Sperlonga, lezení v jeskyni Areonauta, leden 2007

foto by© Standa


K mimořádným atrakcím patří možnost návštěvy Říma a Neapole s Vesuvem nebo Pompejemi. Počasí se může samozřejmě zvrtnout na větrno a sychravo, pak se asi budete s ostatními mačkat v jeskyni a nepodaří se vám vystoupit na Vesuv, který bývá při velkém větru uzavřen. Jinak klima je dost jižní: citróny, pomeranče a mandarinky lze celkem běžně i v lednu trhat přímo ze stromů.

Více informací viz články na Lezci:
Silvestrovská Sperlonga,
Sperlonga,
a dále na
www.climb.sk
nebo aktuální turistické info na
Itálie - Neapolský záliv a Řím 2006


Námět na restday: Pompeje s Vesuvem v pozadí

foto by© Standa

El Chorro, Španělsko
To je už dávno profláklá destinace na jihu Španělska, v Andalusii, nedaleko přímořského města Malaga. Rozsáhlé skalní oblasti leží nad údolní nádrží. Vzhledem ke vzdálenosti se sem vyplatí na kratší zimní dovolenou leťet a pak vláčkem nebo taxíkem do vesničky El Chorro. Jak aktuálně v sms zprávách hlásili z místa počátkem ledna naši kamarádi, počasí bylo supr, 20 stupňů ve stínu. Spát lze v kempu u železniční zastávky, nebo se bivakuje někde ve skalách. Andalusie je moc pěkná, zejména ten duch středověké islámské architektury. Její vzorek si lze prohlédnout v centru Malagy na kopci v muslimské palácové pevnosti Alkazaba.

Více viz na Lezci:
El Chorro,
aktuální informace najdete mj. v diskusi na Lezci (stačí vpravo nahoře vyhledat název El Chorro)
O pevnosti Alkazaba:
Alcazaba de Málaga

7

El Chorro

foto z archívu Lezce by© Standa

Tenerife, Španělsko
Pro ty, kteří se chtějí ohřát a kromě sportovních výkonů zároveň i odpočinout, případně vykoupat v moři, se nabízí vzdálený, ale dostupný Tenerife.
Tento z největších Kanárských ostrovů nabízí kromě úžasných výhledů a i turistiky kolem gigantické hory Pico de Teide, (3718 m) i poměrně solidní polezení.
Oblasti zde naleznete asi čtyři a z toho dvě jsou velmi pěkné. Dohromady je zde téměř pětset většinou dobře zajištěných cest a skvělé klima.

Článek o Tenerife:
Tenerife


Kanárské ostrovy: Tenerife

foto by© JirkaS

Mallorca, Španělsko
Nádherný lezení, středně těžké cesty oblasti různých charakterů. Nad mořem a nebo třeba v horách. V zimě je třeba počítat s tím, že pokud se zatáhne a začne foukat, bude lezení spíše jen pro otužilé. Nejlepší oblast je dominantní Fraguel,  je zároveň bohužel nejméně vystavena slunci. Přesto pokud je slunečno, a to je na Mallorce dost často, lze očekávat kolem 15 stupňů ve stínu. Když počasí nepřeje, lze vždy uskutečnit nějaký zajímavý výlet do nitra ostrova.

Bližší informace, přesto že nejsou z posledních let, najdete v článku
Mallorka ostrov skal
a
Mallorka


Malorka

foto by© JirkaS

Antalye, Turecko

Nový německý lezecký časopis Climb! v posledním čísle uvádí jako jednu z atraktivních destinací na zimní lezení v teple. Lezení se soustřeďuje převážně do oblasti Geyikbayiri a je skutečně kvalitní. Více si zalezou lezci, kteří už mají něco nalezeno.

Viz články:
Sportovní lezení v Turecku

Geyikbayiri

Web německého časopisu Climb!


Antalye

foto by© JirkaS

Andonno, ..., Finale Ligure, ... La Turbie - oblasti v okolí Monaka (ITA, FRA)

V Andonnu se můžete zastavit cestou na jih Francie, jedná se o oblast v podhůří Alp nedaleko Cunea (Turínský kraj, vzdálenost od Brna 1200 km). Ač v horách, podmínky umožňují lezení i v zimních měsících - celá oblast je orientována na jih a tvoří před větrem chráněný kotel. Na své si přijdou spíše zkušenější lezci.


Andonno

foto by© Eva OndrováAndonno, Adam Ondra leze cestu Noia 8c+, leden 2007

foto by© Eva Ondrová


Ubytování je možné přímo ve vesnici v soukromí - viz inzerce na jednom z prvních domů pod skalami nebo v blízkých lyžařských střediscích :-))) Spaní venku je spíše pro otrlejší, protože teplota klesá pod nulu. Cestou dál na jih zhruba 20 km pod tunelem de Tende se nachází stejnojmenná oblast. Rovněž je nastavena slunečním paprskům, od pohledu moc pěkný sektor o 50 cestách, bohužel řadě z nich pomohla lidská ruka...
Cesta do Francie je přes tyto oblasti na kilometry stejně dlouhá (1300 km) jako jízda po italské dálnici (přes Janov).
Další z oblastí, které můžeme navštívit je profláklé Finale Ligure, řada z vás tu určitě byla v létě (skvělá koupačka v moři), v zimě se leze v sektorech přivrácených k jihu (Monte Sordo apod).


Finale Ligure

foto by© JirkaS


Hned za hranicemi na francouzské straně je Castillon, rovněž už velmi známá oblast - obvzlášť o Vánocích bývá přeplněno...


Davy v Castillonu, leze Adam Ondra

foto by© Eva Ondrová


Volněji není ani v La Turbie, oblasti ležící přímo nad Monakem. Během Vánoc zde byly kolony parkujících aut dosahující samotného městečka, možná víc než kilometrové. Oblast je ale velmi rozsáhlá, takže frontu na cestu stát nemusíte.


La Turbie nad Monakem, leze Adam Ondra

foto by© Eva Ondrová


Velmi pěkná polezenice je i v nedalekém Peillonu, lehké cesty jsou v sektorech Baux Roux, Chez Pierrot a Derriere le Bloc, je jich dost a krásné... Pro OS přelezy těžkých cest zajděte do zdejší "La Grotty". V posledním průvodci je uvedena další nedaleká a lákavě vypadající jeskyňka s názvem Grave de Peille. Její návštěva nestojí za to, údajně se tu nesmí ani oficiálně lézt z důvodu ochrany přírody... Celé údolí je jeden velký kamenolom a skládka, fakt pěknej fujtajbl, tak proč jeho konec nechránit tímto způsobem....


Grave de Peille, tam tedy radši ne

foto by© Eva Ondrová


Více viz Lezec.cz:
Andonno
Finále bez auta,
Turbie,
Adam vylezl 8c+ (z ledna 2006)
a další články a info najdete na Lezci, nahoře v okénku pro hledání zadejte název příslušné oblasti.
Osp, Slovinsko
Když vychází počasí, lze vyrazit na kratší výlet autem do Ospu, ve Slovinsku. Je to z Prahy asi 800 km, u italského přístavu Terst. Skály jsou koncentrované u vesničky Osp, ležící cca 10 km od moře. Přímo nad obcí je oblast Osp s cestami středně a víc těžkými, asi 300 m od vesničky je Mišja Peč, kde jsou především cesty 7a víc, spousta prásků za 8 až 9a. Nocuje se bezproblémově v kempu v obci za 7 eur na osobu/noc, nebo tam lze najít privát, myslím, že stál asi 15 eur. Spává se tam i mimo kemp, ale bývá to s problémy.


Mišja Peč, Osp

foto by© Standa


O restdayi lze zajet do cca 15 km vzdáleného středomořského slovinského městečka Koper, kde je hezké centrum, přístav, možnost povečeřet čerstvé mořské ryby. Nebo můžete zajet do cca 10 km vzdáleného Terstu, kde krom ohromného přístavu, můžete vychutnat nádherné vyhlídky na moře ze silnice na Benátky vedoucí vysoko nad městem. Od nového roku ve Slovinsku platí euro.
Více o oblasti viz články
Osp,
Ospomilové :-)


Námět na večer: návštěva městečka Koper

foto by© Standa

Arco, Itálie
Podobně jako v případě Ospu není při pěkném počasí marný výlet do Arca. Je to z Prahy cca 700 km u jezera Lago di Garda, kde se mísí klima hor se středozemním - palmy, fíkovníky ... K lezení budou asi nejvhodnější oblasti maximálně prosluněné, kterých je tam většina a které nejsou příliš vysoko, např. Massone. Nocleh v kampu vyjde asi na 12 eur na osobu/noc.


Arco - San Siro

foto by© Standa


Jinak se s určitým rizikem spává v některých zastrčenějších oblastech, třeba na podzim jsme viděli nocovat nějaké Španěly na jednom z dolních parkovišť v Nagu. To však má pověst, že tam policie vybírá pokuty.
O restdayích lze samozřejmě prozkoumávat krásné starobylé městečko Arco, nebo zajet do Trenta anebo si zalyžovat na sjezdovkách na Monte Bondone nad Trentem, kde momentálně hlásí 10 až 50 cm sněhu a 5 z 6 fungujících lanovek.

Více viz průvodci na Lezec.cz mj.
Massone
a info v diskusích a ve článcích viz hledání v pravo nahoře.
Sněhové podmínky na Monte Bondone:
www.ski.it


Restday: Trento - Monte Bondone

foto by© Standa

Pozor: při cestách za teplem strašně záleží na počasí, autoři pamatují i metrové závěje u Janova v březnu, dokonce i v samém Monaku), sledujte předpovědi na internetu např.: accuweather.com

Pozn red: přivítáme vaše osobní zkušenosti, o které rádi naše info zkorigujeme nebo pro příště doplníme.

Lezec.cz+Bokula   [úpravy] 23:50 18.01.2007Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Sperlonga06:43:45 19.01.2007
... není jen lezení na pláži a v jeskyni. Nad silnicí je ještě několik sektorů s pěknými (i vícedélkovými) cestami které stojí za to. Ale pozor, musí se jít kus pěšky a do kopce !! :-)) L.
odpovědět 
 Re: Sperlonga07:32:24 19.01.2007
Nu ano, v článku je napsáno, že "je tam mnoho oblastí. Nejvýznamnější lezení je na pláži u jeskyně Areonauta ...".
Další podrobnější info lze dohledat v citovaných zdrojích, toto jsou jen tipy na to nejpodstatnější :)
 Standaodpovědět 

 Pěkné shrnutí07:16:15 19.01.2007
Díky za pěkné shrnutí některých zajímavých oblastí. Na některé se teprve chystám (pokud to stihnu v tomto životě).
Petrodpovědět 

 OSP - Črni Kal08:50:34 19.01.2007
V nedalekém (6km) Črni Kalu vzniklo spoustu nových cest a oproti Ospu nebo Mišja Peči tu najdete i lehčí cesty. Celkově cca 200 cest, nejvíce cest 6a-7a.
A pro rest day doporučuju přístavní městečko Piran.
Jirinaodpovědět 
 Re: OSP - Črni Kal15:23:34 21.01.2007
Oblast neni spatna. Jen je potreba pocitat s tim, ze tam celkem dost padaj sutry. To je prave tim, ze jsou ty cesty nove a neolezene. Takze bacha na hlavu.
Ondraodpovědět 
  Re: OSP - Črni Kal16:44:19 21.01.2007
Mě to zas tak nepřišlo. Občas něco spadne všude.
Jiřinaodpovědět 
  Re: OSP - Črni Kal16:47:19 21.01.2007
Ty lehčí cesty už jsou dokonce začínají být celkem oklouzané..
odpovědět 

 OSP - Napoleonica09:11:32 19.01.2007
Oblast na italské straně slovinsko-italských hranic. Několik set cest ve skalách obrácených na jih. Průvodce na corron.com
odpovědět 

 Lumignano10:14:33 19.01.2007
Za zimní by se dala označit i oblast Lumignana.
JirkaSodpovědět 
 Re: Lumignano12:34:05 19.01.2007
tam bych to videl az takovej brezen.Stejne arco asi nebude na kvalitni zimni mesice:-)
Rudaodpovědět 
  Re: Lumignano13:30:24 19.01.2007
Ale co se týče lezení nebrat, když už jedu takovou dálku, tak to nestojí za to.:-).
Vlkodpovědět 
   Re: Lumignano19:51:10 19.01.2007
To je jasný, Lumignano je hnus, Krasu nesahá ani po kotníky. Kdo by taky lezl po dírkách v ostrym hnusnym žlutookrovošedym vápenci, semtam krapas nebo dokonce vyteslá díra, jo a na slunci, blee. A italsky makaroni, co se furt gebí...
Bídaodpovědět 
    Re: Lumignano20:18:31 19.01.2007
Pleteš si Bído pojmy s dojmy, nikdo zde nehovořil, kromě tebe, o Krasu, ale když jedu přes 900km, tak už nezamířím do Lumignana, ale raději blíže do Ospu či do Arca nebo dál směr Francie, po dálnici je to v pohodě a lezení, nezlob se na mě, podstatně kvalitnější. Tato oblast už asi mezi top nepatří :-)).
Vlkodpovědět 
     Re: Lumignano20:59:55 19.01.2007
No vlku lumignano o moc dal nez arco není.. a lízt se dá i v cca 2km vzdáleném broionu, kde je i pár sportovních cest...
Breptaodpovědět 
     Re: Lumignano17:34:51 20.01.2007
Asi jsi to nepochopil, mělo to znamenat něco jako: Když ti není Lumignano dobrý, tak si seď doma, což je pro tebe v Krasu, na prdeli:-) My jsme tam z Plzně i za 6 hodin a z Arca nebo Cereda je to kousek.
Bídaodpovědět 
      Re: Lumignano20:11:58 20.01.2007
Vidíš a já jsem za pět a půl pohodlně v Ospu, dříve jsme tam jezdili na víkend :-)), a za třináct u Monaka :-)). To nic však nemění na mém názoru na Lumignano.
Vlkodpovědět 
       Re: Lumignano20:36:53 20.01.2007
V Monaku můžeš tak maximálně navštívit muzeum oceánografie. Tam žádné skály nejsou.
pbla4024odpovědět 
        Re: Lumignano21:55:31 20.01.2007
U není V :-))).
Vlkodpovědět 
         Re: Lumignano13:37:04 21.01.2007
...za 5,5 hodiny v Ospu a další 4 hodiny ukrývání se před kempařem a potupné zmizení v Itálii:-))
Bídaodpovědět 
       Re: Lumignano10:10:16 21.01.2007
Na tyden to neni spatna oblast a da se tam dobre zalezt.Neni to vsak oblast do ktere bych se vracel
Rudaodpovědět 
 Re: Lumignano13:26:14 19.01.2007
No určitě dala, ale asi tak jako v Ospu je nutné sledovat počasí. Březen je ale jistota :-)
hanesodpovědět 

 Super10:31:23 19.01.2007
Super! Takové shrnutí tady chybělo. Dík za info.
Dandysodpovědět 
 Castillon13:36:47 19.01.2007
Bokulo mám dotaz: kolik Tě stál ten kompars v Castillonu :-)), my tam nezavadili ani o človíčka.
Vlkodpovědět 
  Re: Castillon13:43:37 19.01.2007
No to víš.. kde je adam tam chce bejt každej... aby videl co umí...
Breptaodpovědět 
  Re: Castillon14:53:36 19.01.2007
Aby ne Vlku - v létě tam nikdo nejezdí:-)))))
Evaodpovědět 
   Re: Castillon18:04:07 19.01.2007
Co je a není léto si povíme zítra ve Starých, ne?:-)).
Vlkodpovědět 

 Kalymnos09:50:54 20.01.2007
Co Kalymnos, je zimni?
odpovědět 

 Malage14:30:47 21.01.2007
V Malage je super, byl jsem tam na výletě v prosinci. Sluníčku, teplo paráda. Na stromech zrovna dozrávaly mandarinky a vše se zelenalo, víc než přes léto. Letenky za 80 euro z německa. Auto na 10dní 120 euro.
Michalodpovědět 

 Madeira21:00:13 23.01.2007
Co třeba ostrov Madeira kousek nad Tenerife?? Je tam nějaké lezení, nevíte??? Dík.
Petrodpovědět 
 Re: Madeira16:46:52 25.01.2007
na Madeiře nic neni!
Sicíli je super!
viz poslední plánovaný Petzl Rock _Trip!
čugo
Lukodpovědět 

 Terst13:03:44 30.01.2007
Padla tu zmínka o Terstu. Doporučuji nejen jako cíl pro rest day ale určitě stojí i za samostatný lezecký výlet. Pár info k oblasti najdete na www.triesteonsight.it
Cecaodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:
Amphiteatre
Face To Face, 9-
 Databáze cest:
Všechny cesty (131709)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Thunder 6B Bishop
Kredulf 6C Bishop
Arch Druid Right 6C+ Bishop
Arch Drude Left 6C+ Bishop
Skye Dance 7A Bishop
Nově komentované:
Sedřená Prdel A Zařízlý Trenky 7B Sloup
Sedřená Prdel A Zařízlý Trenky 7B Sloup
Sedřená Prdel A Zařízlý Trenky 7B Sloup
Evil Dead 2 7C/7C+ Sloup
Žebříček Hodnot Xb Drábské Světničky

 Nově v diskusi:
Hospoda | Re: Cipro | Re: Cipro | Re: Cipro | Re: To je fakt tragéd.. | Re: Pozor na metodické video | Re: Pozor na metodické video - Inspi | Re: Pozor na metodické video - Inspi | Re: Pozor na metodické video - Inspirace | Re: Pozor na metodické video - Inspirace |

 Nové komentáře:
Re: jiny pohled na sahlo - bezpecnost | Šahlovat a pak lezt je TR nebo nic | Re: Cesta versus kroky | Sezóna? | Re: závody | Re: závody | Již jsem vyzkoušel | Re: ČHS hledá organizátory | Re: závody | Efektivní |

 Kde to vře:
Mistrovství ČR v boulderingu (98)
Čelovka Fenix HM51R Ruby pro horolezce (65)
Šáhla a šáhélka (60)
Tetínské skály (20)
Aneta Loužecká 3. na Evropském poháru v ledolezení na Slovensku (16)
Revo - Revoluční jistítko (10)
MFA Praha 2018: neděle (5)
Pád mladé lezkyně (4)
Stefano Ghisolfi dává své první 9b+: Perfecto Mundo (3)
Prague color climbing festival 2018 (2)

 Nově v inzerci:
Dětský celoúvaz a lezečky | Hledám | SCARPA reflex smoke 42,5 | výzva - lezení jih | Frenštát spolulezec | spolulezec na umělku - Praha | Scarpa Freedom Sl | Boty LS Trango Guide Evo GTX Men | prodam maglajz pytlik - nepouzity | Prodám různé druhy karabin |

 Anketa:
Oblíbená logistika lezeckého výletu za skalami na jih Evropy?
 Auto + wild camp 
 70 
 Auto + camp 
 42 
 Auto + apartmán 
 33 
 Let + půjč. auto + wild camp 
 35 
 Let + půjč. auto + camp 
 42 
 Let + půjč. auto + apartmán 
 55 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.