LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Bacha, bacha! Jistíš? Dávej pozor! Jisti, jisti! Vole jisti, bacha! Lezu, jo? Lezu! Těžký to bylo, těžký ty vole!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Kletterführer Elbtal
Ostravský křest knihy Navždy první
Nové průvodce světových oblastí na Lezci

Závody
SP v boulderingu Mnichov (GER) (18.05)
2. kolo Slánské pohody (29.05)
Haimaom boulder cup (01.06)

Žebříček
Cesty:
27.Drbohlav 10378
28.Kalvas 10375
29.Nosek 10350
Bouldry:
27.Bradáč 9303
28.Chejn 9300
29.Zíma 9300
Hory:
4.Novák 5416
5.Šuraba 5245
6.Neuwirth 4840

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4658 lezců
748104 cest
Nové přelezy:
Panel 7C
Fénixove S 7C
Meme Pas M 7c
Supernowa 9
Willie Yor 8A
Aix, Zwei, 7B+
Eisenvater 9/9+
Miniexpanz 9-
Překvapení 9
Ježíši Maš Xb

Stěny
Olympia - Brno - Modřice
ZŠ Komenského - Trutnov
Nový Jičín - Nový Jičín

Prodejny
Rock Point Ostrava Avion - Ostrava jih
bart´s port - Praha 2
HUDYsport - Hřensko

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Wadi Rum, Jordánsko

II. díl

Stručně: Jak se ti jednou zadře písek pod kůži, už se ho nezbavíš.

Wadi Rum, to je také boření se po kotníky do horkého červeného písku, ranní death metalové chroptění vokalistů The Camels of Jordan, neuhasitelná žízeň a proměnlivá kvalita pískovce od velkých ulomsiměchytů – pověstných mushrooms, přes superpevné lišty až po vertikální pískoviště. A beduíni.

V dubnu mám příležitost zavítat podruhé do Wadi Rum, tentokrát s Viktorem a na dva týdny.

1 . den letíme do Tel Avivu, pákistánské vízum v mém cestovním pasu je vstupenkou k dvouhodinovému interview s panem důležitým, z letiště na autobus, za 5 h jsme v Eilatu a tu jejich svatou zemi opět opouštíme. Na severu Izraele hezky voní četná květena a po celé zemi sexy vojandy v maskáčích s kvérem. V mezihraničním prostoru čekáme skoro hodinu, snad Viktor příště neztratí lísteček s nějakým důležitým štemplem (řeší to působením svého osobního šarmu na službu konající pohraniční sexy policistku) a za chvíli jsme v Jordánsku. Z Aqaby to je do Wadi Rum něco přes hodinu, v podvečer stíháme koupit průvodčíka, vylézt úžasnou spáru Troubadour (5+, 3, 6a+) a při slaňování zaseknout lano.

2 . den 2 hodiny vyprošťujeme lano a pak lezem šest délek cesty Aqauarius na E. Dome of Jebel Rum (6a, 6b, 5+, 6a, 5+, 5), jsou tu dva pěkné morálovější traverzy, pár hezkých kroků po lištách a zajímavý hlemzací podhodnocený spárožlábek (prý 5+, pche). Po slanění 45min klopýtáme sutí, snad zítra Viktor nezapomene druhou čelovku.

3 . den jdeme na The Beauty (5+, 6a, 5+, 5, 5+, 4+, 200m 2-3) na Jebel um Ejil. Samotný více než hodinový přístup je hodnotný a dobrodružný, bloudění systémem údolíček a průchodů, 6m trojkovým komínem s baťohem na zádech, nakonec traverz v rajbáku 30m nad zemí, kus slézt, 2m seskočit a už jsme ve správném kaňonu.Pouštní romantika, cestou k Jebel um Ejil

foto by © Viktor & Alešák


The Beauty je super: parádní sokolíček, pak kus širočiny a položené prstovky a nakonec šavlovitá široká spára. Průvodce doporučuje vzít do širočiny největšího frienda a posouvat ho během lezení před sebou, my ho ovšem nemáme, tak nakonec zakládám frienda do skuliny asi v 6m a zbytek sólo. Se spálenými rypáčky se vracíme do kempu, snad zítra Viktor nezapomene opalovací krém.


První délka cesty The Beauty – parádní sokolíkovitá spára (6a)

foto by © Viktor & Alešák


První délka cesty The Beauty – parádní sokolíkovitá spára (6a)

foto by © Viktor & Alešák


Viktor leze šiřší spáru, The Beauty

foto by © Viktor & Alešák


Alešák nastupuje do širočiny (5+) bez frienda vhodné velikosti, The Beauty

foto by © Viktor & AlešákAlešák mává rukama ze širočiny (5+), The Beauty

foto by © Viktor & Alešák


Výhled na vesničku Wadi Rum a nejvyšší Jebel Rum

foto by © Viktor & Alešák4 . den máme mít rest day. To ovšem neznamená, že budeme sedět na zadnici a popíjet kávičku, nýbrž s průvodčíkem hledáme nástupy několika cest. Na North Nassrani má vést z druhé strany (V stěna) sportovně odjištěná dvanáctidélková cesta La Guerre Sainte, nějak to nemůžem najít, míjíme impozantní snad 200m širokou a 400m vysokou mírně převislou stěnu s nějakou šílenosti se zatrhnutým lanem, pár jiných cest se nám daří najít a nakonec vlastně i La Guerre Sainte. A je to ta šílenost s visícím lanem. Dohromady máme v nohách přes 20km v měkkém písku, příští rest day budeme sedět na zadnici a popíjet kávičku. Viktor dnes nic nezapomněl:-)


Červené duny pod V stěnou North Nassrani

foto by © Viktor & Alešák


Výhled z nástupové police cesty La Guerre Saint

foto by © Viktor & Alešák


Letící dítko

foto by © Viktor & Alešák


Wadi Rum, zátiší s automobilem

foto by © Viktor & Alešák5 . den mám svátek a jdeme na La Guerre Sainte (6c, 6b+, 6b, 6b+, 7a+, 6b, 6c, 6c+, 7a+, 7b, 7a+, 6a+). Je nám jasné, že tato lajna je o dost těžší než cokoli jsme v životě vylezli, ale lezení na písku nás baví, tak proč to nezkusit?

Tahám tři délky, nejprve vyvažovací prstový sokolíček a pak mírný převis po dobrých chytech.

Pouštní romantika, cestou k La Guerre Saint

foto by © Viktor & Alešák


La Guerre Saint, výhled ze 3. štandu

foto by © Viktor & AlešákPak jde do akce drtič Viktor, 4. délka pořád po dobrých chytech, v 5. délce je šílený 15m boulder po drobných chytech, co jsou trošku dál od sebe a traverz ke štandu. Opět střídáme, tahám pohodovou 6. délku, 7. délka je orientačně náročná s hezkými labákovskými odlezy typu 12m nad bh. V 8. délce hezké technické lezení po malých a na závěr šílený dach, kterého se bojím, jak čert kříže, protože to neumím lézt, hodně drtím a dávám na rozdíl od Viktora, který se v tom na druhém s baťohem znuděně prochází a leze to s prstem v nose, proto bude tahat 9. délku, což je parádní lezení v téměř svislé stěně a celá délka je jeden dlouhý boulder po nepatrných oblinkách a šílené natahováky. I s baťohem se mi to daří přelézt čistě a tak mám tu čest tahat 10. délku. Klíčová jsou dvě místa, první je tzv. kamínkový boulder (nohy v kolmém rajbáku, nabrat oblinu a přidržet centimetrový křemen nalevo, vysoký krok a navalení se na 3mm kamínek u pasu, podržet oblinu u prsou a mírně dynamicky do mělké dvouprstové dírky šíleně vysoko), druhé místo je podobné, ale bez těch kamínků. Párkrát dolézám na úroveň dalšího boráku a od něj několik pěkných tlam a černé čmouhy na skále od lezeček. Nakonec to jde, nikdy bych nevěřil, že něco takového vylezu. Poslední obtíže čekají na počátku 11. délky, ale ve srovnání s předchozí je to celkem „pohoda“. Resume: 11.5h ve stěně, 30°C ve stínu, litr vody na osobu, nahoře jsme hin, vysušením nejde plivnout ani polknout. Láhev teplé vody po slanění doslova vdechnem a v kempu hasíme dalšími 6 litry vody.

Lehký traverz ke štandu v 5. délce, La Guerre Saint

foto by © Viktor & Alešák


Jemná stěnka v 8. délce (6c+), La Guerre Saint

foto by © Viktor & Alešák


Viktor drtí v 10. délce (7b), La Guerre Saint

foto by © Viktor & Alešák6 . den je rest day, ať chceme či nikoli. Celý den jsme úplně grogy, spíme do odpoledne, pak omeleta (máme jí rádi drobet tekutější), zmrzlinka a kávička a zase spíme. Je vedro, 38°C ve stínu. Napadá nás udělat prvovýstup na Nassrani a nazvat ho třeba Nassmrkani nebo Nachcani, ale to asi
necháme na jindy...

7 . den máme vybranou cestu La Mot de la Fin na Z stěnu North Nassrani, přístup sotva půl hodiny, po první délce a půl nechápeme, jak se dostaneme dolů, protože štandy tu nejsou, takže v průvodci uvedené slanění nepřichází v úvahu a sestup jinou cestou nemáme vyfocený… Navíc decentní srajda, tekutost je přímo odvislá od tekutosti včerejší omeletky, tak slézám zpět k Viktorovi a zavěšujeme pytel.
Odpoledne lezeme starou známou Flight of Fancy (5+, 5-, 6a, 6b, 5+, 5+), na East Dome of Jebel Rum, což jsou hezké spáry a skvostný prstový sokolíček a večer ještě 1. délku cesty Mano Negra, flek za 7a+ prasíme, zbytek čistě, velká paráda po vlastním s pár bh. Večer ukládáme naše opocené trvanlivé salámy do ledničky v Rest house.

Viktor leze parádní sokolíček, Flight of Fancy (6b)

foto by © Viktor & Alešák


Viktor dolézá ke štandu, Flight of Fancy (6b)

foto by © Viktor & Alešák8 . den odpytlujeme La Mot de la Fin (2, 4, 6a, 6a, 5+, 5+, 6a, 5+, 6a, 4), což je poctivá klasika s většinou vlastních štandů typu „tři omotané dunivé lokry“, „několik hodin“ nebo „nahozený kinderkopf do spáry a friend proti vypadnutí“ a tu a tam nějaká nedůvěryhodná erárka „rakovina“, co spíše udává směr výstupu, či místo, odkud někdo bezradně prchal. V 3. délce 25m nezajistitelný hladký komín za 6a, pak pěkná koutová spára, stěnovka po velkých ulomsiměchytech a nakonec koutová trhlinka a z ní exponovaný delikátní traverz kamsi doleva na hranu. Cesta končí na velké polici, kde se lze napojit na L’autre Dimension a dolézt 3 délky na vrchol, my lezeme první za 5+ a zbylé 2 délky (4, 5) kamenolomem si necháváme ujít.

Jeden z lepších štandů, La Mot de la Fin

foto by © Viktor & Alešák


V hloubi komína cesty La Mot de la Fin

foto by © Viktor & Alešák


9 . den mažeme na Alan and his perverse frog (6a, 5, 5+, 6a/b, 6a, 4) na Jebel Um Ejil, hned vedle The Beauty. Tu a tam bh, ale žádná extra nádhera to teda není, třetí délka je docela svižná na 5+, ten olámaný sokolíček snad vůbec nenaberu, jsme sice unaveni, ale tohle je nějaká volovina nebo se tu něco muselo ulomit, 1 místo prasím, zbytek dolézám čistě (je to kotel) a najednou jsme nahoře. Traverz doleva, který měl být v půlce cesty, jsme vůbec nenašli a až večer v kempu nám znalí Izraelci říkají, že jsme lezli novější přímou variantu a že ta svižná pětka byla za 7b.

Alešák v „Přímé variantě“ cesty Alan and his perverse frog (7b)

foto by © Viktor & Alešák


Alešák v „Přímé variantě“ cesty Alan and his perverse frog (7b)

foto by © Viktor & Alešák
Domorodci omylem zpracovali náš lovečák deponovaný v lednici, kompenzací nám je lahodná večeře pro dva v restauraci; jsme na sebe tvrdí, přesto však nezvládáme tu obrovskou hromadu jídla sníst.

10 . den odpočíváme. Viktor jede do Petry, já tam byl před měsícem, tak baštím zmrzliny a obhlížím nástupy. Cestou míjím echt beduínskou vesničku (3 stany a dobytek), přijímám pozvání na čaj a 2h konverzujeme, každý v jiném jazyce, moc jsem se toho nedozvěděl.

11 . den dopoledne se Viktor vrací z Petry, odpoledne lezeme Divers-tissement (5, 4-, 6b, 6b, 5, 4, 4) na Jebel Asad. Začátek je boj o život ve vertikálním písku, v horším jsem nelezl, pak ovšem 3 nádherné délky; převislá koutová širočina (málem z ní vypadávám), dunivý sokolíček (málem ho ulamuji), další spára, koutová trhlina, ani prsty se mi do ní nevejdou (prý 6b, reálně spíše za 7a, 2 kroky řeším způsobem A1, Viktor to na druhém také nedává čistě) a nádherná koutová prstovka, no paráda.

Pouštní romantika, západ slunce 1

foto by © Viktor & Alešák12 . den jsem dost unaveni, dopoledne okukujeme nástup tříhvězdičkové 18 délkové cesty Rock Fascination (UIAA 7-) na S stěnu Jebel Khazareh, do které se chceme pustit zítra, a odpoledne jdeme lézt Raid mit dem Camel na East Dome of Jebel Rum. 1. délka pěkná, ale dál to vede přes osolený megadunivý sokolíkovitý blok, tuším, že bychom spolu odlétli do údolí a tak pokračuji doleva další dvě délky hezkou sportovkou odhadem za 6c. 4m nad bh ušlapuji asi pětikilový stup a házím tlamu.

13 . den naposledy lezeme. Za svítání nastupujeme do Rock Fascination, první délky jsou lehké, ovšem orientačně zběsilé, podle popisu v průvodci traverzujeme 15m kamsi doprava a pak dvě délky lezeme s prominutím ve sračkách mimo cestu, lano šíleně dře, navíc zakládám průměrně 1 jištění na délku, upřímně nic moc, tak to po 6 délkách balíme, párkrát slaňujeme, pak zase nahoru pro zaseknuté lano a nakonec prcháme z hodin přes šílený dach – 30m slaňujeme vzduchem, než jsme zpátky na pevné zemi. Odpoledne si zlepšujeme náladu na Mano Negra (7a+, 6b, 6a, 6b/c), krok 7a+ již zkušeně prasíme, na něj fakt nemáme, druhá délka je pěkná spárka po vlastním a na dolezení sportovku (6b+) hned vedle a příjemně vylezeni večeříme kurovitého opeřence ve špeluňce u Abu Míny.

Pouštní romantika, západ slunce 2

foto by © Viktor & Alešák
14 . den jedem domů. V Aqabě nakupujem hromadu koření a arabské kávy, debužírujeme a utrácíme zbylé šprdlíky. Na hranici je pákistánské vízum v mém cestovním pasu vstupenkou k hodinovému interview s panem důležitým (klasika), z hranic do Eilatu, za 5 h jsem v Tel Avivu a tu jejich svatou zemi (po důkladné několikanásobné bezpečnostní kontrole) opět opouštím. Viktor má den navíc, tak okukuje Izraelsky u Mrtvého moře a v Jeruzalémě. Na severu Izraele stále hezky voní četná květena a po celé zemi sexy vojandy v maskáčích s kvérem.

Wadi Rum fakt stojí zato.

Alešák   [úpravy] 23:00 22.05.2008Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 hezký článek !!!09:22:17 22.05.2008
Velmi hezký článek, po dlouhé době něco "výpravného" a nádherný fotky, fakt se mi líbí a dvojnásob, že jste nefotily jen lezení (letící dítě atd.), takových víc díky.
Gulasodpovědět 

 Dokonalý09:32:17 22.05.2008
Moc se mi to líbilo. Děkuji za nevšední počteníčko.
Steveodpovědět 

 Pekné!09:45:14 22.05.2008
moc pekné jen tak dále
martin Lodpovědět 

 zdar Alešáku!10:10:51 22.05.2008
Paráda!
Jeden nemusí vidět ani ty nádherný fotky, aby si představil ten "mazec"! Pěkně jsi se tam "rozlezl". Doufám, že letos spolu zalezeme! Třeba zase v Ádru?
Tak ať to leze!
Abuodpovědět 

 Přeskoky?10:12:06 22.05.2008
Za kolik jsou ve Wadi Rum přeskoky? Že na to trenujou už ve 4 letech.
Láďaodpovědět 

 krasivo11:15:47 22.05.2008
tož to je parada
v.odpovědět 

 Krása11:45:03 22.05.2008
Nádhera páni, ste poriadna inšpirácia pre všetky zapálené lezecké srdcia. Len tak ďalej.
Wolferodpovědět 

 Jen tak dál15:09:45 22.05.2008
Můžu jenom opakovat: paráda. Poslední dobou jsou na Lezci nějaký dobrý články - namátkou Jardův Grit, tohle... Simoniny aktuality... Mám pocit, že to jde pořád nahoru! Gratuluju!
Piškotodpovědět 

 zřejmě dobrej oddíl!15:18:47 22.05.2008
he!
Lukas B.odpovědět 

 Vembloud15:30:56 22.05.2008
Pekny Alo, jsem rada ze jsem nemusela drapat ty 7acka, nebo nejsem rada? Ted nevim.... :-)))) fuj, fotka s velbloudem je stejne nej....Kazdopadne ritis se cimdalvic k tomu slovu od K..... :-))
Gloskaodpovědět 
 Re: Vembloud17:29:31 22.05.2008
Asi by mě to nemuselo zajímat, ale od K mě napadá víc slov...
P.odpovědět 

 SUPER!!!15:35:55 22.05.2008
Zdarec, super článek!!! Už první díl byl perfektní!!!!:)

Nejvíc mě však pobavila dvouhodinévý konverzace s beduínama..:-D
fossilodpovědět 

 rum newadi16:22:48 22.05.2008
mockrat diky, famozni ve vsech smerech! celkem me prekvapila obmena tymu, neco se mezitim stalo? tesim se na III.dil a dalsiho spolulezce.
pavelodpovědět 
 Re: rum newadi20:32:29 22.05.2008
Uz se mnou nechce nikdy nikam jet :-))) :-(
Gloskaodpovědět 
 Re: rum newadi20:34:01 22.05.2008
cheche
Gloskaodpovědět 
  Re: rum newadi20:38:16 22.05.2008
..chacha. cos tam vyvedla ? ;-)
odpovědět 
   Re: rum newadi07:43:06 23.05.2008
Ani jednou jsem rano nepripravila snidani :))
Gloskaodpovědět 
    Re: rum newadi10:01:26 23.05.2008
To mi teda jako sranda nepříde, vážná věc u baby.
George-jpodpovědět 
     Re: rum newadi12:10:20 23.05.2008
No vsak...
Gloskaodpovědět 
      Re: rum newadi15:41:20 23.05.2008
Ano, jsou proste jiste hodnoty v zivote kterych se clovek lehce nevzdava. Nezbude nez zacit lizt s nekym kdo rano nesnida.. (sem myslel zes treba odmitla se nechat vymenit za wemblouda..)
Ďuraodpovědět 
       Re: rum newadi21:11:08 23.05.2008
:-) jsem to nechtela psat verejne, ale kdyz uz....Snazit se me vymenit posledni den pobytu, kdy uz nepotreboval jistitko to bych jeste pochopila...ale chtel me vymenit jenom za jednoho a to mi prislo teda dost malo...
Gloskaodpovědět 
        Re: rum newadi04:43:01 24.05.2008
Normalni cena je tak 15 kousku, kdyz umi zenska dobre jistit muze to jit az na 20 (ovsem nesmi byt orvana od padajiciho kameni a opatlana maglajzem). I kdyz teda s tou snidani ...nevim. To by se muselo nejak utajit aby to vyslo najevo az po transakci.
Ze te chtel vymenit az posledni den ukazuje ze ma zdraveho obchodniho ducha.. nic neni ztraceno, urcite se casem nauci smlouvat jak pravidla vyzadujou.
Ďuraodpovědět 

 Mg?16:36:07 22.05.2008
v Jordansku se taky nesmí lízt s magem? jinak supr počteničko:)..
diegoodpovědět 
 Re: Mg?21:35:30 22.05.2008
Urcite smi. Jeden z jinochu ho dokonce na jedny fotce pouziva. Asi holt v duchu cesky tradice lezli ty 5ky bez.
Skullodpovědět 

 Hustý fotéčky16:57:38 22.05.2008
Čau draku, máš to zase super nafocený, lezba vypadá úchvatně, asi bude vejletek:)
Supodpovědět 

 Druhej díl17:42:49 22.05.2008
za 18. První bez dvou za dvacet. Oba pak za jedna z hvězdičkou. Mám rád tenhle styl článků. Alešáku díky za prima počtení a pokoukání.
P.s. Víš že jsi málem vyhrál to prohrané pivo zpět. Viz kometář trochu výše. :-)
 jirkasodpovědět 
 Re: Druhej díl19:40:03 22.05.2008
Vim a vsiml jsem si toho drive nez ty:-), viz mail..
Alesakodpovědět 
 Re: Druhej díl21:50:58 22.05.2008
Ja myslim, ze na maly pivo to uz urcite staci, ne? :-)
Alesakodpovědět 

 Mezinarodni jury udeluje..17:56:32 22.05.2008
Kdyby to nebylo rouhani, rek bych ze je polozen zaklad serialu kterej by moh konkurovat cteni o saskejch piskach.
Ďuraodpovědět 

 Mg?20:01:04 22.05.2008
jak teda je to tam s tim magem?jen mě to zajima žejo...
diegoodpovědět 
 Re: Mg?00:54:34 23.05.2008
Zdarec, aspoň co já vim, tak beduíni se k zákazu mága ještě nepropracovali, ale Alešák je takovej borec, že prostě nepotřebuje mágovat ani v sedum béčku, když je 30 stupňů ve stínu... Je přeci z tej českej kotliny a tam se na písku prostě nemáguje:).
Pólodpovědět 
  Re: Mg?09:52:35 23.05.2008
Jenom pro uplnost: Zadny 7b neprelezli
Skullodpovědět 
   Re: Mg?10:24:41 23.05.2008
Ty máš nějákou francouzskou nemoc nebo co. Se myslelo VIIb snad.
odpovědět 
  Re: Mg?10:52:23 23.05.2008
5. den mám svátek a jdeme na La Guerre Sainte (6c, 6b+, 6b, 6b+, 7a+, 6b, 6c, 6c+, 7a+, 7b, 7a+, 6a+)
Pólodpovědět 
   Re: Mg?11:22:30 23.05.2008
na fotu "Viktor drtí v 10. délce (7b), La Guerre Saint" vidim magnezium. 7b nebylo bez.
Skullodpovědět 
    Re: Mg?11:59:01 23.05.2008
Viktor s, Alešák bez.
Pólodpovědět 
     Re: Mg?12:05:39 23.05.2008
Přesně Póle. Každý ví, že Alešák nemáguje ani na překližce.
Bártodpovědět 
      Re: Mg?12:44:46 23.05.2008
si to tak neberte, beztak se obratem dozvíme, že 7b fr. není přece žádnej extrém. každej ať si dělá v rámci pravidel platných v té které oblasti co chce.
a Alešák je beztak mutant. ostatně, jak jsme byli za něj tuhle jednou rádi na topograficky zmateném jižním zářezu na dojmlingu, kde jsme jej, coby starší a v horách zkušenější jako nadějného nováčka poprvé v horách vyháněli do neodjistitelných mokrých a lámavých spárokomínů.
Lukas B.odpovědět 
       Re: Mg?00:41:31 30.05.2008
jj, mého kamaráda jsme dokonce překřtili na "robota". Nejenom, že je bezúnavnej, ale ani v nejmorálovějších záležitostech na jeho ksichtu nepoznáš NIC!!! Fakt se hodí všude a je třeba jej zneužívat...:-)))
Matyodpovědět 

 Vadí Rum? Nevadí!13:36:22 23.05.2008
Super článek Alešáku, taky se mi to moc líbí :-))
Jinak k té diskusi výše, co se týče pravidel, smí se v oblasti požívat železo i magnesium, je tedy na úvaze každého co a s jakými pomůckami poleze.
Viktorodpovědět 

 krááááááása!19:22:34 23.05.2008
Moooc pěkný článek a úžasny fotky! Až se naučím lozit spáry, hned tam jedu! Jen by mě zajímalo, jak se to človek naučí?!! Tiše obdivuju...
Japppodpovědět 
 Re: krááááááása!16:52:26 25.05.2008
Musíš často strkat ruce do nějakého "šlicu" a nezvdávat to až po dosažení vrcholu. Pak ti spáry půjdou jako víno:))!
Kema z Brnaodpovědět 

 .12:41:01 24.05.2008
regulerni pocin ... hmm
adaodpovědět 

 Díkec17:41:02 27.05.2008
Parádní článek! Veliké díky. Víc takových na Lezci. Jen to učení na státnice pak stojí za...
Bibinodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Steinberg Sud
Powerplay, 9/9+
 Databáze cest:
Všechny cesty (134989)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Smiešne No Rules 7B Chtelnica
Grande Grotta 7B Chtelnica
Topor VIIIb Labák - Pravý Břeh
The Class 7a Subirats
Nomes Pels Teus Ulls 6c Subirats
Nově komentované:
Leta Su Pamieti Ni 6b+ Buzetski Kanjon
JV Spára II Zbirohy
Vysoká Noha 6B+ Vysoký Vrch
Fly To Afganistan 5c Baile Herculane
Fly To Afganistan 5c Baile Herculane

 Nově v diskusi:
Re: trénink na skalky | Re: trénink na skalky | Re: Foto dne! | Re: trénink na skalky | Re: jak osekat svaly | Re: jak osekat svaly | Re: Mačky a boty | Re: Foto dne! | Re: Foto dne! | Re: Foto dne! |

 Nové komentáře:
Re: 9a | Re: regulace | Mnoho turistů?Mnoho horolezců? | Re: 9a | Re: baby | Re: regulace | Re: 9a | Re: 9a | Re: 9a | Re: 9a |

 Kde to vře:
Klára Kolouchová vystoupila na osmitisícovku Kančendženga (55)
Závody Sedmikras Adventure (35)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (33)
SP v boulderingu Mnichov (GER) (25)
Český pohár v lezení na obtížnost pro mládež do 14 let - report (24)
Vedení horosvazu chystá změny v organizaci a řízení ČHS (21)
Hoka Hey, Kjerag (17)
Bohoslužba nejen pro horo/lezce (12)
Film o počátcích britského sportovního lezení (11)
Mára Holeček a Zdeněk Hák z Chamlangu: Vylezeno! (8)

 Nově v inzerci:
cepín Camp Neve 73 cm | Prodám lezečky | osma | Mikina Montura vel. S | Instruktor do lanového parku a na venkovní lezeckou stěnu | Práce Brno a okolí | POUŽITÁ ČELOVKA PETZL TIKKA XP2 +BLIKAČKY NA KOLO | Dětský sedák | dámské pohorky GARMONT DAKOTA LITE GTX W, vel. 39,5 | lezečky Scarpa Mago |

 Anketa:
Nosíte na túry do hor, do skal deštník?
 Ano 
 55 
 Ne, pláštěnku 
 33 
 Ne, nepromokavou bundu 
 74 
 Ne, promoknu 
 50 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.