LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lano nevyjde až na zem, ale dole se to normálně skáče...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Kniha Kamarád ze skal o Joskovi Smítkovi znovu vychází
Leonidio, Řecko
Gimme Kraft! AIR: 2. díl populární tréninkové bible pro lezce

Závody
SP Edinburgh (23.09)
SP Wujiang (07.10)
SP Xiamen (14.10)

Žebříček
Cesty:
19.Otto 10403
20.Fajkoš 10390
21.Herman 10322
Bouldry:
19.Lyčka 9475
20.Švec 9350
21.Handlíř 9300
Hory:
22.Neuwirth 2393
23.Groš 2238
24.Hodeček 2232

Výsledky
Rockmaster (26.08)
ČP Rock Point Boulderzávody 2017 (25.08)
SP Arco (25.08)

Deníčky
4361 lezců
652121 cest
Nové přelezy:
Weltmeiste 9-
Lustikus 9-
Zeitmaschi 9-
Ročník 195 Xb
Chosé Nepř 7C
FOX Racing 7C
Aix, Zwei, 7B+
Bumerang 7C/7C+
La Muerte 7b+
Łuk Herakl 7C+

Stěny
SAUNA - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

„Bleskový“ výstup Matterhornu hřebenem Liongrat

smallNa úvod, nechci tímto svým příspěvkem konkurovat jiným popisům výstupu, kterých je na internetu dost a dost. Svým příspěvkem se chci jen podělit o náš skutečně nevšední zážitek.

Tak tedy, na konci léta 2009 jsme se rozhodli, že se vypravíme na Matterhorn z Itálie hřebenem Liongrat. Matterhorn je kopec nádherný, úžasně fotogenický, lákavý k výstupu a není lehký. Toto byla moje motivace k výstupu.
Samotný výstup na vrchol byl vcelku bezproblémový, za příjemného počasí, kdy bylo jasno, občas se přehnal nějaký mráček. Dalo by se říci, že ideální podmínky pro výstup. Snad jen to, že naše tříčlenná partička byla trochu pomalejší, a to jak směrem nahoru, tak i směrem dolů (dvojka je fakt optimálnější). Vzhledem k rychlosti se nám nepodařilo dorazit na Carelliho chatu za světla. Další slaňování se nám zdálo být již nebezpečné, tak jsme raději zvolili bivak ve stěně (nakonec se ukázalo, že ke Carelliho chatě zbývalo cca 20-30 min). Bivak se nechal vcelku snadno přečkat, jen nás lehce obtěžovala šílená zima, nepohodlí, únava z celodenního výstupu a sestupu a žízeň. Ale to k lezení prostě také patří. Během této romantické noci jsme pozorovali v dálce bouřku. Ta však byla daleko, že jsme záblesky pouze viděli. Postupně se však počasí začalo kazit i u nás. Zvětšovala se oblačnost, až nakonec jsme se ocitli v mlze. Nad ránem spadlo i pár kapek a později i vloček. Po rozednění jsme se asi půl hodiny rozhýbávali, abychom svá dřevěná těla trochu rozproudili a vyrazili jsme dolů. Během dalšího sestupu se však bouřka probudila i u nás, a jestli si dobře pamatuji, tak někde poblíž udeřil jeden blesk.
Tak, a už se blížím k té patálii, která nás potkala. Na jednom úseku  jsem zůstal sám. Ostatní dva parťáci slanili a čekali na mě. Já se tedy přiblížil ke štandu po balkonu, který byl cca 1,5 metru  široký, s úmyslem se navázat na lano a slanit. Už jsem se chytal štandu, že si nejdříve cvaknu odsedávku, samozřejmě pravou rukou i když jsem ho měl po levé ruce. Když jsem měl štand na dosah mé pravačky, tak jsem ztuhl, oči se mi postavily v sloup, skála, opakuji, skála se začala sklánět někam nalevo. Po pár vteřinkách jsem zjistil, že to nepadala skála, ale já někam na bok. Teoretické varianty pádu byly: vlevo cca 20 m, dozadu cca 20m, doprava jen na onen balkon. Blesk mě tedy milostivě poslal doprava. Asi pro to, že jsem se mu líbil a chtěl si se mnou ještě chvilku pohrát a asi i chtěl, abych vám o tom povyprávěl.
Následující sled událostí byl skutečně zajímavý. Po chvilce ležení na balkonu se mi rozlévala teplota po boku do bundy. Nyní mi došlo, co se stalo, protože jsem neviděl žádný záblesk, neslyšel jsem žádnou ránu, necítil jsem žádnou bolest. Došlo mi, že to byl blesk a usekl mi ruku v rameni a teď se mi hrne horká krev do bundy po hrudníku. Tak se koukám beznadějně do čerstvého poprašku sněhu, kdy se ta krev prosákne, a kdy to začne konečně bolet, ale nic z toho se  nestalo. Naštěstí, to byla jen šílená první myšlenka. Nicméně ležím zcela ochrnutý na zemi. Po další chvilce začínám dýchat a slyším parťáka Vláďu, jak na mne volá. Na x-tý pokus mu odpovídám. Jeden z pokusů o volání zřejmě slyšel a šel pro pomoc. Pořád ochrnutý, ale nyní již s tlukoucím srdcem a rozdýchaný.

obr


Pak následovaly šílené chvilky, kdy jsem jen viděl, jak z oka ve štandu zmizelo lano, které pro mne představovalo jakési pojítko mezi záchranou a ponecháním napospas. Rozumově jsem si všechno vysvětloval. Musí dojít pro pomoc, musí tedy stáhnout lano a pokračovat beze mne, ale co když se na mě vykašlou, jen mě tu nechaj zhebnout. Hrozné chvíle. Myslel jsem na svoji manželku a naši dvouměsíční holčičku. Střídaly se u mě stavy zoufalství, beznaděje, pocit, že jsem ty mý holky zradil a nechám je samotné, stesk po nich, touha se postavit na nohy a běžet za nimi. Horší stav jsem nezažil a doufám, že už nezažiji.
Po další chvíli jsem začal hýbat pravou rukou, následně i levou a po, odhadem, cca půl hodině jsem lehce pohnul levou nohou a za další chvíli perného snažení i malinko pravou nohou. Pak jsem si uvědomil, že příšerně smrdím, že smrdím spáleninou. Celé toto trvalo prý hodinku, to se ke mně dostali dva Poláci. Když jsem je viděl, tak jsem myslel, že se snad štěstím rozbrečím. Začali se mnou hýbat, a tím se mi dostal život do celého těla. Následovaly asi tři nebo čtyři délky slanění. První mne spouštěli, tam jsem se potkal s Vláďou, který přivedl ke mně ty Polský kluky ušatý, poslední délku slanění jsem si již celkem kontroloval sám. No, a pak jsem se dostal na Carelliho chatu, tam jsem zkontroloval napáchané škody, tedy  čáru spáleniny od zápěstí pravé ruky, přes rameno, podpaždí, pravý bok, stehno, lýtko, až ke kotníku. Tato čára byla spálenina po zásahu bleskem, který jsem přežil.  Tady se také dozvídám, že jistý díl blesku zasáhl i kluky. Nějaký bratříček se svezl po laně dolů k nim. 
(Už víte proč jsem nesmyslně popisoval, že se natahuji po štandu pravačkou, kdybych se natahoval levačkou, asi bych už nic v životě nepopsal, to, že se mi po chvilce začala hrnout teplota do bundy, si vysvětluji tím, že se mi rozjela pumpa, která začala hnát horkou krev ze zasažených míst dál.)

Dnes jsou to zhruba dva týdny, spálenina je téměř zhojená a mám památku jen na oblečení, které je spálené a ani nemám moc velké tikyyyyy. Chtěl bych tady poděkovat těm bezejmeným Polákům a Vláďovi. Prokázali obrovskou odvahu a ochotu mi pomoci. Zvláště, když se pro mne vraceli za této bouřky na místo, kde to Vláďa také dostal, a co zní šíleně, tak Vláďa před lety dostal přímý zásah bleskem do zad. Za to, že se v tento vyhrocený moment nezalekl a pomohl mi, mu DĚKUJI!!!

Libor   [úpravy] 11:04 21.09.2009Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 ještě jednu11:44:39 21.09.2009
O))))
n. tomášodpovědět 

 hromosvod11:56:22 21.09.2009
Ja to rikam porad, kdyz uz lizt tak s poradnou vybavou. Cestovni hromosvod nesmi chybet.
Kubanecodpovědět 
 Re: hromosvod13:38:38 21.09.2009
presne tak. hrube podcenili situaci, asi vznesu stiznost k OVKRP ČHS :-). to koukamm, co se taky da prezit...
maťaodpovědět 

 nemuselo se to stat14:53:24 21.09.2009
kdyby pouzival magnezium, tak do nej vubec neuhodi, to je doufam hned jasny!
anaLytik odpovědět 

 HELLo15:16:20 21.09.2009
No hustý! Možná je to na hovno ale docela by mě zajímala ta spálenina, mužeš to někam uploadnot? Hlavně good luck, have fun! Koukej ať Ti to leze ještě víc!
komixákodpovědět 

 Jen jestli to nebylo tím kamarádem...?21:43:48 21.09.2009
Jsem někde slyšel nebo čet, že určitý druh lidí blesky přitahuje a že když to do někoho praští jednou, tak je prý větší pravděpodobnost že to koupí znovu...co je na tom pravdy nevím, ale je fakt, že já už to přežil 2x :-)....takže blahopřeju k přežití a hlavně bacha příště
Jirkaodpovědět 
 Bonzovat se nema11:41:13 23.09.2009
ale hlasit se to musi :-)

Bud suplovat obvyklou praci Tomase Kublaka a jeho party, kdyz napisu, at se podobne "osviceni" ozvou BK CHS. Pred par lety jsem cosi podobneho tez zazil, divoka elektrikarska historka s dobrym koncem. Malokdo se dobrovolne nabonzuje, kdyz se vlastne nic nestalo.

Akorat se mi zda, ze pod timhle clankem vyleza na svetlo bozi, ze klub elektrikaru-alpinistu je vetsi, nez jsem (jsme) cekal(i).
Radek J.odpovědět 
  Re: Bonzovat se nema13:02:31 23.09.2009
...kdo neprásknul nic na radnici, jako by ani nebyl horolezec...
citát z filmíkuodpovědět 

 blesk22:21:03 21.09.2009
Ano vzpomínám si, potkali jsme se na carrelce, štěstí že jste v pořádku...Kdyby jste chtěli vidět nějaké další fotky z našeho výstupu jsou na :

http://allla.rajce.idnes.cz/

Alešodpovědět 

 Registrace22:29:51 21.09.2009
Mrkněte na:

http://www.zermatt.ch/en/page.cfm/Climbers

Můžete se zaregistrovat

zdar

Alešodpovědět 

 hmmm22:34:30 21.09.2009
... hmmm, tak takovy zazitek bych asi ozelel. :)
jx voidodpovědět 

 vyšetření22:38:05 21.09.2009
PŘÁTELÉ, vy kdo jste obdrželi od nejvyššího zásah bleskem:

Zajděte si na vyšetření ke kardiologovi (to je doktro přes srdce). Ač jste zásah přežili, mohla se u vás vytvořit porucha rytmu srdce. Je to lehká srdeční dysfunkce, která je daní za přežití. Nemusí se vytvořit, ale může.
Takže nepodceňovat.

Jinak gratulace k záchraně a výstupu.Fot bych také uvítal...
MICHALodpovědět 

 fajn čtení23:42:43 21.09.2009
díky za článek a hodně štěstí
aTomodpovědět 

 Nebezpeční hoši00:29:18 22.09.2009
Tak s vámi, chlapci, už nikdy nikdo nikam nepůjde!!!
:-)
jiný Vláďaodpovědět 
 Re: Nebezpeční hoši10:06:42 22.09.2009
mam v pateri 6 titanovych sroubu a vyztuhy pres 6 obratlu. Hrozi mi zasah blesku vic nez pred operaci nebo se jen zbytecne stresuju ze si pripadam jak hromosvod?
judovanaodpovědět 
  Re: Nebezpeční hoši10:43:01 22.09.2009
Dle mého soudu, máš stejnou šanci dostat bleskem jako kdokoli jiný. Každej má na sobě navěšeno spoustu krámů, karáble, osma, expresky, frendy, vklíněnce, hůlky, cepín, stojíš u nýtu či borkáku a jestli máš v páteři 1/4 kg titanu už asi nebude hrát takovou roli.
Liborodpovědět 
   Re: Nebezpeční hoši13:53:04 22.09.2009
necim takovim se vzdycky utesuju O:) Nicmene spolulezby se zase utesuji tim ze mam v zadech hromosvod :D. Jeste mozna stoji zato rict ze mi ty vyztuze konci v pulce hrudniku=> sou vis nez zbytek matrose. Ale to se osefuje tim ze nekomu hodim cepin;)
judovanaodpovědět 
  Re: Nebezpeční hoši15:08:18 22.09.2009
Jestli máš těch výztuh přes 6 obratlů, nemělo by být těch šroubů 12? Já mám totiž výztuhu přes 2 obratle a mám 4 šrouby. Blesk do mě ještě neuhodil.
stipodpovědět 
   Re: Nebezpeční hoši10:13:58 23.09.2009
nemelo. jde to ob jeden a obdva. Prave aby se ty nejznicenejsi ktery ted nic nenesou zahojily. btw vyndaji ti to?
judovanaodpovědět 
    Re: Nebezpeční hoši17:13:55 23.09.2009
ja sem taky plnej titanu a taky do me este nebacilo.. domnivam se ze titan jako nemagnetickej neni na zavadu, tj nadeji na zasah bleskem zvysuje jen pritomnost zeleznych kovu.
Duraodpovědět 
     Re: Nebezpeční hoši17:29:50 23.09.2009
Nežezný kovy nevadí??? Tak schválně zkus běhat po kopci s hliníkovou tyčí, nebo ještě líp s karbonovým rybářským prutem :-))) V.
odpovědět 
      Re: Nebezpeční hoši17:45:44 23.09.2009
neplest elmag indukci se statickou elektrinou.
Duraodpovědět 
    Re: Nebezpeční hoši11:03:38 25.09.2009
Nevyndaji, mám to na věčné časy.
stipodpovědět 

 Kapka upřesnění14:44:58 22.09.2009
Zdar,fotky mohu poskytnout,Libor moc náladu na focení neměl,byl totiž v solárku.Pro ,,Jiného Vláďu,, s nadpisem nebezpeční hoši - nevíš, co plácáš.Blesk,ty chytráku,si nevybírá a sejme i houbaře na louce.Proč by s námi nikdo nechodil,máme leccos za sebou i v kopcích podstatně vyšších? Kdyby jsme neměli dost a dost vylezeno, tak se z toho nikdy nedostaneme živí.Taky jsme viděli úkaz zvaný aureola(kdo ji vidí podruhé, neodejde živý). Už jsme se potkali v 88 na Kavkaze. Kdyby někdo chtěl vědět víc, bude článek v Everestu. A na Poláky mám spojení, snad by si zasloužili i poděkování od nějaké instituce typu svazu. Ti tam nešli pro kamaráda, ale pro bezejmenného lezce. Parta talošů a němčourů (včetně CHATAŘE a HORSKÝCH VŮDCŮ )odmítla.
vláďa b.odpovědět 
 Re: Kapka upřesnění17:23:22 22.09.2009
Tak teď zas nesouhlasím já s Tebou, Vláďo b. Udělali jste pár chyb a ani si to neuvědomujete podle Tvé reakce. Což je nejhorší kombinace. Předpovědi počasí pro oblast Matterhornu jsou velice spolehlivé, tak velká událost jako přechod fronty jim jistě neunikla. Sledovali jste vůbec předpověď pro Matterhorn? Pokud ano, píšeš, že jste byli pomalejší už na výstupu, není lepší se vrátit včas, když vidím, že nestíhám?

Člověk neovlivní jestli blesk udeří o pár metrů vedle, ale přípravou a zhodnocením situace se může bouřce vyhnout, zvlášť v takové oblati jako Maťák nebo Blank, jiná situce by byla třeba na tom Kavkaze…
Maroodpovědět 
  Re: Kapka upřesnění18:54:21 22.09.2009
Lezli jsme nahoru den před klukama a pravděpodobnost bouřek byla 40% - info od místních horských vůdců, takže předpovědi zase tak přesné nejsou...
Alešodpovědět 
   Re: Kapka upřesnění09:28:49 23.09.2009
No vida, bouřku jste neměli a pravděpodobnost výskytu byla 40%, to by šlo...:) Jak velká pravděpodobnost výskytu byla vydána na dobu, kdy bouřka, navíc frontální, opravdu přišla?...
Maroodpovědět 
    Re: Kapka upřesnění16:44:17 23.09.2009
Když jsme my lezli nahoru 23.8., byla na odpoledne hlášená bouřka...na kdy přesně?... italský horský vůdce se jen usmíval a říkal " who knows" ...ve 04.00 kdy jsem šli nahoru od chaty, tak bylo v dálce vidět blískání, ale bylo to hodně daleko, nicméně vypadalo to strašidelně...proto jsme hnali nahoru i dolu...bouřka nakonec něpřišla, bylo azúro, slabý vánek...při sestupu lehká oblačnost...na další 2 dny kdy lezli kluci, bylo hlášeno ještě lepší počasí, tedy žádná fronta ani bouřka...to je fakt...
Alešodpovědět 
    Re: Kapka upřesnění17:10:31 24.09.2009
Italska predpoved byla diametralne odlisna od te Nemecke, takze je otazka, kterou predpovedi se ridili, pokud nejakou meli, bourky jsou v druhe polovine srpna pomerne bezne, ale presto se na kopec chodi, je to chyba? mozna, ale nejake riziko zkratka obcas podstoupit musis..
aTomodpovědět 
 Re: Kapka upřesnění19:56:44 22.09.2009
Co blázníš, trumbelo!
To byla sranda a ironie.
A byl tam smajlík.
Myslel jsem to jako neškodný ftípek.
Přidávám zase smajlíka, aby jsi věděl o co jde.
:-)
jiný Vláďaodpovědět 
  Re: Kapka upřesnění11:24:06 23.09.2009
Konečně, některé reakce jsou k popukání O)))
nevěřící Tomášodpovědět 

 Pěkný článek21:04:06 26.09.2009
Supr článek, AŽ MI BĚHAL MRÁZ PO ZÁDECH! Ahoj a hodně zdaru v dalším zdolávání.
Mattyodpovědět 

 23.808:15:03 17.10.2009
Ahoj lidi,
gratas, že jste to přežili a moc díky za článek.Jestli datum souhlasí, tak jsme se ten den potkali.My jsme uháněli rychle na top a byli již po 12 zpět na chatě.Nicméně si ten den Matas vyžádal další neštastnou situaci.Na zpáteční cestě spadnul italský guid, na laně zůstal viset a bohužel  podle všeho nepřežil, jeho klient fixlej byl v pořádku.Vrtulník přilítnul  za 30 minut.Byl to otřesný zážitek, byli jsme  hodně blízko. U nich tak za 15 min.Psal jsem pak guidům do Cervina, jak se to stalo, ale žadná odpověd.Nevíte, někdo něco? Stalo se to tak po 09.00 ráno 23.8. Přeji .co nejméně těchto zážitků.

Libor 2odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Foto dne:
Kolosseum - Sektor Solarium
High Live, 8+
 Databáze cest:
Všechny cesty (122036)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Härtefall 8+ Frankenjura
Out Of Control 8- Frankenjura
Hästudden 6b+ Utby
Stopplikt 6a+ Utby
Cesta Pro Evičku VIIb Drábské Světničky
Nově komentované:
Siri Birthday Project 8- Geyikbayiri
Zrnka Kmínu VI Anglický Parčík
Kupte Si Křídla VIIa Anglický Parčík
Ein Schlauer Fuchs 7B Hohnstein
Žlutý Lázně 6+ Havraní Skála

 Nově v diskusi:
Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: Hezke cesty Vorarlberg | Re: Hezke cesty Vorarlberg | Re: Hezke cesty Vorarlberg | Re: 3+1 důvodů proč dál | Re: 3+1 důvodů proč dál |

 Nové komentáře:
Re: jižní hřeben | Re: :-( | Re: :-( | Re: výborný rozhovor | Pekný výstup | Re: ad | Re: Tak nám mainstream dorazil i na Rábl | Re: :-( | Re: výborný rozhovor | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu |

 Kde to vře:
Mistrovství světa juniorů 2017 (168)
Kto sa vlka bojí, nech do lesa nechodí! (22)
Adidas Rockstars 2017: mezi elitou světa Martin Stráník 19. (19)
Lezecký outdoorový festival na Rabštejně v Jeseníkách (17)
Koloušci v Alpách (15)
Adam Ondra trochu jinak: Češi si svobody a demokracie neváží (15)
Adam Ondra - rozhovor se čtenáři Lezce: (5)
Slováci vylezli novou cestu v Ak-Su za 9+ 900m do výšky 5239m (5)
Klettergarten Lažánky (4)
Iva Vejmolová dala své druhé 8c (4)

 Nově v inzerci:
Hledám parťáka na pravidelné lezení v Praze | Sir Joseph Rimo 850 | Salomon alp gtx | Salomon alp gtx | Dětské lezečky zn.OCUN | PRODAM: GriGri, Elios, feratova brzda | Prodám bundu The North Face, vel. L, Primaloft | Lezky Scarpa Vapor | The North Face thermoball micro hybrid vest | Koupím lezečky |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2017 je nejlepší?
 4 Wheel Bob USA 
 392 
 Afghánské odmítnutí CZE 
 292 
 Alpine Route SVK 
 280 
 Alpine Wall Tour PLN 
 256 
 Annapurna 3 - Unclimbed AUT/DEU 
 359 
 Back to heights CZE 
 242 
 Bijící srdce boulderingu CZE 
 307 
 Dhaulagiri, ascenso a la montana blanca ARG 
 276 
 Expedice Gasherbrum CZE 
 263 
 Go Big or Go home! - in search for the perfect wave DEU 
 278 
 Humla ESP 
 265 
 Chasing Niagara USA 
 258 
 Chris Bonington - Life and Climbs ITA 
 252 
 Into Twin Galaxies - A Greenland epic AUT/DEU 
 260 
 Jugando a Escalar ESP 
 254 
 Lezení na písku - sedmdesátá léta CZE 
 506 
 Linka nad Rájem CZE 
 265 
 Malishan - Taiwan Canyoning Expedition DEU 
 254 
 Mar Álvarez. No Logo ESP 
 253 
 Monte Sarmiento - die weiße Diva DEU 
 238 
 Monviso Mon Amour ITA 
 250 
 Mrazivá poezie na jasankách CZE 
 244 
 Norge Lysefjord CZE 
 251 
 Obsesja PLN 
 238 
 Obyčajní chlapci SVK 
 223 
 Prohibido escalar ESP 
 250 
 REEL ROCK 11: Boys In The Bugs USA 
 233 
 REEL ROCK 11: Brette USA 
 236 
 REEL ROCK 11: Dodos Delight USA 
 242 
 REEL ROCK 11: Young Guns USA 
 220 
 Rock Empire 8a: Dvě holky ve velké stěně CZE 
 311 
 Shifting Dreams GBP/FRA 
 227 
 Smím prosit CZE 
 262 
 Spradventure CZE 
 358 
 The Elements CZE 
 247 
 The Eyes of God DEU 
 238 
 The Unknown GBP 
 236 
 Tupendeo - One Mountain, Two Stories CHE 
 244 
 Utečenci do Afriky CZE 
 246 
 W!nteractivity FRA 
 242 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.