LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Náčelník má vždycky pravdu.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Slovinsko
Frankenjura Band 1 a Band 2
Vyšel nový průvodce na Škrovád

Závody
Dry Tool Cup 2021 (04.12)
Polabský pavouk 2021 (11.12)
SP Moskva (01.04)

Žebříček
Cesty:
31.Janošová 10220
32.Novák 10197
33.Nosek 10160
Bouldry:
31.Chytil 9384
32.Lebeda 9300
33.Košťál 9275
Hory:
8.Coubal 5800
9.Groš 5092
10.Procházková 5042

Výsledky
EP ledolezení Bern (12.11)
Akademické MČR lezení na obtížnost (11.11)
MMČR v lezení na obtížnost (23.10)

Deníčky
5194 lezců
938689 cest
Nové přelezy:
Turtle 8a
White Tufa 7c+
Dimitra Ex 7b
Aggression 7b+
Rembrandt 8a
The Battle 7c
Veganza De 8a
El Sistema 7c+
Red Zone 8B
Hurikán Jo 7C+

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
V 16 - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Tajemné Chřiby

Už po delší dobu se čas od času objevují zvěsti o tajných pekelných oblastech v Chřibech. Někteří lezci tajemně mlčí. Jiní shánějí informace kde se dá, nebo procházejí nahodile Chřiby, čekajíc na štěstí.

Musím bohužel konstatovat, že Chřiby co se po lezecké stránce týče, nikdy nestály na stejné kvalitativní úrovni jako české písky a ani nebudou. Vlastně nic nového.

Jejich kouzlo je nádherné přírodě, atmosféře při opékání buřtů pod skalami a  popíjení vínečka koupeného ve sklípku v Osvětimanech. To je taky důvod proč se mnozí tak rádi do Chřibů vracejí.

Ale k věci. V Montaně 2/2004 vyšel článek o bouldrech v Chřibech- zveřejněny jsou zde oblasti. Pečínkova skála, Hřeben, Hradby, Kula u Kozla a Kozel. Pečínkova skála je v Chřibech nejkvalitnější boulderová oblast-nic lepšího v Chřibech nenajdete (toužíte-li po kvalitním boulderingu),dvě videa od Brňáků jsou v archívu www.mejcup.cz, všechny oblasti zde zmíněné jsou příjemné díky snadnému přístupu. Ty nezveřejněné oblasti jsou ojedinělé zejména svojí atmosférou a  samotou-to je taky důvod proč místní lezci o nich nemluví. Je to sobecké, ale už by nemuselo být pravidlem, že budou na těchto kouzelných místech sami.

Bradlo a Kameňák
Naše banda


Minulou neděli se banda zewlů z Brna rozhodla odpanit nějaké ty zdejší kvaky. Sraz jsme si dali u Vřesovic, odkud jsme vyrazili na detoxikační tůru po zelené značce směr Bradlo.


Káčulova procházka s košíkem:-))


Cesta příjemně ubíhala, ukazatele směru byly každých 100m a přibývající nadmořskou výškou přicházela dobrá nálada v podobě střízlivění, pocení a odkládání šatstva. Touto zkouškou jsem otestoval připravenost borců nahlédnout do Chřibských tajemství. Po 2,5km jsme došli na vrchol, kde na nás čekal k veliké radosti borců jen jeden zamešenej masív nějaký drobný šutry. Pod skalou jsme si rozdělili role- já jsem čistil šutry, Dlóhys balil vředa, Kódl spal a ostatní se dobře bavili na můj účet a kibicovali. Jakožto milovníci Chřibských hvozdů jsme dali přednost přivázání zavazejícího stromu bokem k jinýmu než jej sprostě přefiknout a mohlo se začít bóchat. Očištěný šutry už lahodily oku estéta a mohli jsme na ně vlítnout. Vyšší vymazlená hrana uspokojila naše libido a přišel na řadu pískovcový pupek- tedy výzva.


Tomáš Kačmařík, Pupek zprava 6B


Šoupli jsme jej zprava, zleva, ale přímo to byl vypečený oříšek a i takoví hovězáci jak Dlóhys a Qido na něm zhořeli jak papír :-))


Killy, Pupek přímo 7?


Byla načase změnit lokál.Na druhou oblast jsme si trochu popojeli károu a zaparkovali pod hezkým lomem, kde na nás čekal atypický druh lezení v Chřibech.


Karel Kočvara, Ukázka prasečí síly


Největší kámen-Král a jeho Královská hrana byly pro nás výzva co se neodmítá.


Jan Šálek, Zimbabwe 5CTomáš Kačmařík, Královská hrana 7ATomáš Dlouhý, Královská hrana 7A


Škoda, že se nepodařilo ohnout zavazející strom, tak jsme ji lezli jen do 2/3. Ještě jsme podrtili nějaké pečené skoky a výlezy přes hranu, koukli na pekelnej skok-projekt tak za 8A? a většina se odebrala do velmi blízké hospůdky svlažit hrdlo nějakým škopkem a na šnicl.


Král


Já z Dlóhysem jsme ještě šaškovali na nedalekém šutru, který svým povrchem naprosto ojedinělý nejen v Chřibech.


Klaun


Ze stoje to šlo, ale ze sedu to bylo tak pro Meresjeva a ještě ze silou Rosti Tomance. Tak jsme nakonec sbalili svých 5 švestek a z hospůdky autem směr Štatl.

Fotoprůvodce těchto oblastiček vznikne v blízké době.

Zdraví

Čaj   [úpravy] 21:52 11.03.2008Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 kvalita08:21:11 12.03.2008
co kecáš..dyť ten náš "písek" je daleko kvalitnější-tvrdší-matroš,než ten čecháčkovský! (možná proto se tu naši předchůdci nerozpakovali lézt se skobama). A je to vlastně pískovec? Není to nějaký slepenec, nebo co?
kuba novákodpovědět 
 Re: kvalita21:03:05 12.03.2008
No jo, promluvil znalec. Přijď machrovat na klasiku. Jo a slepenec to není.
čecháčekodpovědět 

 8-o08:43:17 12.03.2008
Tak jak to bylo s těma švestkama? kolik jich tam teda bylo???:-)
Qidodpovědět 

 faktofkras08:53:33 12.03.2008
jo jo, kras je pro děcka, chřiby - to je super lezeni!!!!!
chřibovlkodpovědět 
 Re: faktofkras09:13:35 12.03.2008
Jsa odkojený Chřiby s tím musím souhlasit :-). Ale nebojte se díky mediální propagaci se i ve Chřibech, snad s výjimkou kamenů, kde se musí déle šlapat,dočkáte navýšení počtu lidiček a stavů, co jsou občas k vidění v Krase třeba na Indii či v Rudicích,až z toho bude některým zle. Pamatuji doby, kdy se na Pečínce aspol. vůbec nelezlo no a podívejte dnes. A zejména díky nájezdům některých jak já říkám "zdivočelých band" a nerespektování elementárních zásad jsou již některé bouldry poškozené. To se týká samozřejmě i oblastí, kde se leze s lanem. Chřiby byly vždy kouzelné především svojí atmosférou (tolik zvěře, co tam, člověk jinde nepotkal). Naštěstí mám dnes jiné oblasti, kde tyto davy nepotkám a je tam klid a pohoda. :-))
Vlkodpovědět 
  Re: faktofkras10:20:30 12.03.2008
tedy Vlku, to mi připomíná nebožtíka Šilhana úvahy o oblastech, toto.
juraodpovědět 
  Re: faktofkras16:12:39 12.03.2008
Kubo to máš možná pravdu co se týče ádru atd, ale Labák je úplně jiná liga jak kvalitou, tak kvantitou.
Mediální propagace Chřibů- myslím, že by oficiálním oblastem prospělo, kdyby nebyly přetěžované a to je vlastně podstata tohoto článku. Já prezentuji oblasti, které byly naprosto netknuté a nikdo by je v dohledné době stejně nečistil a spíš uvítám, když tam zajdou nadšenci, kterým to za to bude stát. Že jich nebude mnoho je mi jasné. To je možnost aby se lidé mohli podívat i do jiných oblastiček a né jen do těch pár jmenovaných. Nemám naprosto v plánu zde psát o oblastech, které nebyly panenské a objevitelům by to mohlo vadit a zajímalo by mne kolik lezců z Hradiště znalo tyto oblastičky. Průvodčík bude oficiální jenom těchto "odpaněných" oblastí.

čajodpovědět 
   Re: faktofkras16:45:38 12.03.2008
Čajdo, Bradlo je poměrně dost známé :-),stejně byl třeba dávno známý i Břestek. Třeba zrovna u něj jsme v polovině osmdesátých s nebožtíkem uvažovali, jestli má cenu tam něco dělat či nikoliv, nakonec jsme se shodli, že to není nic moc a vidíš, jak jsme se mýlili, stačilo aby tam v roce 2002 nastoupil Mára s Michalem a hned je z toho významná oblast ve Chřibech. A po šesti letech se podívej na některé cesty jak vypadají, nakonec se to tam hlavně v Patře a na Tobolovce řešilo stylem siky není nikdy dost.
Vlkodpovědět 
    Re: faktofkras17:49:42 12.03.2008
Podle mého názoru to s tou sikou na Břestku(nejen) je dost smutný. Vadí mi jen ta odlišná barva bijící do očí a vymodelované chyty-třeba v Horní pasáží Tsunami a na Komínkách. Zajímalo by mne jestli ty jednoprstovky v Miniep.dir. a Iné kafe jsou taky přírodní ale to asi už jedno.
čajodpovědět 
     Re: faktofkras12:52:09 13.03.2008
ano, ano sika je sfinstvo!!! dělají se tak cesty uměle a níc i jsou pak těžší, páč ta sika tak dobře netře jako kameň - já su za to, aby co sa má ulomit, sa ulomilo
odpovědět 
     Re: faktofkras11:53:46 17.03.2008
Výše zmiňované dírky podle mne přírodní nejsou. Nesouhlasím s tím, ale omluvou pro tvořitele budiž původ této konkrétní skály (bývalý lom).
Vencaodpovědět 
      Re: faktofkras12:35:36 17.03.2008
Smutný je, že by obě cesty byly bez dírek lezitelné-samozřejmě pro Adámka, ale škrabky tam jsou. Jinak to vypadá fakt potrouble, skoro nikde na Břestku není přirozená jednoprstovka a najednou dvě na první článek ve stejné výšce.
čajodpovědět 
       Re: faktofkras11:43:12 25.03.2008
Ahoj Honzo! V Chřibech jsem udělal dost práce a i chyby se staly. Každá doba má své a u nás je tak málo skal a směrů. Tehdy jsme siku
pužívali často, ale nic se neřešilo, teď siku použít jen v nutných případech. V Miniepitě i v Inem kafe dírky byly, ale byl to kousavý hnus, tak jsem okraj provrtl dovnitř a mírně zvětšil. Cesty jsou hezké, v pův. stavu by je skoro nikdo nelezl.Tsunami je nejtěžší cesta na Mor. píscích, jinak to nešlo, ale Sviště napadla varianta lézt od třetího jištění- Prosincová sobota poctiv.7c+, zkus to, cesta má 5 hvězdiček. Na Komínky nejsem hrdý, ale odsekávat to nebudu, poničil bych skálu. Byl bych rád, kdyby celý traverz Adam přelezl, jinak ze sedu jsou super bouldery. Co se týče "nových" oblastí, je to tvá věc, jen prosím Tě ušetři 2 místa, Ty víš. Byl jsem to já , který Tobě a Markétě před lety o nich řekl a radil, jak se k nim dostat. Slíbil jsi mi, že tam nikoho tahat nebudeš. Měj se,Michal
Michal Rožekodpovědět 

 ano11:15:59 12.03.2008
Přátelé, chřiby jsou poměrně rozlehlé - od Kvasic, Nové dědiny až pomalu ke Kyjovu. A šutrů v této oblasti, které nebyly objeveny "zdivočelými" bandami, nebo nebyly ještě vůbec objeveny, je pořád ještě dost. Ja sám vím o pásu šutrů táhnoucím se v délce 2 km. Diky za osvěžující článek.   
Tajemný šťouralodpovědět 
 Re: ano11:23:54 12.03.2008
kde?kdekdekde?
zdivočelá bandaodpovědět 
 Re: ano15:57:38 12.03.2008
Též vím o pásu šutrů, ale ne 2 km dlouhém, pouze 1 km. Mám ty kameně pár kiláků od baráku. Místo doslova panenské, lezecky netknuté, ani náznaky po maglajzu. Teda až na jednu skalku. Byl jsem tam ale naposled před rokem. Moc mi tam nesedí ty převisy a křehký hrubozrný pískovec. :)...
Jinak, co se týče kvality pískovca, tak dle mého soudu je nejkvalitnější na Bradle (viz článek), ostatně Zlobivka na severovýchodním výchozu je toho jenom důkazem.
Gourmetodpovědět 

 supr13:58:41 12.03.2008
Supr článek, inspirace a konečně se o Chřibech začíná trochu veřejně mluvit, vždycky mi to připadlo legrační, jak si to vy Moraváčci jarabáčci necháváte sobecky pro sebe..Těším se na foto průvodce a taky na to, že objevím všechny ty jmenovaný oblasti. Ke zdivočelým bandám: je to hlavně o lidech, o individuích, osobně si myslím, že návaly jako ve Sloupu se na žádných bouldrech nikde nikdy nekonají a konat nebudou (vyjma Hudy cupu a PADání). Rozumnej lezec, kterýho bouldrování baví - a že kua z Brna je to do Chřibů kousek a bouldry špica - po sobě nezanechává ani sajrajt v lese, ani neničí kameny. Zatím jsem byl bouldrovat jen na tom masivu u Kozla, ale i tak, pro mě: Chřiby rule!
janekodpovědět 
 Re: supr14:20:20 12.03.2008
to je jasny, staci sbalit par svestek (treba i jednoho), nejakej caj s sebou, bandu plantazniku a hura na Chriby. snad se priste zadari s vama. supr clanek
janisodpovědět 
 Re: supr14:50:46 12.03.2008
Pěknej článek a fotky,taky se těsím na průvodce a jestě víc na nástěvu Chřibů,snad koncem měsíce,doufám,ze mi Čaji ukázes dalsí tajný místa:-)
čermyodpovědět 
  Re: supr18:26:02 12.03.2008
hovno si necháváme pro sebe. Co ten článek v montáně v 2004? To psal Ježíš Kristus? Zjevené písmo boží? A Průvodce se nedokončil z důvodu naší lenosti, kterou zakrýváme předstíranou sobeckostí. Ale Čaj je větší nadšenec, takže se jeví, že to doklepne ke zdárné realizaci. Sám vím hovno, kde je to bradlo. Na těch fotkách to vypadalo jak na kameňáku u moravan-je to ono?
kuba novákodpovědět 
   Re: supr18:40:24 12.03.2008
Zdravím. Jj, Kameňák je lom u Moravan. Kdys se tam težil vápenec, i proto tam má pískovec jinou kvalitu (viz foto v článku). Od Kameňáku se mosíš vydat na sever přes údolíčko, za nímž se tyčí hřeben Bradla. Na vrcholu pak najdeš ty bouldry. Na úpatí Bradla, z JZ jsou eště zachovalé pozůstatky vápenca, ale nic lezitelného. Pak už jen samý pískovcový balvan až k vrcholu. Na sever od vrcholu je pak Koryčanská kapla a opodál Zlobivka...
Gourmetodpovědět 
   Re: supr18:43:12 12.03.2008
Ty kemo.Mrkni na turistickou Mapu Chřibů a hledej prstem nápis BRADLO a KAMEŇÁK. Nepůjde-li ti to, postupuj systematicky a zašrafuj si lihovou fixou místa kde jsi už hledal marně. Podle Murphyho zákona by ti měly zbýt dvě světlá místa s temito nápisy a tam se vydej. Sick heil
čajodpovědět 
    Re: supr18:49:36 12.03.2008
Kdyby jste chtěli ešce tip tak na západním úpatí hřebenu Bradla je oblast zvaná Moštěnické kameny- jsou zde parádní rajbasy, ale chce to trochu opucovat-tak kdo by měl chuť na nějaký ten prváč v rajbase má možnost-ocenil bych kdyžtak potom nějaké info na mail, ať se o těch směrech ví. Zdar
čajodpovědět 
     Re: supr19:35:25 12.03.2008
A pilku s sebou (ne sviště) :-)))
Qidodpovědět 
     Re: supr13:05:10 13.03.2008
Jasně, jasně, však jsem hned po přečtení tvýho článku a napsání komentáře začal guglovat s KČT mapou v ruce a už mám plán na víkend - pojede se objevovat. Taky jsem se tě chtěl právě zeptat, jestli je možný komunikovat s tebou po emailu o vylezenejch směrech (ověření jestli už jsou vylezený nebo je to prváč, klasa atd..). A po práci si jdu koupit kartáč na ty rajbasy, mému uchu zní tento tip lahodně, díky
janekodpovědět 
      Re: supr14:45:36 13.03.2008
Velice uvítám když potom dáš nějaké info- názvy, směry atd. Moštěnické kameny mám nafoceny, ale fotky očištěných směrů by se taky hodily. Jinak na Bradle a na Kameňáku jsou ještě volné směry-tak máte zde pole neorané. Cením si, že se najdou nadšenci pro čištění a objevování. Tak držím palce a napiš potom co a jak.
čajodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Salinella Camping
Windstorm, 6b
 Databáze cest:
Všechny cesty (154784)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Jardův Sen 6A Sněžník
Shybovací Komando 6B Sněžník
Freedom 7a Kyparissi
White Tufa 7c+ Leonidio
Rembrandt 8a Leonidio
Nově komentované:
Mánička 5+ Srbsko
Megalodon Low 8A+/8B Labské Údolí - Pravý Břeh
Megalodon Low 8A+/8B Labské Údolí - Pravý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: Nakoukání do splytboardové kultůry | Re: Nakoukání do splytboardové kultůry | Re: Nakoukání do splytboardové kultůry | Re: bazos zimni vybaveni | Re: Nakoukání do splytboardové kultůry | Re: Nakoukání do splytboardové kultůry | Re: Nakoukání do splytboardové kultůry | Re: Nakoukání do splytboardové kultůry | Re: Nakoukání do splytboardové kultůry | Re: Nakoukání do splytboardové kultůry |

 Nové komentáře:
Re: Mimo... | Re: PP? | Re: Mimo... | Re: Mimo... | Re: Mimo... | Re: Mimo... | Re: Mimo... | Mimo... | Re: PP? | . |

 Kde to vře:
Noční záchrana dvou polských horolezců v Tatrách (28)
Zdeněk Hák a Jakub Kácha vylezli Z stěnou na Ama Dablam (23)
Zdeněk Hák vyrazil na pokus o výstup Z stěnou Ama Dablam (22)
ČHS rozbíhá v Česku paralezení pro hendikepované sportovce (17)
Video: Alex Megos - 2. přelez nové cesty King Capella 9b+ (15)
Wide Boyz: 750 metrů dlouhá stropová spára na mostě v Británii (15)
Ukrajinci vylezli JV hřebenem na Annapurnu III (14)
JKF Happiness, 350 m (13)
Video: Magnus Midtbø a Adam Ondra lezou v Moravském krasu (12)
Mistrovství ČR v lezení na obtížnost Brno (11)

 Nově v inzerci:
spolulezec - stěna - usti | Trekove boty AKU | sedák | Hanwag alaska GTX | Boty Dynafit | Boty Dynafit | Dámská péřovka CMP, ve. 38 | Kdybych pro tebe měl něco... | Statická a dynamická lana | Bunda SirJoseph 8000 |

 Anketa:
Používáte nástupový kobereček?
 Ano 
 482 
 Jen na písku  
 260 
 Ne 
 630 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.