LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Spára, to je jeden velkej chyt. Dole do ní vrazíš ruce a na vršku je vytáhneš.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
O dřevěného Krakonoše 2021 (30.01)
PETROHRADSKÉ PADÁNÍ (16.04)
Olympiáda (23.07)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13178
2.Trojan 12275
3."Fido" 11950
Bouldry:
1.Ondra 11634
2.Stráník 11575
3.Stráník 10950
Hory:
1.Novák 7454
2.Černý 5898
3.Bloudek 5570

Výsledky
MMČR v drytoolingu (12.12)
Mistrovství Evropy (20.11)
ČP a Mezinárodní MČR (03.10)

Deníčky
5072 lezců
877344 cest
Nové přelezy:
Capa De Re 7c
Hořící Hně 7C+
Hrob Nezná 7C+
Poker Face 7C+
Fixaret 7C+
Poker Face 7C+
Black And 7C+
Megalodon 8A+
Valium 8a
Strawberry 8b

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
Rock 'n' Wall - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Singing Rock úvazy

2. díl

obr_smallObdobí volna prázdnin a lezeckého klidu je za námi a opět se k vám obracíme s naším pokusem o otestování úvazů.

Omlouváme se čtenářům za dlouhé pauzy, ale jako celá republika tak také naši testovací lezci onemocněli v období po Novém roce. Asi to bude tím nedostatkem pro lezení vhodných terénů, a to se odráží na naší psychice a dále ovlivňuje naše zdraví.
Proto jsme se uchýlili na naši super utajenou testovací základnu, abychom pokračovali v testování. V druhém díle bychom se rádi zaměřili na úvazy firmy Singing Rock.

Přehled
Jarda testuje natvrdo Balance na cestě Sotomayor, 9-/9

foto by © Jiří Sika


Pro toto otestování nám Singing Rock poslal dva modely: mužský Balance II a ženský Pulse.

Oba jsou to úvazy převážně pro sportovní lezení vybavené samosvornou přezkou, jak v pase, tak kolem nohou. Velikostně se zdají oba úvazy jako mírně větší, to znamená, že byste měli uvažovat spíše o zkoušení menších velikostí, než obyčejně nosíte.
Oba modely představují několik zajímavých inovací, kterými se budeme zabývat níže.


Schéma úvazu

nákres by © Jiří Sika


Balance IIUhlazený design a sladěné barvy úvazu Ballance II.
foto by © Honza Jelínek


Balance je plně vybavený úvaz pro kluky, který hned přitáhne vaši pozornost rozděleným pasem tj. rozděleným bederním popruhem v oblasti zad.

Zatížení nesoucí pás je v zadní části rozvětven na dvě ramena a vytváří tak uprostřed pasu otvor, který napomáhá odvětrávat pot.
Tato rozvětvená sekce pasu samozřejmě rozšiřuje  pas samotný a přináší mnohem větší pohodlí při dlouhodobém sedění a také měkce zachycuje pád.

Skutečně tento úvaz byl jedním z nejpohodlnějších, které jsme v testu měli. Zvláště pro delší sezení a držení jištěného.
Nožičky úvazu jsou více než dostatečně polstrovány, a tak je opravdu příjemné v úvazu sedět.


Testování v našem tajném testovacím centru

foto by © Jiri SikaJe třeba se zvláště zmínit o tom, že úvazy opravdu dobře pasují a mají ideální rozložení poutek na matroš. To je hlavně díky tomu, že popruh pasu lze provléct několika možnými otvory a pas tak vlastně vycentrovat, aby byla materiálová poutka vždy ideálně na straně.

To je důležité, protože občas se stane, že úvaz si vezmete v zimě se zimním oblečením a pak, když je tepleji a upnete se více jen přes tričko, jedna strana se vám posune více dopředu.
Nastavitelné nožičky pro přesné a hlavně příjemné, nikde neškrtící nastavení jsou vybavena malými příliš nepřekážejícími přezkami.

Jistící oko - spojovací poutko je trochu delší, než bývá zvykem u jiných značek, to znamená, že se spojnice nožiček může pohybovat v přirozené výšce a nezařezává se tolik do rozkroku.

Jistící smyčka má zářivě oranžovou barvu, což je jeden z prvků pasivní bezpečnosti, který pomůže zkontrolovat, zda jste navázáni na správném místě.The Ballance je jističův sen, velmi pěkně sedí na těla a chytají se do něj pohodlně i větší pády

foto by © Honza Jelinek


Poutka na materiál jsou vytvarována z plastového jádra s látkovým potahem a jsou velká dost, aby se do a z nich vycvakávaly karabiny při náročných onsightech nebo, aby pobraly všechen materiál pro lezení po vlastním.
Tento úvaz je vyroben ze středně plného materiálu, to znamená, že je poměrně robustní, ale nedýchá tak dobře jako ostatní modely.
To je však trochu kompenzováno rozděleným pasem.


Nevýhodu tohoto úvazu jsme viděli v jeho váze, úvaz není přímo těžký, ale patří mezi ty těžší a v našem testu byl nejtěžším úvazem vůbec.

Několik testovacích lezců zjistilo, že po několika cestách jsou přezky méně utažené, určitě to není nějaký extra problém nebo dokonce otázka bezpečnosti, je to něco, co lze vždy lehce zkorigovat, ale trochu to otravuje. To také dělaly některé starší typy Petzlů.

Jak se dočtete později, Singing Rock vyvinul jedny z těch nejlepších ok na materál vůbec, (jako ty co jsou na ženském Pulsu), je škoda, že je nepoužili také na tento model.


Pulse
Dobrá kombinace formy a funkčnosti

foto by © Honza Jelinek


Je zbrusu nový model od Singing rocku, který je speciálně navržený pro ženské proporce.
Slučuje čistý design a funkcionalitu. Zatímco poslední trend se vidí v zářivějších barvách, tento úvaz se naopak přiklání k decentnějším podle našeho názoru oku lahodícím barvám.


Pulse je podle našeho názoru kombinací, kvalitního designu a dobré funkce

foto by © Honza Jelinek


Tento úvaz má tradiční konstrukci, nemá jako model Balance rozdělený pás v zádové části. Je navržen pro ženské tělo to znamená, že by měl lépe sedět právě ženám.


Pavla testuje úvaz v Bat Cave

foto by © Honza Jelinek


Samosvorné přezky jsou jak na hlavním zajištění pasu, tak na nožičkách. Jejich utahování a povolování je rychlé a skutečně jednoduché. Je důležité zmínit, že testovací lezkyně nezaznamenaly povolování přezky pasu. Stejně jako Balance i Pulse má trochu delší, zářivě oranžové jistící spojovací poutko, které opět nechává v nižší poloze spojnici nožiček a umožňuje tak lepší pohyb i kontrolu navázání.foto by © Jiri Sika


Poutka na materiál jsou velmi dobře vymyšlena,
Tato poutka jsou tkaninová poutka vycpaná plastovým vnitřkem, který drží tvar.
Poutka jsou tím pádem volná, ale přesto pěkně drží tvar téměř jako plastová. Vejde se do nich hodně materiálu a dobře se do nich i cvaká. Tkanina na jejich povrchu je příjemná na dotyk a jejich černá barva dává celému úvazu pěkný vzhled.
Poutka na materiál jsou také na pasu skvěle umístěna, jsou to jedny z nejlépe navržených poutek, které jsme zatím testovali. Škoda, že je Singing Rock nepoužívá i na svých jiných modelech.


Závěr
Všeobecně lze říci, že tyto úvazy velmi dobře sedí a jsou vysoce funkční.
Přestože nepatřily k nejlehčím z námi testovaných úvazů a k těm se super vzdušnou konstrukcí, patří mezi nejpohodlnější pro sedění a jištění.

Mají jisté zajímavé designové prvky, jako jsou rozdělený pás, delší jistící oko a volně posunovatelná ohýbaná oka na materiál.

A konečně úvazy Singing Rock jsou cenově asi tak uprostřed v nabídce všech úvazů, to znamená, že když je pro vás důležité to, jak sedí, jak jde nastavit a jak přispůsobit proporcím těla, není Singing Rock špatná volba.

Andrew Burgoon   [úpravy] 08:08 19.02.2008Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Docela pěkný test09:53:39 19.02.2008
Docela pěkný test, ale chybí mi tam, jak se vnitřní materiál chová při lezení bez trička. Je totiž ze síťky, jaká se používá k překrytí rozpěrných vláken u vypolstrování batohů, a díky které se batohy často nedají nosit přímo na těle (výrobce od výrobce), protože to dře. Chápu, že je to individuální záležitost, ale přesto by to tam mohlo být. Také mi tam chybí údaj o hmotnosti. Jinak co se týká těch hypalonových výztuží, nevím jestli přidají na funkčnosti, ale zcela jistě přidají na váze.
Ivíkodpovědět 
 Re: Docela pěkný test15:07:43 19.02.2008
Ahoj
já i přítelkyně máme sedáky s tou síťkou. Echo a Sound. Mě neškrábe, přítelkyni taky ne, ale u ní to bude nejspíš tím že že se mi nedaří jí přemluvit, ať leze bez trička:-) ...jinak jak řikáš, že neškrábe mě neznamená že tebe taky nebude.
martinyxsodpovědět 
 Re: Docela pěkný test09:37:45 25.02.2008
Není to test, ale paskvil, výsměch tomu, kdo sedáky pro tohleto poskytl...
Opravdové testování by mělo mít spoustu zkoušených kategorií, např. pád - přirozený pád, pád - pád "boem napřed", pád "po hlavě", vis - délka visu až do meze snesitelnosti, aspekty použití v zimě - manipulace v podmínkách, kdy látková poutka "třeba" namrzají, kdy si musíte ve stěně !odskočit na stranu", vlastnosti ve stavu totálního promočení úvazku a další a další a další...vše zakončeno zkouškami na trhačce (normální, mokrý, zmrzlý úvaz). Prostě chce to porovnávací veličiny, síly, minuty, hodnocení profesionálního charakteru. Současný "test" není test, ale popis úvazků, patřící spíše do katalogu, a ne pro posouzení vlastností...
Meďaodpovědět 
  Ostuda13:40:44 26.02.2008
Jasný souhlas s Méďou. Tohle není hodno nazývat testem. Je to docela hloupej exhibicionismus. Ještě bych přidal nápady k Méďovým - třeba zkouška pevnosti ok na materiál, schopnost manipulace v rukavicích, pocitové zhodnocení sedáku na těle v legínách versus navlečenej v zimních hadrech, zkoušení vyzáblíkama i tlouštíkama etc.
Prejdaodpovědět 
  Slabý odvar23:42:51 26.02.2008
Slabotka, ztotožňuji se s Méďou. Navíc ta terminologie, haha - nohavičkám říkat nožičky je fakt vtipné :-)) Ostatní pojmy jsou taky jak z Marzu :-)) Tady je vidět, jak tomu autor rozumí - jak koza náklaďáku, haha :-)) No ale mimochodem, od SR jsem prchnul, totálně nepohodlný, přezky na nohavičkách tlačily, poutka blbě rozmístěná...jediné, co je na SR dobré, je design. Jinak stojí za prd..
Dejvodpovědět 
  Re: Docela pěkný test12:48:46 27.02.2008
Jj, souhlas. Taky mi to přijde chabý. Vysomrovali jste si sedáky pro sebe a pro své známe a napsali velmi stručný report. Žádné testování :-(
odpovědět 

 Dámsky Singing rock10:15:35 19.02.2008
Slečny, dámy a pani, které váháte jaký úvazek si pořídit pro nadcházející sezonu, tak je to právě tento dámsky model. Mám ho a nemůžu si ho vynachválit. Poutka, utahování, nohavičky vše je na pravém míste, skutečně výborně sedí.
Niciodpovědět 

 jojo10:25:45 19.02.2008
to byly jeste v tajnym testovacim centru pekny cesty ...
Mr.Skivoodpovědět 

 Poutka na lano v zadu na sedáku13:19:46 19.02.2008
Jak je to u těchto dvou sedáků s poutky na zadní části sedáku - myslím úplně v zadu. Je tam nějaké a s jako nosností? Např. na tahání fixu pro druholezce, materiálu v podvěsu apod. Díky Gejza
Gejzaodpovědět 
 Re: Poutka na lano v zadu na sedáku13:57:21 19.02.2008
Na Balance II je nosné zadní poutko s pevností 10kN.
ondraodpovědět 

 Spokojenost20:16:44 19.02.2008
Ola, já si pořídila PULSE na Vánoce, otestovala jsem ho pořádně minulý týden ve Španělsku a jsem s ním 100% spokojená. Je fakt šupa :) Pohodlný, sedí mi úplně skvěle, nohavičky jsou střižené parádně, je příjemný i při lezení s krátkým tričkem(neškrábe),dokonce jsem si zvykla i na rychlospony, i když jsem vyrostla na normálních, prostě sedák jak má být. Jo a taky mi ho všichni chválí:) Doporučuji!!
Luckaodpovědět 

 singingrock20:38:04 19.02.2008
Mám starší typ SingingRock Reggae (ještě bez rock&lock spon) a co mě na něm při lezení vícedélek štve je porezní materiál nohaviček. Je sice relativně prodyšný, ale taky dost pružný, což při delším sezení zapříčiňuje jakoby skřípání kůže na stehneh, protože materiál obšití nohavičky je pevný a nepružný. Jestli je to pořád identycký matroš, tak  se časem jeho "pohodlnost" ukáže.
relicodpovědět 
 Re: singingrock21:46:56 19.02.2008
Mě jen mrzí, že SR přešel komplet na Rock lock spony. Tzv. Double spony na Retikonu zrušili. Toť jen můj názor.
Denaodpovědět 
  Re: singingrock23:23:03 19.02.2008
Já mám od SR Sedák SOUL a spony Rock´n´lock mi plně vyhovujou... jinak sedák celkově perfektní...lezu v nem i bez trika a nikde nic neškrábe... vše dobře sedí, poutka na matroš super..
fossilodpovědět 
 Re: singingrock09:12:30 22.02.2008
Abych to upřesnil: v místě polstrování se pod váhou při sezení vybouluje a obšití se zařezává do stehna..
relicodpovědět 

 vaha11:30:03 20.02.2008
komentar k sedaku balance:
"Nevýhodu tohoto úvazu jsme viděli v jeho váze, úvaz není přímo těžký, ale patří mezi ty těžší a v našem testu byl nejtěžším úvazem vůbec."

udavana vaha sedaku BALANCE velikosti M je dle vyrobce 480g

coz je mene, nez udavana vaha sedaku PULSE velikosti M. Dle vyrobce 573g
pavelodpovědět 
 uvazy16:20:44 20.02.2008
V textu se pise: "Oba jsou to úvazy převážně pro sportovní lezení vybavené samosvornou přezkou, jak v pase, tak kolem nohou."
Ja jsem vzdy mel pocit, ze sedaky pro sportovni lezeni prezky na nohavickach nemaji. Mozna tak jeste pro potreby pujcovny...
jirkaodpovědět 

 Krasna prace!13:29:36 27.02.2008
Tak si rikam tady ve Spain pri pohledu na muj sedak Pharao,ktery me slouzi pravdepodobne od dob jeho vyvinu,a je to na nem patricne znat.Ze by zaslouzil obmnenit.
Lupulinodpovědět 

 Poslední13:55:26 17.09.2012
Poslední solidní sedák od SR byl Moonlight. Super na sportovní lezení. Kdybych ho měl ještě možnost koupit, tak neváhá ani chvilku..
arturodpovědět 
 Re: Poslední21:42:12 19.10.2012
Jestli se nepletu, tak ten jsem měl taky a byl utrpením. Současné sedáky jsou mnohem pohodlnější.
odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Monte Cavedale
 Databáze cest:
Všechny cesty (148633)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
De Copas 7b+ Desplomilandia
Mas Que Money 7b+ Dresplomilandia
Zlatej Rejč 7A Práčov
Pražáci Ve Fontáči 7A+ Kralupy Nad Vltavou
Tranka Palanka 6A+ Divoká Šárka
Nově komentované:
Astro Tarn 8a Gorges Du Tarn
Astro Tarn 8a Gorges Du Tarn
Rap Hop 7B+ Rusava

 Nově v diskusi:
Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Re: Sliezsky dom- Zelené pleso v zimě | Re: Sliezsky dom- Zelené pleso v zimě | Re: Sliezsky dom- Zelené pleso v zimě | Re: Chytač snu |

 Nové komentáře:
Hitlerkante byla lepší | Re: Appka | Appka | Gratulace! | Re: techtle mechtle | a nedaj si pokoj | Re: Kdo za to může???? | Re: Kdo za to může???? | Re: techtle mechtle | Re: techtle mechtle |

 Kde to vře:
Po pádu laviny v Jeseníkách zahynul skialpinista (122)
Film ZAFION: Hore zdar 2021 (36)
Nirmal Purja: na K2 jsem vylezl bez podpůrného kyslíku (33)
Nepálci oznámili 1. zimní výstup na K2, dosud v zimě nezlezenou (20)
Zemřel lezec a bouldrista, bývalý český reprezentant Jan Chvála (17)
Video: Martin Stráník přelézá nový boulder 8B+ za chumelenice (15)
Kolem Skal! - 15. Adršpach (14)
Kurz zimního ledolezení ve Vysokých Tatrách (9)
Video: Mníchove skaly - Čupiaci tvor (9)
Kolem Skal! - 14. Štramberk (8)

 Nově v inzerci:
Skialp boty,lyže | Prodám dětské lezečky | Meindl Vakuum GTX 43 | Mikina Columbia, vel. M | ski alp set dynafit tlt | Statická lana | RD v obci Petrohrad za 481.000,- | Fleesová košile Salewa, vel. M | Batoh Ferrino X.M.T. 40+5 | Sněžnice |

 Anketa:
Chcete se nechat očkovat proti Covidu?
 Ano, co nejdříve to půjde 
 165 
 Ano, pokud to bude nutné 
 59 
 Ještě jsem se nerozhodl 
 32 
 Rozhodně ne 
 79 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.