LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Trénink dělá mistry.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Prachovské skály - vyšel nový lezecký průvodce
Sport climbing in Arco - nový průvodce na skalky v Arcu
The Push: příběh Tommyho Caldwella

Závody
TŘÍSCUP 2018- finále bouldrového kolotoče (30.03)
EP mládeže Voiron (07.04)
SP Meiringen (13.04)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13878
2.Konečný 11893
3.Pail 11400
Bouldry:
1.Stráník 11575
2.Ondra 11400
3.Jungling 11000
Hory:
1.Šuraba 6995
2.Coubal 6441
3.Nikita 6157

Výsledky
MČR v ledolezení na rychlost – Vírský cepín 2018 (10.03)
SP a ME ledolezení (02.03)
SP ledolezení Jižní Korea (09.02)

Deníčky
4427 lezců
677844 cest
Nové přelezy:
De Picos P 8b
Var. Velbl 9
Tarzan Boy 9-
Dmitrii Di 7C+
Silkroad Xc
Hakuma Mad 9+
Tendo Medi 8+/9-
Panter 10+
Rádio 1 Xb
Šmalec 7c

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
V 16 - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Arco

Terra Promessa

Falesia Policro Muro je narvaná k prasknutí, není, kde zaparkovat, není, kde lézt,všude visí lana, míhají se maskáče jednotky alpinů, běhají děti, řev, odtahovka už nakládá páté auto nějakého naivy, co zaparkoval za zákazem stání.

Že nevíte, co je to za skály? Ale víte. Policro Muro je jen jiný název pro Massone, pro jednu z nejlproslulejších skalních oblastí Evropy, a také jednu z nejvíce přelidněných. Ale v tuto chvíli chcete co nejrychleji zmizet někam, kde je klid a nějaké to lezení. Zkrátka hledáte nějakou zemi zaslíbenou, Terra Promessa nás magicky přitahuje už jen svým názvem.


Toto je teprve Massone při pohledu ze serpentin vedoucích k oblasti Terra Promessa


Přístup: Z Massone stále dál do kopce, na horní sektory je skvělý pohled právě od silnice, v době Rock Master by se tu dal strávit celý rest day, furt by bylo na co se dívat, jenže o správném restu se nemá na lezení ani myslet, a dnes tu nejsme na čumění, chceme si zalézt a tak rychle nahoru. Cestou pozor na bikery. Po chvíli dojedete k prastarému kaštanovému háji, nad ním se na křižovatce dejte doleva na Brailu a po 300 m zaparkujte v levotočivé zatáčce po pravé straně. Odtud po pěšině do kopce až pod skály.


Rere 6a


Rere 6a


Historie: Každá oblast má svého hlavního dělníka. Jako má Roviště Algenu, tak Terra Promessa má Reinholda Scherera. Byl to on, kdo se v polovině 90. let prosekal pod stěnu a odhalil její možnosti. Byl to on, kdo vynýtoval a očistil většinu cest. Pár z nich z něj udělalo legendu a z pár jeho projektů udělali legendy jiní lezci. Jen pro připomenutí, v Massone přelezl Piteru Muratu 8b+ a Reini´s Vibes 8c stvořil, ale první přelez má na svědomí Francois Legrand, který v Arcu v  rámci tréninkových pobytů před Rock Master spáchal kdeco. Na Terra Promessa přelezl Reinhold Scherer vytrvalosní prásky Aerodromo 8b+ a Projekt Tribout 8b a Francois Legrand přelezl jako první Claudio Caffe 8c a Marco Gelato 8b. Svou stopu na Terra Promessa zanechal i Schererův krajan a další legenda z Zillertalu Gerhard Hörhager přelezem Via Tipo Gerardo 8b. Reinhold Scherer v současné době trénuje rakouskou mládež a šéfuje lezecké stěně Tivoli v Innsbrucku.


Místní bouchač v Aerodromo 8b+


"Tak jen tolik mi chybělo!"


Nejlepší roční období: Skály jsou orientovány k západu. Pravý sektor má nástupovou polici nad hustým lesem, bývá zde i velmi větrno. Jinak je spodní část skal stíněna velmi hustým lesem. Terra Promessa je stěnou na letní dopoledne, bezvětrná zimní odpoledne a celodenní lezení na jaře i na podzim za aspoň trochu normálního počasí. Některé cesty lze lézt i za deště.


Cris Crocco 6b

Přehled cest:
Do 6b+.......9 cest
6c až 7a+....4 cesty
7b až 7c+......15 cest
8a a výš.....10 cest


Weisswurst 7b


Weisswurst 7b


Lezení: Na Terra Promessa je 34 cest a 4 projekty (a komu počet nesouhlasí s přehledem, umí počítat, do přehledu jsou zahrnty i délky 3 vícedélkových cest). Vzhledem k obtížnosti cest je to jistě oblast na více návštěv pro výkonnostní a vrcholové lezce. Tak jsme tu. Na parkovišti jsou 2 auta, to znamená, že na skalách bude 2 až 10 lezců. Pěšina do skal nelze přehlédnout. Skály jsou mnohem větší, než jsme čekali. Co nás trochu rozladilo, byl bordel kolem ohniště a pár exkrementů pod skalmi. To snad  ani nemohli udělat lezci. Oblast je opravdu rozlehlejší, než se z průvodce zdá. Až úplně vpravo potkáváme osádku obou vozů a jsou jen 2. Nepochopitelné, dole přecpané Massone a tady 2 lezci. A konečně něco o lezení. Zdejší vápenec je místy hrubý šedivý až silně zkrápníkovaný nebo žlutý a okrový, to může být i lehce lámavý, některé chyty jsou zpevněny sikou. Potenciál stěny není zdaleka vyčerpán, asi chybí dělníci. Stěnu lze rozdělit do 3 sektorů.
Levá část: Úplně je 3-délková Cinema Paradiso 6c+, 7c/c+, 8a, celé 100 m a naznačuje onen nevyužitý potenciál oblasti. Úplně vpravo je 2-délková Via Picnic 6a, 6a+ na 45 m. Mezi tím je stěna, která má dole krápníky a nad nimi žlutou mírně převislou stěnu. Zde vede 8 cest od 7a po 7c+, všechny na 30 m  a všechny technicky velmi náročné, ale síla prstů, dobrá práce nohou i trocha hrubé síly se jaksi předpokládá.
Střední část: Velmi široký sektor s rozptýlenými cestami. Všech 6 cest od 7b do 8b je hodně převislých a působivých. Až na Canna Canon 7b+Tula 7b se jim patrně zdaleka vyhnete.
Pravá část: Vlevo je pár francouzských šestek na 12 m, docela jedovky v kolmém za malé chyty, vpravo je to, co sem Scherera a Legranda tolik lákalo. 15 až 33 m vysoká převislá stěna poskytuje vše, co dnes špičkoví sportovní lezci vyhledávají. Dlouhé lezení s tvrdými kroky. Nějaká ta zahřívačka za 6c+, 7b, pak cesty pro přítelkyně za 7c až 8a a ony prásky jako Marco Gelato 8b, Aerodromo 8b+Claudio Caffe 8c. Je zajímavé, že podobné cesty v Massone si vydobyly u českých lezců nevídanou popularitu a Terra Promessa jakoby neexistovala. Snad se to v brzy změní.


Kaštany


Doporučené cesty:
Rere 6a po jedovém nástupu pěkné technické lezení v kolmém
Lorenzo 6a+ technické lezení po malých chytech
Chris Crocco 6b velmi jedovatá cesta, vřele doporučujeme, zalezete si
Kaktus 6b+ pozor, kaktussssssss, že by se to jmenovalo podle ostrých chýtků, ale ne, to snad ne, sssssss
Luca Joint 6c+ silové lezení po dobrých chytech v převisu
Weisswurst 7b silový boulder po krápnících
Nice Price 7b dole technika a stisky v krápnících, pak technika po malých v plotně a nakonec síla po lištách v mírném převisu, úžasná cesta
Progetto Cathy 7c další úžas, vytrvalostní cesta, kde po silovém nástupu je to stále silové a ještě i technické po oblých chytech v podivném koutku


Piknik


Další cesty jsme nestihli zkusit, natož přelézt. Ale určitě se někdy vrátíme, sundat pytle a rozvěsit nové. Zdejší stupnice je velmi poctivá, francouzské prsty vkované do italského vápence rakouským kladivem. Skvělé hřiště pro mistry, inspirace pro ostatní.

Foto: Hop&Jana

David Chudoba   [úpravy] 17:00 21.06.2007Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 paráda17:46:12 21.06.2007
Moc hezký a fotky jedna báseň.
Richardodpovědět 

 Pěkný08:44:52 22.06.2007
Pěkný článek ...pěkné fotky. Jen ta věta: To snad ani nemohli udělat lezci .......mě fakt pobavila.
Radim Bzuraodpovědět 

 dop. cesty14:31:18 22.06.2007
Blow job je taky dobrej. Lehci zacatek, pak trochu zabrat, to vse  zavrsene jemnou technikou pred vrcholem. Pekny 7b. Zeme zaslibena je obecne magicka.
 lacoodpovědět 

 ..pro pritelkyne:)23:38:19 22.06.2007
no me nejvic pobavila cast "..nejake to 7c a 8a pro pritelkyne"...prov takovou nemam? :) jinak prijemne pocteni! dekuju
v:vodpovědět 

 nové cesty10:48:22 23.06.2007
Mě se taky článek líbí a pěkně vystihuje tuto skalku. Ty proluky s dost hladkou skálou jsou až depresivní. Jinak v Arcu cesty stále naštěstí vznikají.
 jirkasodpovědět 

 jo jo11:37:46 03.07.2007
Jo jo...super oblast, parádni lezeni od 7a výš.
Cockinodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

Fasádní Servis
Fasádní Servis® hledá spolupracovníky do týmu pro Čechy a Moravu.


 Foto dne:
Napoleon
Albert Engelhardt Gedenkweg, 7+
 Databáze cest:
Všechny cesty (125828)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Fallout 6B Zelená Hora
Blue Jake 5A Zelená Hora
Jubiläumsweg VIIIa Schrammsteine
Vorfeier VIIIc Schrammsteine
Direkte Westwand VIIIc Schrammsteine
Nově komentované:
Sandonoriko 7-/7 Sekaniny
Sobotní Cesta VII Hrubá Skála
Magický Proud 8- Roviště
Kalauer 8 Frankenjura
Magický Proud 8- Roviště

 Nově v diskusi:
Re: anketa - diagnoza | ztráta lezeckých brýlí Plzeň | Re: anketa - diagnoza | Re: anketa - diagnoza | Re: anketa - diagnoza | Re: anketa - diagnoza | Re: anketa - diagnoza | Re: anketa - diagnoza | Re: Podmínky - Wildspitze | Re: anketa - diagnoza |

 Nové komentáře:
Re: katerina stranik? | Re: kritici | Re: Co k tomu kritici? | Re: katerina stranik? | Re: kritici | Re: Co k tomu kritici? | Re: Co k tomu kritici? | Re: vícedélkové solo | Re: kritici | Re: kritici |

 Kde to vře:
SP v boulderingu Meiringen (108)
SP bouldering a rychlost Moskva (60)
Krátký film: Pilíř u Chrudimky - Pardubice - industriální lezení (49)
Zlín Vertikon Cup U14 (41)
Onsajt: Jony (12)
Video: Adam Ondra kampusuje boulderproblémy (6)
Video: Jindřich Hudy Hudeček sólo na Aguja Guillaumet, Patagonie (6)
V Gabrielce u Helfštýna se má točit film: lezení bude omezeno (5)
Časosběrné video z rychlopřelezu Nose na El Capa za 2:19:44 (4)
Saša Gendová získala ocenění Trenérka roku od ČOV (2)

 Nově v inzerci:
Montura Guide - dámská, vel.S | chomutovsko | čížkovy kameny | ztráta lezeckých brýlí na kobře v Plzni | Statická lana 27 - 30m | La Sportiva Hyper | Lowa Expedition 8000 | KARIMATKA | La sportiva shark | Rock Empire Apache |

 Anketa:
Zajímám se o lezecké závody?
 Ano 
 308 
 Ne 
 264 

Cestovní pojištění
na lezecké zájezdy:

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.