LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   "Technika je vždycky jenom skrytá síla" A.O.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Kniha Kamarád ze skal o Joskovi Smítkovi znovu vychází
Leonidio, Řecko
Gimme Kraft! AIR: 2. díl populární tréninkové bible pro lezce

Závody
SP Edinburgh (23.09)
SP Wujiang (07.10)
SP Xiamen (14.10)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13922
2.Pail 11600
3.Vopat 11473
Bouldry:
1.Stráník 11450
2.Stráník 10875
3.Ondra 10828
Hory:
1.Zaoral 7062
2.Šuraba 6358
3.Skopec 5620

Výsledky
Rockmaster (26.08)
ČP Rock Point Boulderzávody 2017 (25.08)
SP Arco (25.08)

Deníčky
4361 lezců
652309 cest
Nové přelezy:
Ztracený S Xb
Bumerang 9+
No Limit 9+/10-
No Limit 9+/10-
Weltmeiste 9-
Lustikus 9-
Zeitmaschi 9-
Ročník 195 Xb
Chosé Nepř 7C
FOX Racing 7C

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Podzim na Piz Bernina a Piz Palü

Původně to měl být pohodový lezecký zájezd do tepla na ostrov Hvar. Nakonec vše dopadlo jinak, a proto jsme s kamarádem Filem hledali nějakou alternativu. Trošku zpohodlnělí z komfortu všedního života, měkké postele a tepla našich domovů se nám do hor zase tak moc nechtělo.

Stabilní předpověď pěkného podzimního počasí a fakt, že jsme o výstupu na Piz Bernina asi 3 roky mluvili, nás ale přiměly, abychom přece jen vyrazili. A tak se na dálnici někde za Linzem v autě radujeme, jak jsem udělali dobře, že jsme nevymněkli, jak bude parádní počasí, teploučko a tak…

1.Piz Palü

Piz PalüV 17:45 téhož dne už sedíme na horní stanici sedačky u ref. Diavolezza, prší, je mlha, že by se dala krájet, zima jak pes. Tušíme, že o kilák výše asi sněží, což nám do našeho programu moc nezapadá. Celý zpitomělí z cesty bivakujeme pod strojovnou lanovky a necháváme si zdát o vyhřáté skále na Hvaru.
Ráno je kupodivu lépe, a tak vyrážíme na aklimatizační túru směrem k nástupu pod východní hřeben Piz Palü. Jako první bod programu jsme totiž vybrali cestu via Kuffner levým žebrem této hory, III.skála, 45-50˚ led, 600 m pilíř, vrchol 3980 m.

2.via Kuffner

Via KuffnerNástup pod stěnu trvá něco přes 2 hodiny od chaty Diavolezza. Obchází se nejprve Piz Trovat zleva po vrstevnici (pozor neodbočit po značené cestě na Piz Trovat doprava), dále se schází na ledovec (značeno mužíky) a jde se napříč přímo ke zvedající se cestě vzhůru směrem k Piz Palü. Po asi půl hodině od začátku stoupání se odbočuje doprava z hlavní cesty směrem k pilíři.
My ten den ještě dáváme na závěr pěknou via ferratu na Piz Trovat se vzdušným lanovým mostem. Přístup k ní je nejlepší přímo dolů od chaty Diavolezza (ne po turistické cestě na Piz Trovat).
Další den vstáváme v půl čtvrté a po známé cestě se motáme nahoru. Před námi nastupuje dvojice kluků ze St.Gallenu, a tak jsme v klidu a čekáme. Alespoň nám to trochu prošlápnou, že...

3.trhliny pod nástupem

Trhliny pod nástupemSkála je oproti létu pokryta vrstvou čerstvého sněhu místy s ledovou glazurou. Původní plány postupu s průběžným jištěním tak berou rychle za své a my poctivě štandujeme. Nejdříve první délku s tím, že pak už to půjde, pak druhou délku a nakonec štandujeme poctivě na celém pilíři. Obtížnost na skále sice není velká, jedná se ale regulérní zimní podmínky. Mačky dostávají zabrat a od začátku cesty do konce je nesundáváme.

4.via Kuffner

Via KuffnerOrientace na pilíři je snadná, leze se buď zpříma, dále zprava, později zase spíše zleva. Nakonec se dostáváme ke sněhovému pilíři, který celý výstup korunuje. Po čase stráveném na zasněžené a zaledněné skále nám ale sněhová hrana přijde spíše za odměnu a zdoláváme ji v pohodě s jedním cepínem. Udávaný čas letního přelezení celého pilíře jsou asi jen 3 hodiny, nám to prakticky bez zastávek trvá celých 9 hodin.
Výstup na hlavní vrchol necháváme jiným bojovníkům a sestupujeme ostrým sněhovým hřebínkem v mlze z východního vrcholu Piz Palü zpět ke spacákům. U lanovky jsme v půl deváté večer jak na koni (strhaném, jak po velké Pardubické).
Ráno se fotíme na terase u vířivky s teplou vodou, místní to atrakce, pijeme kapučíno a pokukujeme po Japoncích, kteří mají v podmračeném počasí obličej zakrytý rouškami. Asi proti prasečí chřipce.
Následuje sjezd do údolí, navštěvujeme St.Moritz, relaxujeme a vyzvídáme v Pontresině podmínky na Piz Bernina. Túry s průvodcem byly prý před dvěma týdny zastaveny pro zhoršené podmínky, chata Tschierva, která je nástupovým místem, je ale ještě do konce týdne otevřená. Kolem poledne další den necháváme auto u zastávky vlaku Morteratsch (22 CHF/3dny), vlakem se posouváme jednu zastávku směrem k Pontresině a asi
3 hodiny stoupáme na chatu Tschierva.

5.západ slunce od chaty Tschierva

Západ slunce od chaty TschiervaPříjemná cesta je narušována snad jen bolestí nohou ozývající se zpod mých skeletů. Už teď je mi jasné, že to není naposledy, a měl jsem pravdu. Chatu máme prakticky celou pro sebe, jsme tu jediní hosté a zítra budeme na Biancogratu úplně sami. Nebo nakonec nebudeme?

6.Piz Bernina

Piz BerninaFilosovi se totiž rapidně zhoršilo nachlazení, které si přivezl z Piz Palü, a tak řešíme co dál. Nakonec jdeme spát s tím, že se uvidí ráno. V půl třetí ráno sedíme na posteli a 15 min usilovně řešíme, jestli jako jo nebo spíše ne. Nakonec ale přece jenom vyrážíme.
Cesta traverzuje svah nad ledovcem a zpočátku je orientace bezproblémová. Dále je občas odrazka nebo mužík, občas musíme chvíli hledat.  Asi za hodinu se dostáváme na ledovec a začínáme bloudit. Podle průvodce máme vylézt krátkým strmým firnovým svahem, přetraverzovat ledovec a vystoupit kuloárem do sedla Prievulsa. V té tmě se to ale dost blbě hledá. Správně se asi traverzuje pod ledovcem doprava a potom teprve nahoru. My ale vlevo vylézáme dva strmé firnové svahy částečně s ledem a po skalních policích se dostáváme na malé ledovcové plató. Mezitím se rozednívá a nás dost štve ztracený čas. Jdeme šikmo doprava přes praskající ledovec a konečně narážíme na zafoukané stopy. Teď jdeme konečně dobře. Neřešíme via ferratu po levé straně a valíme to přímo nahoru strmým firnovým svahem.

7.svítání ze sedle Prievlusa

Svítání ze sedla PrielvusaZe sedla Prielvusa o půl sedmé ráno oblézáme první skalní věž zprava a potom už nahoru. Vše je zasněžené, takže mačky necháváme. Po další hodince a půl se už dostáváme na Biancograt. Jako bílý had se kroutí někam do dáli k obloze a láká, abychom se ho dotkli. Nenecháme se dlouho pobízet a prožíváme hodinový sen na bílé nitce pod našima nohama.

8.Biancograt

BiancogratNad námi krouží vrtulník a my se na chvíli cítíme jako hvězdy ve filmu. Jsme tu úplně sami, počasí nádherné. Poslední metry na Piz Bianco, kterým sněhový hřeben končí, patří k tomu nejlepšímu, co jsme na horách zažili. Rozhlížíme se na všechny strany, především směrem k Piz Palü, kde jsme před třemi dny stáli, zobeme čokoládu a je nám blaze.

9.Biancograt

BiancogratTo ještě netušíme, že nás čeká ještě traverz hřebínku, slanění, výstup na skalní věž, opětovné slanění a výstup na hlavní vrchol Piz Bernina.

10.hřeben k vrcholu Piz Bernina

Hřeben k vrcholu Piz BerninaPo 2,5 hodinách si podáváme ruce, fotíme, ale místo abychom si vrcholu užili, trošku nervózně pokukujeme po sestupu. Slézá se hřebínkem Spala, který vede z vrcholu přímo doprava směrem k jihu.

11.hřebínek Spala

Hřebínek SpalaZ vrcholu ale vede ještě jeden hřeben přímo dolů. Je na první pohled více exponovaný a dovedl by vás jen do pěkného průšvihu. My tu trávíme asi 15 min přemýšlením kudy se dát, nakonec se i díky kompasu rozhodujeme správně. Přelézáme hřebínek Spala, sestupujeme a několikrát slaňujeme z fixního jištění. To už padá mlha, že by se dala krájet. Předposledním slaněním se dostáváme do malého sedýlka, odkud odbočujeme ostře doprava a slaňujeme rozbitým komínem na ledovec. Odtud je za dobré viditelnosti vidět chata Marco e Rosa, snadno dosažitelná přes pozvolna se svažující ledovec. Winterraum je bez vytápění, bez nádobí, voda se bere ze sněhu, jsou tu ale přikrývky a kanystr s vínem. Nestěžujeme si. Píšeme smsky domů, vaříme a z dek a ždáráku si vyrábíme komfortní nepromokavé spacáky na noc. Ráno následuje sestup po pláních nad ledovcem Morteratsch, do kopce doprava mezi trhlinami k pláním Bellavista, sestup k hřebínku Fortezza a několikerým slaněním dolů. My sestupujeme dále přes Isla Persa na stejnojmenný ledovec a po výstupu k chatě Diavolezza sjíždíme lanovkou ve čtyři hodiny dolů. Tento alternativní sestup je vynucen částečně tím, že jsme nenašli žádný rozumný sestup na ledovec Morteratsch, částečně mojí rozbitou nefunkční mačkou. Normální sestup je přes ledovec Morteratsch a dolů po moréně k vlakové stanici.

12.Piz Bernina

Piz Bernina, Fil a AldaAutem sjíždíme ke kempu Plauns, vaříme, dáváme sprchu a nabíráme směr domov. Prožili jsme parádní týden s nádherným stabilním počasím uprostřed vylidněných podzimních hor. Víc než to, že jsme se někam vydrápali, mě ale těší fakt, že jsme se zase jednou odpoutali od městského života a vyrazili do hor. Zůstal nám kopec vzpomínek, z kterých budeme myslím žít ještě nějaký ten týden.

Alda Sobek   [úpravy] 16:56 29.10.2009Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Vzpomínky19:23:49 29.10.2009
Krásný dobrodružství s ještě hezčími fotkami! Oživili moje třináct let staré vzpomínky na Piz Berninu:-( Vyrazili jsme parta čtyř kamarádů a vrátili se jenom tři:-( Budiž ti lehlá zem, tam pod Biacogratem! Dalí!!!
Abuodpovědět 
 Re: Vzpomínky20:47:39 29.10.2009
Moc pěkné Kuci.Jen tak dál
cmanaodpovědět 
  Re: Vzpomínky20:56:28 29.10.2009
to šla moje ségra:-)ale moc pěkné
Lukášodpovědět 
 Re: Vzpomínky09:22:13 30.10.2009
Jen dotaz-Dalič M. z FM v srpnu 96? Pokud jo, tak na toho ráda vzpomíná kupa lidí. Sice už uběhlo hodně času, ale furt si říkám, kdy ho kde potkám...
jíraodpovědět 

 Fotky23:11:14 29.10.2009
Caute, fajn clanek, krasny fotky, paradni vykon ..nemate nekde uverejnejch vice fotek? Rad bych se podival na vicero ... diky a hore zdar!
O.odpovědět 
 Re: Fotky20:54:50 30.10.2009
Ahoj,

zřídil jsem link s dalšími fotkami.
Ahoj Aleš.
http://hrochus.rajce.idnes.cz/Bernina_1/#album
Aldaodpovědět 

 .06:43:38 30.10.2009
Velmi prijemne citanie takto v praci a foto su uplne excelentne. Hned by som siel.
orvaq (Tomas Vavro)odpovědět 

 veliká krááása07:30:40 30.10.2009
Supr článek Aldo, už se těším za 3 tédny na promítačku, to bude večírek :-).
Vikošodpovědět 
 Re: veliká krááása19:13:01 30.10.2009
Ja se jen pridavam. Krasny cteni. Tesime se az vas zase uvidime!
 Milanomafianoodpovědět 

 .08:51:00 30.10.2009
nadherna cesta, nadherny pocasi a nikde nikdo - co vic si prat :) luxus.. fotky bych taky ocenil ve vetsim rozliseni a poctu (link). dik za paradni report.
Filipodpovědět 
 Re: .20:52:39 30.10.2009
Ahoj,

pověsil jsem další fotky na adresu:

http://hrochus.rajce.idnes.cz/Bernina_1/#album
Aldaodpovědět 

 Parada15:52:46 30.10.2009
Pekny clanok, krasne fotky...
Najviac sa mi pacil styl pisania clanku, skromny, bez vychvalovania a heroizovania vlastnych vykonov. Clanok, z ktoreho sa nasinec aj dozvie zopar uzitocnych rad, ktore sa zidu ak by tam niekedy v buducnosti vyrazil. Dik
Kapoodpovědět 

 Moc pěkný19:31:13 30.10.2009
Přátelé, kamarádi...já Vám ty medajle přivezu. Určitě si je zasloužíte. Tak jsem na Vás vzpomínal a nyní se aj kochám nad krásnými fotkami. Těším se na brzkou další akci, které se snad už budu účastnit.
Francescoodpovědět 
 Re: Moc pěkný14:13:15 03.11.2009
parádní akce taky jsme tam šli dva krát ale poprvý nás vyřešil chlast.podruhý už jsme byly chytřejší ale zase sme se strašně přežrali,Bery uvařil dva hrnce guláše,jo ten se nevošidí.
ondraodpovědět 

 jen dik22:27:41 06.11.2009
Diky za paradni clanek :)
Adamodpovědět 

 Biancograt21:09:03 07.11.2009
hezké fotky, také jsem  na Bernině byl a po sólopřelezu Západní stěny Berniny, jsem Bincogratem sestupoval. Přeji hodně krásných výstupů.
Pepinoodpovědět 

 dik17:14:30 11.11.2009
Dekuji za clanek.
jx zeroodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Foto dne:

Urban Boulder Race 2017
 Databáze cest:
Všechny cesty (122053)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Rovnou Za Nosem 8- Red Rock
Já Nevěděl.... 7+ Dehetnická Skála
Bogata Marija 7c+ Paklenica
Steza Mojstrov 6c+ Paklenica
Alfarrás Motors 6a+ Santa Ana
Nově komentované:
Nejslabší Máte Padáka XIa Labák - Levý Břeh
Nejslabší Máte Padáka XIa Labák - Levý Břeh
Kočičí Dieta Xa Adršpach
Varianta Závodní 7+/8- Pašinka
Duna (Cesta Přes Dvě Kozy) 7+/8- Pašinka

 Nově v diskusi:
Re: ferrata na pískovcích | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: ferrata na pískovcích | Re: ferrata na pískovcích | Re: ferrata na pískovcích | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: ferrata na pískovcích | Re: ferrata na pískovcích | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) |

 Nové komentáře:
Re: výborný rozhovor | pěkně | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: cesta | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: ad |

 Kde to vře:
Mistrovství světa juniorů 2017 (131)
Adam Ondra trochu jinak: Češi si svobody a demokracie neváží (51)
Adidas Rockstars 2017: mezi elitou světa Martin Stráník 19. (19)
Lezecký outdoorový festival na Rabštejně v Jeseníkách (18)
Koloušci v Alpách (16)
Kto sa vlka bojí, nech do lesa nechodí! (16)
Slováci vylezli novou cestu v Ak-Su za 9+ 900m do výšky 5239m (11)
Weisshorn 2017, Ostgrat - varianta, obtížnost AD/UIAA III (7)
Klettergarten Lažánky (4)
ME juniorů v boulderingu ve Slaném - sobota (4)

 Nově v inzerci:
prodej lana | Arco pruvodce | Lezení v Jablonci | La Sportiva Genius vel. 44,5 | POVL-last_call | Velké pohory, Hanwag, ještě kvalitní řada | Spacák Warmpeace Viking 600 | Ocun Rebel LU | OSPREY - MUTANT 38 | sháním zedníka na lano |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2017 je nejlepší?
 4 Wheel Bob USA 
 421 
 Afghánské odmítnutí CZE 
 312 
 Alpine Route SVK 
 300 
 Alpine Wall Tour PLN 
 277 
 Annapurna 3 - Unclimbed AUT/DEU 
 670 
 Back to heights CZE 
 260 
 Bijící srdce boulderingu CZE 
 335 
 Dhaulagiri, ascenso a la montana blanca ARG 
 292 
 Expedice Gasherbrum CZE 
 287 
 Go Big or Go home! - in search for the perfect wave DEU 
 298 
 Humla ESP 
 283 
 Chasing Niagara USA 
 275 
 Chris Bonington - Life and Climbs ITA 
 272 
 Into Twin Galaxies - A Greenland epic AUT/DEU 
 280 
 Jugando a Escalar ESP 
 275 
 Lezení na písku - sedmdesátá léta CZE 
 528 
 Linka nad Rájem CZE 
 285 
 Malishan - Taiwan Canyoning Expedition DEU 
 271 
 Mar Álvarez. No Logo ESP 
 275 
 Monte Sarmiento - die weiße Diva DEU 
 257 
 Monviso Mon Amour ITA 
 272 
 Mrazivá poezie na jasankách CZE 
 265 
 Norge Lysefjord CZE 
 267 
 Obsesja PLN 
 258 
 Obyčajní chlapci SVK 
 242 
 Prohibido escalar ESP 
 270 
 REEL ROCK 11: Boys In The Bugs USA 
 253 
 REEL ROCK 11: Brette USA 
 253 
 REEL ROCK 11: Dodos Delight USA 
 263 
 REEL ROCK 11: Young Guns USA 
 243 
 Rock Empire 8a: Dvě holky ve velké stěně CZE 
 334 
 Shifting Dreams GBP/FRA 
 249 
 Smím prosit CZE 
 286 
 Spradventure CZE 
 380 
 The Elements CZE 
 263 
 The Eyes of God DEU 
 259 
 The Unknown GBP 
 253 
 Tupendeo - One Mountain, Two Stories CHE 
 265 
 Utečenci do Afriky CZE 
 267 
 W!nteractivity FRA 
 265 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.