LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lano nevyjde až na zem, ale dole se to normálně skáče...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Nové průvodce světových oblastí na Lezci
Vychází nové vydání knihy Julia Kugyho: Ze života horolezce
Nové průvodce světových oblastí

Závody
4.Makak boulder kolotoč (15.02)
Skialp night Říčky (16.02)
Mistrovství ČR v ledolezení rychlost (16.02)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13641
2.Konečný 13075
3.Vopat 11896
Bouldry:
1.Stráník 11600
2.Jungling 11050
3.Novák 10925
Hory:
1.Skopec 6646
2.Zaoral 6327
3.Coubal 6161

Výsledky
SP v ledolezení Francie (07.02)
SP v ledolezení Itálie (01.02)
SP v ledolezení Švýcarsko (24.01)

Deníčky
4590 lezců
730145 cest
Nové přelezy:
Cuestion D 7c
Cecky Samo 8A
Pýcha A Pá 6A
Taipan 8A
Antes Tron 8a
Rošáda 7C
Vrchcáby 7B+
El Cachalo 7b
Utopia 8A
Eiland 7b+

Stěny
SAUNA - Plzeň
Boulder bar Točna - Jihlava
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Finale Ligure

Sportovní sektory z šuplíku

Tenhle článek jsem našel v šuplíku, přesněji v dokumentech. Odpočíval tam díky nedostatku fotek, nakonec jsem jich aspoň 5 u Hopa našel. Opět je to zbytečný článek (jiné už ani nepíši) o oblasti, kterou všichni znají, ale co kdyby, třeba i toto zboží najde kupce.

Finale Ligure je město ležící na italské riviéře západně od Janova. V kopcích nad městem je členité území z hlubokými údolími s hustými lesy a mnoha vápencovými stěnami. Pro mnoho lezců je Finale Ligure místem ideální letní dovolené. Táboření pod Monte Cucem zdarma, pizza, dobré víno, moře a skály na jednom místě. Lákadel je tolik, že někteří rekreanti už ani nelezou a válejí se jen u stanu, nebo u moře. Prý někdy v 90. letech přijel i český autobus. Majitel pizzerie, kterému pozemek tábořiště patří, se naštval a uzavřel vodu ve sprchách a na WC, což krom účastníků zájezdu postihlo v kempíku všechny.Falesia di Silenzio: Sidharta 7a+


Podle mnohých má Finale zlatý věk sportovního lezení za sebou, doba, již dokumentují fotografie v pizzerii, je pryč. Posunovači čísel a drtiči nemožného se přesunuli do mnohem převislejších a atletičtějších oblastí, i když se občas nějaká kapacita zastaví utrhnout nejlepší plody práce Andrea Galla a ostatních místních lezců. Ale i tak je zde stále několik set cest v krásné přímořské krajině, které si získaly srdce mnoha lezců z celé Evropy. Tolik šestek není snad nikde jinde pohromadě. Tento článek má přesvědčit i sportovněji založené lezce, aby se nebáli do Finale jet, nebo aby se vlastně báli, protože narazí...
Narazí hlavně na stupnici tvrdou jak Kruppova ocel. Dále narazí na malý výběr cest nad 7b a jejich charakter. Kolmice za mikrochyty dnes zkrátka netáhnou. Ovšem i ve Finale se najde několik převislých sektorů a každému lezci prospějí OS přelezy krásných, i když podle čísla lehčích cest. Kdo si dá práci a pořádně si prolistuje průvodce, přečte si informace a prohlédne symboly u cest, najde pár velmi zajímavých sektorů. Zde je jeden podrobnější tip a stručný přehled dalších sektorů, které rozhodně stojí za návštěvu.Falesia di Silenzio: Monregalesi al Rhum 7b


Falesia del Silenzio

Silenzio je slunečná stěna schovaná v bludišti skal a hustého lesa v údolí Rian Cornei, ne neprávem je nazývána Malé Buoux.

Přístup: 1) z Monte Cucco pěšky: z kempíku se dáte doleva podél skal a obejdete Cucco až k silnici na kraji vesnice Orco, zde doprava kolem klád a doleva dolů podél vinice do údolí. Kus po dně údolí dolů a pak doleva pěšinou do svahu. Zde nastává něco jako cvičení cizinecké legie. Cesta z údolí není udržovaná a orientace v hustém lese je obtížná a keře trnité. Při troše štěstí naleznete skály Falesia della Tranquillita a Guru, zde se dáte doleva do prudkého kopce, pěšina rovně pokračuje na Falesia Camelot. Po výstupu, kde na stromech uvidíte čepici, rukavici a nahého oběšence, se snad napojíte na hřebenovku z Orca. Značky, něco jako S, vás pak už dovedou ke krátké ferratě a po ní dolů k samotným skalám. Pro zpáteční cestu pak raději použijete variantu 2), která je o dost delší, ale schůdnější.
2) autem do Orca, jím až ke kostelu a hřbitovu na hřebeni nad vesnicí, po hřebeni stále se zhoršující cestou až k ferratě. Tady jsme byli svědky jedné malé fekální příhody. Jeden vracející se lezec cosi vyšlápl a hezky rozmazal po kramlích, jeho kolega nebyl úplně rád, šajze...


Lezení: Malé Buoux je výstižné. Skládá se ze dvou pater nad sebou. Do horního se nesestupuje ferratou. Stěna je z dírkatého vápence pěkných barev, který vytváří plotny i táhlé převisy. Krom dírek i malé lišty nebo sklopené chyty. Cesty jsou přísné, často s krutým bouldrem za dírky ve výlezu. Určitě to také milujete, vysápete se do relativně dobrých chytů a nad vámi je malá převislá čepice, co se překlápí do rajbasu. Čím výše, tím menší chyty a za ty minatury se nějak složit nad převis je prostě chuťovka, která vás donutí dát další pokus nebo jít vedle. Jenže tam je to podobné. Pro pohodářskou část zájezdu je zde dostatek pěkných lehčích cest a tolik slunce po temné zimě dokáže spravit případnou špatnou náladu z neúspěchu na relativně nízkých číslech, nebo vám naopak přiloží pod kotel spálenou kůží a zánětem spojivek.

Nejlepší roční období: Jihozápadní stěny vysoko nad údolím jsou většinu dne na slunci. I na jaře a na podzim zde může být pěkně vedro.Falesia di Silenzio: Franti 7b+


Přehled cest:
Celkem cest 43
Do 6b+....30
6c až 7a+....9
7b až 7c+....4

Doporučené cesty:
Notte delle gomme bucate 6c pěkná plotna po dírkách
L´Avocatto 7a převis po dobrých chytech
Il silenzio e´d´oro 7a velmi jedovatá plotna po malých dírkách
Sidharta 7a+ po silových krocích za dobré díry boulder za sklopený chyt a výlez po malých lištách
Monregalesi al Rhum 7b technický začátek, silové lezení a nahoře jedovatý výlez za malé dvouprstovky
Avaria 7b nádherné silové lezení po dírkách, ale nahoře je zase ta čepice s rajbáskem
Franti 7b+ lezení po dírkách, ale uprostřed krutý boulder za malé lišty
Pas de bloc 7c podobné jako Franti, ale ještě těžší boulder


PŘEHLED DALŠÍCH SEKTORŮ:

Rocca di Perti – Il Grotto: Klasická převislá jeskyně, délka cest až 30 m, díky severní orientaci vhodné k letnímu lezení, 13 cest a projekty, obtížnost cest: 3x 6c, 2x 7a, 3x 7b, 2x 7c, 7c+, 8a, 8a+.

Rocca di Perti: V chaosu Rocca di Peri naleznete několik mírně převislých cest za 7b až 7c+, jako třeba Innuendo 7b, Ercolino 7b, Rockstore 7c. Kdo si věří, může si vylámat zuby, pardon, nechty na některém z 8-áček v horním patře přímo pod křížem. Komplex stěn je otočen k jihozápadu a bývá zde velmi teplo. Poněkud stranou leží sektor Scimmiodromo z legendární cestou Ombra 8b.Monte Cucco - Anfiteatro: Jana Tůmová v místním šestkovém šlágru "Mono" nebo "Stereo", já už nevim...


Monte Sordo: Pamatujete na parádní fotku z titulní strany Montany 2/04, kde byl článek o lezení na riviéře? Tak to bylo v sektoru Alveare e Placca di Mu, konkrétně cesta Viaggio nel futuro 7c+. Kdyby autoři cesty viděli do budoucnosti, asi by ji pojmenovali Cesta kozích bobků. Z převislé stěny s proslulou cestou Hyaena 8b (8b/b+?) je bohužel kozí chlívek. Další převislé dlouhé vytrvalostní cesty jsou v sektoru Lo Specchio. Krásně barevná stěna s občasným krápníkem nabízí v centrální části 7 cest od 6c+ do 7b. Celé Monte Sordo je orientovámo k jihozápadu a bývá zde vedro.

La Parete Dimenticata U spodního vstupu do známé jeskyně Grotta dell´Edera jsou 3 převislá 7-áčka. V samotné jeskyni je několik krápníkových skvostů za 6c+ až 7c+. Zde je oproti Sordu i Dimenticatě docela chládek a také hodně lidí.

Bric Scimarco: Z mnoha cest nejvíce zaujme Orbita Qudrada 7a, Ciclone 7b a Tifone 7c. Ve východní stěně je odpoledne stín, ale cesta nahoru vás i tak rozpálí.

Valle Aquilla Kus pod hlavním sektorem Bric Gripip je pod stezkou k známé věžičce Tre Frati ukryta malá jeskyně. V ní je kromě bezejmenného 7b i cesta Bergerath 8b a několik nových cest neznámé klasifikace. Ve východní 25 m vysoké stěně Kattedrale je 8 převislých cest po dírkách od 6c po 7b. Na druhé straně údolí leží na úpatí stěny Bric Pianarello sektor I Missili z 4 cestami za 6c+, 8a, 8b a 8c.  Vlevo od Bric Pianarello je vysoko ve svahu sektor La Mansarda, kde krom několka šestek jsou cesty za 7a, 7a+, 2x 7b, 7b+ a 8a. Naproti biofarmě je nad silnicí mírně kvakózní sektor Il Sasso z pěknou číselnou řadou 6c, 7a, 7a+, 7b, 7b+, 7c+. A milovníci těžkých délek ve větších výškách jistě vypátrají nějakou tu sedmičkovou délku v až 250- metrových cestách ve stěnách Bric Pianarello nebo Bric Spaventaggi.

Monte Cucco Notoricky známý velký sektor přímo nad kempem si projdete sami. Určitě nevynecháte sektor Fenia o Anfiteatro a klasiky Turbodiesel 7a, Waterfall 7a a 4 WD 7a.

Val di NavaIl Vascelo, Estathe a Grotta dei Pipistrelli jsou ukryty v opuštěném údolí vedle Rian Cornei. V těchto klidných sektorech si můžete vylézt 8 velmi převislých cest od 7a po 8b+, jeskyně jsou otočeny na východ a na sever a tak zde naleznete úkryt před spalujícím sluncem, to vás cestou sem stejně vysaje tak, že nic nevylezete. Z Grotta dei Balconi na protější straně údolí lze prolézt do Grotta della Strapatente. Samotný „Balkón“ poskytuje krom jednoho 6a+ 6 cest od 6c do 7b v jižní stěně.Falesia di Silenzio: v popředí Il silenzio e´d´oro 7a a v pozadí Avaria 7b


Bastionata di Boragni V rozsáhlých skalách nad vsí Boragni je největší převislé krápníkoviště ve zmíněné Grotta della Strapatente, kde je na 13 cest od 6c do 7b+ a 2 projekty. Druhým největším rejdištěm „bicepsů bez mozku“ je sektor Crazy Brothers, který se pyšní 12 těžšími cestami od 6c+ do 8a po dírkách a dírách. Dalších pár cest až do 7c+ je ingrediencí rozmanitého koktejlu v ostatních sektorech.

Rocca di Corno Ve vysoké centrální stěně by vám neměl uniknout fotogenický Silvester 7b. V pravé převislé a silně zerodované stěně jsou působivé cesty Rombo di Vento 6c a Hambre 7c.

Le Manie Le Manie se skládá ze 2 sektorů nedaleko baru u jeskyně La Grotta. Prvním je Museo dell´ Uomo ze 7 cestami bouldrového charakteru od 7a+ do 8b+, skála je otočena k jihu. Druhým sektorem je severně orientované Mesa Verde s 2x 7b, 7c a 8a.

Uf a je to. A pokud se vám tu nebude líbit? Pak ještě zbývá moře, pizza, víno, zpěv...

David Chudoba   [úpravy] 16:13 03.03.2010Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Finale Ligure17:44:53 03.03.2010
Byl jsem tam 1994,95,97. To s těma autobusama pamatuji, bylo to někdy v roce 94a95, a nebyly jen český. Lidi z těchautbusů tam dělali dost bordel. V létě 97 jsme tam potom přijeli a byla zavřená voda a sprchy, takže na ... Potom už jsme tam z toho důvodu nejezdili
Výva ml.odpovědět 

 aktuální situace.19:01:34 03.03.2010
Neví někdo jaká je aktuální situace ohledně kempování? Je vůbec ještě možný v kempu pod Monte Čúčem kempovat, případně za kolik? Šli zvěsti, že se bude platit- což by právě vzhledem k hordám nelezoucích povalečů nejen od nás, ale i Polska a Švajcu atd. bylo asi na místě.
Finale e il piu bella arampicata per me. Ringrazio per risposta.
kolouchodpovědět 
 Re: aktuální situace.23:18:27 03.03.2010
11/2009 jsme spali v plesnivým lesíku vedle kempu. Kemp 4 free, voda tekla, v lesíku hustě nasráno. Lidi by se mohli naučit používat lopatky nebo nepokládat nášlapný miny na cestu.
Rendaodpovědět 
  Re: aktuální situace.13:33:10 04.03.2010
skuor by sa mohli naucit nespat, tam kde sa to nema, nehodi a nemuoze...
fdodpovědět 
 Re: aktuální situace.06:57:48 05.03.2010
od 1.4.2010 by se za kemp melo platit...smůla socky
HROMISodpovědět 
  Re: aktuální situace.12:18:51 05.03.2010
No pokud to bude nějaká přijatelná suma, tak bych to klidně dal, když budu vědět že nebudu muset kličkovat mezi hovnama na každém kroku
Johny25odpovědět 

 gps23:32:21 03.03.2010
Ahoj, diky za bezva clanek. Dle popisu, i kdyz je obsahly mi prijde Falesia del Silenzio temer nenalezitelne. Nebyly by GPS souradnice(popsanych bodu na trase a cíle), tim by se to velmi ulehcilo. Diky moc.
grogyodpovědět 

 pizza oblast07:58:47 04.03.2010
finale má určitě svoje plusy...supr pizzerka, pekny městečko,plážičky i skály ujdou,výlet do monte carla se dá... ale ten posranej camp to je peklo. já vím že spoustu lidí láká free stanování ale to je lepší si utrhnout od huby a zaplatit si řádnej campik.každej strůjce umístění svýho stanu.
jendaodpovědět 
 Re: pizza oblast11:50:39 04.03.2010
klidně bych si za vodu, hajzlík a stan ve stínu zaplatil, víte někdo o něčem hodně blízko?
DavidDodpovědět 

 :)08:10:21 04.03.2010
Moc dík za článek, přepadají mi tu v práci u PC velmi nostalgické vzpomínky. Jinak vím o jednom a když ve Finále přepočítavaj lidi tak mu volaj aby přijel z Čech :)  -  žejo MATES :)
FERYodpovědět 

 pro bušiče15:42:12 04.03.2010
zakupte průvodce "OLTREFINALE" a objevíte mrtě krásných těžkých cest včetně dlouhých madlovaček v převisu, dokonce s klasifikací mírně přívětivěší než v samotném Finale
jcodpovědět 
 Re: pro bušiče12:14:38 05.03.2010
jj, Finale nejsou jen oblasti v blízkém okolí, ale i jižněji směr Monaco (průvodčík Oltrefinale). Za sebe bych ani neuváděl sektor Monte cucco, je tam jen pár cest, které stojí za lézt, ale ve směs je to hnusně ojeté. Co se týče klasy, tak si myslím, že sedí, ve Francii je klasa přísnější.
Johny25odpovědět 

 Finale Ligure14:12:27 07.03.2010
Ahojte, před pár hodinami jsem se z Fiale vrátil. Je to bezva oblast s neskutečnou sumou cest a stěn všech světových orientací. Vřele doporučuji. Kemp v Monte Cuccu prošel výraznou rekonstrukcí, nové sprchy, wc. Celý plac kempu je oplocen a přidána závora. Aktuálně byl kemp zdarma, ale asi to nebude dlouho trvat a bude placený. Bohudík, například oproti Arcu je celkem pohoda kempovat na parkovištích u jednotlivých sektorů. Aktuálně vyšel nový průvodce, který stojí 35 euro, ale je moc pěkný. Nepříjemná je pouze cena za italské dálnice, což je 40 euro v jednom směru(Villach-Finale). 
Aldaodpovědět 
 Re: Finale Ligure16:39:14 11.09.2012
V září 2012 kemp funguje, bezplatně, pitná voda, jedna studená sprcha, jeden nerez záchod se samoúklidem, kapacita tak pro 15 aut. Popelnice vyvážejí. Nové záchody jsou stále zavřené, chátrají, ale neruší. Pizzerie dobrá, pizza 5-8E, doporučuju. Cesta: ve Finale na Orco, u značky konec Finale odbočit vpravo do kopce na hospodu La Sosta (je tam cedule), kterou po 1km mineme a po dalším 1km je vlevo zmíněná pizzerie a vpravo do kopce 50m po betonu je kemp. K Monte Cucco je to asi 5 minut do kopce.
riplodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Hlídač
 Databáze cest:
Všechny cesty (132715)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Vyprášený Kožich 8+ Na Hřebenech
Malý Drakkar 7B Rudawy
Utopia 8A Nielestno
Shorbus 7B+ Potoční Kameny
Paparazzi 7b+ Rindbachtal
Nově komentované:
Pýcha A Pád 6A Vesecký Yosemite
Noia Nom 7c Siurana
V For Vendetta 6a+ Wied Babu
V For Vendetta 6a+ Wied Babu
El Remanso De Las Mulas 7c+ Chulilla

 Nově v diskusi:
Re: Hodinky na Rovišti | Re: Hodinky na Rovišti | Re: skialpy pro dítě | Hodinky na Rovišti | Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě |

 Nové komentáře:
Re: Pekny. | Re: Pekny. | Re: Seriál | Re: Seriál | Re: Seriál | Re: sdílet | Re: Pekny. | Re: Pekny. | Cliffbase | Masirka |

 Kde to vře:
Péřovka Lightline Jacket pro lezce od Mountain Equipment (151)
Aj my sme Tatry ! (48)
Závody "HANGAR MASTERS" v boulderingu (22)
Wadi Rum - Morning sun street (12)
Chorvatsko - Hvar – Cliffbase (11)
Adam Ondra: Road to Tokyo #1 (9)
Cepín 2019 (6)
Macocha: příběh kamaráda a úžasného lezce Stoupy - Dušana Janáka (5)
Sportovní fotografií roku 2018 je snímek s Adamem Ondrou (5)
Výběrové řízení: vedení účetnictví a mzdového účetnictví pro ČHS (5)

 Nově v inzerci:
skialpy Hagan Y wai drive | skialpy Hagan Y wai drive | Ocún Paddy Incubator - 2x použitá - stav NOVÉ! | Asolo Alta Via GV vel.: EU47/UK12 | Statická a dynamická lana | Prodám různé druhy karabin | lezení | parťák na 24-hodinovku horolezců | LaSportiva G5 Super boty - vel. 44 | čepice kama |

 Anketa:
Který čas byste chtěli zachovat?
 letní čas 
 2068 
 zimní čas 
 1071 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.